Постанова № 62638319, 09.11.2016, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
09.11.2016
Номер справи
640/9802/16-а
Номер документу
62638319
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 640/9802/16-а

н/п 2-а/640/230/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.11.2016 року Київський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого-судді - Сенаторова В.М.

при секретарі - Явнюк К.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

16.06.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, який у ході розгляду справи уточнив та просив: визнати неправомірним рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова № 184 від 03.06.2016 р. (надане листом відповідача від 08.06.2016р. № 8024-27102) про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії; зобовязати Управління пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова перерахувати призначену ОСОБА_1 пенсію у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, до якої включені всі види оплати праці, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмежень у бік її підвищення, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників з першого місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01 січня 2016 року. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він працював в органах прокуратури Харківської області з 13.07.1944 р. по 16.08.1985 р. Крім того, він є ветераном Великої Вітчизняної війни, інвалідом 2 групи, ветераном органів прокуратури. Позивач звільнився з органів прокуратури у звязку з виходом на пенсію 16.08.1985 р. на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», після чого йому була призначена пенсія у певному розмірі середнього заробітку першого заступника прокурора м. Харкова. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 №763 та Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищені посадові оклади (затверджено нові схеми посадових окладів) працівників прокуратури, позивач отримав право на перерахунок пенсії у бік збільшення. У звязку з цим 18.03.2016 року прокуратурою Харківської області йому була надана довідка № 18-295 про заробітну плату. 17.05.2016 року вказану довідку позивач разом із заявою про перерахунок йому пенсії у бік підвищення, направив до Управління пенсійного фонду України в Київському району м. Харкова, однак отримав витяг з рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова № 184 від 03.06.2016 р. (надане листом відповідача від 08.06.2016 р. № 8024-27102) про відмову ОСОБА_1 у перерахунку раніше призначеної пенсії. Позивач вважає таке рішення відповідача незаконним, таким, що порушує його права.

Представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання не зявився, направив заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача УПФУ у Київському районі м. Харкова в судове засідання не зявився, повідомлений належним чином, надав до суду письмові заперечення та заяву, в яких просить розглядати справу без участі представника відповідача та просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись, що втратили чинність правові норми, які визначають пенсійне забезпечення спеціальних категорій працівників, зокрема, працівників прокуратури.

Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та йому була призначена пенсія за вислугу років відповідно дост. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року, виходячи із розрахунку 90 % середнього заробітку.

17.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсіїу зв'язку з тим, щоПостановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013, яка набрала чинності 09.12.2015 року, підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури. До заяви позивач додав довідку прокуратури Харківської області № 18-295 від 18.03.2016 р. про заробітну плату, у якій вказано, що позивач працював в прокуратурі Харківської області на посаді першого заступника прокурора Харківської області, заробітна плата станом на 01.12.2015 року на вказаній посаді складає 22710,08 грн.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова від 03.06.2016 № 288 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що п. 5 Прикінцевих Положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 р., з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно доЗаконів України «Про прокуратуру».

Відповідно до ч. 1ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з ч. 12ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ(в редакції від 25.09.2008 р.) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами,виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповіднодо ч. 17ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ(в редакції від 25.09.2008 р.), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни достатті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першоїстатті50-1 Закону № 1789-ХІІщодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієїстатті Законом №3668-VІ.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцятастатті 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗакону № 3668-VІзмін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до частини тринадцятоїстатті 50-1 Закону № 1789-ХІІобчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятоюстатті 50-1 Закону № 1789-ХІІпризначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій ;провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Враховуючи викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесеніЗаконом №3668-VІзміни достатті 50-1 Закону № 1789-ХІІщодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцятастатті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттямЗакону № 3668-VІне зазнали.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (№ 21-348а13) та від 06.10.2015р. (№21-2432/15).

З 15 липня 2015 року набрав чинностіЗакон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VIIта втратив чинністьЗакон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2015 року №1697-VII.

Відповідно до ч.13ст.86 Закону №1697-VIIпенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Частиною 20ст.86 Закону №1697-VIIпередбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Проте, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.

Положення п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно дозаконів України «Про прокуратуру», не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.

Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечилост.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

Згідно зістатті 22 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З огляду правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Відповідно до частини першоїстатті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Урішенні Конституційного Суду України від 22.09.2005 року №5-рп/2005вказано, що згідно зістаттею 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.

Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014, зазначив, що за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе Державою зобов'язань.

Крім того, посилання відповідача на те, що відповідно до змін, внесенихЗаконом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року №911 -VIII, достатті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII, максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, - суд до уваги не приймає, оскільки згідно з пунктом 2 розділу 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII, дія положень цьогоЗаконущодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року, однак у випадку позивача пенсію останньому було призначено раніше.

На підставі викладеного, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам органів прокуратури, а відтак рішення відповідача від 03.06.2016 року щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії, є неправомірним.

Відповідно до ч. 4ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії 17.05.2016 року, то згідно з ч. 4ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися з 01.06.2016 року, а не з 01.01.2016 року як просить позивач.

На підставі викладеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, в частині:

- визнання неправомірним рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова № 184 від 03.06.2016р. (надане листом відповідача від 08.06.2016р. № 8024-27102) про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії;

- зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років, починаючи з 01.06.2016 року на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-295 від 18.03.2016 р. про заробітну плату відповідно дост. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року, виходячи із розрахунку 90 % середнього заробітку без обмеження її максимального розміру.

В іншій частині вимоги задоволенню не підлягають.

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.6-14,71,94,159-163,167,183-2,186 Кодексу адміністративного судочинства України,ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року,ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ(в редакції від 25.09.2008 р.), ст.ст.19,22,58 Конституції України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Визнати неправомірним рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова № 184 від 03.06.2016р. (надане листом відповідача від 08.06.2016р. № 8024-27102) про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії;

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років, починаючи з 01.06.2016 року на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-295 від 18.03.2016 р. про заробітну плату відповідно дост. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року, виходячи із розрахунку 90 % середнього заробітку без обмеження її максимального розміру.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієїпостанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя -