Постанова № 62566251, 09.11.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2016
Номер справи
815/4701/16
Номер документу
62566251
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/4701/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2016 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Глуханчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - ОСОБА_2, Міжрегіональне управління Національного агентства України з питань державної служби в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, Овідіопольська районна державна адміністрація Одеської області, про скасування результатів конкурсу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Одеської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - ОСОБА_2, Міжрегіональне управління Національного агентства України з питань державної служби в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, Овідіопольська районна державна адміністрація Одеської області, про скасування результатів конкурсу на заміщення вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, проведеного конкурсною комісією Одеської обласної державної адміністрації на зайняття вакантних посад державної служби категорії "Б" в Одеській обласній державній адміністрації та посад заступників голів районних державних адміністрацій Одеської області, згідно яких переможцем конкурсу визначено ОСОБА_2, а другим за результатом конкурсу - ОСОБА_1.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вцілому зазначив про те, що 12 липня 2016 року на офіційному веб-сайті Національного агентства України з питань державної служби оприлюднено оголошення про те, що 21 липня 2016 року о 10 год. 00 хв. за адресою: м. Одеса, пр-т Шевченка, 4, каб. 531, відбудеться конкурс на заміщення вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації. Кінцевий строк подання документів 18 липня 2016 року. Позивач у встановлений строк подав необхідні документи та прийняв участь у конкурсі. За результатами конкурсу позивач набрав 17,2 бали та визнаний другим у рейтингу кандидатів, після ОСОБА_3, який був визначений переможцем та набрав 17,6 балів.

Позивач вважає, що при проведенні конкурсу були порушені вимоги Закону, результати оцінювання кандидатів не є об'єктивними та достовірними, у зв'язку із чим результати конкурсу підлягають скасуванню. На підтвердження своїх доводів позивач зазначив, що інформацію про оголошення конкурсу на офіційному веб-сайті Національного агентства України з питань державної служби оприлюднено 12 липня 2016 року, документи приймались до 18 липня 2016 року, а перший етап конкурсу проведено 21 липня 2016 року, що призвело до порушення Закону в частині встановленого строку подання документів та не дало змогу взяти участь у конкурсі іншим особам.

Конкурс на заміщення вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації проведено конкурсною комісією, утвореною керівником державної служби Одеської обласної державної адміністрації, однак, на переконання позивача, відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про державну службу» конкурс на зайняття вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації проводить конкурсна комісія у складі не менше п'яти осіб, утворена керівником державної служби в державному органі, тобто головою РДА.

Також позивач зазначив про порушення, допущені під час визначення результатів конкурсу на етапі розв'язання ситуаційних завдань, яке виявилось у тому, що до завершення відведеного часу члени конкурсної комісії розпечатали конверти з відповідями позивача, який перший передав конверти зі своїми відповідями адміністратору, та ознайомились з їх змістом, що призвело до ідентифікації бланку позивача.

Крім того, позивач вказав, що на об'єктивність проведення конкурсу могли вплинути ті обставини, що головою конкурсної комісії була заступник голови Одеської обласної державної адміністрації - Бобровська С.А., а кандидат, який визнаний переможцем конкурсу, працював помічником (радником) заступника голови Одеської обласної державної адміністрації; під час співбесіди не здійснювалась аудіофіксація та був присутній лише один експерт.

Під час судового розгляду справи позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, надав пояснення та письмові заперечення (а.с.96-100) відповідно до яких зазначив, що згідно приписів пункту 14 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби конкурс на зайняття вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації проведено конкурсною комісією, утвореною головою облдержадміністрації. Голова конкурсної комісії Бобровська С.А. під час проведення першого етапу конкурсу заявила про наявний конфлікт інтересів та вийшла зі складу комісії. Під час визначення результатів конкурсу на етапі розв'язання ситуаційних завдань адміністратор та члени конкурсної комісії діяли відповідно до вимог Порядку проведення конкурсу та протоколом комісії від 08.08.2016 року №13 зафіксовано, що після розв'язання кожного із ситуативних завдань кандидати спакували бланки відповідей та бланки персональних даних у конверти, які передали адміністратору. Адміністратор присвоїв однаковий номер для конвертів з відповідями та заповненим бланком персональних даних кандидата. Після отримання конвертів від усіх кандидатів, адміністратор передав членам конкурсної комісії тільки конверти з розв'язанням ситуаційних завдань для визначення результатів. Щодо порушення строків подання документів та дати проведення конкурсу, відповідач зазначив, що кінцеву дату проведення конкурсу визначав керівник державної служби органу, у якому проводився конкурс, тобто голова Овідіопольської районної державної адміністрації, отже з боку Одеської обласної державної адміністрації відсутні порушення строків подання документів та дати проведення конкурсу, а також прав позивача.

З огляду на зазначене відповідач вважає, що підстави для задоволення позову відсутні.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Овідіопольська районна державна адміністрація Одеської області, у судовому засіданні 01 листопада 2016 року позов не визнав, вказавши про те, що конкурс на зайняття вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації призначено та проведено відповідно вимог Закону та Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - ОСОБА_2 у судове засідання 01 листопада 2016 року не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно.

З боку третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Міжрегіональне управління Національного агентства України з питань державної служби в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, представник до суду не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищенаведеного, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, суд ухвалив рішення розглянути справу в порядку письмового провадження 09 листопада 2016 року за наявними у справі письмовими доказами та запереченнями.

Вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи та надані докази, судом встановлено наступні обставини та факти.

Розпорядженням голови Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області від 24 червня 2016 року №164/к-2016 оголошено конкурс на посаду першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації та затверджено умови його проведення. Пунктом 2 вказаного розпорядження, відділу організаційно-кадрової роботи апарату Овідіопольської районної державної адміністрації приписано забезпечити оприлюднення оголошення про проведення конкурсу на офіційному веб-сайті Овідіопольської районної державної адміністрації та передати це розпорядження Міжрегіональному управлінню Національного агентства України з питань державної служби в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі в установленому законом порядку (а.с. 107-110).

Відповідно до умов проведення конкурсу: строк подання документів - 15 календарних днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурсу, прийом документів за адресою: м. Одеса, пр-т Шевченка, 4, каб. 303 до 16 год. 45 хв. 15 липня 2016 року. Дата час і місце проведення конкурсу: 21 липня 2016 року о 10 год. 00 хв. за адресою: м. Одеса, пр-т Шевченка, 4, каб. 531.

11 липня 2016 року головою Овідіопольської районної державної адміністрації видано Розпорядження №169/к-2016 «Про внесення змін до розпорядження голови Овідіопольської районної державної адміністрації від 24 червня 2016 року №164/к-2016», яким у новій редакції викладено умови проведення конкурсу на зайняття вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації. Відділу організаційно-кадрової роботи апарату Овідіопольської районної державної адміністрації приписано забезпечити оприлюднення оголошення про зміни до умов конкурсу на офіційному веб-сайті Овідіопольської районної державної адміністрації та передати це розпорядження Міжрегіональному управлінню Національного агентства України з питань державної служби в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі в установленому законом порядку.

Вказаним розпорядженням від 11 липня 2016 року №169/к-2016 змінено умови проведення конкурсу в частині вимог до професійної компетенції кандидата на посаду, а саме до спеціальних вимог щодо освіти додано юридичну освіту (а.с. 101-104).

Відповідно до умов проведення конкурсу: строк подання документів - 18 календарних днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурсу, прийом документів за адресою: м. Одеса, пр-т Шевченка, 4, каб. 303 до 18 год. 00 хв. 18 липня 2016 року. Дата час і місце проведення конкурсу: 21 липня 2016 року о 10 год. 00 хв. за адресою: м. Одеса, пр-т Шевченка, 4, каб. 531.

12 липня 2016 року на офіційному веб-сайті Національного агентства України з питань державної служби оприлюднено оголошення про те, що 21 липня 2016 року о 10 год. 00 хв. відбудеться конкурс на заміщення вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації. Кінцевий строк подання документів 18 липня 2016 року.

Позивач у встановлений строк подав необхідні для участі у конкурсі на заміщення вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації документи, за результатами розгляду яких був допущений до конкурсу.

За результатами проведеного конкурсу на заміщення вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації, переможцем конкурсу визначено ОСОБА_2, а другим за результатом конкурсу - ОСОБА_1 (а.с. (32).

Однак, позивач вважає, що конкурс на заміщення вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації проведено з порушеннями, встановленого Законом порядку, результати оцінювання кандидатів не є об'єктивними та достовірними, у зв'язку із чим звернувся до суду з позовними вимогами про скасування результатів даного конкурсу.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон України «Про державну службу», Закон).

Відповідно до ст. 3 цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця та його дія поширюється, зокрема на державних службовців місцевих державних адміністрацій.

Питання щодо вступу на державну службу врегульовані розділом IV Закону України «Про державну службу».

Так, відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону, право на державну службу мають повнолітні громадяни України, які вільно володіють державною мовою та яким присвоєно ступінь вищої освіти не нижче: 1) магістра - для посад категорій "А" і "Б"; 2) бакалавра, молодшого бакалавра - для посад категорії "В".

Категорії посад державної служби визначені статтею 6 Закону. Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 6 Закону заступники голів місцевих державних адміністрацій відносяться до посад державної служби категорії «Б».

Частиною 2 статті 19 Закону встановлені обмеження щодо вступу осіб на державну службу, а в статті 20 Закону наведені вимоги до осіб, які претендують на вступ на державну службу.

Вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу. Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом (частини 1, 2 статті 21 Закону України «Про державну службу»).

Згідно положень ч. 1 ст. 22 Закону, з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу), що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону України «Про державну службу» постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 р. № 246 затверджено Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу, Порядок №246), який визначає процедуру проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс), метою якого є добір осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки.

За приписами ч. 3 ст. 22 Закону України «Про державну службу», порядок проведення конкурсу визначає: 1) умови проведення конкурсу; 2) вимоги щодо оприлюднення інформації про вакантну посаду державної служби та оголошення про проведення конкурсу; 3) склад, порядок формування та повноваження конкурсної комісії; 4) порядок прийняття та розгляду документів для участі в конкурсі; 5) порядок проведення тестування, співбесіди, інших видів оцінювання кандидатів на зайняття вакантних посад державної служби; 6) методи оцінювання кандидатів на зайняття вакантних посад державної служби (ч. 3).

Згідно з вимогами ст. 23 Закону, інформація про вакантну посаду державної служби оприлюднюється на офіційних веб-сайтах державного органу, в якому проводиться конкурс, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, відповідно до цього Закону і Порядку проведення конкурсу (ч. 1 ст. 23).

Рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "А" приймає суб'єкт призначення, на вакантні посади державної служби категорій "Б" і "В" - керівник державної служби відповідно до цього Закону.

Суб'єкт призначення або керівник державної служби забезпечує оприлюднення та передачу центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови в електронній формі не пізніше наступного робочого дня з дня підписання відповідного наказу (розпорядження) (ч. 2 ст. 23).

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, здійснює перевірку наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови на відповідність вимогам законодавства з питань державної служби і в разі відсутності зауважень узагальнює подану інформацію та не пізніше наступного робочого дня з дня їх надходження розміщує її на своєму офіційному веб-сайті (ч. 3 ст. 23).

З матеріалів справи судом встановлено, що конкурс на зайняття вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації оголошено розпорядженням голови Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області від 24 червня 2016 року №164/к-2016, яким також затверджено умови його проведення. Розпорядженням від 11 липня 2016 року №169/к-2016 «Про внесення змін до розпорядження голови Овідіопольської районної державної адміністрації від 24 червня 2016 року №164/к-2016», умови проведення конкурсу на зайняття вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації викладено у новій редакції.

12 липня 2016 року рішення про оголошення конкурсу та умови проведення конкурсу (змінені) оприлюднено на офіційному веб-сайті Національного агентства України з питань державної служби (а.с. 14).

Позивач оскаржує до суду порядок проведення конкурсу на зайняття вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації, у тому числі з підстав порушення вимог закону щодо строку подання документів для участі у конкурсі.

Відповідно до ч. 5 ст. 23 Закону України «Про державну службу», строк подання документів для участі в конкурсі не може становити менше 15 та більше 30 календарних днів з дня оприлюднення інформації про проведення конкурсу. Результати конкурсу оприлюднюються не пізніше 45 календарних днів з дня оприлюднення інформації про проведення такого конкурсу.

З матеріалів справи судом встановлено, що рішення про оголошення конкурсу та умови проведення конкурсу на зайняття вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації оприлюднено на офіційному веб-сайті Національного агентства України з питань державної служби 12 липня 2016 року.

В оприлюдненому оголошенні, відповідно до розпорядження від 11 липня 2016 року №169/к-2016, зазначено, що документи приймаються до 18 липня 2016 року (18 год. 00 хв.), а конкурс відбудеться 21 липня 2016 року о 10 год. 00 хв.

Отже, строк подання документів для участі у конкурсі на зайняття вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації фактично тривав 7 календарних днів з дня оприлюднення інформації про проведення конкурсу (з 12.07.2016 року по 18.07.2016 року), замість мінімально встановлених ч. 5 ст. 23 Закону України «Про державну службу» - 15 календарних днів.

Таким чином, проведення конкурсу на зайняття вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації проведено з порушенням ч. 5 ст. 23 Закону України «Про державну службу».

Вирішуючи питання щодо порушення, у зв'язку із вказаними обставинами, прав позивача суд вважає необхідним зазначити наступне.

Як встановлено судом та підтверджено самим позивачем, ОСОБА_1 у встановлений строк (до 18 липня 2016 року) подав необхідні для участі у конкурсі на заміщення вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації документи, за результатами розгляду яких був допущений до конкурсу.

21 липня 2016 року відбувся етап конкурсу - тестування, за результатами якого позивач отримав 2 бали та був допущений до наступного етапу конкурсу - розв'язання ситуаційних завдань.

04 серпня 2016 року відбувся наступний етапу конкурсу - розв'язання ситуаційних завдань, за результатами якого позивач та інші два учасника були допущені до проведення співбесіди.

Того ж дня, - 04 серпня 2016 року конкурсною комісією проведено співбесіду з допущеними до вказаного етапу конкурсу кандидатами, у тому числі позивачем.

09 серпня 2016 року позивачу було повідомлено результати конкурсу та рішення конкурсної комісії, згідно якого ОСОБА_1 з кількістю балів у 17, 2 визнаний другим за результатами конкурсу, а переможцем конкурсу визнано ОСОБА_2, який набрав 17, 6 балів.

Тобто, позивач скористався своїм правом щодо вступу на державну службу, прийнявши участь у конкурсі на заміщення вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації, за результатами якого визнаний другим за результатами конкурсу кандидатом, який відповідно до положень пункту 62 Порядку №246 має право на призначення на таку посаду протягом одного року з дня проведення конкурсу, якщо така посада стане вакантною, а також у разі, коли переможець конкурсу відмовився від зайняття посади, складення Присяги державного службовця, виявлено обставини обмежень щодо призначення на посаду, визначених статтею 32 Закону України "Про державну службу", або йому відмовлено у призначенні на посаду за результатами спеціальної перевірки.

Статтею 2 КАС України встановлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Право на захист - самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.

Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача.

Відсутність ж порушеного права чи невідповідність обраного способу його захисту способам, визначеним законодавством, є підставою для прийняття судом рішення про відмову у позові.

Аналогічна правова неодноразово висвітлювалась Вищим адміністративним судом України, зокрема, в ухвалах від 13 серпня 2015 року К/800/54084/14, від 08 жовтня 2015 року К/800/34211/15.

З огляду на вищевказане, суд вважає необхідним зазначити, що порушення під час проведення конкурсу на зайняття вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації вимог Закону щодо строку подання документів для участі у конкурсі, не мало наслідком порушення прав саме позивача, отже з цих підстав позовні вимоги про скасування результатів спірного конкурсу задоволенню не підлягають.

Суд також звертає увагу на те, що оцінювання результатів конкурсу знаходиться поза компетенцією суду, проте, суд перевіряє законність дій відповідача під час проведення конкурсного відбору відповідно до норм чинного законодавства та наслідки цих дій для прав позивача.

Так, судом встановлено, що особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає в установленому порядку до конкурсної комісії документи визначені частиною першою статті 25 Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону, служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, проводить перевірку документів, поданих кандидатами, на відповідність встановленим законом вимогам та повідомляє кандидата про результати такої перевірки.

Оскаржуючи порядок проведення конкурсу на заміщення вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації, позивач також зазначає про те, що його проведено конкурсною комісією, утвореною всупереч положень ч. 1 ст. 27 Закону України «Про державну службу».

З приводу зазначеного, судом встановлено наступне.

Розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації від 04 липня 2016 року №409/А-2016 утворено конкурсну комісію Одеської обласної державної адміністрації на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» в Одеській обласній державній адміністрації та посад заступників голів районних державних адміністрацій Одеської області та затверджено її склад (а.с. 29-30).

Розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації від 01 серпня 2016 року №518/А-2016 внесено зміни до Розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації від 04 липня 2016 року №409/А-2016 в частині змін у складі конкурсної комісії, а саме головою конкурсної комісії замість Бобровської С.А. (заступник голови Одеської обласної державної адміністрації) затверджено Бурлаченко Т.В. (начальник управління з питань персоналу апарату Одеської обласної державної адміністрації), члени комісії: Бозпоясна Т.І. (заступник директора Департаменту - начальник управління економічного розвитку Департаменту «Агентство з питань інвестицій та розвитку» Одеської обласної державної адміністрації), Терлецький Д.С. (начальник юридичного відділу апарату Одеської обласної державної адміністрації), Хорошилова Н.Г. - завідувач сектору режимно-секретної роботи апарату Одеської обласної державної адміністрації), Швиденко С.О. (начальник управління діловодства та контролю апарату Одеської обласної державної адміністрації) (а.с. 31).

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про державну службу», конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" у державному органі, юрисдикція якого поширюється на територію однієї або кількох областей, міста Києва або Севастополя, проводить конкурсна комісія, утворена керівником державної служби державного органу вищого рівня.

Конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б", крім тих, що зазначені в абзаці другому цієї частини, та категорії "В" проводить конкурсна комісія у складі не менше п'яти осіб, утворена керівником державної служби в державному органі.

Позивач вважає, що оскільки юрисдикція Овідіопольської районної державної адміністрації не поширюється на територію однієї або кількох областей, конкурс на зайняття вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації мала б проводити конкурсна комісія, утворена керівником державної служби Овідіопольської районної державної адміністрації, тобто головою РДА. Натомість, конкурс на зайняття вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації проведено конкурсною комісією, утвореною керівником державної служби державного органу вищого рівня - головою Одеської обласної державної адміністрації.

Надаючи правову оцінку наведеним обставинам, суд виходить з наступного.

Як вже було зазначено, відповідно до частини першої статті 22 Закону України «Про державну службу» постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 246 затверджено Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби.

Вказаний Порядок деталізує, визначену Законом України «Про державну службу» процедуру проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби, тобто більш детально регулює питання, пов'язані з проведенням конкурсу, у тому числі щодо утворення конкурсних комісій.

Так, відповідно до пункту 14 Порядку, конкурс на зайняття вакантних посад заступників голів райдержадміністрації проводить конкурсна комісія, утворена головою облдержадміністрації.

Конкурс на зайняття вакантних посад державної служби категорії "Б" в усіх інших випадках та категорії "В" проводить конкурсна комісія, утворена керівником державної служби в державному органі.

Таким чином, положення пункту 14 Порядку №246, якими передбачено окремий порядок формування конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад заступників голів райдержадміністрації, є спеціальною нормою, яка не суперечить приписам ч. 1 ст. 27 Закону України «Про державну службу».

Отже, доводи позивача про те, що конкурс на заміщення вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації проведено неналежною конкурсною комісією є безпідставними.

Також позивачем висловлені зауваження до складу конкурсної комісії, оскільки її головою на стадії тестування була Бобровська С.А. - заступник голови Одеської обласної державної адміністрації, а кандидат на посаду ОСОБА_2, на час проведення конкурсу, працював помічником (радником) заступника голови Одеської обласної державної адміністрації Бобровської С.А.

Однак, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується самим позивачем, Бобровська С.А. на засіданні конкурсної комісії 21 липня 2016 року повідомила про наявний конфлікт інтересів та вийшла зі складу конкурсної комісії, про що Розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації від 01 серпня 2016 року №518/А-2016 внесено зміни до Розпорядження від 04 липня 2016 року №409/А-2016, яким затверджено склад конкурсної комісії Одеської обласної державної адміністрації на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» в Одеській обласній державній адміністрації та посад заступників голів районних державних адміністрацій Одеської області (а.с. 31).

Наступні етапи конкурсу проведені конкурсною комісією у складі: голови конкурсної комісії - Бурлаченко Т.В. (начальник управління з питань персоналу апарату Одеської обласної державної адміністрації), членів комісії: Бозпоясна Т.І. (заступник директора Департаменту - начальник управління економічного розвитку Департаменту «Агентство з питань інвестицій та розвитку» Одеської обласної державної адміністрації), Терлецький Д.С. (начальник юридичного відділу апарату Одеської обласної державної адміністрації), Хорошилова Н.Г. - завідувач сектору режимно-секретної роботи апарату Одеської обласної державної адміністрації), Швиденко С.О. (начальник управління діловодства та контролю апарату Одеської обласної державної адміністрації).

Відповідно до чч. 2, 3 ст. 26 Закону України «Про державну службу», кандидати, документи яких пройшли перевірку, передбачену частиною першою цієї статті, проходять тестування відповідно до Порядку проведення конкурсу, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Кандидати, які пройшли тестування, передбачене частиною другою цієї статті, проходять співбесіду та/або інші види оцінювання відповідно до Порядку проведення конкурсу.

Згідно вимог Порядку проведення конкурсу №246 (пункти 26-29, 33-34, 39), тестування проходить у присутності не менш як двох третин членів конкурсної комісії.

Тестування проводиться з метою визначення рівня знань законодавства на знання Конституції України, законодавства про державну службу, антикорупційного законодавства та знання спеціального законодавства. Одне завдання включає 40 тестових питань, які обираються для кожного учасника тестування автоматично із загального переліку питань, що включає не менш як 100 питань на знання кожного із зазначених видів законодавства. Перелік тестових питань затверджується Нацдержслужбою разом з Мін'юстом та оприлюднюється на її офіційному веб-сайті. Варіанти відповідей на тестові питання оприлюдненню не підлягають. Питання для кожного учасника тестування обираються автоматично з переліку питань. Кожне питання повинно передбачати чотири варіанти відповіді, один з яких є правильним.

Після закінчення часу, відведеного на складення тестування, проводиться автоматичне визначення результатів тестування програмним забезпеченням. Для визначення результатів тестування використовується така система: 2 бали виставляється кандидатам, які відповіли правильно на 32 питання тестового завдання і більше; 1 бал виставляється кандидатам, які відповіли правильно на 24-31 питання тестового завдання; 0 балів виставляється кандидатам, які відповіли на 23 і менше питань тестового завдання. Кандидати, які набрали від 1 до 2 балів, вважаються такими, що пройшли тестування.

До наступного етапу конкурсу допускаються кандидати, які надали правильні відповіді на більшу кількість тестових питань. Про дату і час проведення наступного етапу конкурсу кандидатів інформують додатково.

Наступним етапом конкурсу є розв'язання ситуаційних завдань.

Відповідно до пунктів 40-42 Порядку №246, ситуаційні завдання проводяться з метою об'єктивного з'ясування спроможності кандидатів використовувати свої знання, досвід під час виконання посадових обов'язків, а також з метою комплексної перевірки кандидатів на відповідність професійній компетентності, оцінки комунікаційних якостей, володіння комп'ютером, знань іноземної мови та вміння приймати рішення (за наявності таких вимог до посади).

Ситуаційні завдання для категорії "Б" розробляє та затверджує державний орган, в якому проводиться конкурс, з урахуванням специфіки та вимог до професійної компетентності кандидата, визначених в умовах проведення конкурсу.

Пунктом 43 Порядку №246 передбачено, що ситуаційні завдання розв'язуються письмово. Кожен кандидат розв'язує від одного до трьох ситуаційних завдань залежно від категорії посади та вимог, які необхідно оцінити. Кількість ситуаційних завдань для кандидатів визначається конкурсною комісією. Усі кандидати, які претендують на одну посаду, розв'язують однакові ситуаційні завдання.

Адміністратор перед оголошенням ситуаційного завдання надає кандидатам два конверти. Один конверт з бланком для заповнення кандидатом персональних даних, а інший - з бланком для розв'язання ситуаційного завдання.

Адміністратор оголошує ситуаційне завдання, яке розв'язують кандидати.

На розв'язання одного ситуаційного завдання кандидатові надається не більше однієї години. Після розв'язання ситуаційного завдання або після закінчення часу, відведеного на його розв'язання, кандидати пакують бланки відповідей та бланки персональних даних у конверти та надають адміністратору.

Адміністратор присвоює однаковий номер для конвертів з відповідями та із заповненим бланком персональних даних кандидата. Після отримання від усіх кандидатів конвертів адміністратор передає членам конкурсної комісії тільки конверти з розв'язанням ситуаційного завдання для визначення результатів, а конверти з персональними даними залишає у себе.

Позивач оскаржує процедуру проведення конкурсу на стадії розв'язання ситуаційних завдань, а саме оцінювання його результатів. Так, позивач зазначив, що на розв'язання ситуаційних завдань з відведених 60 хвилин на кожне завдання позивач витратив приблизно 35 хвилин. Після розв'язання першого та другого ситуаційного завдання коричневі конверти з відповідями адміністратором конкурсу передані одному із членів колегії, який в порушення Порядку до завершення часу здачі конвертів усіма іншими учасниками їх розпечатав та ознайомився з відповідями позивача. Таким чином, члени комісії могли ідентифікувати відповіді позивача, чим порушено принцип прозорості під час конкурсного відбору.

В свою чергу, відповідач зазначив, що під час проведення даного етапу конкурсу адміністратор та члени конкурсної комісії діяли відповідно до вимог Порядку проведення конкурсу. Протоколом комісії від 08.08.2016 року №13 зафіксовано, що після розв'язання кожного із ситуативних завдань кандидати спакували бланки відповідей та бланки персональних даних у конверти, які передали адміністратору. Адміністратор присвоїв однаковий номер для конвертів з відповідями та заповненим бланком персональних даних кандидата. Після отримання конвертів від усіх кандидатів, адміністратор передав членам конкурсної комісії тільки конверти з розв'язанням ситуаційних завдань для визначення результатів.

Відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно з приписами пункту 22 Порядку №246, для категорій посад "Б" і "В" за рішенням конкурсної комісії може проводитись аудіофіксація. Відеофіксація може проводитися за згодою кандидатів під час проведення конкурсу на зайняття посад державної служби категорії "А".

Тобто, Порядком №246 передбачена можливість проведення за рішенням конкурсної комісії аудіофіксації, однак це є правом, а не обов'язком конкурсної комісії.

Під час проведення спірного конкурсу аудіофіксація не проводилась, отже належні докази щодо порушення відповідачем Порядку проведення конкурсу на стадії оцінювання результатів конкурсу з розв'язання ситуаційних завдань відсутні.

При цьому, за клопотанням позивача судом було витребувано у відповідача бланки з розв'язання ситуаційних завдань переможця конкурсу - ОСОБА_2 та другого за результатом конкурсу - ОСОБА_1, оскільки позивач заперечував їх наявність щодо ОСОБА_2.

На виконання вимог суду, відповідач надав копії бланків відповідей з розв'язання ситуаційних завдань та бланки з персональними даними ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с. 80-95).

Відповідно до пунктів 44-46, 47 Порядку №246, для оцінювання результатів розв'язання ситуаційного завдання використовується така система: 2 бали виставляється кандидатам, які виявили глибокі знання та успішно розв'язали ситуаційне завдання; 1 бал виставляється кандидатам, які розв'язали ситуаційне завдання в обсязі, достатньому для подальшої роботи; 0 балів виставляється кандидатам, які не розв'язали ситуаційне завдання в установлений строк.

Визначення результатів розв'язання ситуаційних завдань здійснюється кожним членом Комісії або конкурсної комісії індивідуально та вноситься до відомості про результати ситуаційних завдань за формою згідно з додатком 6. Остаточною оцінкою у балах за розв'язання ситуаційного завдання є середнє арифметичне значення індивідуальних оцінок членів Комісії або конкурсної комісії.

Після оцінювання члени Комісії або конкурсної комісії надають відомості про результати розв'язання ситуаційних завдань кандидатів адміністратору, який відкриває конверти з персональними даними кандидата, фіксує їх у зведеній відомості середніх оцінок за формою згідно з додатком 8 та оголошує кандидатам.

Наступним етапом конкурсу є співбесіда, яка згідно вимог пункту 49 Порядку №246 проводиться з метою оцінки відповідності досвіду, досягнень, компетенції, особистих якостей вимогам до професійної компетентності кандидата та до відповідних посадових обов'язків.

Як визначено у пункті 50 Порядку №246, перелік вимог, відповідно до яких повинно бути проведено співбесіду, визначається конкурсною комісією згідно з умовами проведення конкурсу. Співбесіду проводить конкурсна комісія. У разі потреби можуть бути присутні залучені експерти. Під час співбесіди оцінюються вимоги, які не були оцінені на попередніх етапах конкурсу.

З матеріалів справи судом встановлено, що до проведення співбесіди на зайняття вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області було залучено представника Міжнародної організації з розвитку права (IDLO).

У відповідності з п. 51 Порядку проведення конкурсу, для оцінювання кожної окремої вимоги до професійної компетентності на співбесіді використовується така система: 2 бали виставляється кандидатам, які відповідають вимозі; 1 бал виставляється кандидатам, які не повною мірою відповідають вимозі; 0 балів виставляється кандидатам, які не відповідають вимозі.

Визначення результатів співбесіди здійснюється кожним членом комісії індивідуально та фіксується у відомості про результати співбесіди за формою згідно з додатком 7.

Згідно приписів пп. 52-53 Порядку №246, визначення остаточних результатів конкурсу здійснюється у балах як середнє арифметичне значення індивідуальних оцінок.

Підсумковий рейтинг кандидатів визначається шляхом додавання середніх оцінок, проставлених членами конкурсної комісії у зведеній відомості середніх оцінок за кожну окрему вимогу до професійної компетентності, та тестування на знання законодавства.

Відповідачем надано до суду відомість про результати тестування, відомість про результати розв'язання ситуаційних завдань, відомості про результати співбесіди, а також зведену відомість середніх балів кандидатів за усіма етапами конкурсу на заміщення вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації (а.с. 33-53).

Відповідно до підсумкового рейтингу кандидатів переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації визначено ОСОБА_2 (загальна кількість балів - 17, 6), другим за результатом конкурсу - ОСОБА_1 (загальна кількість балів - 17, 6), третім - ОСОБА_11 (загальна кількість балів - 13, 8) (а.с. (32).

Листом за підписом голови Одеської обласної державної адміністрації від 09 серпня 2016 року №01/02-41/3949 інформацію про переможців конкурсу та других за результатами конкурсу кандидатів на зайняття вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації надано до Національного агентства України з питань державної служби (а.с. 15).

Таким чином, оскільки оцінювання результатів конкурсу знаходиться поза компетенцією суду, а порушень процедури проведення конкурсу, які б могли вплинути на його результати, судом не встановлено, суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування результатів конкурсу на заміщення вакантної посади першого заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, проведеного конкурсною комісією Одеської обласної державної адміністрації на зайняття вакантних посад державної служби категорії "Б" в Одеській обласній державній адміністрації та посад заступників голів районних державних адміністрацій Одеської області, згідно яких переможцем конкурсу визначено ОСОБА_2, а другим за результатом конкурсу - ОСОБА_1.

Завданням адміністративного судочинства, згідно з частиною 1 статті 2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до чч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч. 1 ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням встановлених обставин, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 11, 23, 69, 70-72, 86, 122, 128, 158-163, 254 КАС України, Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Одеської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - ОСОБА_2, Міжрегіональне управління Національного агентства України з питань державної служби в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, Овідіопольська районна державна адміністрація Одеської області, про скасування результатів конкурсу, - відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.В. Глуханчук