Справа № 442/6585/16-а
Провадження № 2-а/442/236/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2016 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі: головуючої - судді: Гарасимків Л.І.
при секретарі Петрів В.М.
за участю позивача : ОСОБА_1
представника відповідача: Петрицина О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дрогобич адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, про визнання протиправним рішення суб»єкта владних повноважень, скасування протиправного рішення та зобов»язання прийняти відповідне рішення і вчинити певні дії.
ВСТАНОВИВ :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Дрогобицького міськрайонного суду з вказаним позовом, в якому просить визнати протиправними рішення Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області,щодо відмову йому у переведенні його на пенсію за вислугу років та у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків середньомісяної ( чинної) заробітної плати, відповідно до статті 50-1 Закону України « Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії та скасувати протиправне рішення. Зобов'язати Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області перевести його на пенсію за вислугу років та провести перерахунок призначеної пенсії за вислугу років виходячи із розрахунку 90 відсотків середньомісячного заробітку щомісячної ( чинної) заробітної плати, відповідно до довідки прокуратури Рівненської області №18/490 вих. № 16 від 08.092016 року, без обмеження суми пенсійної виплати. Стягнути судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що з березня 2003 року перебуває на обліку в Дрогобицькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області, та отримує пенсію згідно з Законом України « Про прокуратуру».
10.10.2016 року він звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку розміру пенсії за вислугою років в розмірі 90 % від суми місячного заробітку у зв'язку зі зміною оплати праці та додав довідку прокуратури №18-490 вих. № 16 від 08.09.2016 року про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року на посаді прокурора відділу, на якій він працював на момент призначення пенсії, для нарахування пенсії. Однак на таку заяву, 13.10.2016 року відповідачем винесено рішення № 25 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років, оскільки Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким призначались пенсії, згідно Законом України « Про прокуратуру». Однак таку відмову вважає протиправною, оскільки суттєво обмежує його конституційні права та значно погіршує його матеріальний стан, при наявності законних підстав для збільшення розміру пенсії.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на обставини викладені у адміністративному позові та просить такий задоволити.
Представник відповідача Петрицина О.П. в судовому засіданні позов заперечив з підстав, викладених у письмовому запереченні, долученому до матеріалів справи.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, вислухавши пояснення як позивача так і представника відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних міркувань.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України на суб'єкта владних повноважень покладено обов'язок щодо доказування правомірності вчинених ним дій та прийнятих рішень в разі, якщо він заперечує проти задоволення позову.
Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, 06.02.2013 року перебуває на обліку в Дрогобицькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області і йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України « Про прокуратуру»
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції на час призначення позивачеві пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих органів прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
10.10.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за вислугою років у відповідності зі ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, що діяла на час призначення йому пенсії, долучивши довідку прокуратури Рівненської області №18-490 від 08.09.2016 р. про заробітну плату.
Проте, 13.10.2016 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії у зв'язку з втратою чинності Закону № 1789-ХІІ та у відповідності до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, згідно якого з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Згідно ч.ч. 12, 17, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в цій же редакції регламентовано, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України №9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до вимог статей 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст.22 Конституції України не допускається.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Враховуючи вище наведене, а також враховуючи правову позицію Верховного Суду України, викладену в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13, суд вважає, що вказані норми закону, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 213-VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, як уже зазначалось, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 не зазнали.
Беручи до уваги вищенаведене, а також те, що позивач ОСОБА_1 10.10.2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, то відповідач повинен був керуватися ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.
Відтак, відповідач повинен провести перерахунок пенсії позивачу на підставі заяви від 10.10..2016 року, документів пенсійної справи, довідки прокуратури Рівненської області № 18-490 вих.№ 16 від 08.09.2016 про заробітну плату та частин 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції чинній на момент призначення позивачеві пенсії) з розрахунку 90% від суми заробітної плати, зазначеної у поданій довідці.
Враховуючи те, що порушення прав позивача носить триваючий характер, і про порушення такого позивач повинен був дізнатися в момент призначення пенсії суд вважає, що вимогу щодо зобов'язання відповідача з дня призначення пенсії зробити перерахунок слід задовольнити частково, зобов'язавши відповідача провести перерахунок ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 призначеної пенсії за вислугу років виходячи із розрахунку 90 відсотків середньомісячного заробітку щомісячної ( чинної) заробітної плати, відповідно до довідки прокуратури Рівненської області №18/490 вих. № 16 від 08.092016 року, починаючи з 10.10.2016 року, без обмеження суми пенсійної виплати, тобто в межах загального шестимісячного строку звернення до суду, оскільки відповідно до ст. 84 Закону України « Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії провадитья з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідним документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця , якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.
Таким чином враховуючи вище викладене вище, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позову, як доведеного та обґрунтованого.
Керуючись ст.ст. 11, 72, 86, 158-163, 256 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задоволити частково.
Визнати протиправними рішення Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області,щодо відмову ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у переведенні його на пенсію за вислугу років та у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків середньомісяної ( чинної) заробітної плати, відповідно до статті 50-1 Закону України « Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії та скасувати протиправне рішення.
Зобов'язати Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області перевести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 на пенсію за вислугу років та провести перерахунок призначеної пенсії за вислугу років виходячи із розрахунку 90 відсотків середньомісячного заробітку щомісячної ( чинної) заробітної плати, відповідно до довідки прокуратури Рівненської області №18/490 вих. № 16 від 08.092016 року, починаючи з 10.10.2016 року, без обмеження суми пенсійної виплати.
Допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити перерахунок та виплатити пенсію за вислугу років ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням виплачених сум у межах суми стягнення за один місяць.
В решті вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 сплачений останнім судовий збір в розмірі 551.20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.
Постанова може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги, а у випадку відкладення складення постанови у повному обсязі чи її прийняття у письмовому провадженні - в цей же строк з дня отримання копії постанови.
Головуюча суддя Л.І. Гарасимків