№ 243/9062/16-к
Кримінальне провадження № 1-кс/243/776/2016
У Х В А Л А
І м е н е м У к р а ї н и
09 листопада 2016 року слідчий суддя Словянського міськрайонного суду Донецької області - Кузнецов Р.В., при секретарі Малиновській І.Ю., за участі прокурора Швець В.А., слідчого Сергєєва М.В. розглянувши клопотання слідчого СВ Словянського ВП ГУНП в Донецькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1, про проведення перевірки дотримання вимог законодавства з питань праці, -
В С Т А Н О В И В :
До Словянського міськрайонного суду Донецької області, в межах якого здійснюється досудове розслідування, слідчим СВ Словянського ВП ГУНП в Донецькій області подано клопотання щодо проведення перевірки дотримання вимог законодавства з питань праці субєкта господарювання приватного підприємця ОСОБА_2. Із вказаного клопотання вбачається, що слідчим відділом Словянського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області проводиться досудове розслідування за фактом грубого порушення законодавства про працю, відомості про який 25.04.2016 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №42016051720000040 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 172 КК України.
Встановлено, що в період часу з 2011 по 21.03.2016 ОСОБА_3, грубо порушуючи соціальні права та гарантії найманого працівника, які визначаються трудовим законодавством України, без укладення трудового договору та реєстрації у центрі зайнятості систематично використовував найману працю ОСОБА_4, в якості різноробочого на СТО «Трансервіс», що розташовується за адресою: Донецька область, м. Словянськ, вул. Тиха, 36, при цьому відмовившись відшкодовувати шкоду завдану здоровю останнього при виконанні ним своїм трудових обовязків.
Так, 21 березня 2016 року ОСОБА_4 виконував роботи щодо завантаження вантажного автомобіля мішками з насінням. В ході виконання зазначеної роботи в кузові вантажного автомобіля, внаслідок власної необережності, останній підслизнувся та впав на землю. Внаслідок падіння ОСОБА_4 було отримано закритий перелом лівої пяткової кістки, що відноситься до тілесних ушкоджень середньої тяжкості, як потребуючих для свого загоєння термін понад 21-ї доби.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що між ОСОБА_4 з однієї сторони та приватним підприємцем ОСОБА_3 трудового договору у письмовій формі не укладено, що само по собі унеможливлює отримання ОСОБА_4 необхідних документів, а саме листка непрацездатності та складання акту про нещасний випадок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1232 «Деякі питання розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві», на підставі яких останньому може бути нарахована грошова допомога у звязку з тимчасовою стратою працездатності.
Допитані в якості свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 показали, що дійсно на протязі тривалого часу ОСОБА_4 разом з ними виконував трудові обовязки на СТО «Трансервіс», розташованому за адресою: м. Словянськ, вул. Тиха, 36, яким керує ОСОБА_3. В квітні 2016 року ОСОБА_4 отримав травму при виконанні трудової діяльності на зазначеному СТО.
Слідчий Сергєєв М.В. в судовому засіданні підтримав заявлене клопотання, просив його задовольнити.
Прокурор Швець В.А. в судовому засіданні підтримав доводи слідчого та просив задовольнити клопотання в повному обсязі.
Вислухавши слідчого, прокурора, який підтримав клопотання слідчого, вивчивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Відповідно до Указу Президента України від 6 квітня 2011 року N386/2011 «Про Положення про Державну інспекцію України з питань праці»(далі Положення) державним органом виконавчої влади, яким здійснюється контроль за додержанням законодавства про працю є Державна інспекція України з питань праці.
Так, відповідно до абз. 2 п. 1 Положення, Держпраці України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до абз. 1 п. 4 Положення Державна інспекція України з питань праці здійснює державний нагляд та контроль за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами, які використовують найману працю та працю фізичних осіб,ОСОБА_7 міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування (далі - роботодавці) законодавства про працю з питань трудових відносин, робочого часу та часу відпочинку, нормування праці, оплати праці, надання гарантій і компенсацій, пільг для працівників, які поєднують роботу з навчанням, дотримання трудової дисципліни, умов праці жінок, молоді, інвалідів, надання пільг і компенсацій за важкі та шкідливі умови праці,забезпечення спеціальним одягом і спеціальним взуттям, засобами індивідуального захисту, мийними та знешкоджувальними засобами, молоком і лікувально-профілактичним харчуванням; проведення обов'язкових медичних оглядів працівників певних категорій; дотримання режимів праці та інших норм законодавства.
Відповідно до абзацу 5 п. 6 Положення Держпраці України для виконання покладених на неї завдань має право здійснювати безперешкодно перевірки у виробничих, службових та адміністративних приміщеннях в роботодавця, а також перевірки робочих місць працівників, розташованих поза цими приміщеннями, з метою нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, ознайомлюватися під час проведення перевірок з інформацією, документами і матеріалами та одержувати від роботодавця, необхідні для виконання повноважень копії або витяги з документів, ведення яких передбачено законодавством про працю та законодавством про зайнятість.
Прокурором доведена необхідність проведення спеціалістами, які мають необхідні спеціальні знання у сфері дотримання вимог законодавства про працю, а саме спеціалістами Територіального управління Державної інспекції з питань праці в Донецькій області перевірки дотримання вимог законодавства про працю з метою встановлення обставин, що підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні, зібрання доказів які б свідчили про порушення вимог законодавства про працю, а також обставин, що мають значення для кримінального провадження, кола осіб, причетних до вказаного злочину.
Без проведення зазначеної перевірки спеціалістами Територіального управління Державної інспекції з питань праці в Донецькій області неможливо буде виконати покладені на орган досудового розслідування завдання кримінального провадження, передбачені ст. 2 КПК України, в частині захисту осіб, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини та окрім того може призвести до приховування злочину.
Згідно ч. 4 ст. 38 КПК України орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та/ організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 36 КПК України передбачено, що прокурор уповноважений самостійно звертатися до слідчого судді з клопотаннями про проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, інших процесуальних дій у випадках передбачених цим кодексом.
На даний час КПК України не передбачено призначення перевірок в межах кримінального провадження прокурором або слідчим (пункт 4 частини другої статті 40 виключено на підставі Закону № 1697-VII від 14.10.2014).
Згідно з п. 2 Постанови КМУ № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Діючим Кримінальним процесуальним законодавством не передбачено надання слідчим суддею дозволу на проведення будь яких перевірок в рамках кримінального провадження. Проведення перевірки не є заходом забезпечення кримінального провадження визначених ст 131 КПК України, а є способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.
Разом з цим, відповідно до ч. 6 ст.9 КПК України, у випадках коли положення цього Кодексу не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст.7 цього Кодексу.
Оскільки в інший спосіб, окрім як залучення співробітників Територіального управління Державної інспекції з питань праці в Донецькій області для проведення перевірки дотримання вимог законодавства з питань праці приватного підприємця ОСОБА_2 не можливо підтвердити або спростувати інформацію щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно правових актів з питань праці, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність надати дозвіл на проведення перевірки позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності тривалістю 10 робочих днів відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 36, 93 КПК України, абз.1 п.4, абз. 5 п.6 Указу Президента України від 6 квітня 2011 року N386/2011 «Про Положення про Державну інспекцію України з питань праці», п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014 року,-
У Х В А Л И В :
Клопотання слідчого СВ Словянського ВП Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1, про проведення перевірки дотримання вимог законодавства з питань праці задовольнити частково.
Надати дозвіл посадовим особам головного управління Держпраці у Донецькій області (ЄДРПОУ 39790445, юридична адреса: 85300, Донецька обл., місто Покровськ, вулиця Прокофєва, будинок 82) зареєстрована 14.05.2015 в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, номер запису: 1 271 102 0000 001810, на проведення перевірки дотримання вимог законодавства з питань праці суб'єкта господарювання - приватного підприємця ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1), розташованого за адресою : Донецька область, м. Словянськ, вул. Тиха, буд. 36, за період з 01 січня 2011 року по 21.03.2016 року, терміном 10 робочих днів, з 09.11.2016 з наступних питань:
На вирішення інспекторів поставити такі питання:
●чи дотримується вимог законодавства про працю ПП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1), що використовує найману працю;
●чи дотримується вимог законодавства про працю ПП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) в частині дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи, проведення первинних та вторинних інструктажів;
●чи дотримується вимог законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування ПП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1);
●чи дотримується вимог законодавства про працю ПП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) з питань страхування від нещасного випадку на виробництві, що спричинило тимчасову втрату працездатності;
●чи дотримується вимог законодавства про працю ПП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) призначення, нарахування та виплати допомоги з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Словянського
міськрайонного суду ОСОБА_7