ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2016 року Справа № 876/5349/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючої судді Хобор Р.Б.
суддів: Попка Я.С., Сеника Р.П.,
з участю секретаря судового засідання Болюк Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 15 червня 2016 року по справі № 803/872/16 за позовом Володимир - Волинського підприємства теплових мереж "Володимир-Волинськтеплокомуненерго" до управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови,-
В C Т А Н О В И В:
Володимир-Волинське підприємство теплових мереж "Володимир-Волинськтеплокомуненерго" звернулося з адміністративним позовом до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 17.05.2016 року №22/1108.
На підтвердження позовних вимог покликається на те, що під час прийняття постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 17.05.2016 року №22/1108 управлінням ДАБІ у Волинській області допущені порушення норм чинного законодавства, а саме не було дотримано порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю. Крім того, сплив встановлений законом трьохмісячний строк проведення перевірки достовірності даних, зазначених у декларації про готовність об'єкта до експлуатації, яка зареєстрована 24.10.2015 року за №ВЛ 143152970153. Також позивач вказує на те, що підприємство було позбавлене права на участь його представника під час проведення вищезазначеної перевірки, а тому просить скасувати постанову №22/1108 від 17 травня 2016 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 15 червня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправною та скасовано постанову №22/1108 від 17 травня 2016 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на Володимир-Волинське підприємство теплових мереж "Володимир-Волинськтеплокомуненерго" у сумі 130500 грн.
Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржив відповідач управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області, яке покликаючись на те, що вказана постанова є незаконною та прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, просить постанову Волинського окружного адміністративного суду від 15 червня 2016 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційних вимог покликається на те, що позивачем у декларації про готовність об'єкта інженерно - транспортної інфраструктури до експлуатації наведено недостовірні дані, у зв'язку з чим постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 17.05.2016 року №22/1108 є правомірною.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задоволити, з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено те, що управлінням ДАБІ у Волинській області на підставі звернення ОСОБА_1 від 20.04.2016 року та доручення Державної архітектурно-будівельної інспекції України №40-2009-Ж від 22.04.2016 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил ВВ ПТМ "Володимир-Волинськтеплокомуненерго". Перевірка здійснювалася щодо проведення перевірок достовірності даних, наведених у декларації про готовність об'єктів до експлуатації по проектам капітального ремонту інженерних вводів багатоквартирних будинків в м. Володимирі-Волинському в 2015 році (4-й квартал), а саме в декларації про готовність об'єкта до експлуатації, яка зареєстрована 24.10.2015 року за №ВЛ 143152970153 по об'єкту: "Капітальний ремонт інженерного вводу теплопостачання багатоквартирного житлового будинку на вул. Сагайдачного, 7 з встановленням приладу обліку теплової енергії в м. Володимирі-Волинському". За результатами даної перевірки складено акт від 04.05.2016 року, яким встановлено порушення вимог п.10 ст.39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а саме: замовником ВВ ПТМ "Володимир-Волинськтеплокомуненерго" вказані недостовірні дані щодо вартості основних фондів, які приймаються в експлуатацію та призначення технічного нагляду.
У зв'язку із виявленим порушенням, на підставі акта перевірки Управлінням ДАБІ у Волинській області 04.05.2016 року складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, у якому вимагається усунути зазначені порушення містобудівного законодавства.
За результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, на підставі акта перевірки та протоколу від 04.05.2016 року Управлінням ДАБІ у Волинській області винесено постанову від 17.05.2016 року №22/1108 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ВВ ПТМ "Володимир-Волинськтеплокомуненерго" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацом 4 пункту 6 частини 2 статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 130500 грн.
Також за результатами проведення позапланової перевірки, враховуючи те, що зазначені недостовірні дані є підставою вважати самочинним будівництвом, відповідач вирішив скасувати реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації, яка зареєстрована 24.10.2015 року за №ВЛ 143152970153 на об'єкт "Капітальний ремонт інженерного вводу теплопостачання багатоквартирного житлового будинку на вул. Сагайдачного, 7 з встановленням приладу обліку теплової енергії в м. Володимирі-Волинському", про що виніс рішення від 18.05.2016 року №26.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що зміна вартості виконаних робіт на момент прийняття основних фондів в експлуатацію в порівнянні з проектно-кошторисною не свідчить про наведення замовником недостовірних даних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Крім того, штрафну санкцію, яка передбачена абз.4 п.6 ч.2 ст.2 Закону №208/94-ВР, відповідач застосував саме за наведення недостовірних даних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації, проте такі дані не перевірив на час прийняття об'єкта до експлуатації, а тому необґрунтовано та безпідставно прийняв постанову про накладення на Володимир-Волинське підприємство теплових мереж "Володимир-Волинськтеплокомуненерго" штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 130500 грн.
Апеляційний суд не погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступні обставини.
Відповідно до ч. 10 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.
Згідно з абз. 4 п. 6 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за експлуатацію або використання об'єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, а також наведення недостовірних даних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації чи акті готовності об'єкта до експлуатації об'єктів III категорії складності - у розмірі дев'яноста мінімальних заробітних плат.
Апеляційним судом встановлено те, що у п. 19 декларації про готовність об'єкта інженерно - транспортної інфраструктури до експлуатації вказано те, що кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією становить 84,797 тис гривень. В той же час, в п. 20 зазначеної декларації вказано, що вартість основних фондів, які приймаються в експлуатацію 70,014 грн.
Як стверджується робочим проектом на технічне переоснащення інженерних вводів теплопостачання багатоквартирних житлових будинків за адресами по вул Сагайдачного 7 з встановленням приладів обліку теплової енергії в м. Володимирі - Волинському, вартість робіт по зведеному кошторисному розрахунку становить 84,757 тис. гривень.
Таким чином, апеляційний суд приходить до висновку про те, що позивачем наведено недостовірні дані у декларації про готовність об'єкта до експлуатації, так як кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією становить 84,757 тис гривень, в той час, як у вищевказаній декларації вказано 84,797 тис. гривень.
Також, апеляційним судом встановлено те, що в п. 4 декларації про готовність об'єкта інженерно - транспортної інфраструктури до експлуатації вказано те,що відповідальною особою - інженером з технічного нагляду є ОСОБА_2, що діє на підставі договору № 7 від 01.10 2015 року. Однак, до декларації додано договір з ОСОБА_2 про надання послуг з технічного нагляду № 7 від 12.11.2015 року.
Вказане свідчить про те, що позивачем у декларації про готовність об'єкта до експлуатації наведено недостовірні дані щодо підстави здійснення технічного нагляду ОСОБА_2
Щодо недостовірних даних щодо особи, яка здійснює авторський нагляд, апеляційний суд звертає увагу на те, що вказані обставини не були встановлені під час проведення перевірки, не брались до уваги відповідачем під час винесення постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 17.05.2016 року №22/1108, а тому не можуть оцінюватись судом при перевірці законності вищевказаної постанови.
Таким чином, апеляційним судом встановлено те, що Володимир - Волинським підприємством теплових мереж "Володимир-Волинськтеплокомуненерго" у декларації про готовність об'єкта інженерно - транспортної інфраструктури до експлуатації наведено недостовірні дані, у зв'язку з чим апеляційний суд приходить до висновку про те, що при винесенні постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 17.05.2016 року №22/1108 відповідач діяв в межах повноважень на підставі та у спосіб, що встановлені чинним законодавством, що є підставою для відмови в задоволенні позову.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги відповідача є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні заявленого позову з вищевикладених мотивів.
Керуючись ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу управління державної архітектурно - будівельної інспекції у Волинській області задоволити.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 15 червня 2016 року по справі № 803/872/16 скасувати та прийняти нову постанову, відповідно до якої в задоволенні позову Володимир - Волинського підприємства теплових мереж "Володимир-Волинськтеплокомуненерго" до управління державної архітектурно - будівельної інспекції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуюча суддя Р.Б. Хобор
Судді Я.С. Попко
Р.П. Сеник