Ружинський районний суд Житомирської області
Справа № 806/1459/16
2-а/291/43/16
Україна
Ружинський районний суд Житомирської області
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
09 листопада 2016 року
Ружинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Руденко З.Б.,
за участю секретаря - Гладишко Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Ружині Житомирської області справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до Міністерства внутрішніх справ України
про визнання протиправною відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги та про зобов'язання прийняти рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги
в с т а н о в и в:
В серпні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому вказав, що в період з 1997р. по 06.11.2016р. проходив службу в органах внутрішніх справ, а в період з 07.11.2015р. по 29.04.2016р. -в ГУ Національної поліції в Житомирській області та був звільнений зі служби через хворобу. За рішенням МСЕК від 17.05.2016р. йому була встановлена третя група інвалідності та зазначено, що захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
УМВС України в Житомирській області відповідно до п.8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015р. № 850 направило в МВС України висновок щодо виплати йому грошової допомоги у розмірі 206700.00 грн.
Однак, 25.07.2016р. від посадових осіб ГУНП в Житомирській області йому стало відомо, що МВС України відмовило в призначенні вказаної грошової допомоги.
Вважаючи вказану відмову протиправною, ОСОБА_1 просив суд визнати протиправною відмову МВС України у призначені та виплаті йому одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015р. № 850, а також зобов'язати МВС України прийняти рішення про призначення виплати йому одноразової грошової допомоги у розмірі 206700.00 грн., яка була нарахована УМВС України в Житомирській області , та надіслати його органу внутрішніх справ,у якому він проходив службу для проведення виплат (т.1 а.с..4-8, т.2 а.с.12-16).
2
2
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав з наведених в позовній заяві підстав.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, надіслав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що МВС України позов ОСОБА_1 не визнає.
Відповідач вважає, що оскільки ОСОБА_1 з 07.11.2015р. проходив службу в органах Національної поліції в статусі поліцейського і саме з вказаних органів був звільнений за хворобою, тому одноразова грошова допомога йому може бути призначена на умовах, визначених наказом МВС України від 11.01.2016р. №4 на підставі рішення керівника Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції). Таким чином, МВС України не має повноважень приймати рішення про призначення поліцейському одноразової грошової допомоги і в зв'язку з цим просить в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Наказом ГУ НП в Житомирській області від 25.04.2016р. №70 о\с ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції на підставі пункту 2 ч.1 ст.77 Закону України "Про поліцію" через хворобу (т.1 а.с.11).
За висновком медико-соціальної експертної комісії від 17.05.2016р. ОСОБА_1 встановлено 30% втрати працездатності у зв'язку із захворюванням пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ (т.1 а.с.12-15).
Виплата одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського передбачена ст. 97 Закону України "Про національну поліції", а Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України 11.01.2016р. № 4, який зареєстрований і Міністерстві юстиції України 19.01.2016р. за № 163/28193.
Підстави та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівників міліції визначалися Законом України від 20 грудня 1990 року № 565-XII "Про міліцію".
Пунктом 15 р.ХІ "Прикінцеві та Перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Відповідно до ч.6 ст.23 Закону України "Про міліцію" у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015р. № 850 (надалі -Порядок).
Пунктом 8 вищевказаного Порядку передбачено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.
ОСОБА_1 21.06.2016р. звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги в зв'язку з частковою втратою працездатності відповідно до постанови КМ України №850 від 21.10.2015р. (т.1 а.с.78).
3
Розглянувши вказану заяву, ліквідаційна комісія УМВС України в Житомирській області 29.06.2016р. склала на підставі наданих ОСОБА_1 матеріалів висновок про призначення йому одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990р. та направила його на розгляд до Міністерства внутрішніх справ України (т.1 а.с.77-81).
Пунктом 9 вищевказаного Порядку передбачено, що МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови
В той же час, МВС України своїм листом від 11.07.2016р. за №15/2-2588 за підписом директора Департаменту фінансово-облікової політики повернуло без розгляду ліквідаційній комісії УМВС України в Житомирській області вищевказані матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, а ліквідаційна комісія УМВС України в Житомирській області листом від 28.07.2016р. повідомила позивача про вказане (т.1 а.с.9, 76).
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на отримання одноразової допомоги у разі інвалідності працівника міліції може бути висновок керівника органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, за результатами розгляду якого та доданих до нього документів Міністерство внутрішніх справ ухвалює рішення про призначення одноразової грошової допомоги чи про відмову у призначенні.
Повернення МВС України без розгляду висновку УМВС України та доданих до нього матеріалів про призначення виплати одноразової грошової допомоги вищевказаним Порядком не передбачено.
Таким чином, підставою для повідомлення про відмову у призначенні виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності працівника міліції може бути виключно рішення МВС України, прийняте з цього питання.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення про відмову у призначенні виплати грошової допомоги ОСОБА_1 із зазначенням причини такої відмови МВС України не приймало.
Лист від 11.07.2016р. за №15/2-2588 не є юридичною формою рішення владного органу. Він підписаний директором Департаменту фінансово-облікової політики, компетенція якого не доведена.
Верховний Суд України в постанові від 18 березня 2014 року (Справа № 21-11а14) зазначив, що суд не може підміняти орган, на який покладено вирішення питання щодо виплати одноразової грошової допомоги, таке рішення може прийняти лише МВС України.
Таким чином, визнання протиправною відмови МВС України у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у разі інвалідності працівника міліції та зобов'язання прийняти рішення про призначення виплати такої допомоги можливе лише при наявності рішення МВС України про відмову ОСОБА_1 у призначенні такої допомоги.
За таких обставин, оскільки відповідачем не прийнято рішення про відмову у призначені позивачу виплати зазначеної грошової допомоги, позов ОСОБА_1 є передчасним та з цих підстав задоволенню не підлягає.
Проте судом встановлено, що МВС України проявило бездіяльність, а саме: залишило без розгляду висновок УМВС України та додані до нього матеріали про призначення виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та не винесло з цього питання відповідного рішення.
4
Таким чином, відповідачем порушено право позивача на розгляд його заяви від 21.06.2016р. про призначення виплати одноразової грошової допомоги та прийнятого на її підставі висновку УМВС України в Житомирській області від 29.06.2016р., що означає порушення права на справедливе прийняття рішення.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З врахуванням викладеного, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог ОСОБА_1 та зобов'язати відповідача відповідно до п.9 вищевказаного Порядку розглянути висновок ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 29.06.2016р. та додані до нього документи щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 із винесення відповідного акту правової дії - рішення про виплату вказаної допомоги чи про відмову у її виплаті.
Керуючись Законом України "Про Національну поліцію", Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015р. № 850, Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України 11.01.2016р. №4 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016р. за № 163/28293, ст.ст. 17, 158-163, 167, 186 КАС України , суд
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неналежного розгляду висновку ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 29.06.2016р. та доданих до нього документів щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути висновок ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 29.06.2016р. та додані до нього документи щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та за результатами розгляду прийняти рішення про призначення або про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається через Ружинський районний суд до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: З. Б. Руденко