Справа № 461/6842/16-а
Категорія 3
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.11.2016 року Галицький районний суд м. Львова в складі:
головуючого - судді Стрельбицького В.В.,
при секретарі Кахнич С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі міста Львова про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій,
встановив:
Позивач звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі міста Львова, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача стосовно відмови відновити виплати їй з 01.06.2015 року раніше призначеної за вислугою років пенсії та проведення її перерахунку, з врахуванням довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 09.06.2016 року № 18/1025, з розрахунку 86 % середнього заробітку з 01.01.2016 року, без обмежень граничного розміру пенсії, визнати протиправними дії відповідача щодо відмови 13.06.2016 року відновити та провести перерахунок раніше призначеної за вислугу років пенсії, з врахуванням довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 09.06.2016 року № 18/1025 з розрахунку 86 % середнього заробітку, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ) та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі міста Львова відновити ОСОБА_1 з 01.06.2015 року виплату раніше призначеної за вислугу років пенсії, відповідно до Закону України «Про прокуратуру»(в редакції чинній на момент призначення пенсії) та провести перерахунок такої з врахуванням довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 09.06.2016 року № 18/1025, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ, яка діяла станом на серпень 2009 року) з розрахунку 86 % від середнього заробітку 13 286 (тринадцять тисяч двісті вісімдесят шість) гривень 48 копійок з 01.01.2016 року, без обмеження суми пенсійної виплати.
В обґрунтування позову покликається на те, що з 05.08.2009 року Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова їй виплачувало пенсію за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», виплата пенсії, що призначена їй за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» призупинена з 01.04.2015 року, у зв'язку з тим, що вона працює на посаді начальника відділу документального забезпечення прокуратури Львівської області, яка дає право на призначення пенсії чи довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру». Разом з тим, відповідно до п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та інших спеціальних законів. Такий закон як до 01.06.2015 року так і пізніше не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність норми Закону України «Про прокуратуру» та інших спеціальних законів щодо пенсійного забезпечення, внаслідок чого пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) за цим законом не призначаються. Зазначила, що оскільки втратила право на призначення пенсії на умовах та в порядку, передбаченому Законом України «Про прокуратуру» та за іншими спеціальними законами, які з 01.06.2015 року не діють, то відпали підстави до призупинення виплати пенсії за вислугу років. 24.05.2016 та 10.06.2016 року позивач зверталась до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова з заявою про поновлення виплати пенсії за вислугу років, раніше призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Однак, у поновленні виплати пенсії їй було відмовлено.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала, дала пояснення аналогічні доводам, викладеним у позові. Просить позов задоволити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов заперечила з підстав, викладених у письмових запереченнях. Просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників відповідачів, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Частиною 1 ст.6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи та інтереси.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 з 05.08.2009 року перебувала на обліку в Управлінні пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова та отримувала пенсію за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2%, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
При цьому, частиною 18 вказаної статті Закону було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01.10.2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Крім цього, цим же Законом викладено ч.15 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка передбачала, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
В подальшому п.3 ч.2 Розділу ІІ Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (редакція якого діє з 04.07.2014 року) внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та визначено, що пенсія прокурорам та слідчим призначається в розмірі 70% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а п.1 ч.3 Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (редакція якого діє з 01.04.2015 року), внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та визначено, що пенсія прокурорам та слідчим призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» передбачено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «;Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього поновлюється.
З 01 квітня 2015 року виплата пенсії ОСОБА_1 була припинена на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р., у зв'язку із тим, що вона працює на посаді начальника відділу документального забезпечення прокуратури Львівської області, яка дає право на призначення пенсії чи довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру».
24.05.2016 року та 10.06.2016 року ОСОБА_1 зверталась до УПФ України в Галицькому районі м.Львова із заявами про поновлення з 01.06.2015 року виплати призначеної пенсії за за вислугу років та її перерахунок, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», з тих підстав, що відповідно до п. 5 р. ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до закону України «Про прокуратуру» та інших законів /а.с 9-10, 13/.
31.05.2016 року УПФ України в Галицькому районі м.Львова листом №Т-59 повідомило ОСОБА_1 про відмову у поновленні пенсії з тих підстав, що вона продовжує працювати в органах прокуратури, а тому відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року підстави для поновлення виплати їй пенсії відсутні /а.с.11-12/.
Крім того, листом від 13.06.2016 року №Т-75, УПФ України в Галицькому районі м. Львова повідомлено ОСОБА_1 про відмову у задоволенні її заяви про перерахунок їй пенсії, відповідно до поданої довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 09.06.2016 року №10/1025, з підстав того, що на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, у зв'язку із неприйняттям відповідних спеціальних нормативних актів, з 01.06.2015 року дія норм щодо пенсійного забезпечення врегульованих законом України «Про прокуратуру» було скасовано, а тому підстав для перерахунку розміру пенсій позивачу, як працівнику прокуратури немає /а.с.14-15/.
Однак, як видно зі змісту п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Станом на 01.06.2015 року Верховною Радою України не було прийнято закону, яким би було встановлено порядок призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних. Не прийнято зазначеного закону Верховною Радою України і станом на час ухвалення судом рішення.
Разом з тим, положеннями ч.3 ст. 22 Конституції України визначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім цього, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Згідно ч. 18 цієї ж статті призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» не зазнали.
Аналогічну позицію зайняв Верховний Суд України у постанові від 10 грудня 2013 року переглядаючи судові рішення у адміністративній у справі приводу неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права зазначивши, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Таким чином, приймаючи до уваги вищенаведене, суд приходить до висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог, оскільки відповідно до положень п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року втратили чинність норми Закону України «Про прокуратуру» в частині зупинення виплати пенсій особам на яких поширюється дія цього закону та пенсію позивачу було призначено до моменту внесення змін у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а також неправомірність відмови відповідача у здійсненні поновленні виплати пенсії та перерахунку розміру такої, внаслідок збільшення грошового забезпечення.
Керуючись ст.ст.7-12,70,86,160-163 КАС України, суд,
вирішив:
Позов задоволити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі міста Львова стосовно відмови відновити виплати ОСОБА_1 з 01.06.2015 року раніше призначеної за вислугою років пенсії та проведення її перерахунку, з врахуванням довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 09.06.2016 року № 18/1025, з розрахунку 86 % середнього заробітку з 01.01.2016 року, без обмежень граничного розміру пенсії.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі міста Львова щодо відмови 13.06.2016 року відновити та провести перерахунок раніше призначеної за вислугу років пенсії, з врахуванням довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 09.06.2016 року № 18/1025 з розрахунку 86 % середнього заробітку, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ).
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі міста Львова відновити ОСОБА_1 з 01.06.2015 року виплату раніше призначеної за вислугу років пенсії, відповідно до Закону України «Про прокуратуру»(в редакції чинній на момент призначення пенсії) та провести перерахунок такої з врахуванням довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 09.06.2016 року № 18/1025, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ, яка діяла станом на серпень 2009 року) з розрахунку 86 % від середнього заробітку 13 286 (тринадцять тисяч двісті вісімдесят шість) гривень 48 копійок з 01.01.2016 року, без обмеження суми пенсійної виплати.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі міста Львова на користь ОСОБА_1 1102 (одну тисячу сто дві) гривні 42 копійки - судових витрат.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга протягом 10-ти днів з дня її проголошення.
Суддя: Стрельбицький В.В.