КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа №552/5758/16-а
Провадження № 2-а/552/224/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.11.2016 року Київський районний суд м.Полтави в складі:
Головуючого судді - Турченко Т.В.
При секретарі - Рибальченко О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Полтаві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб, -
В С Т А Н О В И В :
18 жовтня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до відповідача Полтавського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб, мотивуючи свій позов тим, що вона звільнена з посади начальника Головного управління Державного Казначейства України у Полтавській області у зв»язку з досягненням граничного віку державної служби (ст.7 КЗпП України, ч.3 ст.30 Закону України «Про державну службу») 24.07.2007 року. Знаходиться на пенсійному обліку у Полтавському об»єднаному Управлінні Пенсійного фонду України у Полтавській області. 06.07.2016 року з Головного управління Державної Казначейської служби України у Полтавській області було видано довідку за №11-16/4077 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи, що подаються для призначення пенсії, в яку включена матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати разом в сумі 23 115 грн. 80 коп. При обчисленні основного розміру пенсії державного службовця Пенсійним фондом не були враховані у складі заробітної плати виплати у вигляді матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем та індексації заробітної плати у сумі 23 115 грн. 80 коп. 05 вересня 2016 року вона звернулась до відповідача з проханням приєднати до пенсійної справи уточнену довідку Головного управління Державної Казначейської служби України у Полтавській області від 06.07.2016 року №11-16/4077 та здійснити перерахунок розміру пенсії, виходячи з 90% суми заробітної плати з урахуванням не врахованих раніше «інших виплат». Листом від 23.09.2016 року №227/В-17 їй було відмовлено з посиланням на Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-У111 перерахунки раніше призначених пенсій згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-Х11 не передбачено, підстави для проведення перерахунку пенсії згідно наданої позивачем довідки відсутні. З даною відмовою вона не згодна. Тому звернулась в суд за захистом своїх прав. Просила суд винести рішення, яким визнати неправомірними дії відповідача та зобов»язати Полтавське об»єднане Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату основного розміру пенсії державного службовця, виходячи з 90% суми заробітної плати, з урахуванням «інших виплат», згідно з заявленою оновленою довідкою Головного управління Державної Казначейської служби України у Полтавській області від 06.07.2016 року №11-16/4077 та виплатити їй недоплачену пенсію з 25 липня 2007 року у розмірі 90%, тобто у тому розмірі, в якому була призначена пенсія та в подальшому проводити нарахування і виплату пенсії щомісячно з урахуванням даного перерахунку. Зобов»язати Полтавське об»єднане Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виплатити заборгованість в частині недорахованої пенсії у відповідності з діючим законодавством у розмірі 90%, тобто в тому розмірі, в якому була призначена пенсія 90%. Судові витрати покласти на відповідача.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала повністю. Просила суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник Полтавського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області Силка І.О. з позовом не згодна. Вважає, що позивачем пропущений строк звернення до суду. Вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не відповідають чинному законодавству, а тому просила відмовити в їх задоволенні в повному обсязі.
Суд, заслухавши позивача ОСОБА_1, представника Полтавського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області Силку І.О., вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працювала начальником Головного управління Державного Казначейства України у Полтавській області та у зв»язку з досягненням граничного віку державної служби (ст.7 КЗпП України, ч.3 ст.30 Закону України «Про державну службу») була звільнена 24 липня 2007 року.
З цього часу знаходиться на пенсійному обліку у Полтавському об»єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області
та отримує пенсію за віком, згідно з Законом України «Про державну службу» (а.с.10).
05 вересня 2016 року позивач звернулася до відповідача Полтавського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням сум виплат, які входять до складової заробітної плати: матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань за 9 років з 24 липня 2007 року згідно наданої довідки ДКСУ у Полтавській області у розмірі пенсії 90%.
Але в задоволенні заяви ОСОБА_1 було відмовлено, що підтверджується листом Полтавського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 23 вересня 2016 року №227/В-17 (а.с.9).
Проте з такою відмовою, суд погодитись не може виходячи з наступного.
Як встановлено частиною 1 статті 37 Закону "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення позивачеві пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно ч.1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оплату праці" в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
У відповідності до ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Як вбачається з довідки виданої Головним управлінням Державної Казначейської служби України у Полтавській області за № 11-16/4077 від 06 липня 2016 року (а.с.11-13), загальна сума доходу ОСОБА_1 за період з 01липня 2005 року по 01 липня 2007 року становить 80 637 грн. 75 коп., до складу якого входить надбавки, премії та інші виплати, в тому числі індексація та матеріальні допомоги. На всі виплати нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Положеннями пункту першого постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Дані положення визначені в Правовій позиції Верховного Суду України по справі №21-134а14 від 03.06.2014 року, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Висновок суду касаційної інстанції про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788- XII.
Згідно зі ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Приймаючи до уваги дату подання позивачем до пенсійного органу довідки Головного управління Державної Казначейської служби України у Полтавській області за № 11-16/4077 від 06 липня 2016 року, а саме - 05.09.2016 року, та враховуючи положення статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивача повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі нею відповідної заяви - з 05.09.2016 року.
Таким чином, з метою відновлення порушеного права позивача необхідно зобов'язати відповідача Полтавське об»єднане Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань з 01.07.2005 року по 01.07.2007 року, матеріальної допомоги з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 05 вересня 2016 року .
Керуючись ст.ст.2,7-11,71,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Зобов»язати Полтавське об»єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести перерахунок та виплату основного розміру пенсії державного службовця ОСОБА_1, виходячи із 90% суми заробітної плати, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати з 05 вересня 2016 року.
Стягнути з Полтавського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м.Полтави протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий Т.В.Турченко