Постанова № 62614158, 10.11.2016, Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
10.11.2016
Номер справи
703/2926/16-а
Номер документу
62614158
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 703/2926/16-а

2-а/703/130/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2016 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого-судді Васильківської Т.В.

секретар судових засідань Кочеткова І.В.

розглянувши у письмовому провадженні в залі суду м. Сміла справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Смілянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про зобов'язання здійснити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

15 серпня 2016 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Смілянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому після зміни предмету позову просить зобов'язати відповідача врахувати для перерахунку призначеної пільгової пенсії довідку про заробітну плату ДП «Шахта №13-БІС» №04-10/451 від 10 травня 2013 року за період з 1991 року по 1995 рік; довідку про заробіток для обчислення пенсії №80 від 29 серпня 2016 року; довідку №123 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній від 29 серпня 2016 року; довідку №124 про реорганізацію підприємства від 29 серпня 2016 року виданих «Макіївською дирекцією по виконанню проектів ліквідації та підготовці шахт до ліквідації», а також врахувати довідку №102 Макіївського вищого професійного училища №106 від 30 березня 2013 року та завірені копії особливих рахунків за 1990 рік та 1991 рік на трьох аркушах праці в плату Макіївському вищому професійному училищі №106. Свої вимоги мотивує тим, що він працював на відповідних підприємствах, які на даний час знаходяться на тимчасово окупованій території. Звернувшись до відповідних підприємств, поштою отримав відповідні довідки, та завірені копії особових рахунків, проте відповідач відмовляється врахувати відповідні документи, мотивуючи це тим, що вони завірені особами, які не визнаються нашою державою.

В судовому засіданні позивач підтримав позов повністю, зауважив, що він є громадянином України, працював на території України, та відсутність можливості отримати відповідні довідки завірені визнаними державою установами від нього жодним чином не залежить, тому просив захистити його права на соціальний захист гарантовані Конституцією.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, надала письмові заперечення, в яких зазначила, що надані позивачем довідки про підтвердження трудового стажу та копії особливих рахунків видані органами, які розташовані на непідконтрольній українській владі території, тому вони не визнаються державними органами України.

Враховуючи неявку представника відповідача, а також відсутність потреби заслуховувати свідків чи експертів, суд, відповідно до вимог ч.6 ст. 128 КАС України, ухвалив розглядати справу у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в адміністративному позові та в запереченні проти цього позову обставини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Смілянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та з 14 серпня 2016 року отримує пенсію на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч. 1 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

14 липня 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою з приводу неврахування йому при нарахуванні пенсії довідок про період роботи в ДП «Шахта №13-БІС» №04-10/451 з 1991 року по 1995 рік, довідки про заробіток для обчислення пенсії №80 від 29 серпня 2016 року, довідки №123 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній від 29 серпня 2016 року, довідки №124 про реорганізацію підприємства від 29 серпня 2016 року виданих «Макіївською дирекцією по виконанню проектів ліквідації та підготовці шахт до ліквідації», а також довідки №102 Макіївського вищого професійного училища №106 від 30 березня 2013 року та завірені копії особливих рахунків за 1990 рік та 1991 рік на трьох аркушах праці в плату Макіївському вищому професійному училищі №106.

Листом від 25 липня 2016 року Смілянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило позивача, що перерахунок пенсії проводиться без урахування цих довідок, оскільки вони видані органами, які знаходяться на непідконтрольній українській владі території, а тому для перерахунку пенсії їх врахувати неможливо.

Згідно з ст. 1 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Пунктом «а» ч. 1 ст. 13 цього Закону передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівника, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт. професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Пунктом 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку.

Відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"" № 22-1 від 25 листопада 2005 року, а саме пунктів 2.1, 2.10, 2.23, 4.2: за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Статтею 98 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»в редакції, що діяла на момент звернення позивача до відповідача в липні 2016 року, визначено, що перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.

Як вбачається з матеріалів справи, довідки про періоди роботи позивачу видано органами, які знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеними ЗУ від 15 квітня 2014 №1207- VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»; постановою ВР України від 17 березня 2015 №254- VII «Про визнання окремих регіонів, міст, селищ, сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями».

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Ст. 3 Конституції України встановлено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

У відповідності до ст. 18 ЗУ "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" № 1207-VII від 15 квітня 2014 року, громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Частинами 2, 3, 4 ст.9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.

Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. Пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвій рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається. В Україні як соціальній, правовій державі політика спрямовується на створення умов, які забезпечують достатній життєвий рівень, вільний і всебічний розвиток людини як найвищої соціальної цінності, її життя і здоров'я, честь і гідність.

Утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов'язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовних органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України, а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів.

Обов'язок держави забезпечувати дотримання конституційних прав громадян, незалежно від наявності ефективного контролю органів державної влади на певних її територіях, закріплена і у практиці Європейського суду з прав людини.

Так, у рішенні від 8 липня 2004 року «Ілашку та інші проти Молдови та Росії» ЄСПЛ, задовольняючи позов щодо Молдови, визнав, що Уряд Молдови, який є єдиним законним Урядом Республіки Молдова за міжнародним правом, не здійснював влади над частиною своєї території, яка перебуває під ефективним контролем «Молдавської Республіки Придністров'я». Однак, навіть за відсутності ефективного контролю над Придністровським регіоном, Молдова все ж таки має позитивне зобов'язання за статтею 1 Конвенції вжити заходів, у рамках своєї влади та відповідно до міжнародного права, для захисту гарантованих Конвенцією прав заявників.

Враховуючи зазначене, позовні вимоги ОСОБА_2 про зобов'язання врахувати при перерахунку пенсії довідок, виданих органами, що знаходяться на непідконтрольній владі України території, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

Керуючись ст. 9, 11, 17, 71, 94, 122, 128, 158-163КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Задовольнити позов ОСОБА_2 до Смілянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання здійснити певні дії.

Зобов'язати Смілянське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Черкаської області врахувати для перерахунку призначеної ОСОБА_2 пільгової пенсії:

- довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 04-10/451 від 10 травня 2013 року ДП «Шахта № 13-БІС» за період з серпня 1991 року по жовтень 1995 року;

- довідку про заробіток для обчислення пенсії № 80 від 29 серпня 2016 року «Макіївської дирекції по виконанню проектів ліквідації та підготовці шахт до ліквідації»;

- довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній № 123 від 29 серпня 2016 року «Макіївської дирекції по виконанню проектів ліквідації та підготовці шахт до ліквідації»;

- довідку про реорганізацію підприємства № 124 від 29 серпня 2016 року «Макіївської дирекції по виконанню проектів ліквідації та підготовці шахт до ліквідації»;

- довідку про заробіток для обчислення пенсії № 102 від 30 березня 2013 року видану Макіївським вищим професійним училищем № 106, та завірені копії особливих рахунків за 1990 рік та 1991 рік на трьох аркушах про оплату праці в Макіївському вищому професійному училищі № 106.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Смілянського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Черкаської області на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Смілянський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення з одночасним поданням копії скарги до суду апеляційної інстанції і набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження , а в разі її оскарження - після розгляду справи апеляційним судом , якщо не буде скасована.

Головуючий: Т.В.Васильківська