Ухвала суду № 62618336, 08.11.2016, Апеляційний суд Сумської області

Дата ухвалення
08.11.2016
Номер справи
583/1086/16-ц
Номер документу
62618336
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №583/1086/16-ц Головуючий у суді у 1 інстанції - Олійник О. В.Номер провадження 22-ц/788/1538/16 Суддя-доповідач - Семеній Л. І. Категорія - 47

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2016 року м.Суми

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Сумської області в складі:

головуючого-судді - Семеній Л. І.,

суддів - Кононенко О. Ю. , Шевченка В. А.

за участю секретаря судового засідання - Кияненко Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3

на рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 27 липня 2016 року

в цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, Охтирської районної державної адміністрації Охтирського району Сумської області, Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області, Управління Держгеокадастру в Охтирському районі Сумської області, Охтирської міської державної нотаріальної контори

про поновлення прав та встановлення меж земельної ділянки, визнання незаконними та недійсними рішень, розпоряджень, визнання недійсними та скасування кадастрового номеру на земельну ділянку, визнання недійсним та скасування державного акту на право власності на землю, визнання недійсним свідоцтва на спадщину, скасування державної реєстрації державного акту на право власності на землю,

в с т а н о в и л а :

05 квітня 2016 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом, який обґрунтовував тим, що він є власником домоволодіння по АДРЕСА_1, яке розташоване на належній йому на праві власності земельній ділянці, загальною площею 0,62 га. Відповідачка є суміжним землевласником і межі їх земель накладаються на загальній площі 0,3476 га, що стало причиною відмови у присвоєнні його земельній ділянці кадастрового номеру. Вважає, що розпорядження голови районної державної адміністрації № 99 від 22.03.2002 року, яким затверджено технічну документацію по складанню державних актів на право приватної власності на землю, у тому числі матері відповідачки, постановлене всупереч вимогам законодавства, що діяло на час виникнення спірних правовідносин та за межами наданих йому повноважень, оскільки розпорядження землями державної власності не входить до компетенції голови місцевої державної адміністрації.

Рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 27 липня 2016 року у задоволенні позову ОСОБА_3 відмовлено.

ОСОБА_3 з цим рішенням не погодився та оскаржив його в апеляційному порядку. Посилаючись на незаконність і необґрунтованість оскаржуваного рішення, неповне з'ясування обставин у справі та їх невідповідність висновкам суду, порушення норм матеріального і процесуального права, просить рішення скасувати і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Зазначає, що земельну ділянку йому виділено у користування у 1994 році, а право власності на неї набув у 1998 році відповідно до вимог законодавства, яке діяло на той час. При цьому державний акт є чинним, ніким не оспорювався і недійсним не визнавався. Мати відповідачки набула землю у власність у 2002 році з порушенням закону та його прав як суміжного землевласника, оскільки не були встановлені межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) та не були узгоджені з суміжними землевласниками та землекористувачами.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників позивача ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, які підтримали доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу представника відповідачки ОСОБА_8, дослідивши матеріали справи й перевіривши рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Судом першої інстанції правильно встановлено та з матеріалів справи вбачається, що

позивач на підставі державного акту на право приватної власності на земельну ділянку від 21.10.1998 року є власником земельної ділянки площею 0,62 га, розташованої в АДРЕСА_2, з яких 0,17 га - для обслуговування житлового будинку, 0,45 га - ведення особистого підсобного господарства (т.1 а.с.8).

Відповідачка є власником суміжної земельної ділянки площею 3,4580 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яку вона успадкувала після смерті своєї матері ОСОБА_9, згідно з свідоцтвом про право на спадщину за заповітом, посвідченого 27.10.2015 року державним нотаріусом Охтирської районної державної нотаріальної контори, зареєстрованого в реєстрі за №2156 (т.1 а.с.22).

19.02.2016 року в ході перевірки та встановлення фактичних меж цих земельних ділянок комісією Малопавлівської сільської ради Охтирського району встановлено їх накладання на площі 0,3476 га і цей факт визнається сторонами (а.с.30).

З'ясовуючи причини такого накладання, суд першої інстанції правильно перевірив правомірність видачі кожній із сторін державних актів, які безпосередньо залежать від законності рішень, на підставі яких такі акти видані, й дотримання вимог, передбачених земельним законодавством та врахував, що до спірних правовідносин має застосовуватися саме та редакція закону, яка була чинною на момент їх виникнення, оскільки згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Так, відповідно до ст.9, ч.1 ст. ЗК України (1990 року), передача земельних ділянок у колективну та приватну власність провадиться Радами народних депутатів, на території яких розташовані земельні ділянки.

Громадяни, заінтересовані у передачі їм у власність земельних ділянок із земель запасу, подають заяву про це до сільської, селищної, міської, а у разі відмови - до районної, міської, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, Ради народних депутатів за місцем розташування земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розмір і місце розташування ділянки, мета її використання і склад сім'ї.

Відповідна Рада народних депутатів розглядає заяву і у разі згоди передати земельну ділянку у власність громадянину замовляє землевпорядній організації розробку проекту її відведення. Проект відведення земельної ділянки погоджується з сільською (селищною) Радою народних депутатів, з районними (міськими) землевпорядним, природоохоронним і санітарним органами, органом архітектури і подається до районної (міської) Ради народних депутатів для прийняття рішення про передачу громадянину земельної ділянки у власність.

Передача у власність земельної ділянки, що була раніше надана громадянину, провадиться сільськими, селищними, міськими Радами народних депутатів за місцем розташування цієї ділянки для: ведення особистого підсобного господарства у розмірі згідно з статтею 56 цього Кодексу; будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель (присадибна ділянка), садівництва, дачного і гаражного будівництва у розмірах згідно із статтями 57 і 67 цього Кодексу.

Зазначені земельні ділянки передаються у власність на підставі заяви громадянина і матеріалів, що підтверджують її розмір (земельно-кадастрова документація, дані бюро технічної інвентаризації, правлінь товариств і кооперативів тощо).

Ради народних депутатів розглядають у місячний строк зазначені заяви і матеріали та приймають відповідні рішення.

Передача земельної ділянки у колективну власність колективним сільсько-господарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільсько-господарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, провадиться сільськими, селищними, міськими Радами народних депутатів за місцем розташування земельної ділянки на підставі клопотань зазначених підприємств, кооперативів та товариств.

До клопотання додаються матеріали, що обґрунтовують розмір земельної ділянки, обчислений відповідно до вимог частини шостої статті 5 цього Кодексу.

Місцева Рада народних депутатів розглядає у місячний строк зазначені клопотання та матеріали і приймає рішення з цього питання.

Порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільсько-господарським підприємствам і організаціям був визначений Указом Президента України від 8 серпня 1995 року №720/95.

Згідно з п.п.2, 6 цього указу право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

У разі виходу власника земельної частки (паю) з коллективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільсько-господарського акціонерного товариства за його заявою здійснюється відведення земельної ділянки в натурі в установленому порядку і видається державний акт на право приватної власності на цю земельну ділянку.

Статтею 5 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» передбачені повноваження сільських, селищних, міських рад та районних державних адміністрацій щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).

Так, сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.

Згідно з ст.3 цього Закону підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації.

Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).

Земельна частка (пай) виділяється її власнику в натурі (на місцевості), як правило, однією земельною ділянкою. За бажанням власника земельної частки (паю) йому можуть бути виділені в натурі (на місцевості) дві земельні ділянки з різним складом сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сінокоси або пасовища).

Як встановлено судом першої інстанції, 28.07.1995 року виконавчим комітетом, якому Охтирська районна Рада народних депутатів своїм рішенням від 15.12.1994 року передала повноваження щодо передачі, надання та вилучення земельних ділянок, прийнято рішення № 112 «Про передачу земель СС «Височанська», АПО « Заповіт Ілліча», АПО «Дружба» та АПО «Україна» в колективну власність та постійне користування» передано землі АПО «Дружба» в колективну власність і постійне користування в обсягах згідно додатку №1 (т.1 а.с.107).

На замовлення АПО «Дружба» Сумським філіалом інституту землеустрою була виготовлена технічна документація: технічний звіт, план зовнішніх меж господарства та державні акти на право колективної власності на землю та право постійного користування

На підставі рішення виконкому Охтирської районної Ради народних депутатів від 28.07.1995 року №112 агропайовому об'єднанню «Дружба» с. Мала Павлівка Охтирського району 28.07.1995 року видано державний акт на право колективної власності на землю серії НОМЕР_1 на землю площею 3010,1 га для сільськогосподарського використання. Згідно додатку 1 до Державного акту НОМЕР_1 ОСОБА_9 значиться в списку громадян - членів сільськогосподарського акціонерного товариства закритого типу, під № 603 (т.1 а.с. 150-161).

За рішенням від 30.11.1995 року загальних зборів уповноважених АПО «Дружба» було реорганізовано в САТЗТ «Дружба» (т.1 а.с.235).

На 18-й сесії 23-го скликання Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області 25.05.2001 року прийнято рішення «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації по видачі державних актів на право приватної власності на земельні частки (паї) власникам сертифікатів САТЗТ «Дружба», згідно якого надано дозвіл громадянам (529 чол.) на виготовлення технічної документації по видачі державних актів на право приватної власності на земельні паї загальною площею 2123 га із розпайованих земель САТЗТ «Дружба» згідно «Схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) громадян - членів САТЗТ «Дружба» (т.1 а.с. 26).

Відповідно до списку громадян, членів САТЗТ «Дружба», яким надано дозвіл на розробку технічної документації по виготовленню державних актів на право приватної власності на землю, ОСОБА_9 значиться під №9 (т.1 а.с. 27).

Розпорядженням Голови районної державної адміністрації № 99 від 22.03.2002 року «Про затвердження технічної документації по складанню державних актів на право приватної власності на землю власникам земельних часток (паїв) на території Малопавлівської сільської ради» затверджено технічну документацію по складанню державних актів на право приватної власності на землю власникам земельних часток (паїв) із земель спільної часткової (колективної) власності членів колишнього САТЗТ «Дружба» на території Малопавлівської сільської ради відповідно до вимог чинного законодавства. Видати 538 громадянам - власникам земельних часток (паїв), маючим на це право відповідно до вимог чинного законодавства, державні акти на право приватної власності на змелю взамін сертифікатів на право на земельну частку (пай) згідно додатку (т.1 а.с.28-29).

На підставі цього розпорядження 28.03.2002 року ОСОБА_9 видано державний акт на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, згідно якого останній передано у приватну власність земельну ділянку загальною площею 3,85 га (3,4580 га та 0,3888 га), розташовану на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 708 (т.1 а.с.91).

Доказів того, що спірна земельна ділянка надана їй поза межами колективної власності на землю, а також повністю чи частково знаходиться в межах населених пунктів Малопавлівської сільської ради, позивач суду не надав та матеріали справи їх не містять.

За таких обставин суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що успадкований відповідачкою земельний пай був набутий за життя її матір'ю ОСОБА_9 правомірно, в порядку розпаювання земель, переданих в колективну власність АПО «Дружба» (після реорганізації САТЗТ «Дружба»), членом якого вона була. Виділення його в натурі було здійснено з дотриманням вимог земельного законодавства на підставі розпорядження голови Охтирської райдержадміністрації, тобто уповноваженим органом, оскільки зазначена земельна ділянка знаходиться на території Малопавлівської сільської ради поза межами населених пунктів.

Перевіряючи правомірність видачі державного акту на право власності на земельну ділянку позивачу, судом першої інстанції правильно встановлено, що рішенням виконавчого комітету Малопавлівської сільської Ради народних депутатів № 15 від 24.02.1994 року «Про дозвіл на індивідуальне будівництво» ОСОБА_3 надано дозвіл на індивідуальне будівництво житлового будинку в АДРЕСА_2, що підтверджується архівною копією цього рішення (т.1 а.с.227).

21.07.1994 року Малопавлівська сільська Рада народних депутатів, розглянувши заяву ОСОБА_3 про надання земельної ділянки під забудову (для індивідуального будівництва), яка знаходиться в АДРЕСА_2 розміром 0,25 га за рахунок земель запасу, дала згоду на виготовлення проекту відведення, що підтверджується архівною копією рішення цієї сільської ради від 21.07.1994 року (т.1 а.с.193).

Однак проект відведення на дану земельну ділянку не розроблявся, що підтверджується листом Управління Держгеокадастру в Охтирському районі Сумської області (а.с.189) та поясненнями свідка ОСОБА_12, землевпорядника сільської ради, яка працює в ній з 1995 року, а був виготовлений технічний звіт із актом встановлення та узгодження зовнішніх меж земельної ділянки ОСОБА_3 в натурі, без дати, у якому суміжний землевласник агропайове САТЗТ «Дружба» як суміжний землекористувач не зазначений (а.с.14), хоча АТЗТ «Дружба» вказане в описі межі у плані встановлення меж (а.с.15). Відповідно, в узгодженні зовнішніх меж земельної ділянки ОСОБА_3 АТЗТ «Дружба» не брало участь, даний акт не підписувало.

21.10.1998 року Малопавлівська сільська рада на підставі рішення її виконавчого комітету №74 від 09.12.1997 року, видала ОСОБА_3 державний акт на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,62 га, розташовану в с. Качанівка, Малопавлівської сільської ради для обслуговування житлового будинку - 0,17 га, ведення особистого підсобного господарства - 0,45 га, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №208 (а.с.8).

Надані позивачем на підтвердження своїх вимог копії рішень виконавчого комітету Малопавлівської сільської Ради народних депутатів:

- від 24.02.1994 року «Про виділення земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства», згідно з яким ОСОБА_3 виділено земельну ділянку 0,35 га для ведення особистого підсобного господарства в АДРЕСА_1 (а.с.61);

- від 04.08.1995 року №5, яким ОСОБА_3 було передано у приватну власність земельну ділянку 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку і господарчих будівель та 0,35 га для ведення особистого підсобного господарства, з наступним уточненням площ в натурі при видачі державних актів на право приватної власності на землю, в якому їх місце знаходження не вказано;

- від 09.12.1997 року №74 «Про затвердження площі земельних ділянок у приватну власність громадянам рішенням №5 від 04.08.1995 року», яким передано у приватну власність ОСОБА_3 земельні ділянки загальною площею 0,62 га, в тому числі для будівництва і обслуговування житлового будинку і господарчих будівель - 0,17 га; для ведення особистого підсобного господарства - 0,45 га, в якому їх місце знаходження також не вказано (а.с.16),

в передбаченому законом порядку не завірені, їх оригінали відсутні в зданих на зберігання до архівного відділу Охтирської райдержадміністрації протоколах засідань ради та її виконкому за ці роки, крім того, під №74 від 09.12.1997 року, на підставі якого видавався акт, значиться інше рішення виконкому, а саме «Про виплату комунальних послуг» (т.1 а.с.190, 226), а тому є неналежними доказами, в зв'язку з чим не можуть братися до уваги судом.

З аналізу вище названих норм земельного законодавства вбачається, що право власності на земельну ділянку в особи, якій раніше земельна ділянка не надавалася, може виникнути лише після прийняття уповноваженим органом відповідного рішення, якому має передувати розробка та погодження проекту відведення земельної ділянки.

Оскільки рішення щодо передачі земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку і господарчих будівель та для ведення особистого підсобного господарства у власність позивача не приймалося, проект відведення цієї земельної ділянки, відповідно, не розроблявся та не погоджувався, - його право, за захистом якого він звернувся до суду, не можна вважати порушеним, а тому його позовні вимоги суд першої інстанції обґрунтовано визнав безпідставними.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Колегією суддів не виявлено неправильного застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, які могли б бути підставою для зміни чи скасування рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 314, 315, 319 ЦПК України, колегія суддів

у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 відхилити.

Рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 27 липня 2016 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.

Головуючий -

Судді -