Постанова № 62562631, 03.11.2016, Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Дата ухвалення
03.11.2016
Номер справи
559/1498/16-а
Номер документу
62562631
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 559/1498/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2016 року

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

в складі головуючого судді Ралець Р.В.

при секретарі Протас Ю.В.

за участю представника відповідача Бакун І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дубно справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

В обгрунтування позову позивач посилається на те, що їй з 02 березня 2009 року було призначено пенсію державного службовця на умовах статті 37 Закону України "Про державну службу". Після перерахунку від 01.12.2009 року розмір пенсії становить 85% від заробітної плати. У складову заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати. На ці виплати нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На її звернення до управління ПФУ в Дубенському районі в лютому 2016 року із заявою про проведення перерахунку розміру пенсії, як державному службовцю з врахуванням всіх складових заробітної плати, їй було надано відповідь про відмову в проведенні такого перерахунку. Просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про відмову у проведенні перерахунку пенсії протиправною та зобов'язати провести перерахунок пенсії починаючи з дати призначення пенсії 02 березня 2009 року в розмірі 84% та з 01 грудня 2009 року в розмірі 85% з врахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виплатити різницю з виплаченою пенсією.

Відповідачем було подано заперечення проти позову, в якому просить в задоволенні позовних вимог відмовити. Не визнання позову обґрунтовані тим, що матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення матеріально-побутових проблем) є одноразовою виплатою, а індексація заробітної плати - це встановлений законом механізм підвищення грошових доходів населення. При визначення розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату враховують виплати, які входять до структури заробітної плати та які передбачені ст. 33 Закону України "Про державну службу". Оскільки, матеріальна допомога та індексація заробітної плати не входять до структури заробітної плати, тому ці суми не враховуються при призначенні пенсії державним службовцям.

В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві. Просить позов задоволити та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної їй пенсії

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, просить в позові відмовити.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши докази, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, ОСОБА_2 19 лютого 2016 року звернулася до управління Пенсійного фонду України в Дубенському районні із заявою про перерахунок розміру пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем та сум індексації заробітної плати.

Управління Пенсійного фонду Україні в Дубенському районі 26 лютого 2016 року надало відповідь за №13/02-20-М про відсутність підстав для перерахунку пенсії (а.с.7-11)

Довідкою №03-33/29 від 18.02.2016 року виданою фінансовим управлінням Дубенською міської радою ОСОБА_2 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарі місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з грудня 2007 року по листопад 2009 року встановлено, що ОСОБА_2 встановлювалися інші виплати, які складалися з матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. На всі витрати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. (а.с.5-6).

Суд вважає не обгрунтованими доводи відповідача щодо відсутності підстав для перерахунку розміру пенсії державному службовцю, яка призначена ОСОБА_2

Відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Статтею 37 Закону України "Про державну службу" визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно ч.7 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та /або державної служби не менше 10 років, здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

У частині 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівнику за виконану роботу. Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, які враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії враховуються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу, з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку, виплат, доходів).

Згідно ст. 41 вказаного Закону до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належить, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове держане пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчислення розміру його пенсії.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про оплату праці" у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації, згідно з чинним законодавством.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення), як грошовий дохід громадян, одержаний ним в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Таким чином, відповідач неправомірно відмовив ОСОБА_2 в перерахунку пенсії державного службовця із врахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.

Така ж позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 14 травня 2013 року у справі № 21-125а13, яка відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Статтею 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та статтями 43, 44, 45,3 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що призначення та перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) до відповідного територіального органу пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім випадків, передбачених згаданими Законами.

Згідно положень ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених зазначеним Законом, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано після 15 числа.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії 19.02.2016 року, а тому відповідно до вказаних вище положень Закону України "Про пенсійне забезпечення" та " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" має право на перерахунок призначеної пенсії з 01.03.2016 року.

Керуючись ст.7-14, 69-71, 86, 94, 159-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задоволити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 із включенням до розрахунку сум індексації та отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області перерахувати пенсію ОСОБА_2, включивши до розрахунку суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 01 березня 2016 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубенський міськрайонний суд в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

У випадку неподання апеляційної скарги в 10-денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. В разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили у разі її не скасування судом апеляційної інстанції

Суддя: