Постанова № 62564852, 04.11.2016, Кальміуський районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Іллічівський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
04.11.2016
Номер справи
264/5161/16-а
Номер документу
62564852
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 264/5161/16-а

2-а/264/111/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" листопада 2016 р. м. Маріуполь

Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі судді Литвиненко Н. В. , при секретарі Сініловій Г.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, в обґрунтування якого вказав, що він з 1996 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та одержує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Після призначення пенсії позивач продовжував працювати. 30.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст.26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ч.2 ст.40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком. Згідно повідомлення №9877/03-1 від 15.07.2016 року УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя позивачу нарахована пенсія в розмірі 1755,49грн. При ознайомленні з матеріалами справи, позивачем отримано Розпорядження №2229 від 15.07.2016 року, за яким проведено розрахунок пенсії в розмірі 1755,49грн. та встановлено, що порушено чинне законодавство при визначенні показника середньої заробітної плати по Україні. Одночасно в матеріалах пенсійної справи міститься Розпорядження №2229 від 15.07.2016 року, за яким проведено розрахунок пенсії в розмірі 4704,51грн. Для розрахунку пенсії необхідно було використовувати дані середньої заробітної плати по Україні за 2013, 2014, 2015 року, тоді коли фактично було використано дані за 2007 рік. Посилаючись на вказані обставини, позивач просив суд визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя щодо розрахунку пенсії без врахування даних середньої заробітної плати по Україні за 2013, 2014, 2015 роки; зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя призначити йому пенсію в порядку, передбаченому ч.2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосування показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії та здійснювати подальші виплати призначеної пенсії за віком; стягнути з державного бюджету на його користь судові витрати, пов'язані з оплатою судового збору.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача Управління пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя Донецької області заперечувала проти задоволонення позову, оскільки позивачем пропущено строк звернення до суду, вимоги ОСОБА_1 до квітня 2016 року не підлягають розгляду. З 30.05.2016 року, згідно заяви від 30.05.2016 року проведено переведення з пенсії згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата за період страхового стажу, зазначеній в частині першій ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії. В Постанові КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту населення» №327 від 23.04.2012 року вказано, що пенсія особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, призначені до 2007 року відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» без застосування показників середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, перераховуються у порядку, встановленому абзацом першим цього пункту, із застосуванням показника середньої заробітної плату середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік. Розпорядження №2229 від 15.07.2016 року про розрахунок пенсії в сумі 4704,51грн. зроблен помилково в результаті помилки програмного забезпечення. В задоволенні позову просила відмовити у повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 з 02.09.1996 року одержував призначену пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується копією посвідчення № 21328, виданого 11.04.2002 року ФЕУ УМВС України в Донецькій області..

30.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст.26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ч.2 ст.40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком.

Згідно повідомлення №9877/03-1 від 15.07.2016 року УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя позивачу нарахована пенсія в розмірі 1755,49грн. відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивача було переведено на інший вид пенсії і при обчисленні його пенсії застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік.

Пункт 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначено види пенсій, а саме пенсія за віком, пенсія по інвалідності, пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За приписами ч.3 ст.45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч.3 ст.45 Закону щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Судом встановлено, що звертаючись із заявою про призначення пенсії, позивач не просив призначити пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, а навпаки наполягав на застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч.2 ст.40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Згідно ст.7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" військовослужбовцям, які мають право на пенсію за цим Законом та ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за їх вибором.

У процесі розгляду справи судом встановлено, що до 30.05.2016 року позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Як вбачається з матеріалів справи, позивач вперше звернувся за призначенням пенсії за віком та з 30.05.2016 року отримує пенсію за віком, відповідно до ст.45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Аналізуючи вищевикладені законодавчі норми, суд приходить до висновку, що ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.

Позивачу було призначено пенсію відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" він звернувся в 2016 році вперше.

Таким чином, ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначають різні підходи (формули) обчислення пенсії за вислугу років та пенсії за віком, зокрема, відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачено при обчисленні пенсії за вислугу років застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні.

Отже, при призначенні позивачу пенсії за віком, застосуванню підлягає ч.2 ст.40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якої для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки що передують року звернення за призначенням пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 31.03.2015 року в справі № 21-612а14 та постановах Вищого адміністративного суду України від 01.12.2013 у справі № К/800/38624/13, від 02.04.2014 у справі № К/800/45035/13, від 16.01.2014 у справі № К/800/1384/13.

Стосовно посилань представника відповідача щодо пропущеного строку звернення, суд виходить з наступного.

Згідно ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Представник відповідача зазначає, що вимоги ОСОБА_1 до квітня 2016 року розгляду не підлягають, як такі що заявлені з порушенням передбачених законом строків.

Позивач звернувся до суду 12.09.2016 року та в своїх вимогах просить зобов'язати УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя провести розрахунок пенсії за віком з дня звернення до управління пенсійного фонду, а саме з 30.05.2016 року, отже в межах шестимісячного строку, та жодних вимог до квітня 2016 року ОСОБА_1 заявлено не було.

Таким чином, ОСОБА_1 не були пропущені строки звернення до суду, відповідно до ст.99 КАС України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 69, 71, 86, 163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя щодо розрахунку пенсії ОСОБА_1 без використання даних середньої зарплати по Україні за 2013, 2014, 2015 роки.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя провести розрахунок пенсії ОСОБА_1 з 30.05.2016 року з використання даних середньої зарплати по Україні за 2013, 2014, 2015 роки, відповідно до вимог ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН:НОМЕР_1, судові витрати, пов'язані з оплатою судового збору в розмірі 551,20грн.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Іллічівський районний суд міста Маріуполя до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: Н. В. Литвиненко