Постанова № 62574398, 07.11.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2016
Номер справи
815/3994/16
Номер документу
62574398
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/3994/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2016 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Потурнак А.М.

за участю сторін:

-представника позивача- Нестругіна Т.В.(довіреність №258-16 від 23.03.2016р.)

-представника відповідача- Караханян А.М. (довіреність від 15.05.2016р. №25/9/15-32-10-02-08),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРАЇНСЬКА ЧОРНОМОРСЬКА ІНДУСТРІЯ" до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання такими, що не були вручені, протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРАЇНСЬКА ЧОРНОМОРСЬКА ІНДУСТРІЯ" (далі - ТОВ "УКРАЇНСЬКА ЧОРНОМОРСЬКА ІНДУСТРІЯ") звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Одеській області (далі - ГУ ДФС в Одеській області) про визнання такими, що не були вручені, протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 16.02.2016р. №0000482210 та №0000502210.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначала, що у період з 14.12.2015р. по 26.01.2016р. ГУ ДФС в Одеській області була проведена планова виїзна перевірка ТОВ "УКРАЇНСЬКА ЧОРНОМОРСЬКА ІНДУСТРІЯ", за результатами якої складено акт перевірки від 02.02.2016р. №4/15-32-22-03/32790454. Разом з рекомендованим листом ГУ ДФС в Одеській області від 19.02.2016р. №6504405721406 було направлено без переліку вкладень податкові повідомлення - рішення від 16.02.2016р.: №0000362203, №0000372203, №0000382203, №0000382203, №0000402203, №0000492210 та відповідно відсутні були оскаржувані податкові повідомлення - рішення від 16.02.2016р. №0000482210 та №0000502210. Позивач зазначав, що 24.03.2016р. під час звірення розрахунків позивача з ДПІ у м.Іллічівську ГУ ДФС в Одеській області, було виявлено, що ТОВ "УКРАЇНСЬКА ЧОРНОМОРСЬКА ІНДУСТРІЯ" було нараховано штрафні санкції за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД у сумі 170,00 грн. та штрафні (фінансові) санкції з податку на прибуток іноземних юридичних осіб у розмірі 10539,17 грн. та ГУ ДФС в Одеській області листом від 08.04.2016р. №744/10/15-32-14-08-03 повідомило про те, що на підставі акту документальної планової перевірки від 02.02.2016р. №4/15-32-22-03/32790454 було прийнято податкові повідомлення-рішення від 16.02.2016р. №0000482210 та №0000502210. Представник позивача, посилаючись на ст.1 Закону України «Про поштовий зв'язок» №2759-ІІІ від 04.10.2001р., зазначала, що оскільки письмового повідомлення про документи, що надсилалися рекомендованим листом №6504405721406 у конверті вкладено не було, то оскаржувані податкові повідомлення-рішення є такими, що не були вручені у відповідності до Порядку надсилання контролюючими органами повідомлень-рішень платникам податків, ст.56 Податкового кодексу України, а тому є протиправними та підлягають скасуванню. Разом з тим, представник позивача у судовому засіданні додатково зазначала, що ТОВ"УКРАЇНСЬКА ЧОРНОМОРСЬКА ІНДУСТРІЯ", не вважало себе платником податку нерезидента із джерелом їх походження з України у період часу за яке встановлено відповідачем порушення.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначивши що перевіркою встановлено те, що компанія «Estron Corporation Ltd.»(орендар) та ТОВ«Українська Чорноморська індустрія» (суборендар) уклали договори суборенди №0705-2007 від 07.03.2007р. та №0505-2005-2 від 05.03.2015р. Разом з тим, крім зазначених договорів, між Іллічівською міською радою та компанією «Estron Corporation Ltd.» укладені договори оренди земельних ділянок загальною площею 6,12 га., оскільки між компанією «Estron Corporation Ltd.» та позивачем 27.05.2004р. укладено 2 договори суборенди земельних ділянок загальною площею 6,12га., то даною угодою змінено порядок взаєморозрахунків, а саме: ТОВ «Українська Чорноморська індустрія» з 01.07.2004р. щомісячно сплачує безпосередньо орендодавцю суму у розмірі 6561,35грн., що відповідає сумі орендної плати, що підлягає сплаті орендатором орендодавцю (п.1) Представник відповідача зазначав, що щомісячно між компанією «Estron Corporation Ltd.» та ТОВ«Українська Чорноморська індустрія» складаються відповідні «Акти про надання в суборенду земельних ділянок площею 5,12 га та 0,579 га.» згідно договорів суборенди земельних ділянок №505-2005-02 від 05.05.2005р., та №0705-2007 від 07.05.2007р. Разом з тим, у порушення п.160.2 ст.160 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. ТОВ«Українська Чорноморська індустрія» при виплаті доходу з джерелом його походження з України, за січень 2013р. та лютий 2013р., утримано податок за ставкою 15% їх суми та за їх рахунок та сплачено до бюджету не під час такої виплати, а саме: виплата доходу за січень 2013 року у сумі 93668,22 грн.(26.02.2013р.), за лютий 2013 року у сумі 93668,22 грн. (14.03.2013р.) податок за січень та лютий 2013 року у сумі 28104,44 грн., утримано та перераховано до бюджету 25.04.2013р.

Заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

У період з 14.12.2015р. по 26.01.2016р. ГУ ДФС в Одеській області була проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ "УКРАЇНСЬКА ЧОРНОМОРСЬКА ІНДУСТРІЯ" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства з 01.01.2012р. по 31.12.2014р., за результатами якої складено акт від 02.02.2016р. №4/15-32-22-03/32790454. (а.с. 13-62 т.1)

У ході перевірки було встановлено порушення ТОВ "УКРАЇНСЬКА ЧОРНОМОРСЬКА ІНДУСТРІЯ"":

- п.135.1, п.п.135.4.1 п. 135.4, п.п. 135.5.4, п.п. 135.5.5 п.35.5 ст.135, п.137.1 ст.137 Податкового кодексу України, встановлено завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток у сумі 485895337,00грн.;

- п.п. 185.1 ст.185, п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, а саме завищення суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню за жовтень 2014 року у сумі 80654,00грн.; завищення суми залишку від'ємного значення ПДВ за грудень 2014 року в сумі 31931,00грн.;заниження суми ПДВ у розмірі 613550,00грн.;

-ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994р. №185/94-ВР;

-ст.1 Указу Президента України від 18.06.1994р. №319/94 «Про невідкладні заходи щодо повернення на Україну валютних цінностей, які належать резиденту України та незаконно знаходяться зі її межами», п.1 ст.9 Декрету Кабінету Міністрів від 19.02.1993р. №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» та Наказу Міністерства фінансів України від 25.12.1995р. №207, в частині неподання Декларацій про валютні цінності, доходи і майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами станом на 01.07.2012р., 01.10.2012р., 01.01.2013р.;

-п.4.1 ст.51, пп. «б» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, у результаті чого відбулось неповідомлення за встановленою формою відомостей про доходи громадян за перевіряємий період.

Разом з тим, у ході перевірки перевіряючими ГУ ДФС в Одеській області встановлено (п.3.4.2 акту перевірки від 02.02.2016р. №4/15-32-22-03/32790454), що між компанією «Estron Corporation Ltd.» (орендар) та ТОВ «Українська Чорноморська індустрія» (суборендар) було укладено договори суборенди №0705-2007 від 07.03.2007р. та №0505-2005-2 від 05.03.2015р. та встановлено, що 27.05.2004р. між ТОВ «Українська чорноморська індустрія» (суборендар), Іллічівською міською радою (Орендодавець) та компанією «Estron Corporation Ltd.» (орендатор) укладено угоду про порядок взаєморозрахунків №2705-3-2004. Відповідно до наданих до перевірки актів про надання в суборенду земельних ділянок площею 5,12 га. та 0,579 га. згідно договорів суборенди земельних ділянок №0505-2005 -02 від 05.05.2005р. та №0705-2007 від 07.05.2007р. компанія «Estron Corporation Ltd.», яка є орендарем земельних ділянок на підставі договорів оренди №5637 та №5638 укладених 28.08.2003р. з Іллічівською міською радою, надає в суборенду ТОВ "УКРАЇНСЬКА ЧОРНОМОРСЬКА ІНДУСТРІЯ" земельні ділянки загальною площею 5,699 га, на нижній та верхній площадках, розміщених в районі Іллічівського морського торгового порту.

Згідно висновку п.3.4.2 акту перевірки від 02.02.2016р. №4/15-32-22-03/32790454 (операції по суборенді земельної ділянки) (а.с.42-46 т.1) у порушення п.160.2 ст.160 Податкового кодексу України ТОВ «Українська Чорноморська індустрія» при виплаті доходу з джерелом його походження з України, за січень 2013р. та лютий 2013р., утримано податок за ставкою 15% їх суми та за їх рахунок та сплачено до бюджету не під час такої виплати, а саме: виплата доходу за січень 2013 року у сумі 93668,22 грн.(26.02.2013р.), за лютий 2013 року у сумі 93668,22 грн. (14.03.2013р.) податок за січень та лютий 2013 року у сумі 28104,44 грн., утримано та перераховано до бюджету 25.04.2013р.(а.с.46 т.1)

Зазначені обставини не заперечувались представником позивача та не спростовані під час офіційного з'ясування обставин справи.

У зв'язку з встановленням під час перевірки зазначених порушень, ГУ ДФС в Одеській області було прийнято податкове повідомлення - рішення №0000502210 від 16.02.2016р., яким ТОВ «Українська Чорноморська індустрія» визначено штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170,00грн. (а.с. 91 т.1) та №0000482210 від 16.02.2016р., яким ТОВ «Українська Чорноморська індустрія» визначено штрафні (фінансові санкції) з податку на прибуток іноземних юридичних осіб у розмірі 10 539,17грн.(а.с. 92 т.1)

Згідно п.75.1 та 75.1.2 контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом

Відповідно до п.161 ст.160 Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміються, зокрема, лізингова/орендна плата, що сплачується резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента - лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди.

Згідно п.160.2. резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), крім доходів, зазначених у пунктах 160.3 - 160.7 цієї статті, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 160.1 цієї статті, за ставкою в розмірі 15 відсотків їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Відповідно до п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Відповідно до п. 2.7. Положення за валютний контроль, затвердженого постановою Правління НБУ від 08.02.2000р. №49 невиконання резидентами вимог щодо порядку та строків декларування валютних цінностей та іншого майна тягне за собою відповідальність у вигляді накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний звітний період.

Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06.03.2013р. по справі № 1570/6972/2012 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська Чорноморська індустрія" до Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Одеської області ДПС про скасування податкових повідомлень - рішень задоволено частково та як вбачається з прохальної частини позовних вимог, ТОВ "Українська Чорноморська індустрія" відмовлено у задоволенні позовних вимог про скасування податкового повідомлення-рішення від 08.06.2012 року № 0000082240 в частині взаємовідносин між ТОВ «Українська Чорноморська індустрія» та «Естрон Корпорейшн ЛТД», яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб за основним платежем у розмірі 161998 грн. та за штрафними санкціями у розмірі 17735 грн.(а.с.203-216 т.1)

Так, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06.03.2013р. по справі № 1570/6972/2012 встановлено, що між ТОВ «Українська Чорноморська індустрія» та «Естрон Корпорейшн ЛТД» укладено договори суборенди земельних ділянок комунальної власності від 05.05.2015р. №0505-2005-2 та від 07.05.2007р. №0705-2007 та що 27.05.2004р. між орендодавцем - Іллічівською міською радою, орендарем-компанією «Естрон Корпорейшн Лтд.», суборендарем - ТОВ «Чорноморська Індустрія» укладена угода про порядок взаєморозрахунків №2705-3-2004р.

Разом з тим, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06.03.2013р. по справі № 1570/6972/2012 встановлено, що земельна ділянка, яка перебуває в оренді у "Естрон Корпорейшн Лтд.", знаходиться на території України, то дохід отриманий від здавання в суборенду ТОВ "Українська чорноморська індустрія" земельної ділянки (за договорами суборенди земельних ділянок комунальної власності від 05.05.2015р. №0505-2005-2 та від 07.05.2007р. №0705-2007) підлягає оподаткуванню на території України.

Враховуючи викладене та те, що ТОВ «Українська Чорноморська індустрія» при виплаті доходу з джерелом його погодження з України, за січень та лютий 2013 року, утримано податок нерезидента за ставкою 15% їх суми та за їх рахунок, та сплачено до бюджету не під час такої виплати, а саме за січень 2013 року та лютий 2013 року було утримано та перераховано до бюджету ТОВ "Українська чорноморська індустрія" 25.04.2013р. та враховуючи порушення ТОВ "Українська чорноморська індустрія" строків декларування валютних цінностей суд приходить висновку про правомірність прийняття ГУ ДФС в Одеській області податкових повідомлень-рішень від 16.02.2016р. №0000482210 та №0000502210.

Суд не приймає до уваги посилання представника ТОВ "Українська чорноморська індустрія" в обґрунтування позовних вимог на те, що оскаржені податкові повідомлення-рішення, яким позивачу визначені штрафні (фінансові) санкції, є такими що не були вручені у відповідності до Порядку надсилання контролюючими органами повідомлень-рішень платникам та у зв'язку із цим підлягають скасуванню оскільки копії зазначених податкових повідомлень - рішень були додані представником позивача до адміністративного позову при зверненні до суду, у ході судового розгляду справи не спростовано допущення ТОВ"Українська чорноморська індустрія" порушень за які застосовано вказані штрафні санкції.

Разом з цим, Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України №1204 від 28.12.2015р., визначає форму та порядок надіслання (вручення) контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, та дотримання його приписів щодо порядку вручення податкового повідомлення - рішення є підставою для визначення часу щодо його вручення належним чином для відрахування часу його узгодження.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРАЇНСЬКА ЧОРНОМОРСЬКА ІНДУСТРІЯ" задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 158 - 163,167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРАЇНСЬКА ЧОРНОМОРСЬКА ІНДУСТРІЯ" - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 07.11.2016р.

Суддя К.О. Танцюра

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРАЇНСЬКА ЧОРНОМОРСЬКА ІНДУСТРІЯ" - відмовити.

07 листопада 2016 року.