Постанова № 62550301, 04.11.2016, Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
04.11.2016
Номер справи
705/5726/16-а
Номер документу
62550301
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №705/5726/16-а

2-а/705/108/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 листопада 2016 року Уманський міськрайонний с уд Черкаської області

в складі: головуючої судді: Горячківської Л.В.

при секретарі: Шевченко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Умані справу за адміністративним позовом ОСОБА_1до Уманського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Уманського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій.

Просив визнати дії Уманського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови у здійсненні з 01.12.2015 р. перерахунку раніше призначеної пенсії, у звязку із підвищенням заробітної плати державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з урахуванням суми 9286,86 грн., на яку нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, зазначеної в довідці головного управління статистики у Черкаської області від 05.07.2016 р. № Р-180/02.2-18, з розрахунку 80 відсотків суми заробітної плати незаконними; зобовязати Уманське обєднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити 01.12.2015 р. перерахунок раніше призначеної пенсії, у звязку із підвищенням заробітної плати державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з урахуванням суми 9286,86 грн., на яку нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, зазначеної в довідці головного управління статистики у Черкаської області від 05.07.2016 р. № Р-180/02.2-18, з розрахунку 80 відсотків суми заробітної плати; стягнути з Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області на його користь судові витрати.

В обґрунтування позову посилався на те, що він з вересня 2012 року перебуває на обліку в Уманському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію в розмір 80 % заробітної плати. 15.07.2016 р. він звернувся до відповідача із заявою провести з 01.12.2015 р. перерахунок раніше призначеної пенсії, у звязку із підвищенням заробітної плати державним службовцям з розрахунку 80 % суми заробітної плати. Проте, 20.07.2016 р. отримав відмову з посиланням на п.4 постанови КМУ від 31.05.2000 р. та п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про державну службу», а тому пенсії за цим Законом не призначаються, а раніше призначені не перераховуються. 05.07.2016 р. він отримав довідку № Р-180/02.2-18 Головного управління статистики у Черкаській області, у якій зазначено, що було здійснено збільшення сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на посаді, з якої призначено йому пенсію. Крім того, на усі виплати, які включені у довідку, а саме 9286,86 грн., нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Правовідносини щодо його пенсійного забезпечення виникли з часу звернення за призначенням пенсії, а саме з вересня 2012р., тому і регулюються законодавством, яке діяло на той час.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав, посилаючись на обставини, зазначені в позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову та надала суду письмові заперечення, в яких зазначила, що позов не визнає, вважає його безпідставним і необґрунтованим. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначається відповідно до Закону України «Про державну службу». Положенням даного нормативно-правового акту були предметом розгляду Конституційним судом України, який дійшов висновку щодо неконституційності лише положень в частині скасування пенсійного забезпечення щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці. Посилання позивача на ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» як на правову підставу для здійснення перерахунку пенсії державного службовця є безпідставним та необґрунтованим. Нормативні акти, які б регулювали питання здійснення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям в законодавстві відсутні. Крім того, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», зокрема вилучено пункт 4 постанови щодо порядку визначення заробітної плати для перерахунку пенсії у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Спірні правовідносини щодо перерахунку пенсії виникли лише після звернення позивача до управління із заявою про її перерахунок. Відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Крім того, визначення суми стягнення можливе тільки після здійснення перерахунку, що стане можливим після набрання рішенням законної сили.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі: копію довідки Головного управління статистики у Черкаській області від 05.07.2016 р. за № Р-180/02.2-18, листа Уманського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області від 20.07.2016 р. за № 7644/02 та інші письмові докази, суд вважає, що є всі підстави для задоволення позовних вимог.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Уманському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Черкаської області з 26.09.2012 р. та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % заробітної плати працюючого держслужбовця.

05.07.2016 р. 05.07.2016 р. позивач ОСОБА_1 отримав довідку за № Р-180/02.2-18 Головного управління статистики у Черкаській області, у якій зазначено, що було здійснено збільшення сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на посаді, з якої призначено йому пенсію. Крім того, на усі виплати, які включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, становить 3985,36 грн.

15.07.2016 р. позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, у звязку із підвищенням заробітної плати державним службовцям з розрахунку 80 % суми заробітної плати. В свою чергу 20.07.2016 р. отримав відмову з посиланням на п.4 постанови КМУ від 31.05.2000 р. та п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про державну службу», а тому пенсії за цим Законом не призначаються, а раніше призначені не перераховуються.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Згідно с.2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно зі ст.37-1 Закону України «Про державну службу», в чинній на час призначення Позивачу пенсії редакції, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст.37-1 вказаного Закону України «Про державну службу», в чинній на час звернення Позивача щодо перерахунку пенсії редакції, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.п. 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (надалі - Постанова №865), в чинній на час призначення пенсії Позивачу редакції, зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок; перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013, яку застосовано з 1 грудня 2015 року, до Постанови №865 внесено зміни, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, Постановою №865, на час звернення позивача ОСОБА_1 до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії (15 липня 2016 року), не визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На даний час Кабінетом Міністрів України всупереч ст.37-1 Закону України «Про державну службу» також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Частиною 2 статті 6 Конституції України встановлено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування.

Згідно змісту ст.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про державну службу") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, що ратифікована Законом України від 17 липня 1997 року, і зокрема ст. 6, передбачає право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою.

Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13). Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про державну службу").

Частиною 1 ст.58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у Рішенні у справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26 вересня 2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Підпунктом 3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року№1013 встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.

У зв'язку з викладеним, суд вважає, що позивач ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії Відповідача щодо відмови йому у зазначеному є протиправними.

Положеннями частини 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади,органів місцевого самоврядування,їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до вимог статті 9 КАС України при вирішенні спору суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ч. 1ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

Частина 1 статті 11 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Керуючись ст.ст.19, 22, 58 Конституції України, ст.2, 5, 6, 9, 17, 71, 99-100, 159-163 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1до Уманського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій задовольнити повністю.

Визнати дії Уманського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови у здійсненні з 01.12.2015 р. перерахунку раніше призначеної пенсії, у звязку із підвищенням заробітної плати державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з урахуванням суми 9286,86 грн., на яку нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, зазначеної в довідці головного управління статистики у Черкаської області від 05.07.2016 р. № Р-180/02.2-18, з розрахунку 80 відсотків суми заробітної плати незаконними.

Зобовязати Уманське обєднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити з 01.12.2015 р. перерахунок раніше призначеної пенсії, у звязку із підвищенням заробітної плати державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з урахуванням суми 9286,86 грн., на яку нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, зазначеної в довідці головного управління статистики у Черкаської області від 05.07.2016 р. № Р-180/02.2-18, з розрахунку 80 відсотків суми заробітної плати.

Стягнути з Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Рішення в частині стягнення суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Уманський міськрайонний суд Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Уманському обєднаному управлінню Пенсійного фонду України Черкаської області подати Уманському міськрайонному суду Черкаської області звіт про виконання постанови протягом 60 днів з дня набрання постановою законної сили.

Головуюча: Л.В. Горячківська