Провадження № 2/742/857/16
Єдиний унікальний № 742/1968/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2016 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого - судді Циганка М. О.,
при секретарі Чміль С. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до ОСОБА_1, Прилуцька місцева прокуратура, яка діє в інтересах Державної екологічної інспекції у Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Ладанська селищна рада Прилуцького району Чернігівської області про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в розмірі 398000 грн.,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1, Прилуцька місцева прокуратура, яка діє в інтересах Державної екологічної інспекції у Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Ладанська селищна рада Прилуцького району Чернігівської області про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в розмірі 398000 грн. Свої уточнені позовні вимоги мотивує тим, що Державна екологічна інспекція у Чернігівській області забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на території області. Так, 29 березня 2016 року в ході проведення рейду-перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у галузі збереження рослинного та тваринного світу державним інспектором інспекції при участі в роботі комісії по визначенню стану зелених насаджень, які підлягають знесенню у населених пунктах Ладанської селищної ради Прилуцького району виявлено порубку дерев в кількості 124 штуки по вул.Прилуцькій в смт.Ладан Прилуцького району, про що складено ОСОБА_2 №48/04. 30 березня 2016 року по факту знесення зелених насаджень до ступеня припинення росту без відповідного на те ордера, складено протокол про адміністративне правопорушення №000115 відносно ОСОБА_1 за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.153 КУпАП. Оскільки при розгляді даної справи було встановлено, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, 04 квітня 2016 року постановою №70/04 на підставі ст.ст.253, 284 КУпАП, інспекцією було закрито справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та 07 квітня 2016 року відповідні матеріали направлено до Прокуратури Чернігівської області. 15 квітня 2016 року слідчим відділенням Прилуцького відділу поліції ГУНП України в Чернігівській області по факту незаконної порубки дерев по вул.Прилуцькій в смт.Ладан Прилуцького району, внесено відомості до ЄРДР за №12016270210000751 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.246 КК України. Оскільки такими діями ОСОБА_1 державі заподіяні збитки, позивачем і подано позов про стягнення з відповідача суми збитків в розмірі 398 000 грн., заподіяних порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок пошкодження дерев до ступеня припинення росту шляхом їх перерахування до спеціального фонду Державного бюджету України (30%) і до спеціального фонду місцевих бюджетів Ладанської селищної ради та Чернігівської обласної ради (70%) та судового збору, сплачено при подачі позову.
В судовому засіданні представники позивача заявлені уточнені позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач та його представник ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнали посилаючись на їх незаконність та необґрунтованість, а також на обставини викладені в письмових запереченнях проти позову (а.с.76-83, 126-132).
Прокурор Прилуцької місцевої прокуратури в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник третьої особи в судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечував та просив суд відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав:
Згідно п.6 копії Протоколу №3 (із стенограмою по питанню №6 порядку денного) засідання виконавчого комітету від 03 березня 2016 року, на якому в тому числі був присутній ОСОБА_1, слухали питання про видалення зелених насаджень, а саме селищний голова ОСОБА_4 зачитав відповідну заяву ОСОБА_1, потім повідомив, що з цього питання були неодноразові звернення громадян мікрорайону «Сінопункт», так як велика кількість дерев знаходиться в аварійному стані, сухі та вражені омелою, при падінні загрожують життю та здоров»ю людей, також навесні тополиний пух викликає у них алергічні реакції, та додав, що «необхідно їх обстежити скласти акти обстеження та видати ордери». Вирішили: прийняти рішення №44 (а.с.108-116).
Зокрема, відповідно до копії Рішення Ладанської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області від 03 березня 2016 року №44 «Про видалення зелених насаджень», у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2006 року №1045 «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах», на підставі пп.7, п. «а» ст..30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись ст.6 ст.25 Закону України «Про рослинний світ», Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року №105, ст.28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», розглянувши заяви мешканців, в тому числі заяву громадянина ОСОБА_1, який мешкає за адресою смт.Ладан, вул.Заводська, буд.18 про надання дозволу на випилювання старих аварійних тополь, пошкоджених омелою, які становлять загрозу пішоходам та руху транспорту в кількості 110 штук в районі зупинки «Сінопункт» та «Глорія» справа по центральній дорозі за рухом транспорту на м.Прилуки по вул.Прилуцькій, виконавчий комітет Ладанської селищної ради вирішив надати дозвіл ОСОБА_1 на «..випилювання старих аварійних тополь, пошкоджених омелою, які становлять загрозу пішоходам та транспорту в кількості 110 штук в районі зупинки «Сінопункт» та «Глорія» справа по центральній дорозі за рухом транспорту на м.Прилуки по вул.Прилуцькій, зобов»язавши його навести належний порядок на місці вирубки дерев та насадити молоді дерева». Крім того, згідно п.4 даного рішення, «..постійно діючій комісії з питань видалення зелених насаджень провести обстеження, скласти відповідні акти по заявам вказаних громадян та видати ордери на видалення зелених насаджень» (а.с.86-87).
Відповідно до копії ОСОБА_2 про здійснення рейду державного нагляду (контролю) у галузі збереження рослинного та тваринного світу №48/04 від 29 березня 2016 року, при участі в роботі комісії по визначенню стану зелених насаджень, які підлягають знесенню у населених пунктах Ладанської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (звернення Ладанської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області від 23 березня 2016 року №234/03-04) виявлено порубку дерев, у кількості 124 штуки, по вулиці Прилуцькій у смт.Ладан Прилуцького району Чернігівської області (у межах населеного пункту). За свідченням селищного голови дану порубку здійснив ОСОБА_1, що проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1. ОСОБА_1 провів роботи по знесенню зелених насаджень до ступеня припинення росту, не отримавши ордер на видалення зелених насаджень. Вказаними діями допущено порушення ст.10,25 Закону України «Про рослинний світ», Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у насалених пунктах, затвердженого постановою КМУ від 01 серпня 2006 року №1045. Проведено заміри діаметрів пнів знесених дерев рулеткою вимірювальною металевою Р5УЗК (дата повірки І квартал 2016 року), що є власністю Державної екологічної інспекції у Чернігівській області та складено перелікову відомість (а.с.6).
Зокрема, у відповідності з копією Відомості, проведено обстеження переліку пнів дерев, знесених до ступеня припинення росту ОСОБА_1 по вул.Прилуцькій в смт.Ладан Прилуцького району Чернігівської області державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища ОСОБА_2 в присутності селищного голови смт.Ладан Прилуцького району ОСОБА_4, а саме здійснено заміри рулеткою вимірювальною металевою Р5УЗК (дата повірки І квартал 2016 року) та встановлено знесення 124 дерев (тополя, клен, акація, береза) (а.с.13-14).
Згідно копії протоколу про адміністративне правопорушення №000115 від 30 березня 2016 року, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області складено протокол про те, що ОСОБА_1 здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.153 КУпАП, а саме 29 березня 2015 року виявлено допущене знищення зелених насаджень на території Ладанської селищної ради Прилуцького району, при цьому дозвільні документи відсутні (а.с.8).
У відповідності до копії Постанови Державної екологічної інспекції у Чернігівській області про закриття справи №70/04 від 04 квітня 2016 року, справу про адміністративне правопорушення, яке вчинив ОСОБА_1, а саме самовільне знищення (знесення) зелених насаджень (окремих дерев) по вул.Прилуцькій в смт.Ладан Прилуцького району Чернігівської області в результаті чого заподіяно шкоду на суму 398000 грн., на підставі ст.ст.253, 283,284 КУпАП закрито (а.с.9).
Відповідно до копії Витягу з кримінального провадження №12016270210000751 від 15 квітня 2016 року, Прилуцьким відділом поліції ГУНП України в Чернігівській області внесено відомості по факту незаконної порубки дерев по вул.Прилуцькій в смт.Ладан Прилуцького району, з визначенням попередньої правової кваліфікації за ст.246 КК України, а саме незаконна порубка лісу (а.с.62).
Згідно Розрахунку розміру шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконного пошкодження зелених насаджень до ступеню припинення росту по вул. Прилуцькій в смт. Ладан Прилуцького району Чернігівської області, яке скоєне ОСОБА_1, державною екологічною інспекцією проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок незаконного пошкодження 124 дерев (тополя, клен, акація, береза) на підставі Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів, затверджених постановою КМУ від 08.04.1999 №559 (у редакції постанови КМУ від 01.02.2012 №111), додаток №1; ОСОБА_2 про здійснення рейду державного нагляду (контролю) у галузі збереження рослинного та тваринного світу №48/04 від 29.03.2016 та відомості переліку пнів від 29.03.2016, і становить 398000 грн. (а.с.11-12).
Відповідно до ст.13 Конституції України, ст.324 ЦК України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об»єктами права власності українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України. Кожен громадянин має право користуватися природними об»єктами права власності Українського народу відповідно до закону.
Зокрема, ст.6 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», передбачено, що кожний громадянин України має право в тому числі на здійснення загального та спеціального використання природних ресурсів. При цьому, ст.10 даного Закону передбачено, що екологічні права громадян забезпечуються обов'язком центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій здійснювати технічні та інші заходи для запобігання шкідливому впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище..; здійсненням державного та громадського контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища; невідворотністю відповідальності за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Крім того, ст.12 даного Закону визначено, обов»язок громадян компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.
Статтею 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та Положення про Державну екологічну інспекцію України, затверджену указом Президента України від 13.04.2011 №454/2011, передбачено, що Державна екологічна інспекція є центральним органом виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального
використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Держекоінспекція України здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами законодавства щодо охорони, утримання і використання зелених насаджень; складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом; розраховує розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являє претензії; передає до прокуратури, органів досудового слідства та органів дізнання матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину. Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи, в тому числі в областях…
Зокрема, у відповідності до Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою КМУ від 01 серпня 2006 року №1045, видалення зелених насаджень здійснюється у разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самостійних і порослих дерев з діаметром кореневої шийки не більше як 5 см…Видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (компетентний орган) на підставі ордера. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява про видалення зелених насаджень, подана юридичною чи фізичною особою. Після надходження заяви компетентний орган утворює комісію з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості, до складу якої входять представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, територіального органу Держекоінспекції, а у разі потреби балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень. У разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев комісія з»ясовує причину набуття деревами такого стану, про яку зазначається в складеному комісією акті. Голова комісії готує в п»ятиденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначається інформація про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і залишаються на земельній ділянці. Компетентний орган у місячний строк після надходження зазначеного проекту рішення про видалення зелених насаджень приймає відповідне рішення і видає наступного дня заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню. Ордер на видалення зелених насаджень компетентний орган видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню. Методику визначення відновної вартості зелених насаджень і зразок ордера затверджує Мінрегіон. Сплата відновної вартості зелених насаджень не проводиться у разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самостійних і порослих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 см…
Зокрема, наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 12.05.2009 №127, на виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 N 1045 "Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах", затверджено зразок ордера на видалення зелених насаджень, а саме зразком ордера визначено, що на основі рішення компетентного органу (дата, номер), згідно з актом обстеження зелених насаджень (дата), надається дозвіл на видалення дерев, кущів, газонів і квітників із зазначенням їх кількості та виду. Встановлюється термін видалення та благоустрою і озеленення. Порядок використання вирубаної деревини.
Статтею 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
При цьому, відповідно до ч.4 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов»язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. При цьому, ст.69 даного Закону передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Зокрема, постановою КМУ України від 08.04.1999 №559 (в редакції постанови КМУ від 01.02.2012 №111), затверджено Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної підприємствами, установами, організаціями та громадянами зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів.
Статтею 29 Бюджетного кодексу України передбачено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності. Згідно ст.69-1 даного Кодексу 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності спрямовується до місцевих бюджетів.
За таких обставин, оцінюючи в сукупності досліджені в судовому засіданні докази, при вирішенні питання про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок пошкодження дерев до ступеня припинення росту, суд враховує, що ОСОБА_1 будучи присутнім на засіданні виконавчого комітету Ладанської селищної ради 03 березня 2016 року при прийнятті рішення про надання дозволу на «випилювання старих аварійних тополь, пошкоджених омелою..» в кількості 110 штук по вул.Прилуцькій в смт.Ладан Прилуцького району, був належним чином повідомлений про «необхідність їх обстеження, складення акту обстеження та видачу ордера», проте не зважаючи на це, здійснив порубку дерев в кількості 124 штук, в тому числі крім тополь, ще й берези та клени, без обстеження їх стану комісією та без відповідного на те ордера із зазначенням їх кількості та виду, тому, враховуючи вищевикладене суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 суму збитків в розмірі 398 000 грн., заподіяних державі порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок пошкодження дерев до ступеня припинення росту шляхом їх перерахування до спеціального фонду Державного бюджету України (30%) та до спеціального фонду місцевих бюджетів Ладанської селищної ради та Чернігівської обласної ради (70%).
На підставі ст. 88 ЦПК України суд вважає, що оскільки позов задоволено судові витрати по справі необхідно стягнути з відповідача на користь позивача в розмірі 5970 грн.
Керуючись вищевикладеним, на підставі ст. ст.10, 11, 60, 88, 208, 209, 212 215 ЦПК України, суд,
вирішив:
Позов Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до ОСОБА_1, Прилуцька місцева прокуратура, яка діє в інтересах Державної екологічної інспекції у Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Ладанська селищна рада Прилуцького району Чернігівської області про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в розмірі 398000 грн. - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 суму збитків в розмірі 398 000 грн., заподіяних державі порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок пошкодження дерев до ступеня припинення росту шляхом їх перерахування до спеціального фонду Державного бюджету України (30%) та до спеціального фонду місцевих бюджетів Ладанської селищної ради та Чернігівської обласної ради (70%).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної екологічної інспекції у Чернігівській області 5970 грн. судового збору.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Чернігівської області через Прилуцький міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя М.О. Циганко