ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
01029, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 5
УХВАЛА
09 листопада 2016 року К/800/25544/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Борисенко І.В.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області
на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2015
у справі № 813/1998/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Електротехнічний союз»
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, скасування податкової вимоги та податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2015 у справі № 813/1998/14.
Касаційна скарга подана 23.09.2016 з пропуском встановленого процесуального строку без клопотання про його поновлення.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.09.2016 касаційну скаргу було залишено без руху, зокрема, на підставі ч. 4 ст. 214 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки скаржник не порушив питання про поновлення строку касаційного оскарження, та запропоновано скаржнику протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення касаційної скарги без руху із заявою про поновлення цього строку та надати документ про сплату судового збору у встановленому розмірі.
Ухвала Вищого адміністративного суду України від 30.09.2016 була направлена на адресу скаржника та отримана ним 07.10.2016, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
На виконання вимог ухвали Вищого адміністративного суду України від 30.09.2016 відповідачем подано клопотання від 21.10.2016 із долученням документу про сплату судового збору. У клопотанні зазначено, що касаційна скарга подана з пропуском строку касаційного оскарження, оскільки було відсутнє фінансування витрат на оплату судового збору. При цьому, в якості доказів поважності причин пропуску строку касаційного оскарження судових рішень попередніх інстанцій надано копії довідок від 11.11.2015 № 04-04/357, від 07.12.23015 № 04-04/382, від 14.12.2015 № 04-04, від 21.12.2015 № 04-04/398, від 28.12.2015 № 04-04/406.
Вказані обставини не можна визнати поважними причинами неможливості своєчасного оскарження постанови суду апеляційної інстанції, зважаючи на таке.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади.
Відсутність бюджетного фінансування не надає суб'єкту владних повноважень право у будь-який необмежений час після сплину строку касаційного оскарження реалізовувати право на касаційне оскарження судового рішення.
Враховуючи наведене, вказані відповідачем обставини не можна визнати поважними причинами неможливості своєчасного оскарження судових рішень судів попередніх інстанцій.
При цьому суддя-доповідач враховує, що оскаржувана постанова суду апеляційної інстанції набрала законної сили 24.09.2015, а касаційна скарга подана 23.09.2016, тобто з часу набрання законної сили судовими рішеннями і до часу їх оскарження минув значний період часу.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Устименко проти України» від 06.10.2015 Європейський суд з прав людини наголосив, що справа на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним о основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, яка передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами.
Суд постановив, що якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності. Хоча саме національним судам, перш за все, належить виносити рішення про поновлення строку оскарження, їх свобода розсуду не є обмеженою. Суди повинні обґрунтовувати відповідне рішення. У кожному випадку національні суди повинні встановити, чи виправдовують причини поновлення строку оскарження втручання у принцип res judicata, особливо коли національне законодавство не обмежує дискреційні повноваження судів стосовно часу або підстав для поновлення строків.
Суддя-доповідач зазначає, що у даному випадку зазначені відповідачем причини пропуску строку оскарження не виправдовують втручання у принцип res judicata.
Згідно абз. 2 ч. 4 ст. 214 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку касаційного оскарження визнані неповажними, суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження.
З огляду на те, що причини пропуску строку, зазначені Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області у клопотанні про поновлення строку, визнані неповажними, у відкритті касаційного провадження має бути відмовлено на підставі ч. 4 ст. 214 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись абз. 2 ч. 4 ст. 214 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити Державній податковій інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2015 у справі № 813/1998/14.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом із доданими до касаційної скарги матеріалами направити скаржнику, а касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області залишити у суді касаційної інстанції.
3. Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя Вищого адміністративного
суду України І.В. Борисенко