Справа № 288/1197/16-а
Провадження № 2-а/288/62/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2016 року смт. Попільня
Попільнянський районний суд Житомирської області в складі :
головуючого судді - Сікан В. М. ,
при секретарі Дашинській Н.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Попільня справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України в про перерахунок пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу» ,
ВСТАНОВИВ
В поданій до суду позовній заяві позивач вказує, що працювала на посадах віднесених до категорій посад державних службовців. На день її звільнення з роботи тобто станом на 15.07.2014 року, вона має загальний трудовий стаж понад 39 років та стаж державного службовця понад 21 рік, та має 9 ранг державного службовця.
Вона перебуває на обліку в ОСОБА_2 обєднаному управлінні пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком з 01.06.2008 року, обчислену на загальних підставах, відповідно до списку № 2 ст. 13 Закону України « Про пенсійне забезпечення» . Вона є непрацюючим пенсіонером з 15.07.2014 року.
03.08.2016 року, вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, як державному службовцю з урахуванням доплат до заробітної плати, які при призначені пенсії не були враховані, однак їй було відмовлено.
Відповідач визнає те, що вона має право на призначення (перерахунок) пенсії як державному службовцю, але відмовив у її проханні. Свою відмову мотивує тим, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-V змінено механізм визначення заробітної плати державних службовців, а підстав для застосування нормативно-правових актів, прийнятих до набрання чинності цим законом, під час визначення заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-Х немає. Відповідач має на увазі Постанову КМУ № 1013 від 09.12.2015 року, якою підвищено посадові оклади державним службовцям. Також вказує на те, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року не передбачено можливість здійснення перерахунку уже призначених пенсій державним службовцям в звязку з досягненням ним пенсійного віку.
Відтак. згідно із статтею 37 Закону України "Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723- ХІІ, право на одержання пенсії державних службовців мають право жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, зокрема 30 років страхового стажую. Розмір пенсії державного службовця призначається у відсотковому відношенні до заробітної плати, зокрема для державних службовців, які на час досягнення пенсійного віку займали посади державних службовців - в розмірі 60 відсотків від заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями. - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Заробітна плата для обчислення пенсії пенсіонерам, які виявили бажання призначити пенсію державного службовця після 01.05.2016 року (в рамках нової редакції Закону України «Про державну службу» визначається у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яка на сьогодні є чинною та не визнана такою, що втратила чинність. Тим паче, що новою редакцією Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-УШ. не передбачено надання повноважень Кабінету Міністрів України щодо визначення порядку, за яким визначається заробітна плата для обчислення пенсії.
Позивач просить зобов'язати Андрушівське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести їй призначення (перерахунок) та виплату пенсії як державному службовцю, призначеної в розмірі відповідно заробітної плати державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», та стягнути з відповідача на її користь судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп.
В судове засідання позивачка не зявилась, надіслала заяву до суду в якій просила слухати справу без її участі, та надала доповнення до позовної заяви.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд приходить для висновку про задоволення позову виходячи з наступних міркувань.
Частиною 1ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в УПФУ як отримувач пенсії призначеної за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення .
ОСОБА_2 обєднаного УПФУ від 11.08.2016 року, позивачу було відмовлено у переведенні на пенсію згідно ЗУ « Про державну службу».
Як вбачається з довідки про складові заробітної плати виданої ОСОБА_1, вона працювала Управлінні праці та соціального захисту населення на посаді головного спеціаліста, заробітна плата станом на 26.07.2016 року становить: 4077,50 гривень.
Згідно довідки № 1017 від 27.07.2016 року, стаж державної служби ОСОБА_1, становить 21 рік 7 місяців 29 днів.
Однак в силу ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.
Згідно статті 37 Закону України "Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723- ХІІ, право на одержання пенсії державних службовців мають право жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, зокрема 30 років страхового стажую. Розмір пенсії державного службовця призначається у відсотковому відношенні до заробітної плати, зокрема для державних службовців, які на час досягнення пенсійного віку займали посади державних службовців - в розмірі 60 відсотків від заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями. - у розмірі 60 відсотків заробітної платипрацюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Заробітна плата для обчислення пенсії пенсіонерам, які виявили бажання призначити пенсії державного службовця після 01.05.2016 (в рамках нової редакції Закону України «Про державну службу» визначається у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яка на сьогодні є чинною та не визнана такою, що втратила чинність. Тим паче, що новою редакцією Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-УШ. не передбачено надання повноважень Кабінету Міністрів України щодо визначення порядку, за яким визначається заробітна плата для обчислення пенсії.
Згідно з ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з п.З Постанови КМ України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, підвищуються на 25%.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.І ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. З ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення мені пенсії), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-УІІІ, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Із ст. 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» вбачається, що постанови Кабінету Міністрів України, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше їх опублікування.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01 грудня 2015 року передбачено підвищення посадових окладів працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, схеми посадових окладів яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівни-ків апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Також, постановою Кабінету Міністрів України № 1013 затверджено зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України № 865 від 31 грудня 2000 року « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено пункт 4.
В даному випадку, оскільки постанова Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року набрала чинності 15 грудня 2015 року, після її публікації в офіційному виданні «Урядовий кур'єр», то станом на 01 грудня 2015 року постанова Кабінету Міністрів України № 865 від 31 грудня 2000 року діяла в редакції від 24 квітня 2014 року, а тому позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до суми фактично нарахованої заробітної плати працюючого державного службовця на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тобто станом на 01 грудня 2015 року, а тому позов підлягає задоволенню.
Однак, відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:
-у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
-у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
На підставі викладеного,та керуючись ст. ст.19,22,46, 58,64,68 Конституції України, ст. 52 Закону України « Про Кабінет Міністрів України» , ст. 49 КЗпП України, постанови КМУ № 865 від 31 травня 2000 року « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для очислення пенсій», постанови КМУ № 1013 від 09 грудня 2015 року « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів, ст. ст.2,11,71,94,158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Андрушівське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 призначення (перерахунок) та виплату пенсії як державному службовцю, призначеної в розмірі відповідно заробітної плати державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів».
Провести перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням ОСОБА_3 рангу державного службовця, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2016 року де вказано, що у разі належності посади державного службовця до категорії посад, в межах якої передбачено присвоєння рангу нижчого ніж присвоєний державному службовцю згідно із зазначеним Законом, за ним зберігається раніше присвоєний ранг.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (Андрушівське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області: 13401. м. Андрушівка, вул. Вобяна 15. Код ЄДРПОУ 40381604. Тел. (041-36) 2-13-05). на користь ОСОБА_3 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Попільнянський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Попільнянського
районного суду ОСОБА_4 В. М.