Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
02 листопада 2016 р. Справа № 820/4518/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Нуруллаєва І.С., суддів Мельникова Р.В., Мар'єнко Л.М.,
при секретарі судового засідання - Король Д.О.,
за участю: позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України, Центральної атестаційної комісії №1 Національної поліції України, Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України про визнання протиправними дій, скасування рішень, поновлення на роботі та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій з врахуванням уточнень просить суд:
- визнати протиправними дії Національної поліції України щодо проведення атестації поліцейського ОСОБА_1;
- визнати протиправним та скасувати рішення (висновок) Центральної атестаційної комісії №1 Національної поліції України від 10.08.2016 р. та зазначене в розділі IV "Результати атестування (висновок атестаційної комісії") атестаційного листа", а саме: "4-займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність", прийняте відносно ОСОБА_1;
- визнати протиправним та скасувати наказ Національної поліції України № 108 о/с від 25.08.2016 року в частині звільнення капітана поліції ОСОБА_1 зі служби в поліції;
- поновити капітана поліції ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого шостого територіального управління (з обслуговування Сумської, Харківської та Полтавської областей) Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України з 25.08.2016 року;
- зобов'язати Департамент протидії наркозлочинності Національної поліції України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу;
- постанову суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого шостого територіального управління (з обслуговування Сумської, Харківської та Полтавської областей) Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України допустити до негайного виконання.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач ОСОБА_1 з 02.08.2004 року по 06.11.2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ України. На підставі наказу Національної поліції України від 07.11.2015 року №58 о/с "По особовому складу Департаменту протидії наркозлочинності" позивача призначено на посаду старшого оперуповноваженого, з присвоєнням спеціального звання "капітан поліції" по шостому територіальному управлінню (з обслуговування Сумської, Харківської та Полтавської областей). Позивачем зазначено, що він пройшов атестаційне тестування у Центральній атестаційній комісії №1 Національної поліції України, за результатами якого за висновком вказаної комісії від 10.08.2016 року ОСОБА_1 займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність. На думку позивача, такі дії відповідача є протиправними та такими, що порушують права позивача, оскільки висновки щодо службової невідповідності займаній посаді слугували підставою для винесення наказу Національної поліції України № 108 о/с від 25.08.2016 року в частині звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції через службову невідповідність за п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону. Вказаними діями відповідачів порушено порядок проведення атестування та звільнення. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.
Представник відповідача Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України у наданих до суду письмових запереченнях проти заявленого позову заперечував з підстав необґрунтованості позовних вимог та зазначив, що позивача було призначено до тимчасового штату Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України в порядку переатестування на посаду старшого оперуповноваженого Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України по шостому територіальному управлінню (з обслуговування Сумської, Харківської та Полтавської областей), в подальшому, відповідачами на виконання норм діючого законодавства проведено атестування позивача. Крім того, ОСОБА_1 самостійно зареєструвався на сайті та пройшов атестування. Оскільки позивач не пройшов атестування, за результатами якого було визначено, що він займаній посаді не відповідає та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність, то відповідачем було правомірно винесено наказ від 25.08.2016 р. №108 о/с "По особовому складу" в частині звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції через службову невідповідність за пп. 5 ч. 1 ст. 77 Закону.
Представник відповідача Національної поліції України у наданих до суду письмових запереченнях проти заявленого позову заперечував та зазначив, що позивач був призначений на посаду тимчасово, до проведення процедури атестування, а оскільки за результатами проведеної атестації, комісія з врахуванням дослідження всіх документів щодо позивача дійшла висновку, що ОСОБА_1 займаній посаді не відповідає, то він підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Позивач та представник позивача в судове засідання прибули, позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити позов.
Представник відповідача Національної поліції України в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача Центральної атестаційної комісії №1 Національної поліції України в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, правом подання до суду письмових заперечень проти позову не скористався.
Колегія суддів, заслухавши пояснення позивача та представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановила наступне.
Під час судового розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 з 02.08.2004 року по 06.11.2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ України.
Позивачем 07.11.2015 року подано заяву на ім'я голови Національної поліції України з проханням прийняття на службу до поліції та призначення на посаду старшого оперуповноваженого шостого територіального управління з обслуговування Сумської, Харківської та Полтавської областей Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України (а.с. 10).
Наказом Національної поліції України від 07.11.2015 року №58 о/с "По особовому складу Департаменту протидії наркозлочинності", на підставі особистої заяви від 07.11.2015 року, відповідно до пунктів 9 та 12 розділу ХІ Закону України «Про національну поліцію» призначено прибулого з Міністерства внутрішніх справ, з присвоєнням спеціального звання "капітан поліції" в порядку переатестування та з установленням посадового окладу згідно зі штатним розписом призначено ОСОБА_1 (М-143514) старшим оперуповноваженим (а.с. 47).
Судом за наявними в матеріалах справи доказами та з пояснень сторін встановлено, що позивач ОСОБА_1 пройшов атестаційне тестування та 10.08.2016 року - співбесіду в Центральній атестаційній комісії №1 Національної поліції України.
Колегія суддів зазначає, що матеріали справи містять атестаційний лист щодо капітана поліції ОСОБА_1 (М-143514), що займав посаду старшого оперуповноваженого шостого територіального управління (з обслуговування Сумської, Харківської та Полтавської областей) Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України (а.с. 13).
З огляду та дослідження вказаного атестаційного листа судом встановлено, що ОСОБА_1 за висновком прямого керівника заст. начальника Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України займаній посаді відповідає, проте за висновком Центральної атестаційної комісії №1 Національної поліції України від 10.08.2016 року - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Позивача було ознайомлено з вказаним висновком, про що свідчить відповідний підпис (зв.бік а.с. 13).
Під час судового розгляду справи позивачем та його представником було надано пояснення та зазначено, що проведення атестування позивача було здійснено протиправно, оскільки позивач не підлягав атестації адже жодної підстави для її проведення у розумінні Закону України "Про національну поліцію" на момент проведення такої атестації не існувало. Крім того, відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення не було всебічно та повно досліджено, а як наслідок, враховано всіх критерії відповідності позивача як поліцейського.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Національну поліцію" Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Згідно ст. 3 Закону України "Про Національну поліцію" у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Частина 1 ст. 57 Закону України "Про Національну поліцію" визначає, що атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Згідно з ч. 2 ст. 57 Закону України "Про Національну поліцію" яка узгоджується з положеннями пункту 3 розділу І Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465 (далі по тексту - Інструкція) атестування поліцейських проводиться:
1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;
2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;
3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Прийняття рішення про проведення атестування поліцейських з інших підстав, ніж зазначені у ч. 2 ст. 57 Закону України "Про Національну поліцію", не передбачено.
Відповідно до ч. 3-5 ст. 57 Закону України "Про Національну поліцію" атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками.
Рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.
Порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України.
Представником відповідача Національної поліції України надано до суду на підтвердження правомірності своєї правової позиції докази щодо призначення та проведення атестаційних заходів поліцейських.
Від так колегією суддів за наявними в матеріалах справи доказами встановлено, що наказом Національної поліції України від 20.11.2015 року № 210 о/с "Про проведення атестування поліцейських апарату Національної поліції України, головних управлінь Національної поліції в Київській області та м. Києві" з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри при призначенні на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, керуючись статтею 57 Закону України "Про національну поліцію України" та вимогами Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердж. наказом МВС від 17.11.15р. № 1465, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 18.11.2015р., головою поліції прийнято рішення про проведення атестації поліцейських апарату Національної поліції України, межрегіональних територіальних органів (ДВБ, ДПН, ДЗЕ, ДК), Державної установи "Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України", головних управлінь Національної поліції в Київській області та м. Києві та створення атестаційних комісій. (а.с.54).
Наказом Національної поліції України від 23.11.2015 року №102 "Про організацію заходів з тестування особового складу Національної поліції України", з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої можливості та відповідно до пункту 10 розділу IV Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 17 листопада 2015 року №1465, наказано керівникам структурних підрозділів Національної поліції України зокрема забезпечити доведення до відома всього особового складу під підпис умови проведення атестування працівників, визначені Інструкцією про порядок проведення атестування поліцейських (а.с. 55).
Відповідно до наказу Національної поліції України від 26.11.2015 року №116 «Про проведення атестування поліцейського апарату Національної поліції України», з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого та всебічного вивчення визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри при призначенні на вищу посаду, переміщенні на нижчу, звільненні зі служби в поліції через службову невідповідність, керуючись статтею 57 Закону України "Про Національну поліцію" та вимогами Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 17 листопада 2015 року №1465, наказано, зокрема, керівникам структурних підрозділів Національної поліції України апарату Національної поліції України: 1) скласти списки поліцейських, які підлягають атестуванню; 2) скласти атестаційні листи на поліцейських; 3) підготувати для надання на засідання атестаційної комісії додаткові матеріали щодо проходження служби поліцейськими; 4) довести до поліцейських інформацію про час і місце проведення атестаційної комісії та забезпечити їх прибуття в разі необхідності. (а.с. 56).
Наказами від 28.12.2015 року №217 "Про проведення атестування поліцейських" (а.с. 67), №80 від 29.01.2016 року "Про проведення атестування поліцейських" (а.с. 68), від 29.03.2016 року №251 "Про проведення атестування поліцейських" (а.с. 69), від 04.07.2016 року №555 " Про продовження строків атестування поліцейських" продовжено проведення атестування поліцейських апарату Національної поліції України, межрегіональних територіальних органів (ДВБ, ДПН, ДЗЕ, ДК), Державної установи "Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України", головних управлінь Національної поліції в Київській області та м. Києві.
Формування персонального складу центральної атестаційної комісії Національної поліції України та внесення змін до її складу здійснювалось на підставі наказів Національної поліції України № 134 від 02.12.2015 року «Про затвердження персонального складу центральної атестаційної комісії Національної поліції України» (а.с. 57-58), №235 від 22.03.2016 року "Про внесення змін до персонального складу центральних атестаційних комісій Національної поліції України, затверджених наказом Національної поліції України від 02.12.2015 року №134 (зі змінами)" (а.с. 60-61), №345 від 22.04.2016 року "Про внесення змін до персонального складу центральної атестаційної комісії Національної поліції України, затверджених наказом Національної поліції України від 02.12.2015 року №134 (зі змінами)" (а.с. 63), №481 від 08.06.2016 року "Про внесення змін до персонального складу центральної атестаційної комісії Національної поліції України, затверджених наказом Національної поліції України від 02.12.2015 року №134 (зі змінами)" (а.с. 64), №630від 22.07.2016 року "Про внесення змін до персонального складу центральної атестаційної комісії Національної поліції України, затверджених наказом Національної поліції України від 02.12.2015 року №134 (зі змінами)" (а.с. 65), №689 від 09.08.2016 року "Про внесення змін до персонального складу центральної атестаційної комісії Національної поліції України, затверджених наказом Національної поліції України від 02.12.2015 року №134 (зі змінами)" (а.с. 66).
Також колегія суддів зазначає, що відповідно до пункту 9 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Пунктом 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів. Указані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.
За наявними в матеріалах справи доказами колегією суддів встановлено, що ОСОБА_1 призначений на посаду старшого оперуповноваженого наказом Національної поліції України від 07.11.2015 року №58 о/с, на підставі особистої заяви від 07.11.2015 року, при чому призначення позивача було здійснено відповідно до пунктів 9 та 12 розділу ХІ Закону України «Про національну поліцію» з присвоєнням спеціального звання поліції в порядку переатестування.
Отже, прийняття позивача до лав Національної поліції України було здійснено шляхом видання наказу про його призначення за його згодою в порядку переатестування. До суду не надано та судом не встановлено, доказів зазначення у вказаному наказі умов про подальше проведення конкурсу або атестування.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до п. 5 розділу I Інструкції атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками.
Згідно з п. 2 розділу ІІ Інструкції визначено, що у Національній поліції України створюються такі атестаційні комісії:
1) центральні атестаційні комісії, персональний склад яких затверджується наказом Національної поліції України. До повноважень центральних атестаційних комісій належить проведення атестування всіх поліцейських;
2) атестаційні комісії органів поліції, персональний склад яких затверджується наказом керівника відповідного органу за погодженням із Національною поліцією України. До повноважень атестаційної комісії органу поліції належить проведення атестування поліцейських відповідних органів поліції.
У відповідності до положень пунктів 10-13 розділу IV Інструкції з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування.
За результатами проведеного тестування атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази (далі - професійний тест) та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийняті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу.
Атестаційна комісія при прийнятті рішення розглядає атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського, який проходить атестування.
За рішенням атестаційної комісії поліцейські, які проходять атестування, проходять співбесіду з відповідною атестаційною комісією.
Якщо поліцейський, який атестується, не з'явився на співбесіду з атестаційною комісією, то комісія приймає рішення без проведення співбесіди, про що робиться відповідний запис у протоколі засідання атестаційної комісії.
Атестаційна комісія за підписом голови має право робити відповідно до законодавства запити про надання необхідних матеріалів і документів, що стосуються службової діяльності поліцейського, який атестується.
Поліцейські, які проходять атестування, за їхньою згодою проходять тестування на поліграфі.
Пункт 15 розділу IV Інструкції встановлює, що атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків: 1) займаній посаді відповідає; 2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; 3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; 4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Відповідно до пункту 16 розділу IV Інструкції атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії: 1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); 2) показники службової діяльності; 3) рівень теоретичних знань та професійних якостей; 4) оцінки з професійної і фізичної підготовки; 5) наявність заохочень; 6) наявність дисциплінарних стягнень; 7) результати тестування; 8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).
Згідно пунктів 17-20 розділу IV Інструкції атестаційна комісія проводить розгляд матеріалів за відсутності особи, щодо якої приймається рішення.
Голосування проводиться за відсутності особи, щодо якої приймається рішення, і запрошених осіб.
Рішення атестаційної комісії приймаються більшістю голосів присутніх на засіданні членів атестаційної комісії.
У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови атестаційної комісії.
Усі рішення атестаційної комісії оформлюються протоколом. У протоколі зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалися, та прийняте рішення.
Отже, висновок атестаційної комісії про відповідність чи не відповідність поліцейського займаній посаді приймається за результатами розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, у тому числі: результати тестування за професійним тестом та тестом на загальні здібності та навички; атестаційний лист; матеріали співбесіди; документи, що надійшли на запити атестаційної комісії, результати тестування на поліграфі та матеріали особової справи поліцейського, з яких можна встановити повноту виконання функціональних обов'язків, показники службової діяльності, наявність заохочень та дисциплінарних стягнень.
З огляду та під час дослідження змісту атестаційного листа колегією суддів встановлено, що ОСОБА_1 надано характеристику начальником шостого територіального управління (з обслуговування Сумської, Харківської та Полтавської областей) ДПН Національної поліції України та вказано на зарекомендування ним себе з позитивної сторони, а саме: "зарекомендував себе з позитивного боку добросовісним, дисциплінованим, ретельним, професійно грамотним та досвідченим співробітником. Порушень дисципліни і законності не припускає. У вирішенні службових питань проявляє принциповість, уміє будувати свої стосунки з громадянами та колегами по службі. Має досвід практичної роботи та уміло використовує свої знання. Прагне до вдосконалення службової діяльності, приймає вірні рішення в складних екстремальних ситуаціях. Постійно підвищує свій професійний рівень. Вміло організовує роботу та постійно турбується про підвищення результатів службової діяльності." Також вказані показники службової діяльності.
За висновком безпосереднього керівника ОСОБА_1 займаній посаді відповідає.
Судом встановлено, що за результатами тестування позивачем набрано 29 балів з тестування загальних навичок, 22 балів - тестування професійних навичок, після чого 10.08.2016 року з позивачем проведена співбесіда (зв. бік а.с.13).
Як встановлено з протоколу ОП № 15.00024489.0043505 від 10.08.2016 року (а.с. 14), при проведенні атестування позивача комісією досліджені всі зібрані щодо нього документи: атестаційний лист, декларація про доходи, послужний список, інформаційну довідку, висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 5 Закону України "Про очищення влади" та інформація з відкритих джерел.
В протоколі вказано, що членами комісії під час співбесіди ставились питання, які стосувались професійної діяльності поліцейського та мотивації особи щодо подальшого проходження служби в Національній Поліції та інше.
За результатами голосування (за - 5, проти - 0), комісія прийняла рішення, що - позивач - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність. У якості підстав для прийняття комісією такого рішення послугували наступні висновки - "Неналежний рівень теоретичних знань законодавчих актів, що регулюють діяльність на займаній посаді; низькі бали за результатами тестування; низькі показники службової діяльності, 7 дисциплінарних стягнень, з них 2 попередження про неповну посадову відповідність". Інших мотивів в атестаційному листі не вказано.
Колегією суддів з наявної в матеріалах справи інформаційної довідки за підписом начальника шостого територіального управління (з обслуговування Сумської, Харківської та Полтавської областей) Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України від 15.07.2016 року встановлено, що за час проходження ОСОБА_1 служби в ОВС та Національній поліції зокрема було накладено дисциплінарні стягнення у вигляді попередження про неповну посадову відповідність наказом ХНУВС від 20.07.2006 року №1753 та наказом Дзержинського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області від 13.11.2012 року №371
Слід вказати, що за період проходження служби в органах Національної поліції України жодних дисциплінарних стягнень до позивача не було застосовано.
З врахуванням зазначеного суд приходить до висновку, що відповідачем не надано суду доказів на підтвердження обставин, які у рішенні (висновку) атестаційної комісії вважаються встановленими.
Проте, з досліджених під час судового розгляду справи документів щодо позивача судом не встановлено, що позивач характеризується негативно чи має низькі показники службової діяльності.
Отже, слід дійти висновку, що під час судового розгляду справи відповідачем не надано до суду доказів того, що при прийнятті рішення про невідповідність займаній посаді було враховано всіх обов'язкових критеріїв передбачених пунктом 16 розділу IV Інструкції та доказів на підтвердження прояву ОСОБА_1 під час проведення атестування себе як некваліфікованого працівника, а обставини набрання позивачем низьких балів за результатами проходження тесту на загальні здібності та професійні навички, не можуть слугувати самостійною підставою для визнання його таким, що не відповідає займаній посаді.
Під час судового розгляду справи позивачем було надано пояснення та зазначено, що під час проведення атестування та співбесіди атестаційною комісією не було досліджено питань професійних здібностей позивача, його досвіду роботи, натомість як ставились питання віддалені від передбачених Інструкцією та положеннями про відповідність поліцейського займаній посаді.
Колегія суддів зазначає, що пункт 5 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" передбачає, що поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється через службову невідповідність.
Проте, визначення терміну "службова невідповідність" Закон України "Про Національну поліцію" не надає.
Під службовою відповідністю мається на увазі відповідність поліцейського встановленим вимогам, добросовісне виконання вимог законодавства та дисциплінованість. Отже, службова невідповідність - це невідповідність займаній посаді в силу фізичного стану, хвороби, неналежної професійної підготовки, порушення порядку і правил несення служби тощо.
З врахуванням вище наведеного суд приходить до висновку, що відповідачем не надано до суду достатніх доказів та не доведено під час судового розгляду справи правомірності оскаржуваного позивачем рішення (висновку) Центральної атестаційної комісії №1 Національної поліції України щодо невідповідності позивача "займаній посаді та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність", а отже воно прийняте без врахування професійних якостей, не підтверджується належними доказами та як наслідок підлягає скасуванню.
Колегія суддів зазначає, що позивачем в адміністративному позові оскаржується наказ Національної поліції України № 108 о/с від 25.08.2016 року в частині звільнення капітана поліції ОСОБА_1 зі служби в поліції, проте під час судового розгляду справи судом встановлено, що наказом саме Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України від 25.08.2016 №108 о/с за підписом начальника Департаменту полковника поліції А.О. Кіхтенко, відповідно до Закону України "Про національну поліцію", капітана поліції ОСОБА_1 (М-143514) старшого оперуповноваженого шостого територіального управління (з обслуговування Сумської, Харківської та Полтавської областей) Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України звільнено зі служби в поліції за п.5 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через службову невідповідність).
На підставу вказаного рішення вказано висновок атестаційної комісії від 10.08.2016 року (а.с. 97).
Згідно з положеннями ст. 19 Закону України "Про Національну поліцію" у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.
Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.
На момент прийняття оскаржуваного рішення та наказу Дисциплінарний статут Національної поліції України ще не був затвердженим, проте враховуючи приписи ч. 7 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права), суд вважає за можливе застосувати аналогію закону в частині застосування до відносин звільнення норми Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ.
Так, відповідно до ст. 12 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни можуть накладатися дисциплінарні стягнення, зокрема, у вигляді звільнення з посади та звільнення з органів внутрішніх справ.
При визначенні виду дисциплінарного стягнення мають враховуватися тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, заподіяна шкода, попередня поведінка особи та визнання нею своєї вини, її ставлення до виконання службових обов'язків, рівень кваліфікації тощо.
Звільнення осіб рядового і начальницького складу з органів внутрішніх справ як вид стягнення є крайнім заходом дисциплінарного впливу.
Отже, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність на підставі пункту 5 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" можливо лише в крайньому випадку та за умови дотримання порядку накладення дисциплінарного стягнення.
Проте, відповідачами не доведено неможливості залишення позивача на службі в поліції, необхідності застосування крайнього ступеню дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення.
Під час вирішення справи відповідачами не подано жодних належних та допустимих доказів обґрунтованості та правомірності прийнятих рішень. Водночас, матеріали справи свідчать про прийняття останніх без врахування всіх обставин справи, без дотримання критерію об'єктивності та обґрунтованості, тобто без дотримання вимог встановлених ч. 3 ст. 2 КАС України.
Оскільки наказ Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України від 25.08.2016 р. № 108 о/с "По особовому складу" в частині звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції через службову невідповідність за п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону прийнято на підставі зазначеного вище висновку атестаційної комісії, отже протиправність такого висновку прямо вказує на необґрунтованість прийнятого на його підставі наказу та є підставою для його скасування.
Відповідно до ч. 1 ст. 235 Кодексу законів про працю України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
Протиправність наказу Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України від 25.08.2016 р. № 108 о/с "По особовому складу" в частині звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції через службову невідповідність за п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону прямо вказує на наявність правових підстав для поновлення позивача на посаді старшого оперуповноваженого шостого територіального управління (з обслуговування Сумської, Харківської та Полтавської областей) Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України.
Листом Вищого адміністративного суду України від 26.05.2010 року № 753/11/13-10 "Про розв'язання спорів, що виникають з відносин публічної служби" зазначено, що під час вирішення спорів зазначеної категорії пріоритетними є норми спеціальних законів, а норми трудового законодавства підлягають застосуванню лише у випадках, якщо нормами спеціальних законів не врегульовано спірних відносин, та коли про можливість такого застосування прямо зазначено у спеціальному законі.
Враховуючи, що Законом України "Про Національну поліцію" не врегульовано питання поновлення на службі, суд вбачає наявними підстави застосування в даному випадку норм Кодексу законів про працю України.
Також, оскільки судовим розглядом справи доведено протиправність звільнення позивача, що спричинило вимушений прогул, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України на користь ОСОБА_1 грошового забезпечення за весь час вимушеного прогулу.
Відповідно до п. 2, 3 ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць та поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Отже, постанова суду в частині поновлення позивача - капітана поліції ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого шостого територіального управління (з обслуговування Сумської, Харківської та Полтавської областей) Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України та стягнення з Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України на користь ОСОБА_1 грошового забезпечення за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Щодо позовних вимог позивача стосовно визнання протиправними дій Національної поліції України щодо проведення атестації поліцейського ОСОБА_1, суд зазначає наступне.
Позивачем в адміністративному позові та представником позивача під час судового розгляду справи було вказано, що згідно зі ст. 57 Закону та нормам Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1997 №114, позивач не підлягав атестуванню, а також відповідачами по справі порушено процедуру проведення атестування, передбачену Інструкцією про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.11.2015 №1465.
Під час судового розгляду справи представниками відповідачів Національної поліції України та Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України не було надано до суду достатніх та допустимих доказів правомірності дій щодо необхідності проведення атестації позивача та, крім того, за висновком прямого керівника ОСОБА_1 займаній посаді відповідав.
Проте суд зазначає, що позивач добровільно погодився на проходження такої атестації та пройшов усю процедуру атестації, а отже позовні вимоги в цій частині, на думку суду, задоволенню не підлягають.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Положеннями ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Національної поліції України, Центральної атестаційної комісії №1 Національної поліції України, Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України про визнання протиправними дій, скасування рішень, поновлення на роботі та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу - задовольнити частково.
Скасувати рішення (висновок) Центральної атестаційної комісії №1 Національної поліції України від 10.08.2016 р. та зазначене в розділі IV "Результати атестування (висновок атестаційної комісії") атестаційного листа", а саме: "4-займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність", прийняте відносно ОСОБА_1.
Скасувати наказ Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України № 108 о/с від 25.08.2016 року в частині звільнення капітана поліції ОСОБА_1 зі служби в поліції.
Поновити капітана поліції ОСОБА_1 з 25.08.2016 року на посаді старшого оперуповноваженого шостого територіального управління (з обслуговування Сумської, Харківської та Полтавської областей) Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України.
Стягнути з Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України на користь ОСОБА_1 (зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_1, 61204, ІПН НОМЕР_1) грошове забезпечення за весь час вимушеного прогулу.
Звернути до негайного виконання постанову суду в частині поновлення капітана поліції ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого шостого територіального управління (з обслуговування Сумської, Харківської та Полтавської областей) Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України.
Звернути до негайного виконання постанову суду в частині стягнення з Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України на користь ОСОБА_1 (зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_1, 61204, ІПН НОМЕР_1) грошового забезпечення за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 07 листопада 2016 року.
Головуючий суддя Нуруллаєв І.С.
Суддя Мельников Р.В.
Суддя Мар'єнко Л.М.