Постанова № 62581745, 26.10.2016, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
26.10.2016
Номер справи
243/8053/16-а
Номер документу
62581745
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

243/8053/16-а

Справа № 2-а/243/256/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 жовтня 2016 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Мірошниченко Л.Є.

при секретарі Останькович А.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська Донецької області адміністративний позов ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

У вересні 2016 року до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії звернулася ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона з 2009 року перебуває на обліку у Слов'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та згідно із Законом України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993р., їй призначено пенсію, як державному службовцю. Вона працювала в Управлінні праці і соціального захисту населення Словенської міської ради та має стаж роботи на державній службі на час виходу на пенсію 34 роки; на час виходу на пенсію відсоток нарахування її пенсії від заробітної плати складав 90%. На час оформлення пенсії Довідка про складові заробітної плати за формою, встановленою Пенсійним Фондом України, не містила інформацію про матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, які вона отримувала регулярно та з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування. У 2011 році цю довідку скасували та затвердили новий зразок.

20.09.2016 року вона звернулась до СУПФ з письмовою заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії, виходячи з заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та довідкою № 09-106/38 від 08 вересня 2016 року нової форми про складові заробітної плати, так як при призначенні пенсії вони не увійшли до складу заробітної плати, що значно вплинуло на розмір нарахованої їй пенсії.

Рішенням № 133 від 26 вересня 2016 року їй відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на відсутність підстав.

Вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено їй у здійсненні перерахунку призначеної пенсії державного службовця з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, чим порушено її конституційні права на соціальний захист, гарантований державою.

Оскільки заяву до СУПФ про перерахунок пенсії подано нею 20.09.2016 року, то відповідно до норм діючого законодавства, вважає, що перерахунок пенсії повинен їй бути здійснений з 01.10.2016 року.

З урахуванням викладеного, просить суд:

●визнати протиправним рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області від 26.09.2016 року № 133 про відмову врахувати при перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 суми матеріальної допомоги на

оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, зазначені у довідці від 08.09.2016 року № 09-106/38, які враховуються при розрахунку пенсії, оскільки входять до системи оплати праці державних службовців та є складовою фонду оплати праці, та з яких своєчасно у повному обсязі сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

●зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити їй ОСОБА_1, перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної їй з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 90% відсотків від сукупного оподаткованого доходу, враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які є складовими фонду оплати праці та з яких своєчасно в повному обсязі сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні не була присутня, але надала до суду заяву (а.с.60), в якій просила розглянути справу без її участі, підтримала свої позовні вимоги та просила їх задовольнити у повному обсязі.

Представник Слов»янського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області - Удалих І.С., в судовому засіданні не був присутній, але надав до суду заяву (а.с.61), в якій просив суд розглянути дану справу без його участі, проти позовних вимог заперечував, посилаючись на заперечення, в якому викладене наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, як одержувач пенсії призначеної за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. з 01.10.2009р.

ОСОБА_1 звернулася до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою № 4745 від 20.09.2016р. про перерахунок по заробітку, та для перерахунку надала довідку про індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань з 01.10.2007 року по 30.09.2009 року № 09/106/038 від 08.09.2016 року.

Згідно ст.37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на підставі усіх документів наданих позивачкою для призначення пенсійних виплат.

Частиною 2 ст.33 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме, посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ч.6 ст.33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Матеріальна допомога - це одноразова виплата, що не є складовою частиною заробітної плати і не зараховується до інших надбавок, передбачених статтею 33 Закону України «Про державну службу», а тому зазначена виплата не включається до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям.

Надана позивачкою довідка для здійснення перерахунку пенсії, не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки таку її форму, що затверджено Постановою правління Пенсійного Фонду України від 30.10.2008 року, та скасовано постановою ПФУ від 14.02.2011 року № 5-1, не може бути прийнято для здійснення будь-яких розрахунків.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Саме тому, рішення про відмову у перерахунку пенсії по заробітку № 133 від 26.09.2016р. винесено правомірно та на законних підставах, керуючись чинним законодавством, тобто - обґрунтовано.

Крім того, при винесенні рішення щодо стягнення з відповідача судового збору Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звертає увагу суду на наступне:

По-перше, кошти Пенсійного фонду України формуються за рахунок страхових внесків та використовуються лише на чітко визначені цілі, а саме виплату пенсій, надання соціальних послуг, оплату послуг з виплати та доставки пенсій тощо.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом заборонено.

По-друге, відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі вище викладеного, просить суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких грунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до Постанови Пленуму Вищого Адміністративного суду №2 від 06.03.2008р. "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу Адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ", до частини першої ст. 2 КАС України, основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

У зв'язку з цим судам необхідно враховувати, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень належить перевіряти, чи прийняті (вчинені)

вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та

законами України;

2) з використанням повноваження з метою, із якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на зазначену норму під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім зазначеним вимогам.

Так у судовому засіданні було з вірогідністю встановлено, що:

●ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, згідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року з 01.10.2009 року, як державному службовцю;

●пенсію призначено, відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993р., у розмірі 900 відсотків суми заробітної плати ОСОБА_1, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

●20.09.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою № 4745 встановленого зразка про перерахунок пенсії, додавши до заяви довідку № 09-106/038 від 08.09.22016 року, про суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань за період з 01.10.2007 року по 30.09.2009 року;

●26.09.2016 року Слов'янським об'єднаним Управлінням пенсійного фонду України Донецької області прийняте рішення №133 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з тих підстав, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, і індексація, як складові заробітної плати, згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993р., не

передбачені, а тому не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюється пенсія державного службовця.

Суд вважає, що дане рішення суперечить вимогам діючого законодавства з наступних підстав.

Згідно ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з Довідки № 09-106/038 від 08.09.2016 року, виданій ОСОБА_1 Управлінням соціального захисту населення Слов'янської міської ради про те, що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за період з 01.10.2007 року по 30.09.2009 року становить 19972 грн. 41 коп., а усі виплати, включені в дану довідку, нараховано страхові внески на загальнообов»язкове пенсійне страхування (а.с.20).

Таким чином, суми, які перелічені у Довідці № 09-106/038 від 08.09.2016 року, є складовими заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому при вирішенні питання про перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідач повинен був це врахувати та прийняти рішення відповідно до норм ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993р.

З урахуванням вище викладеного, суд вважає протиправним рішення Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про відмову здійснити обчислення пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки № 09-106/038 від 08.09.2016 року, а тому дані вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити.

Крім того, ОСОБА_1 просила суд зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної їй з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 90% відсотків від сукупного оподаткованого доходу, враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які є складовими фонду оплати праці та з яких своєчасно в повному обсязі сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Суд вважає, що дані вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ №22-1 від 25.11.2005 року (далі Порядок), заява про призначення (перерахунок) пенсії подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі довіреності, яка посвідчена нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації).

До заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 другого розділу.

Пунктом 2.6 Порядку передбачено перелік документів, що додаються до заяви про перерахунок пенсії.

Згідно пункту 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсі на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заява особи про призначення (перерахунок) пенсії реєструється в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію.

Особі, що звернулася видається розписка із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в трьохмісячний термін з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Частиною 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Позивачка зверталася до Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до бланку заяви, який передбачений Додатком 2 Порядку, та надала документ, який необхідний для здійснення відповідного перерахунку - Довідку № 09-106/038 від 08.09.2016 року, її заява про проведення призначення (перерахунку) пенсії від 20.09.2016 року була зареєстрована 20.09.2016 року, а тому суд вважає, що дану позовну вимогу також необхідно задовольнити та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу саме з 01.10.22016 року.

Стаття 10 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що всі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.

Згідно з вимогами ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа, тому суд вважає необхідним не стягувати з відповідача судовий збір.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10, 11, 12, 76, 79, 159-161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993р., ч. 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати протиправним рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області від 26.09.2016 року № 133 про відмову врахувати при перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, зазначені у довідці від 08.09.2016 року № 09-106/38, які враховуються при розрахунку пенсії, входять до системи оплати праці державних службовців та є складовою фонду оплати праці, та з яких своєчасно у повному обсязі сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної їй з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 90% відсотків від сукупного оподаткованого доходу, враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення

соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які є складовими фонду оплати праці та з яких своєчасно в повному обсязі сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя

Слов'янського міськрайонного суду Л.Є. Мірошниченко