ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2016 року
м. Полтава
Справа № 816/895/16
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Канигіної Т.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом
позивача
Громадської організації "Товариство охорони природи м. Кременчука"
до відповідача
третя особа:
Кременчуцької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області
Кременчуцьке відділення ПАТ "Укрсоцбанк"
про
скасування рішення
В С Т А Н О В И В:
09.06.2016 Громадська організація "Товариство охорони природи м. Кременчука" (надалі – ГО "Товариство охорони природи м. Кременчука", відповідач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі – Кременчуцька ОДПІ, відповідач) про скасування рішення, а саме просить: скасувати рішення Кременчуцької ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області від 04.04.2016 №0006681303.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.09.2016 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Кременчуцьке відділення ПАТ "Укрсоцбанк" (надалі – третя особа).
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що рішенням Кременчуцької ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області від 04.04.2016 №0006681303 застосовано штрафні санкції та нараховано пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальному розмірі 99,95 грн. Вважає дане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки ним своєчасно проводилось перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до бюджету. Однак, у зв'язку зі зміною реквізитів призначення платежу, позивачем у платіжних дорученнях при перерахуванні єдиного внеску допущено помилку при зазначенні рахунку. Оскільки допущена помилка при зазначенні рахунку не призвела до ненадходження коштів до бюджету, тому позивач просить скасувати рішення Кременчуцької ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області від 04.04.2016 №0006681303 про застосування штрафу у розмірі 98,47 грн за несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та нарахування пені у розмірі 1,48 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав клопотання, у якому позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив розгляд справи провести за його відсутності у порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. У письмових запереченнях (а.с.43-46) відповідач зазначає, що ГО "Товариство охорони природи м. Кременчука" 02.02.2016 помилково сплачено суми єдиного внеску на закритий р/р 37190201001603, який діяв до 15.09.2015. При цьому, списання коштів з рахунку позивача для сплати єдиного внеску не було проведено. Оскільки помилку в оформлені платежу допущено ГО "Товариство охорони природи м. Кременчука", то, за твердженням податкового органу, до позивача правомірно застосовано штрафну санкцію у розмірі 98,47 грн за несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та нараховано пеню у розмірі 1,48 грн. У запереченнях на позов відповідач також просить розглянути справу без участі його представника.
За таких обставин та з урахуванням приписів частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ГО "Товариство охорони природи м. Кременчука" у встановленому законом порядку зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 25912570 та перебуває на податковому обліку в Кременчуцькій ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області (а.с.18).
В якості платника єдиного внеску ГО "Товариство охорони природи м. Кременчука" зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Кременчуці з реєстраційним номером 16293868/16294 (а.с.18).
04.04.2016 Кременчуцькою ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області винесено рішення №0006681303 про застосування штрафу у розмірі 98,47 грн за несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та нарахування пені у розмірі 1,48 грн (а.с.7).
Позивач, вважаючи прийняте рішення необґрунтованими, незаконним та таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства України, звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Надаючи правову оцінку спірному рішенню про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 04.04.2016 №0006681303, суд виходив з наступного.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI (далі – Закон України № 2464-VI) платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 6 Закону України № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Єдиний внесок відповідно до статті 7 Закону України № 2464-VI (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, – на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно із пунктом 3 розділу VІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 2464-VI з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Відповідно до частини восьмої статті 9 Закону України № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Частиною одинадцятою статті 9 Закону України № 2464-VI визначено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно із частиною десятою статті 25 Закону України № 2464-VІ на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України № 2464-VІ передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Таким чином, за несплату платником податків єдиного внеску у певний термін законодавець для такого платника передбачив негативні наслідки у вигляді штрафних санкцій.
Із заперечення на адміністративний позов вбачається, що позивачем подано до Кременчуцької ОДПІ Звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за січень 2016 року від 22.02.2016 за №1606099265, згідно з яким нараховано до сплати єдиний внесок у сумі 844,80 грн. При цьому, згідно з інформаційними базами даних ДСФ, станом на 22.02.2016, у картці особового рахунку страхувальника обліковувалася переплата у сумі 352,46 грн. У зв'язку із зазначеним, 22.02.2016 по ГО "Товариство охорони природи м. Кременчука" виникла недоїмка у сумі 492,34 грн.
З письмових пояснень позивача вбачається, що позивачем 02.02.2016 до Кременчуцького відділення ПАТ "Укрсоцбанк" подано платіжне доручення №149 від 02.02.2016 на перерахування єдиного соціального внеску на суму 492,34 грн, однак, помилково зазначено р/р 37190201001603, який діяв до 15.09.2015.
Згідно з підпунктом 1 пункту 2 Розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої
наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 № 449 (у редакції, чинній на момент перерахування єдиного соціального внеску на суму 492,34 грн – 02.02.2016) сплата єдиного внеску здійснюється за місцем обліку платника у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України, та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.
Відповідно до частини десятої статті 9 Закону України № 2464-VI днем сплати єдиного внеску вважається, зокрема: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів – день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою – день прийняття до виконання банком або іншою установою – членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.
Судом встановлено, що ГО "Товариство охорони природи м. Кременчука" подано до Кременчуцького відділення ПАТ "Укрсоцбанк" платіжне доручення №149 від 02.02.2016 на суму 492,34 грн, призначення платежу - 201; 25912570; перераховано єдиний соціальний внесок із зарплати за 2-гу половину січня 2016 року, по строку 02.02.2016. Указане платіжне доручення банківська установа прийняла до виконання та здійснила проведення платежу, що підтверджується наявним у матеріалах справи платіжним дорученням з відмітками банку (а.с.60).
Отже, згідно з платіжним дорученням №149 від 02.02.2016 здійснено позивачем сплату єдиного внеску на р/р 37190201001603, який діяв до 15.09.2015.
З урахуванням викладеного, позивач відповідно до норм Закону України №2464-VI, у передбачений строк і у повному розмірі перераховував єдиний внесок.
Аналізуючи вищенаведені норми законодавства та враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку, що помилка в реквізитах платежу при зазначені платником єдиного внеску розрахункового рахунку не впливає на своєчасність сплати таким платником єдиного внеску до бюджету. Ця помилка впливає лише на невідображення сплачених сум єдиного внеску в обліковій картці платника.
Отже, помилкове зазначення розрахункового рахунку в платіжному дорученні під час сплати суми єдиного внеску не є достатньою правовою підставою для застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 16.06.2015 (№ 21-377а15) вказала на те, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений податковим кодексом, має кваліфікуватись, як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених податковим кодексом.
Згідно із частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки Кременчуцька ОДПІ, суб'єкт владних повноважень, всупереч положенням статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, не в повній мірі довела правомірність винесеного 04.04.2016 рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0006681303, тому дане рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Зважаючи на те, що рішення Кременчуцької ОДПІ від 04.04.2016 №0006681303 є правовим актом індивідуальної дії, яке відповідно до повноважень суду, встановлених частиною другою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, визнається судом протиправним і скасовується, суд вважає за необхідне згідно з частиною другою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог: визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 04.04.2016 №0006681303
Отже, позовні вимоги ГО "Товариство охорони природи м. Кременчука" підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 7-11, 17, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Громадської організації "Товариство охорони природи м. Кременчука" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області про скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області від 04.04.2016 №0006681303.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області на користь Громадської організації "Товариство охорони природи м. Кременчука" (код ЄДРПОУ 25912570) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1378,00 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.С. Канигіна