Справа № 643/10189/16-а
Провадження № 2-а/643/368/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.11.2016 року м. Харків
Суддя Московського районного суду м. Харкова Погасій О.Ф., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
До суду 17 серпня 2016 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова від 26.07.2016 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії за віком як державному службовцю; про зобовязання відповідача провести їй перерахунок пенсії за віком, як державному службовцю з березня 2016 року, з урахуванням надбавок до її заробітку в загальній сумі 1039 грн. 05 коп., на які нараховувались соціальні внески згідно довідки про заробіток за період з 01.12.2001 р. по 16.09.2003 р.; про зобовязання відповідача провести їй перерахунок пенсії за віком, як державному службовцю в звязку з підвищенням заробітної плати державного службовця її посади з 01.12.2015 року згідно довідки від 30.06.2016 р. № Л-171121089-44/38.
Відповідач отримав копію ухвали про відкриття скороченого провадження по справі разом з копією позовної заяви та доданими до неї документами. Справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
09.11.2016 року УПФУ в Московському районі м. Харкова подані до суду заперечення проти позову, в яких відповідач заперечує проти позову в повному обсязі з наступних підстав. Так, відповідачем зазначено, що позивач дійсно перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, як державний службовець, згідно Закону України «Про державну службу». 26.07.2016 року позивач звернулась до Управління із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі, як держслужбовцю відповідно до довідок № Л-1712/01-44/38 від 30.06.2016 р., № Л-1712/01-44/38 від 11.07.2016 р.. № Л-1988/01-44/38 від 25.07.2016 р. Протоколом Управління по розгляду спірних питань від 28.07.2016 р. позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії. До 01.05.2016 р. пенсійне забезпечення державних службовців було врегульовано нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ, умови та порядок перерахунку призначених пенсій визначався Кабінетом Міністрів України. Пункт 4 Постанови Кабінету міністрів України від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким передбачаються умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови Кабінету міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів». З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, ст. 90 якого визначає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не передбачає можливості перерахунку пенсій у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Відмова у перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення її розміру пенсії, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та позбавленням права на соціальний захист.
Згідно зі ст.183-2 КАС України даний позов підлягає розгляду та вирішенню в порядку скороченого провадження.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з січня 2006 року перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Московському районі м. Харкова та отримує пенсію, обчислену згідно Закону України «Про державну службу».
Позивач 26.07.2016 року звернулась до УПФУ в Московському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок № Л-1712/01-44/38 від 30.06.2016 р., № Л-1712/01-44/38 від 11.07.2016 р., № Л-1988/01-44/38 від 25.07.2016 р.
Відповідачем протоколом від 28.07.2016 року було відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії від заробітної плати з підстав, що включення до заробітної плати при обчисленні пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації не передбачено ст. 33 Закону України «Про державну службу», та відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015року №213, у разі неприйняття до 01 червня 2015року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», в звязку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку на умовах, визначених цим Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. З 01.05.2016 р. набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р., відповідно до ст. 90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 1993 року в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Пенсія призначалась в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, на які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшувалась на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст. 37-1 «Про державну службу» від 1993 року в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» від 1993 року в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 1993 року в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, до складу заробітної плати державного службовця, з розміру якої обчислюється чи перераховується пенсія, підлягають включенню всі суми виплат, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна індексація заробітної плати та грошова компенсація за невикористану відпустку, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Як вбачається з довідки Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати ОСОБА_1 та інші виплати за період з 01.12.2001 р. по 16.09.2003 р., відповідно до Закону України «Про державну службу», в цю довідку включені, зокрема, виплати на матеріальну допомогу га оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у сумі 1039,05 грн. На всі виплати, що включені в довідку, нарахований збір на державне пенсійне страхування.
Оскільки на матеріальну допомогу нарахований збір на державне пенсійне страхування та вказані виплати включаються до складу заробітної плати державного службовця, пенсійний орган повинен враховувати їх при призначенні відповідної пенсії.
Посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015року №213, про те, що у разі неприйняття до 01 червня 2015року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», суд не бере до уваги, оскільки пенсія позивачу була призначена у 2006 році.
Враховуючи, що в даних спірних правовідносинах перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме, стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд вважає необхідним: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у включенні матеріальних допомог, та зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з урахуванням вищезазначенихвиплат.
В той же час, суд не може погодитися з вимогами позивача в частині періоду здійснення перерахунку пенсії, оскільки позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з березня 2016 року, в той час як звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 26.07.2016 року.
Відповідності до ч.4ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, враховуючи те, що позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 26 липня 2016 року, перерахунок мав бути проведений починаючи з 01 серпня 2016 року.
Позовні вимоги в частині зобовязання відповідача провести перерахунок пенсії за віком, як державному службовцю в звязку з підвищенням заробітної плати державного службовця посади позивача з 01.12.2015 року, згідно довідки від 30.06.2016 р. № Л-171121089-44/38, не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
До 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII.
З 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII.
У звязку з набуттям чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, яка набрала чинність з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 01.05.2016 року Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року по-іншому врегульовані правовідносини, повязані із пенсійним забезпеченням державних службовців. Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року та Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у звязку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 26.07.2016 року.
Таким чином, виходячи з того, що заява про перерахунок пенсії подана позивачем після 01.05.2016 року, відповідачем обґрунтовано прийнято рішення про відмову в проведенні такого перерахунку.
При звернені до суду позивач понесла судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп.
Суд розподіляє судові витрати відповідно до вимог ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 128, 160, 161, 162, 163, 183-2, 186 КАС України, ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу»,ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова від 28.07.2016 року в частині проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії, включаючи суми матеріальних допомог в заробітну плату для призначення пенсії згідно із Законом України «Про державну службу».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, перерахунок пенсії, як державному службовцю, згідно довідки Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи бо за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», включивши до складу заробітної плати суми матеріальних допомог за період з 01.12.2001 р. по 16.09.2003 р. у розмірі 1039 грн. 05 коп., із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2006 році, та збереженням індексації пенсії,починаючи з 01.08.2016 року.
В решті вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 275 грн. 60 коп. (двісті сімдесят пять гривень 60 копійок).
Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Московський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.Ф. Погасій