ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/10430/16-а
провадження № 2-а/753/518/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" вересня 2016 р. Дарницький районний суд м.Києва в складі
головуючого - судді Даниленко В.В.,
при секретарі Пасько І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року у редакції цього Закону від 12.07.2001 року Аг« 2663-ИІ, яка була чинною станом на час призначення пенсії у лютому 2003 року, на підставі довідок Генеральної прокуратури від 03.03.2016 № 18-4І5зп, від 12.12.2014 № 18-120зп про заробітну плату з розрахунку 90 % із середнього заробітку;
зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до довідок Генеральної прокуратури України від 03.03.2016 № 18-415зп та від 12.12.2014 № 18-120зп про заробітну плату згідно з ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІП, що діяла станом на лютий 2003 року, з розрахунку 90 % із середнього заробітку з 01.12.2015 року без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час.
Адміністративний позов мотивовано тим, що з 17.02.2003 року ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва як отримувач пенсії за. вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІП. Останній перерахунок пенсії проведено у 2008 році на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 07.05.2008 № 18-627зп у розмірі 90 % від середнього заробітку з посади начальника управління Генеральної прокуратури України.
Наказом Генерального прокурора України від 01.12.2014 № 362ц позивача звільнено з Генеральної прокуратури України.
За час з вказаного останнього перерахунку пенсії (2008 рік) відбулося неодноразове підвищення заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників, у тому числі по посаді, з якої призначено пенсію, та яку він фактично отримував на день звільнення з роботи.
Позивач 23.05.2016 року звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України у редакції, яка діяла на час призначення пенсії, відповідно до довідок Генеральної прокуратури України про заробітну плату від 12.12.2014 № 18-120зп на день звільнення з роботи та від 03.03.2016 № 18-415зп у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
Листом № 3747/14/С-395 від 24.05.2016 року Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві у здійсненні перерахунку пенсії відмовило.
Позивач вважає, що така відмова є необгрунтованою, незаконною та такою, що порушує його права на соціальний захист та пенсійне забезпечення, а тому дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку є протиправними.
В судове засідання позивач не з"явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, надали суду письмові заперечення на позов.
Дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суддя дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З 17 лютого 2003 року ОСОБА_2 призначена пенсія у зв'язку з вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції від 12.07.2001р. № 2663-Ш) у розмірі 90% від середнього заробітку і з цього часу він перебуває на обліку як отримувач пенсії в управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва (правонаступником якого з квітня 2016 року є Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до Постанови КМУ від 16 грудня 2015 року № 1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» (пенсійна справа №814214/68).
На час призначення пенсії і до звільнення з роботи наказом Генерального прокурора України від 01.12.2014 № 362ц позивач працював у Генеральній прокуратурі України. У зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників, у тому числі по посаді, з якої призначено пенсію, та яку позивач фактично отримував на день звільнення з роботи, він звернувся 23 травня 2016 року до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України у редакції, яка діяла на час призначення пенсії відповідно до довідок Генеральної прокуратури України від 12.12.2014 № 18-120зп та від 03.03.2016 № 18-415зп про заробітну плату.
Листом № 3747/14/С-395 від 24.05.2016 року Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило у здійсненні перерахунку пенсії. Відмову мотивовано відсутністю підстав для перерахунку пенсії, оскільки згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення в частині призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». При цьому за таких обставин взагалі не розглянуто та не надано відповідь на вимоги та доводи позивача щодо права на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати, наведені з посиланням на довідку Генеральної прокуратури України від 12.12.2016 року № 18-120зп про заробітну плату на день звільнення з роботи.
Станом на час призначення позивачу пенсії, порядок перерахунку пенсій визначався частинами 12, 17, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.91р. №1789-ХІІ. Приписи цих статей передбачали, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії переховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш, як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже положення законодавства України, в редакції, що діяла на час призначення 17.02.2003 року позивачу пенсії, гарантувало право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про прокуратуру», на її одержання, виходячи з розміру одержуваних доходів на час звільнення та право на перерахунок пенсії у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників без встановлення обмежувальних граничних чи максимальних розмірів.
Положеннями частин тринадцятої, двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, який набрав чинності 15 липня 2015 року, які діяли на час звернення позивача за перерахунком пенсії, передбачено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На час набуття позивачем права на перерахунок пенсії та спірних правовідносин щодо цього зазначені умови і порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури урядом не визначено.
Стаття 92 Конституції України встановлює, що виключно законами України визначаються форми та види пенсійного забезпечення. Виходячи із приписів частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22 Конституції України, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, суд дійшов висновку, що позивач мав право на перерахунок пенсії при зверненні до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві у травні 2016 року на підставі наданих Генеральною прокуратурою України довідок, і що при такому перерахунку необхідно застосовувати норми закону, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.
Така правова позиція узгоджується із висновками Верховного Суду України, висловленими, зокрема,^в постановах від 10 грудня 2013 року №21 -348а 13 та від 17 грудня 2013 року №21-445а13.
Також Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, у тому числі в органах прокуратури (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 та від 20.03.2002 № 5-рп/2002).
Конституційні принципи, зокрема верховенства права і прямої дії норм Конституції України, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачають за змістом статей 1,3,6 (частина друга), 8, 19 (частина друга), 22, 23, 24 (частина перша) Основного Закону України правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене (рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 № 8-рп/2005).
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Таким чином, відмова позивачу в перерахунку пенсії на підставі положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, є необгрунтованою, адже не підлягають застосуванню нові положення законодавства до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Таке застосування норм права суперечило б вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Більш того, вказаним Законом України від 02.03.2015 №213-VIII з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення в частині призначення пенсій за вислугу років відповідно до "Закону України «Про прокуратуру», а вимоги позивача стосуються не призначення, а перерахунку вже призначеної пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року за №1013 «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» підвищено заробітну плату працівників прокуратури. З прийняттям цієї виникли підстави для перерахунку пенсії позивача. Перерахунок пенсії повинен проводитися на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонером, в даному випадку довідок Генеральної прокуратури України № 18-120 від 12.12.2014 року та №18-415 від 03.03.2016 року.
Про обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, позивач надав документи відповідачу у травні 2016 року, що надає право на підвищення пенсії з першого числа наступного місяця і яке охоплює вимоги згідно обох наданих довідок про заробіток .
Таким чином, Лівобережне об'єднане управління ПФУ в м. Києві зобов'язане було прийняти заяву позивача ОСОБА_2 від 23.05.2016 року та перерахувати йому пенсію згідно з довідкою Генеральної прокуратури №18-415 від 03.03.2016 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати зазначених коштів.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач неправомірно відмовив позивачу в перерахунку пенсії у відповідності до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на дату призначення пенсії), у розмірі 90% від місячного заробітку, зазначеного у довідці, виданій Генеральною прокуратурою України від 03.03.16р. №18-415, без обмеження її максимального розміру.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.6,8,19,22,48,55,58,64,92,124,129 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції від 12.07.2001 за № 2663-Ш), ст.ст. 2,6-9,11,51,71,159,160,162,163,167,183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії -задовольнити.
Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років відповідно довідок Генеральної прокуратури України від 12 грудня 2014 року за №18-120зп та від 03 березня 2016 року за № 18-415зп на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 12.07.2001р. № 2663-111.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок раніше призначеної ОСОБА_2 пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 12.07.2001р. № 2663-111 згідно довідки Генеральної прокуратури України від 03 березня 2016 року за №18-415зп і встановити розмір пенсії з зазначеного в довідці більш високого заробітку із розрахунку 90% від середнього заробітку без обмеження граничного розміру, виплатити різницю в пенсії з червня 2016 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: