Справа № 372/1336/16-ц
2-875/16
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2016 року м.Обухів
Обухівський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Зінченка О. М. ,
при секретарях судового засідання Денисенко Ю.С.,Абашідзе Т.П.,
за участю прокурора: Козленко О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Обухівського районного суду цивільну справу за позовом Першого заступника прокурора Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Козинської селищної ради Обухівського району київської області до Обухівської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, треті особи ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання недійсними розпоряджень, державного акту на право власності на земельну ділянку, скасування державної реєстрації та витребування землі з чужого незаконного володіння,
ВСТАНОВИВ :
Прокурор в інтересах держави звернувся до суду з даною позовною заявою, обґрунтовуючи яку зазначив, що в ході проведення перевірки було встановлено, що розпорядженням Обухівської районної державної адміністрації від 21.12.2009 №1690 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в адміністративних межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області, вилучено ділянки загальною площею 1,9475 га з користування ТОВ «Лотос», ТОВ «Альфа-плюс», ТОВ «Затишне», ТОВ «Дана», ТОВ «ОК-інвест», ЗАТ «ТІЗ-Топаз» та передано у приватну власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства. На підставі вказаного розпорядження управлінням Держкомзему в Обухівському районі Київської області 15.03.2010 видано ОСОБА_5 та одночасно зареєстровано державний акт на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_3 з кадастровим номером НОМЕР_4 для ведення особистого селянського господарства площею 1,9474 га. Згідно додатку до листа управління Держземагенства в Обухівському районі від 08.07.2015 року № 10-1003-0.2-2520/2-15 встановлено що, на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки № 635 від 22.03.2010 року та проставлення відмітки на державному акті на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3, ОСОБА_5 відчужила земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_4, площею 1,9474 га на користь ОСОБА_6. В свою чергу ОСОБА_6 відчужив вищевказану земельну ділянку за договором купівлі-продажу земельної ділянки № 971 від 29.03.2013 року на користь ОСОБА_3. ОСОБА_3 на підставі нотаріально посвідченої заяви про поділ земельної ділянки № 1807 від 22.12.2014 року здійснив поділ земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_4, площею 1,9474 га на дві: з кадастровим номером НОМЕР_5 площею 0,15 га та з кадастровим номером НОМЕР_5 площею 1,7974 га та вніс відомості про поділ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 40375861 від 09.07.2015 року, ОСОБА_3 відчужив земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_5 площею 0,15 га на користь ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу № 648 від 19.03.2015 року.
Встановлено, що прийняття Обухівською районною державною адміністрацією розпорядження щодо затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки у власність, видача та реєстрація управлінням Держкомзему в Обухівському районі державного акту на право власності на земельну ділянку на території Козинської селищної ради Обухівського району за ОСОБА_5, а також подальше відчуження цієї земельної ділянки громадянам за цивільно-правовими угодами здійснені незаконно. Заступник прокурора просить в судовому порядку визнати незаконними, скасувати розпорядження Обухівської районної державної адміністрації Київської області, державні акти відповідачів, витребувати земельні ділянки з незаконного володіння на користь територіальної громади.
В судовому засіданні прокурор Козленко О.С. позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити, так як відповідачами право власності на земельні ділянки отримано з порушенням чинного законодавства.
Представник Козинської селищної ради в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив.
Відповідачі Обухівська РДА в судове засідання представник не з'явився направивши до суду клопотання про слухання справи в їх відсутності, проти позову заперечують.
Інші відповідачі та треті особи в судове засідання не з'явилися причин неявки суду не повідомили.
Вислухавши прокурора, представників сторін, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що розпорядженням Обухівської районної державної адміністрації від 21.12.2009 №1690 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в адміністративних межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області, вилучено ділянки загальною площею 1,9475 га з користування ТОВ «Лотос», ТОВ «Альфа-плюс», ТОВ «Затишне», ТОВ «Дана», ТОВ «ОК-інвест», ЗАТ «ТІЗ-Топаз» та передано у приватну власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства.
На підставі вказаного розпорядження управлінням Держкомзему в Обухівському районі Київської області 15.03.2010 видано ОСОБА_5 та одночасно зареєстровано державний акт на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_3 з кадастровим номером НОМЕР_4 для ведення особистого селянського господарства площею 1,9474 га.
Згідно додатку до листа управління Держземагенства в Обухівському районі від 08.07.2015 року № 10-1003-0.2-2520/2-15 встановлено що, на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки № 635 від 22.03.2010 року та проставлення відмітки на державному акті на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3, ОСОБА_5 відчужила земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_4, площею 1,9474 га на користь ОСОБА_6.
В свою чергу ОСОБА_6 відчужив вищевказану земельну ділянку за договором купівлі-продажу земельної ділянки № 971 від 29.03.2013 року на користь ОСОБА_3.
ОСОБА_3 на підставі нотаріально посвідченої заяви про поділ земельної ділянки № 1807 від 22.12.2014 року здійснив поділ земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_4, площею 1,9474 га на дві: з кадастровим номером НОМЕР_5 площею 0,15 га та з кадастровим номером НОМЕР_5 площею 1,7974 га та вніс відомості про поділ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 40375861 від 09.07.2015 року, ОСОБА_3 відчужив земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_5 площею 0,15 га на користь ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу № 648 від 19.03.2015 року.
Стаття 14 Конституції України встановлює, що земля є основним національним багатством, яке перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з вимогами частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Кодексом або за результатами аукціону.
Приймаючи оскаржуване розпорядження Обухівська районна державна адміністрація не виконала приписи частини 1 статті 3 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», якою встановлено зокрема такі принципи діяльності місцевих державних адміністрацій як верховенство права та законність.
Пунктом 1 розпорядження Обухівської районної державної адміністрації Київської області від 21.12.2009 № 1690 затверджено проект землеустрою та пунктом 3 цього розпорядження передано земельну ділянку площею 1,9475 га у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області. Водночас пунктом 2 вказаного розпорядження вилучено із користування ТОВ «Лотос», ТОВ «Альфа-Плюс», ТОВ «Затишне», ТОВ «Дана», ТОВ «ОК-Інвест», ЗАТ «ТІЗ-ТОПАЗ» земельні ділянки загальною площею 1,9475 га відповідно до нотаріально засвідчених згод про вилучення земельних ділянок із їх користування в адміністративних межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області.
Так, статтею 20 Закону України «Про землеустрій» визначена обов'язковість землеустрою. Відповідно до пунктів «б», «в» частини першої вказаної норми Закону землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі встановлення та зміни меж об'єктів землеустрою, а також надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.
Статтею 118 Земельного кодексу України визначений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, згідно з яким громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки, яка розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Статтею 26 Закону України «Про землеустрій» визначено, що розробниками документації із землеустрою є юридичні та фізичні особи, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 677 затверджений Порядок розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Пунктами 4 та 7 цього Порядку визначено, що розробником проекту відведення земельної ділянки є фізична або юридична особа, яка має ліцензію на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону (далі - виконавець). Виконавець у встановлений договором строк розробляє проект землеустрою, який включає текстові та графічні матеріали, обов'язкові положення, встановлені завданням на розроблення проекту, інші дані, необхідні для вирішення питання щодо відведення земельної ділянки.
Оскаржуваним розпорядженням Обухівської райдержадміністрації № 1690 від 21.12.2009 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства
ОСОБА_5 площею 1,9475 га, який начебто розроблено товариством з обмеженою відповідальністю «Геоверв» (місто Черкаси, Черкаська область).
Однак, листом ТОВ «ГЕОВЕРВ» повідомлено, що товариством укладався договір від 22.10.2009 по розробці проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Козинської селищної ради Обухівського району Київської області, але у зв'язку з несплатою авансу за виконання робіт у повному обсязі вказаний проект із землеустрою не розроблявся. Будь-які інші договори про виконання землевпорядних робіт щодо відведення земельних ділянок в адміністративних межах Обухівського району Київської області з початку діяльності і до цього часу ТОВ «ГЕОВЕРВ» не укладались і роботи не виконувались.
Згідно з положеннями статті 28 Закону України «Про землеустрій» відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів передбачених документацією із землеустрою несуть розробники цієї документації відповідно до закону.
Відповідно до статті 29 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою розробляється на основі завдання на розробку, затвердженого замовником. Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №677 «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» також передбачено, що проект відведення земельної ділянки розробляється на основі завдання, затвердженого замовником.
Відповідно до листа Козинської селищної ради Обухівського району Київської області від 29.09.2014 № 820, додатку до нього - містобудівне обґрунтування зміни меж с.м.т. Козин, листа ДП Українського державного науководослідного інституту проектування міст «ДІПРОМІСТО» від 03.11.2014 № 3-2219 встановлено, що на теперішній час межа і площа с.м.т. Козин встановлена рішенням Обухівської районної ради від 21.12.2001 № 206.16.ХХІІІ та становить 3071,0 га.
Згідно листа управління Держземагенства в Обухівському районі Київської області від 05.12.2014 № 1.1-24/256 та доданого до нього викопіювання з проекту формування території Козинської селищної ради Обухівського району, встановлено що земельна ділянка, передбачена до відведення наданим «проектом землеустрою», розташована в межах с.м.т. Козин.
Таким чином цільове призначення земель водного фонду (у межах спірних ділянок) у 2000-2009 роках не змінилось, оскільки згідно положень частини
2 статті 20 Земельного кодексу України така зміна провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, до компетенції яких відноситься прийняття рішень про передачу цих земель у власність або користування. Вказана інформація підтверджується листом управління Держземагенства в Обухівському районі Київської області від 05.12.2014 № 1.1-24/256.
На підставі розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 21.12.2009 № 1690 частину вказаних земель, площею 1,9475 га, вилучено у попередніх землекористувачів та надано у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства.
Згідно вимог частини 2 статті 59 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам за рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування можуть безоплатно передаватись у власність замкнені природні водойми (загальною площею до 3 га). Із земель водного фонду земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, науково-дослідних робіт громадянам та юридичним особам уповноваженими органами влади можуть передаватись лише на умовах оренди (частина 3 статті 59 ЗКУ).
Чинним законодавством не передбачено право органів влади безоплатно передавати землі водного фонду для ведення особистого селянського господарства.
Крім того, відповідно до частини 4 статті 84 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватись
у приватну власність, належать: земельні ділянки, штучно створені у межах прибережної захисної смуги чи смуги відведення, на землях лісогосподарського
призначення та природно-заповідного фонду, що перебувають у
прибережній захисній смузі водних об'єктів, або на земельних
ділянках дна водних об'єктів.
За інформацією листами управління Держземагенства в Обухівському районі Київської області від 05.12.2014 № 1.1-24/256, Дніпровського басейнового управління водних ресурсів від 08.10.2014 № 05/03-3432 надано графічні матеріали з відображенням фактичного стану освоєння земель, на підставі яких можна зробити висновок, що рельєф місцевості та відповідно склад угідь земельних ділянок, що передані у власність у 2009 році ОСОБА_5, було змінено шляхом проведення гідронамиву піску на земельні ділянки попередніх землекористувачів.
Таким чином вказані земельні ділянки незаконно передані у власність ОСОБА_5 за рахунок земель водного фонду на підставі розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 21.12.2009 № 1690.
Відповідно до пункту 2.9 Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 05.11.2004 № 434 у разі відсутності належної землевпорядної документації та встановлених у натурі (на місцевості) меж щодо водоохоронних зон та прибережних захисних смуг водних об'єктів природоохоронний орган забезпечує їх збереження шляхом урахування при розгляді матеріалів щодо вилучення (викупу), надання цих земельних ділянок нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених статтею 88 Водного кодексу України та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.96 № 486 «Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них», з урахуванням конкретної ситуації.
Аналогічна правова позиція висвітлена у постанові Верховного Суду України № 6-14сц 14 від 21.05.2014, яка у відповідності до ч. 2 ст. 214, ст. 360-7 Цивільного процесуального кодексу України є обов'язковою для суду при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Висновок Дніпровського басейнового управління водних ресурсів у матеріалах проекту землеустрою відсутній, що свідчить про невиконання умов відведення земельної ділянки, визначених Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Київській області.
При відведенні земельної ділянки не дотримано вимоги статей 88, 89, 91 Водного кодексу України, статті 63, 198 Земельного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.96 № 486 «Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них», пункту 2.9 Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 05.11.2004 № 434.
Згідно вимог статті 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації.
В порушення вимог статті 198 Земельного кодексу України, пунктів 1.12, 1.14, 1.15 Інструкції, затвердженої наказом Держкомзему від 04.05.1999 № 43 у досліджуваній документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_5 відсутні відомості про погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами, встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та передачу на зберігання межових знаків землевласнику.
Таким чином відведення земельної ділянки проведено безпідставно, державний акти на право власності складено та видано управлінням Держкомзему в Обухівському районі незаконно, оскільки роботи із землеустрою (складання проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок) та геодезичні роботи (винесення в натуру земельних ділянок громадян) не проводились. На вказані порушення вказано у листі ТОВ «ГЕОВЕРВ».
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, та вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Прийняття Обухівською районною державною адміністрацією незаконного розпорядження про безоплатну передачу громадянам земельних ділянок у межах с.м.т. Козин, їх подальше відчуження за цивільно-правовими угодами свідчить про невизнання права комунальної власності на землю в особі Козинської селищної ради, яка в силу положень ст. ст. 12, ч. 1 ст. 122 та п. 12 Розділу 10 Земельного кодексу України наділені повноваженнями щодо розпорядження частиною землі.
Частинами 1, 3 статті 388 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача у всіх випадках.
Згідно п. 22 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справі від 07.02.2014 № 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати це майно з незаконного володіння набувача (статті 387, 388 ЦК). Якщо в такій ситуації (саме так обґрунтовано підставу позову) пред'явлений позов про визнання недійсними договорів про відчуження майна, суду під час розгляду справи слід мати на увазі правила, встановлені статтями 387, 388 ЦК. У зв'язку із цим суди повинні розмежовувати, що коли майно придбано за договором в особи, яка не мала права його відчужувати, то власник має право на підставі статті 388 ЦК звернутися до суду з позовом про витребування майна у добросовісного набувача, а не з позовом про визнання договору про відчуження майна недійсним. Це стосується не лише випадків, коли укладено один договір із порушенням закону, а й випадків, коли спірне майно відчужено на підставі наступних договорів.
В даному випадку спірні земельні ділянки вибули з власності територіальної громади смт. Козин з порушенням вимог чинного законодавства в порядку безкоштовної приватизації на підставі ст. 118 Земельного кодексу України, оскільки, як встановлено, Обухівська районна державна адміністрація розпорядилася земельними ділянками в порушення вимог ст. ст. 12, 17, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, шляхом передачі їх у власність ОСОБА_5, яка, свою чергу, відчужила їх наступним набувачам, а тому існують всі правові підстави для витребування їх з незаконного володіння відповідачів на користь держави відповідно до приписів ст.ст. 387, 388 Цивільного кодексу України.
Згідно ч.1 ст.10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Згідно ч.1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ч. 1 ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Враховуючи викладене вище, позовні вимоги ґрунтуються на матеріалах справи та чинному законодавстві, відповідачі всупереч вимогам ст.ст.10, 11,60 ЦПК України доводів позову не спростували, заперечень не надали належними і допустимими доказами, тому позов слід задовольнити повністю.
Керуючись ст. ст. 15, 57, 59, 60, 61, 213-215 ЦПК України, ст.ст. 4, 15, 16, 21, 203, 215, 321, 328, 373, 388 Цивільного кодексу України, ст.ст. 20, 21, 22, 83, 84, 90, 116, 118, 124, 153 Земельного кодексу України, ст.ст. 88, 89, 91 Водного кодексу України, статті 9 Закону України «Державну експертизу землевпорядної документації», ст.ст. 3, 21, 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», суд, -
В И Р И Ш І В:
Позовну заяву задовольнити повністю.
Визнати недійсними пункти 1, 3 розпорядження голови Обухівської районної державної адміністрації від 21.12.2009 № 1690 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянці
ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Козинської селищної ради».
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3, виданий ОСОБА_7 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_4 площею 1,9474 га.
Скасувати рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_3 на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, з кадастровим номером НОМЕР_5 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 19880698 від 10.03.2015 року (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 592532132231, номер запису про право власності 8987049).
Витребувати на користь територіальної громади в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області із незаконного володіння ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_5, площею 1,7974 га, вартістю 24350,53 грн., яка розташована в смт. Козин Обухівського району Київської області.
Скасувати рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, з кадастровим номером НОМЕР_5 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 20108737 від 19.03.2015 року (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 592504332231, номер запису про право власності 9097752).
Витребувати на користь територіальної громади в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області із незаконного володіння ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_5, площею 0,15 га, вартістю 2032,15 грн., яка розташована в смт. Козин Обухівського району Київської області.
Стягнути з Обухівської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в рівних частинах по 2756 грн. з кожного на користь Прокуратури Київської області сплачений позивачем судовий збір.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Київської області через Обухівській районний суд на протязі десяти днів з дня проголошення рішення, особи які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення рішення протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
СуддяЗінченко О. М.