П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2016 р. Справа № 520/8781/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Прохоров П.А. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді Димерлія О.О.
суддів: Єщенка О.В., Домусчі С.Д.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського районного суду м. Одеси від 15 серпня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
У С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Київського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси щодо призначення йому пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007рік, та не врахування підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату йому призначеної з 24.06.2016року пенсії з урахуванням розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2013-2015роки та врахувати підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення;
- стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси витрати по сплаті судового збору, а також просить суд звернути постанову до негайного виконання.
В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що він з 01 серпня 1998 року по 24 червня 2016 року перебував на обліку в Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, отримував пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Він досяг пенсійного віку та 24 червня 2016 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Справа судом розглянута у порядку скороченого провадження.
Постановою Київського районного суду м. Одеси від 15 серпня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України в сумі 1197,91 гривень за 2007 рік при призначенні пенсії за віком у 2016 році ОСОБА_1 протиправними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2013-2015 роки, починаючи з 24 червня 2016 року.
В решті вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти по справі нову постанову якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що з атестату НОМЕР_1 про зняття з обліку, ОСОБА_1 перебував на обліку та отримував з 01 серпня 1998 року пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В подальшому, на підставі розпорядження УПФУ у Київському районі м. Одеси № 3831 від 02 липня 2016 року, позивача було переведено з пенсії за вислугою років на пенсію за віком з 24 червня 2016 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з розрахунком стажу і заробітної плати.
УПФУ у Київському районі м. Одеси від 07 липня 2016 року № 144/Р-01, позивачу було повідомлено, що розмір пенсії за віком йому було розраховано враховуючи середній заробіток по економіці за 2007 рік - 1197,91 гривень, оскільки абзацом 2 ч. 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за період страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. При цьому, зазначено, що позивач перебував на обліку та отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вказану пенсію було призначено з 1998року.
Таким чином, позивачу при обчисленні розміру пенсії за віком управління застосувало показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховуються для розрахунку пенсії за 2007 рік у розмірі 1197,91 гривень за рік, що передував призначенню пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії на інший, оскільки Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначають різні підходи (формули) обчислення розміру пенсії, зокрема обчислення пенсії за вислугу років взагалі не передбачає застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, а обчислюється в процентному співвідношенні відповідних сум грошового забезпечення. Таким чином, дії відповідача в частині застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузях економіки України в сумі 1197,91 гривень за 2007 рік при призначенні пенсії за віком є неправомірними, оскільки позивачу фактично було призначено пенсію за іншим законом, а не здійснено переведення з одного виду пенсії на інший в рамках одного закону.
Суд апеляційної інстанції погоджується з цим висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії; за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Як вбачається з атестату НОМЕР_1 про зняття з обліку, ОСОБА_1 перебував на обліку та отримував з 01 серпня 1998 року пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В подальшому, на підставі розпорядження УПФУ у Київському районі м. Одеси № 3831 від 02 липня 2016 року, позивача було переведено з пенсії за вислугою років на пенсію за віком з 24 червня 2016 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з розрахунком стажу і заробітної плати.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання, пенсія у зв'язку із втратою годувальника. На підставі приписів ст. 10 цього Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу при обчисленні розміру пенсії за віком управління застосувало показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховуються для розрахунку пенсії за 2007 рік у розмірі 1197,91 гривень за рік, що передував призначенню пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням змін, внесених Законом України «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
В той же час, в даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії на інший, оскільки вище зазначені Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначають різні підходи (формули) обчислення розміру пенсії, зокрема обчислення пенсії за вислугу років взагалі не передбачає застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, а обчислюється в процентному співвідношенні відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином, дії відповідача в частині застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузях економіки України в сумі 1197,91 гривень за 2007 рік при призначенні пенсії за віком є неправомірними, оскільки позивачу фактично було призначено пенсію за іншим законом, а не здійснено переведення з одного виду пенсії на інший в рамках одного закону.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції вважає за потрібне зазначити , що статтею 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особі, яка набула право на пенсію за віком відповідно до цього Закону, але після досягнення пенсійного віку, передбаченого абзацом першим частини першої статті 26 Закону, виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, на такий відсоток: на 0,5 % - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців; на 0,75 % - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців
При цьому підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу не здійснюється.
Статтею 1 зазначеного вище Закону визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. У разі якщо при відстрочці часу призначення пенсії за віком не здійснюється підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу, пенсія, обчислена відповідно до статті 29 цього Закону, призначається з дня, що настає за останнім днем повного місяця відстрочки часу виходу на пенсію, який враховано до страхового стажу; 2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;
Стаття 10 вказаного Закону передбачає, що особі яка має право одночасно на різні види пенсії призначається за її вибором один із видів пенсії.
Аналізуючи викладені обставини, суд апеляційної інстанції зробив висновок що дії відповідача є протиправними, а тому вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дії УПФУ у Київському районі м. Одеси щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки в сумі 1197,91 гривень за 2007 рік при призначенні пенсії у 2016 році ОСОБА_1 та зобов'язання УПФУ у Київському районі м. Одеси провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три роки, що передують року звернення, тобто за 2013-2015 роки, починаючи з 24 червня 2016 року та врахувати підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені, то згідно ч. 1, ст. 94 КАС України, судові витрати, що складаються із судового збору за подання апеляційної скарги у загальному розмірі 606,32 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, що виступав стороною у справі.
Враховуючи, що суд першої інстанції правильно вирішив справу, але з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції на підставі п.1 ч.1 ст. 201 КАС України, вважає необхідним змінити рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.183-2, ст.195, ст.197, ст.198, ст.201, ст.205, ст.207, ст.254 КАС України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.
Постанову Київського районного суду м. Одеси від 15 серпня 2016 року змінити, виклавши її резолютивну частину в наступній редакції:
"- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси щодо призначення йому пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007рік, та не врахування підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату йому призначеної з 24.06.2016року пенсії з урахуванням розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2013-2015роки та врахувати підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення , починаючи з 24 червня 2016 року»;
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси за рахунок бюджетних асигнувань, на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у розмірі 606,32 (шістсот шість ) грн. 32 коп.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: О.О. Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: С.Д. Домусчі