Постанова № 62580396, 09.11.2016, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.11.2016
Номер справи
756/10984/16-а
Номер документу
62580396
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

09.11.2016 Справа № 756/10984/16-а

Номер справи 756/10984/16-а

Номер провадження 2-а/756/342/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2016 року суддя Оболонського районного суду міста Києва Яценко Н.О., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації, третя особа: Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

30.08.2016 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.

В обґрунтування позову вказує, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, безпосередній учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобилській АЕС, що підтверджується відповідним посвідченням, а також інвалід 2-ї групи, причина інвалідності захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Звернувшись до відповідача з заявою видати посвідчення інваліда війни, відповідачем надіслано лист № 1617 -13431 від 08.08.2016 року, у якому повідомлено про відмову у видачі посвідчення інваліда війни на підставі відсутності розпорядчого документу по лінії Цивільної оборони про залучення підприємства на якому працював до формування Цивільної оборони та розпорядчого документу по підприємству про залучення його до складу зазначеного формування.

Позивач вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у встановленні позивачу статусу інваліда війни на підставі поданих ним документів, які підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони.

В зв'язку з цим просить суд визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу та видачі посвідчення інваліда війни.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення .

Оцінивши повідомлені позивачем обставини та надані докази, відповідно до ст. 183-2 КАС України, прийнято рішення про розгляд справи в порядку скороченого провадження.

Від відповідача надійшли заперечення на позов в яких він просив в задоволенні позову відмовити, з посиланням на те, що позивач не має право отримати статус інваліда війни з подальшим отриманням відповідного свідоцтва, оскільки не надав документального підтвердження залучення до складу формувань цивільної оборони.

Третя особа подала суду письмові пояснення в яких зазначено, що подані позивачем пояснення та докази є достатніми для задоволення позовних вимог, а тому просили суд позов задовольнити.

Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановив обставини, що викладені нижче.

05.08.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою видати посвідчення інваліда війни.

Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації листом за № 1617 -13431 від 08.08.2016 року, відмовив у видачі посвідчення інваліда війни на підставі відсутності розпорядчого документу по лінії Цивільної оборони про залучення підприємства на якому працював до формування Цивільної оборони та розпорядчого документу по підприємству про залучення його до складу зазначеного формування.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначаються Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі Закон).

Статтею 1 вказаного Закону визначено, що останній спрямований на захист ветеранів війни шляхом створення належних умов для підтримання здоров'я й активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.

У відповідності до Закону № 3551-ХІІ ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать : учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

В той же час, статтею 7 Закону № 3551-ХІІ передбачено, зокрема, що до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

З вказаного слідує, що особи залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювання пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи належать до інвалідів війни.

Поряд з цим, правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни регулює Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302.

Згідно п.2 вказаного Положення посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації. Посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності (п.10 положення № 302). «Посвідчення інваліда війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім'ї загиблого» видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина (п.7 Положення № 302).

Аналіз вказаного в сукупності дає суду підстави дійти висновку, що Положення № 302 визначає підставу для отримання посвідчення інваліда війни наявність у особи довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності, а уповноваженою особою щодо видачі останнього є органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобилській АЕС, що підтверджується відповідним посвідченням, а також інвалід 2-ї групи, причина інвалідності захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Пунктом 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302, посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Судом встановлено, що довідка № 01.01-14/1335-8 від 04.08.2016 року є достатнім підтвердженням участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони.

Враховуючи, що на час розгляду заяви позивача останній був залучений до складу формувань Цивільної оборони при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та став інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, обставини чого були підтверджені документально, суд дійшов до висновку про необґрунтованість відмови відповідача.

Поряд з цим суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 117 затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі положення № 117), відповідно до якого Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі -Реєстр) - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із Законами України (далі - пільговики).

Реєстр складається з баз даних Мінсоцполітики, Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, головних управлінь праці та соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінь праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурних підрозділів з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад.

Пунктом 3 вказаного Положення № 117 закріплено, що управління праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної у пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю за відомостями, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговиками послуги; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою «1-пільга», в якій використовується індивідуальний ідентифікаційний номер пільговика у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; вносять до Реєстру відповідні уточнення у разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, підприємствам та організаціям, що надають послуги.

Згідно п.5 Положення № 117 для включення до реєстру інформації про пільговика він подає уповноваженому органу копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім'ї на пільги (з пред'явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, пред'являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.

З наведеного випливає, що обов'язок включити інформацію до Реєстру виникає в Управління у випадку подання пільговиком всіх передбачених пунктом 5 Положення № 117 документів зокрема, тих , що підтверджують його право на пільгу.

Приписи абз.1 п.2 Положення № 302 визначають, що посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.

Тобто, виключно за умови наявності у ОСОБА_1 посвідчення інваліда війни у відповідача виникне обов'язок внести відповідну інформацію до реєстру.

За таких обставин, суд вважає за необхідне зауважити, що суд не наділений правом встановлювати особі статус інваліда війни та зобов'язувати видавати посвідчення інваліда війни, оскільки це є виключно компетенцією комісій, рішення яких виносяться колегіально і будь-які інші органи не можуть цього робити.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 16.01.2014 року у справі № К/9991/66616/11.

А відтак, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1, та користуючись правом, передбаченим ч.2 ст.11 КАС України, визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації щодо відмови позивачу у встановленні статуса інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни; зобов'язати відповідача переглянути рішення про відмову у встановленні позивачу статусу інваліда війни та видачі на його ім'я посвідчення інваліда війни.

Відповідно до ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ст.87 КАС України стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації судовий збір в сумі 1102 грн. 40 коп. (за кожну із вимог немайнового характеру) на користь держави.

Згідно з ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.69-71, 183-2, 256 , 267 КАС України, суддя -

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації, третя особа: Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни протиправними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації переглянути рішення про відмову у встановленні ОСОБА_1 статусу інваліда війни та видачі на його ім'я посвідчення інваліда війни, прийнявши рішення згідно законодавчих актів України.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37445416) на користь держави судовий збір в сумі 1102 грн. 40 коп.

Зобов'язати начальника Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації протягом двох місяців, з моменту набрання постановою законної сили, подати суду звіт про виконання судового рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя