Справа № 755/1684/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" жовтня 2016 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
Головуючого судді Астахової О.О.,
при секретарі Швидкій Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об»єднання Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві, Державної казначейської служби України, третя особа: Управління Державної казначейської служби України у Дніпровському районі м. Києва про зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом в якому просить визнати неправомірно відмову Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва у поверненні їй помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, оформленої договором купівлі-продажу квартири від 23 травня 2014 року в сумі 4 818,92 грн. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва повернути їй помилково сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, оформленої договором купівлі-продажу квартири від 23 травня 2014 року в сумі 4 818,92 грн.
Мотивуючи вимоги тим, що на підставі договору купівлі-продажу від 23 травня 2014 року вона купила квартиру за адресою: АДРЕСА_1.
Під час оформлення договору купівлі-продажу позивач оплатила 1% збору на обов'язкове державне пенсійне страхування від вартості придбаного нерухомого майна в сумі 4 818, 92 грн. Враховуючи, що вона являється інвалідом війни, то відповідно до п.23 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» вона звільнена від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування від вартості придбаного нерухомого майна, оскільки житло набула у власність вперше. Після оформлення договору купівлі - продажу ОСОБА_1 звернулась до УПФУ у Дніпровському районі м. Києва із заявою про повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за договором купівлі-продажу квартири. Проте, листом від 21.01.2016 року № 1103/08 у задоволенні заяви їй відмовлено, що змушує звернутись з даним позовом до суду.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 08.08.2016 року було замінено Управління Пенсійного фонду у Дніпровському районі м. Києва його правонаступником - Лівобережним об»єднанням Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві та залучено в якості другого відповідача Державну казначейську службу України.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 12.09.2016 року залучено в якості третьої особи Управління Державної казначейської служби України у Дніпровському районі м. Києва.
У судовому засіданні позивач підтримала заявлені позовні вимоги, та виходячи з доводів, якими обґрунтовується адміністративний позов просила вимоги задовольнити.
Представник відповідача Лівобережного об»єднання Управління Пенсійного Фонду України в м. КиєвіМних-Котляр Н.М. у судовому засіданні заперечувала проти адміністративного позову з підстав викладених у письмових запереченнях. Додатково зазначила, що відповідно до пункту 23 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», інвалідів війни та прирівняних до них осіб звільняються від сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства. Однак звільнення інвалідів війни від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна чинним законодавством не передбачено.
Крім того, механізм повернення коштів, помилково зарахованих до державного бюджету, закріплено у Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженому наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року № 226. Пунктами 3, 5 якого передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державного казначейства України з відповідних рахунків, відкритих в цих органах, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету або поданням платника податків, зборів (обовязкових платежів).
З огляду на означене у задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Представник відповідача Державної казначейської служби України у судове засідання не з»явився, хоча про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Направив до суду письмові пояснення зі змісту яких убачається що проти позову він заперечує, оскільки повернення коштів здійснюється органом Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Представник третьої особи у судове засідання не з»явився, хоча про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив. Клопотань про відкладення розгляду справи або заяв про розгляд справи у його відсутність до суду не надходило.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача Мних-Котляр, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу квартири від 23 травня 2014 року придбано у власність квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1., вартістю 481 892,00 грн. Вказаний договір купівлі-продажу квартири зареєстрований в Державному реєстрі правочинів, витяг від 23 травня 2014 року №22053265.
Під час укладення договору купівлі-продажу квартири, позивачем був сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 4 818,92 грн. (1% його вартості), що підтверджується копією квитанції від 23 травня 2014 року (а.с. 49).
Вважаючи, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачений помилково, позивач 30.12.2015 року звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, правонаступником якого є Лівобережне об»єднання Управління Пенсійного Фонду України в м. Києвііз заявою про повернення помилково сплачених коштів.
Листом від 21 січня 2016 року № 1103/08 Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва відмовило позивачу у поверненні коштів, у зв'язку із тим, що звільнення інвалідів війни від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна чинним законодавством не передбачено.
Проте з таким висновком Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва суд не погоджується з огляду на наступне.
Згідно із п.23 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам та прирівняним до них особам надаються пільги, зокрема, зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
За даними посвідчення серії НОМЕР_1 виданого 10 квітня 2014 року Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної ради у м. Чернігові ради ОСОБА_1 має статус «інваліда війни».
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року №400/97-ВР підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних фондів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», регулюється Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року №1740 , згідно пункту 15-1 якого, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Таким чином, при придбанні нерухомого майна із загального правила про обов'язковість сплати збору законодавцем встановлено два винятки - громадяни, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Крім того, за спеціальною нормою Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», позивач, як інвалід війни має пільги, зокрема, зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
Як убачається із досліджених судом доказів, позивач постійним або службовим житлом не забезпечувалась, правом на приватизацію житла не скористалась та вперше придбала нерухоме майно, а тому звільняється від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, оскільки окрім іншого являється інвалідом війни.
Процедура повернення коштів, надміру зарахованих до державного бюджету, врегульована «Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», затвердженим наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року №226, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 року за № 1000/7288 та здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання в довільній формі надається платником до органу Державного казначейства України разом із його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення тощо), який підтверджує перерахування коштів до бюджету.
А відтак, суд приходить до висновку, що для забезпечення захисту порушеного права позивача для повернення помилково сплачених коштів слід зобов'язати Лівобережне об»єднання Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві внести подання до Управління Державної казначейської служби України у Дніпровському районі м. Києва про повернення ОСОБА_1 помилково зарахованого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплаченого при укладенні договору купівлі-продажу квартири від 23.05.2014 року, що розташована за адресою: АДРЕСА_1., у сумі 4 818,92 грн.
З огляду на означене позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати по оплаті судового збору компенсуються за рахунок державного бюджету.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11, 16, 69-71, 86, 90, 94, 99, 158-162, 163, 183-2, 244-2, 254 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 до Лівобережного об»єднання Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві, Державної казначейської служби України, третя особа: Управління Державної казначейської служби України у Дніпровському районі м. Києва про зобов'язання вчинити дії- задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Лівобережного об»єднання Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві у поверненні ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна.
Зобов»язати Лівобережне об»єднання Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві внести подання до Управління Державної казначейської служби України у Дніпровському районі м. Києва про повернення ОСОБА_1 помилково зарахованого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 4 818 ( (чотири тисячі вісімсот вісімнадцять) 92 грн., сплаченого при укладенні договору купівлі-продажу квартири від 23.05.2014 року, що розташована за адресою: АДРЕСА_1., посвідченого приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області Герасимів Ю.В., зареєстрованого в реєстрі № 828.
В іншій частині - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя