Справа № 562/2394/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.10.2016 року Здолбунівський районний суд Рівненської області
у складі: головуючого судді Мички І.М.
при секретарі Аврамчук Н.П.
з участю позивача ОСОБА_1,
його представникаОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Здолбунові Рівненської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
У поданій до суду в порядку адміністративного судочинства заяві позивач просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області щодо припинення їй виплати з 21.07.2014 року пенсії у розмірі, визначеному на підставі довідки №74/05-26 від 10 лютого 2014 року, та здійснення їй за відсутності правових підстав перерахунку пенсії у березні 2015 року на підставі довідки від 24 березня 2008 року, а також зобов'язати відповідача управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі відновити її порушене право та поновити з 21 липня 2014 року виплату пенсії на підставі довідки Здолбунівської ОДПІ №74/05-26 від 10 лютого 2014 року без зміни базового місяця нарахування індексації пенсії.
В обґрунтування свої вимог позивач покликається на те, що постановою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 05 червня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 03 липня 2014 року, зобов'язано відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по Закону України «Про державну службу» відповідно до довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області №74/05-26 від 10 лютого 2014 року починаючи з 01 березня 2014 року. На виконання вказаної постанови суду позивачці здійснено перерахунок, однак за результатами зустрічної перевірки Здолбунівської ОДПІ відповідачем нібито встановлено, що довідка №74/05-26 від 10 лютого 2014 року містить недостовірні дані та у зв'язку з чим у березні 2015 року їй проведено перерахунок пенсії на підставі довідки від 24 березня 2008 року. Такі дії відповідач є протиправними, оскільки 12 листопада 2015 року довідки про його заробітну плату від 24 вересня 2014 року за №4820/05-37, 02 жовтня 2014 року за №118/17-07-05-26 та від 23 січня 2015 року за №315/17-07-05-37 Здолбунівською ОДПІ відкликані.
Представник відповідача ОСОБА_3 позов не визнала та пояснила, що зобов'язання за рішенням суду від 05 червня 2014 року управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області виконало. Позивачу за вказаним рішенням суду проведено перерахунок пенсії на підставі довідки №74/05-26 від 10 лютого 2014 року з урахуванням указаних в ній сум, у тому числі 1/12 частини зазначеної матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення. Однак було встановлено, що пенсійна виплата за рішенням суду призначена на підставі документу - довідки №74/05-26 від 10 лютого 2014 року містить недостовірні відомості. Листом від 24 вересня 2014 року Здолбунівська ОДПІ просила управління ПФУ вважати недійсними відомості, які викладені у довідці №74/05-26 від 10 лютого 2014 року, а тому 12 березня 2015 року ОСОБА_1 проведено відповідний перерахунок її пенсії, виходячи із сум заробітної плати, зазначених у довідці від 24 березня 2008 року, яка містилася у матеріалах пенсійної справи та не відкликалася страхувальником. Указані обставини були предметом розгляду іншої адміністративної справи, а тому доводи позивача є безпідставними, а дане провадження підлягає закриттю.
Заслухавши пояснення сторін , дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебувала на державній службі і працювала на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора Здолбунівської ОДПІ в Рівненській області та з 21 липня 2014 року їй призначено пенсію за віком як державному службовцю згідно Закону України "Про державну службу".
Постановою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 05 червня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 03 липня 2014 року, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області №74/05-26 від 10 лютого 2014 року, починаючи з 01 березня 2014 року.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24 липня 2014 року касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області залишено без задоволення.
Листом від 24 вересня 2014 року Здолбунівська ОДПІ просила управління ПФУ вважати недійсною довідку №74/05-26 від 10 лютого 2014 року та надали нову довідку від 24 вересня 2014 року, у якій розмір матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань не зазначено.
23 січня 2015 року Здолбунівська ОДПІ повідомила управління ПФУ в Здолбунівському районі Рівненської області, що на виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2014 року податкова інспекція відкликала свій лист від 24 вересня 2014 року та надіслано довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку непрацюючим державним службовцям, зокрема ОСОБА_1, якій довідку від 02 жовтня 2014 року надіслано поштою, та повторно просила довідку від 10 лютого 2014 року вважати недійсною.
Рішення щодо призначення, здійснення перерахунку та припинення виплати пенсії у визначених законодавством випадках, відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" віднесено до компетенції територіальних органів Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняєтьсяякщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості.
А згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням вимог ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та повідомлень Здолбунівської ОДПІ про недійсність довідки №74/05-26 від 10 лютого 2014 року відповідно до розпорядження управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області від 12 березня 2015 року було припинено виплату пенсії, призначеної на підставі недостовірних відомостей, та з 21 липня 2015 року проведено перерахунок пенсіїРоманусі В.В.., під час якого взято до уваги суми заробітної плати, зазначені у довідці від 24 березня 2008 року, яка міститься у матеріалах пенсійної справи та не відкликалася страхувальником, в якій суми винагороди за вислугу років та надбавка за високі досягнення у праці не зазначені.
Крім того, відповідно до положень ч.9 ст. 267 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.
Отже, правовими нормами Кодексу адміністративного судочинства України визначено порядок та підстави звернення до суду з заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання постанови суду, яка набрала законної сили, що виключає можливість розгляд таких вимог в окремому позові.
Зазначені висновки узгоджуються з прецедентною практикою Європейського суду з прав людини (у справах "ОСОБА_3 проти Сполученого королівства" від 28.10.1998 р. та "Креуз проти Польщі" від 19.06.2001 р.), яка виходить з того, що реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух, а право на доступ до суду, закріплене у 6 § 1 Конвенції, не є абсолютним: воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання. Держави-учасниці користуються у цьому питанні певною свободою розсуду.
Згідно ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
До структури заробітної плати згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» входить як основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально -побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року №1013 "Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання", винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби залежно від стажу роботи і обчислюється у відсотках, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадиться щомісяця за фактично відпрацюваний час у межах встановленого фонду оплати праці. Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства.
З положень підпункту «в» п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» вбачається, що керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років.
Відповідно до положень ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно положень ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
З огляду на викладене, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року в справі №21-430а11 та від 03 червня 2014 року в справі №21-134а14.
Виходячи з приписів зазначених правових норм, підставою для перерахунку пенсії є доходи, які отримані державним службовцем перед виходом на пенсію та з яких сплачено страхові внески.
З листа Здолбунівської ОДПІ від 29 вересня 2015 року №18/17-07-05-26 вбачається, що на протязі 2008 року матеріальна допомога на оздоровлення виплачувалася всім працівникам інспекції одноразово при наданні відпустки за 2008 рік починаючи з квітня місяця, а матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік виплачена всім працівникам в грудні 2008 року, на усі матеріальні допомоги нараховані та сплачені внески в Пенсійний фонд України.
Тому доводи відповідача , що позивач у лютому 2008 року не нараховувалася матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань не заслуговують на увагу.
Такі ж висновки висловлені в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 15 березня 2016 року в справі №К/800/30684/15 та від 12 квітня 2016 року в справі №К/800/32445/15.
Недійсність довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області №74/05-26 від 10 лютого 2014 року відповідачем належними доказами не доведено, а тому дії управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії виходися із вказаних в ній сум без зміни базового місяця нарахування індексації пенсії є протиправними.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновків, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 17, 94, 159, 160, 163, 167, 181 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 у розмірі визначеному на підставі довідки від 10.02.2014 № 74/05-26 з 21.07.2014.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% заробітної плати по Закону України «Про державну службу» відповідно до довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Мін доходів у Рівненській області №74/05-26 від 10 лютого 2014 року починаючи з 21 липня 2014 року, без зміни базового місяця нарахування індексації пенсії.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 /десяти/ днів з дня її проголошення.
Суддя: І.М.Мичка