Справа № 161/12787/16-а
Провадження № 2-а/161/725/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2016 року суддя Луцького міськрайонного суду Крупінська С.С., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії щодо нарахування пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 16.07.2014 року перебуває на обліку у відповідача як одержував пенсії державного службовця за віком. Пенсія призначена в розмірі 70% відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу».
При обчисленні пенсії не було враховано складові заробітної плати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, індексації та гонорару, які вона отримувала.
У зв'язку з чим вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок та виплату пенсії з врахуванням вказаних видів виплат. Однак, в проведенні перерахунку їй було відмовлено.
Просить суд, визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок пенсії з врахуванням розміру матеріальна допомога на оздоровлення, індексації та гонорару.
Відповідно до ухвали Луцького міськрайонного суду Волинської області від 21 жовтня 2016 року судовий розгляд даної адміністративної справи здійснюється в порядку скороченого провадження.
Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.
Судом встановлено, що постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагороди за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно зі ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на держаній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг проводиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 р. - 20, понад 15 р. - 25, понад 20 р. - 30, понад 25 р. - 40% відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановлено ст. 26 Закону України «Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Ст. 40 цього Закону передбачено, що з заробітної плати ( доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 р. №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь - які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, індексація та гонорар, нараховувалися та виплачувались позивачу під час її роботи на посаді державного службовця.
На всі вказані складові заробітної плати нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому суд вважає, що відповідачем при розрахунку розміру пенсії позивача до складових заробітної плати безпідставно не включено інші виплати.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку їм пенсій, встановлені Законом України «Про державну службу».
Таким чином, чинне законодавство відносить до складу заробітної плати також інші виплати, до яких входить матеріальна допомога на оздоровлення, індексація та гонорар.
Отже, аналізуючи зміст наведених норм і зважаючи, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, то суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення і з моменту звернення позивача за перерахунком, тобто з 01 жовтня 2016 року слід зобов'язати провести перерахунок.
На підставі вищевказаного, керуючись Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 2,11,159-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо не включення до складових заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_2 матеріальна допомога на оздоровлення, індексації та гонорару неправомірними.
Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням розміру матеріальна допомога на оздоровлення, індексації та гонорару визначених у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 70 %, з урахуванням виплачених сум з 01 жовтня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Луцького об'єднаного управління пенсійного Фонду України Волинської області на користь ОСОБА_2 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одну грн. 20 коп.) сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду С.С. Крупінська