ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
04 листопада 2016 року м. Київ справа № 800/588/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Єрьомін А.В., вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України Порошенка Петра Олексійовича про визнання незаконним указу, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2016 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Вищого адміністративного суду України як до суду першої інстанції з позовом про визнання незаконним Указу Президента України від 15 жовтня 2016 року № 462/2016 "Про призначення ОСОБА_3 головою Харківської обласної державної адміністраці"».
Дослідивши позовну заяву та додані до неї матеріали, вважю за необхідне відмовити у відкритті провадження з наступних підстав.
Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини першої статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до частини другої статті 171 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. Тобто оскаржити такий акт інші особи не можуть.
Із змісту позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує Указ Президента України від 15 жовтня 2016 року №462/2016 "Про призначення ОСОБА_3 головою Харківської обласної державної адміністрації», яким ОСОБА_3 призначено головою Харківської обласної державної адміністрації.
Однак, вказаний правовий акт породжує права й обов'язки тільки того суб'єкта (чи визначеного цим актом певного кола суб'єктів), якому його адресовано.
Таким чином, відсутність у будь-кого, в тому числі і позивача, прав чи обов'язків у зв'язку із оспорюваним указом не породжує для останнього і права на захист, тобто права на звернення з даним адміністративним позовом.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 3 лютого 2015 року №21-617а14.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин у відкритті провадження у справі слід відмовити.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 109, статті 171-1 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Президента України Порошенка Петра Олексійовича про визнання незаконним указу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про її перегляд Верховним Судом України, якщо таку скаргу не було подано, та підлягає перегляду Верховним Судом України у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя А.В.Єрьомін