233 № 233/3761/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2016 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Малінова О.С.,
за участю секретаря Поварніциної А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської РДА про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
02 серпня 2016 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської РДА, в якому просить: визнати протиправними та скасувати рішення відповідача від 08.07.2016 року № 3274 щодо відмови в призначенні їй як інваліду щомісячної адресної грошової допомоги для переміщених осіб та зобовязати відповідача призначити та виплатити їй, як інваліду, та членам її сімї щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово-окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 19 січня 2016 року. В обґрунтування позову зазначила, що 21 листопада 2014 року вона із своєю сімєю вимушено перемістилась з с. Пєскі до с. Клебан-Бик Костянтинівського району та стала на облік як внутрішньо переміщена особа в УПСЗН Костянтинівської РДА, що підтверджується відповідною довідкою № НОМЕР_1. 19 січня 2016 року позивачка звернулась у відповідності до діючого на той час порядку до Костянтинівського відділення АТ «Ощадбанк» із заявою про надання щомісячної адресної допомоги. Через деякий час їй повідомили, що порядок надання допомоги змінився та їй документи передані до УПСЗН Костянтинівської РДА. В травні 2016 року позивачка звернулась до УПСЗН Костянтинівської РДА із заявою про надання щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, однак 13 липня 2016 року вона отримала відповідь № 3274, згідно якої у призначенні допомоги їй було відмовлено з тих мотивів, що вона має на праві власності нерухомість у с. Клебан-Бик. Відмову вважає протиправною, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 та її представник не зявились, позовні вимоги підтримали у письмових заявах на адресу суду. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, надав письмові заперечення на позов, згідно яких зазначив, що позивач ОСОБА_1 та члени її сімї мають на праві власності житло у с. Клебан-Бик Катеринівської селищної ради Костянтинівського району Донецької області, яке не відноситься до населених пунктів, включених до зони проведення АТО згідно переліку, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 (із змінами та доповненнями). Тому їй було відмовлено у призначенні допомоги. Просив відмовити у задоволенні позову а також розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Зясувавши вищенаведену позицію сторін, перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
21 листопада 2014 року позивачка ОСОБА_1 разом із своїм чоловіком ОСОБА_2 вимушено перемістилась з с. Пєскі до с. Клебан-Бик Костянтинівського району та стали на облік як внутрішньо переміщені особи в УПСЗН Костянтинівської РДА, що підтверджується довідками № НОМЕР_1 від 21.11.2014 р. та № НОМЕР_2 від 07.11.2014 року відповідно. Місце перебування позивачки та її чоловіка зареєстровано за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, (с. Клебан-Бик) вул. Шкільна, 8 (а.с. 13, 20). 19 січня 2016 року позивачка звернулась у відповідності до діючого на той час порядку до Костянтинівського відділення АТ «Ощадбанк» із заявою про надання щомісячної адресної допомоги. В травні 2016 року позивачка звернулась до УПСЗН Костянтинівської РДА із заявою про надання щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, однак 13 липня 2016 року вона отримала відповідь №3274, згідно якої у призначенні допомоги їй було відмовлено з тих мотивів, що вона має на праві власності нерухомість у с. Клебан-Бик Катеринівської селищної ради Костянтинівського району Донецької області (а.с. 8). Зазначені обставини повністю визнаються та не спростовуються сторонами.
Суть спірних правовідносин у правомірності відмови управління у нарахуванні та виплати позивачу щомісячної адресної допомоги, як особі яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Механізм видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (далі - довідка), та надання цим особами щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, врегульований Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок № 509), та Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок № 505).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 509 довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується).
За приписами пункту 2 Порядку № 509 для отримання довідки особа, яка переміщується, звертається із заявою встановленої форми до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад (далі - уповноважені органи).
Підстави для відмови у видачі довідки наведені в пункті 8 Порядку № 509 і ними є: відсутність обставин, що спричинили переміщення особи з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції; втрата або викрадення документів, що посвідчують особу, яка переміщується, та підтверджують громадянство України, до їх відновлення.
Як вбачається з матеріалів справи позивачка та її чоловік у відповідності до визначеного порядку отримали статус осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.
Щомісячна адресна допомога надається особам, які переміщуються, після взяття їх на облік та отримання довідок про взяття на облік в уповноважених органах. Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сімю (пункти 2, 3, 5 Порядку № 505).
Пунктом 6 вказаного Порядку № 505 передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сімї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Статтею 1 Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»(надаліЗакон) визначено, що територія проведення антитерористичної операції - це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Пунктом 5статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»на Кабінет Міністрів України покладено обовязок у десятиденний строк з дня опублікування цьогоЗаконузатвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення, та у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції прийняти остаточний перелік.
На виконання вимог Законурозпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-рзатверджений Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Зазначене розпорядження втратило чинність на підставірозпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р.Згідно вказаних розпоряджень, чинного як на час звернення позивачки до відповідача щодо виплати допомоги станом на 02.12.2015 р. так і на теперішній час, в Перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція віднесено Костянтинівський район, с. Катеринівка, с-ще Клебан-Бик с. Плещіївка (Катеринівська селищна рада) Донецької області (п.п. 7 розділу 2 «Райони» вказаного розпорядження). Фактично такий же статус с. Катеринівка, с-ще Клебан-Бик с. Плещіївка (Катеринівська селищна рада) Костянтинівського району Донецької області мали і на момент переміщення позивачки та членів її сімї згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Також, згідно ст. 8 КАС України, суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій. Всупереч цим вимогам судом встановлено порушення з боку відповідача вищенаведених приписів законодавства, а саме розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р.
Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінивши наявні у матеріалах справи докази за правилами, встановленими ст.86 КАС України, суд дійшов висновку, що заявлений адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Згідност. 162 КАС Україниу разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними рішення субєкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень. Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку субєктів владних повноважень. Згідностатті 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1, а саме рішення Управління соціального захисту населення Костянтинівської райдержадміністрації від 08.07.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у отриманні щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визнати протиправним та скасувати. Зобовязати Управління соціального захисту населення Костянтинівської райдержадміністрації призначитита виплатитищомісячну адресну допомогу ОСОБА_1 та членам її сімї, як особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,з 19 січня 2015 року,тобто з дати подання нею заяви до уповноваженого органу.
Відповідно до ч. 1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись Конституцією України, Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р. № 505, ст.ст. 2, 8, 9, 19, 69-72, 86, 94,158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської РДА про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Рішення Управління соціального захисту населення Костянтинівської райдержадміністрації від 08.07.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у отриманні щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визнати протиправним та скасувати.
Зобовязати Управління соціального захисту населення Костянтинівської райдержадміністрації призначити та виплатити щомісячну адресну допомогу ОСОБА_1 як особі, яка переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 та членам її сімї, з 19 січня 2016 року.
Стягнути з Державного бюджету України (за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Костянтинівської райдержадміністрації Донецької області) на користь держави судовий збір в сумі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя