Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/684/16-а
Провадження № 2-а/670/34/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2016 року смт. Віньківці.
Віньковецький районний суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді Потапова О.О.,
з участю секретаря Навроцької Ю.С.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Сидорчук І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Віньківці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоушицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області (далі - УПФ) про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Новоушицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у видачі їй довідки про розмір заробітної плати та у здійсненні перерахунку їй пенсії. Вона вимагає зобов'язати УПФ видати їй довідку про розмір заробітної плати заступника начальника відділу з призначення пенсій станом на 01 грудня 2015 року із зазначенням в ній розміру посадового окладу, рангу, вислуги років, премій, надбавок, доплат і матеріальної допомоги, що враховуються при призначені пенсій державного службовця відповідної посади. Також просить зобов'язати УПФ здійснити перерахунок пенсії з 27.03.2016 року відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії та пп. 2 п. 4 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, заступника начальника відділу з призначення пенсій Новоушицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області станом на 01 грудня 2015 року.
В обґрунтування заявлених вимог вона повідомляє про те, що до виходу на пенсію працювала на посаді заступника начальника відділу з призначення пенсій управління ПФУ у Віньковецькому районі та звільнена по виходу на пенсію.
Управлінням Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі їй призначено з 14.04.2010 року пенсію за по інвалідності згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% суми заробітної плати державного службовця.
В зв'язку зі встановленням нових розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій галузей бюджетної сфери відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» вона 26.08.2016 р. звернулася до Новоушицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про здійснення перерахунку пенсії та видачу довідки про заробітну плату. 29.09.2016 року отримала повідомлення № 4074/03 про відмову у здійснені перерахунку пенсії та видачі довідки.
Такий висновок відповідача є безпідставним так як відповідно до п. 5 Прикінцевих положень вищезазначеного Закону з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, а не перераховуються.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Отже, при здійсненні перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватись норма закону (в тому числі і щодо визначення розміру відсотків пенсії), яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни до закону, на який посилається відповідач, стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Така правова позиція міститься у Постанові Верховного Суду України від 10.12.2013 р. у справі №21-420а13.
Крім того, посилаючись на зазначені зміни в законі, відповідач неправомірно застосовував нові положення законодавства до правовідносин, що виникли до набрання чинності цими положеннями, що суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
При відмові в перерахунку пенсії відповідач не взяв до уваги і те, що зміни до будь-яких законів щодо заборони перерахунку вже призначених пенсій в будь-якому разі не могли бути внесені, оскільки вони би суперечили приписам статті 22 Конституції України, згідно з якою при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
В судовому засіданні позивачка підтримала заявлені вимоги, просить їх задовольнити з підстав, зазначених в позовній заяві. Звернула увагу суду на порушення її конституційних прав та гарантій встановлених ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року.
Представник відповідача проти позову заперечила, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити в їх задоволенні, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій та статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тому і з 01.06.2015 року не здійснюються ні призначення, ні перерахунки пенсій відповідно до спеціального законодавства, в тому числі Закону України "Про державну службу", оскільки скасовано норми, які регулювали питання пенсійного забезпечення осіб, на яких поширюється дія цього закону.
В останнє судове засідання сторони не з'явились, справа розглядалась в їх відсутності згідно ст. 122 ч.4 КАС України.
Заслухавши позицію сторін, дослідивши надані ними докази, суд доходить наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ з 14.04.2010 року та отримує пенсію по інвалідності, призначену згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» в розмірі 90% суми заробітної плати державного службовця. До виходу на пенсію займала посаду заступника начальника відділу з призначення пенсій Віньковецького УПФ у Хмельницькій області.
У зв'язку з тим, що розмір посадового окладу за її посадою з 01 грудня 2015 року збільшився, позивачка 26 серпня 2016 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте листом від 14 вересня 2016 року отримала відмову у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, положення про помічника консультанта народного депутата України, а тому з 01.06.2015 року пенсії за вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в чинній редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28.12.2014 р. №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 р. №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 01.12.2015 р. встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка діє з 15.12.2015 р., було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" .
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013, регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Згідно Перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року, що набрав законної сили з 01.05.2016 року, втратив чинність Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.
Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року, що набрав законної сили з 01.05.2016 не містить норм щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців.
Таким чином, з грудня 2015 року чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".
На час звернення позивача - 28.09.2016 року до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
З огляду на викладене, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
При цьому, суд звертає увагу на те, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка ним отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі "Ейрі проти Ірландії" констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі "Кйартан Асмундсон проти Ісландії" від 12 жовтня 2004 року. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
При вирішенні спірних правовідносин судом також враховується й правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014 р., в якому суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження "справедливого балансу" між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 р. зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР ). У Рішенні від 2 березня 1999 року N 2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.
На час розгляду справи чинна норма ЦК України - ст. 176, якою встановлено загальне правило, що юридичні особи створені державою, в нашому випадку це Новоушицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, не відповідають за зобов'язаннями держави. Саме держава гарантувала державному службовцю ОСОБА_1 умови соціального захисту, а не її структурний підрозділ - управління Пенсійного фонду. Останнє не має ні механізму відповідно до якого слід провести перерахунок пенсії, ні коштів, оскільки обмежене бюджетним законодавством (БК України та ЗУ «Про державний бюджет на 2016 рік), ні закону чи підзаконного акту який би його зобов'язував проводити зазначений перерахунок.
Оскільки питання розглядається стосовно відповідальності юридичної особи публічного права, то слід врахувати особливості зумовлені організаційною єдністю правосуб'єктної організації та спосіб вчинення нею протиправних дій чи бездіяльності, як складової, яка впливає на порушення права позивача. Відповідач з огляду на аналіз зазначеного законодавства не допускав протиправності, тому немає його винної поведінки, а значить відповідальності.
З огляду на викладене, підстави для перерахунку пенсії позивача згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" і постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 (в чинних редакціях на момент призначення позивачу пенсії), у зв'язку зі збільшенням заробітної плати, - відсутні.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. №15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" (є чинною) затверджено та введено в дію форму та складові довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
З огляду на викладене, надана листом УПФ №4074/03 інформація про відмову у видачі спірної довідки з тих підстав, що Законом 889 не передбачено проведення перерахунку пенсії є неправомірною.
При цьому, посилання відповідача на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 внесено зміни до постанови від 31.05.2000 р. № 865, а саме не передбачено перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", від 16.02.1993 року - є необґрунтованими, оскільки такі зміни не є підставою для відмови позивачу у виданні довідки.
За таких обставин, є обґрунтованою та підлягає задоволенню позовна вимога ОСОБА_1 про визнання протиправними дій щодо відмови у наданні довідки та зобов'язання відповідача надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії зі всіма складовими заробітної плати з якої призначено пенсію, у встановленій чинним законодавством формі.
Разом з тим, позовні вимоги про зобов'язання здійснити відповідний перерахунок пенсії та дослідження судом першої інстанції наявності у позивача права на такий перерахунок є передчасними, оскільки довідки належної форми для здійснення такого перерахунку не було надано. Отже і з цих підстав вимога про перерахунок пенсії не підлягає задоволенню.
У відповідності із ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
З огляду на викладені обставини справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Керуючись ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Новоушицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області у наданні ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення (перерахунку) пенсії зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію.
Зобов'язати Новоушицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області надати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення (перерахунку) пенсії зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію станом на 01.12.2015 року.
В іншій частині позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення, а відсутніми особами в той же строк з дня отримання її копії шляхом подачі скарги через Віньковецький районний суд.
Суддя О.О.Потапов