Постанова № 62549805, 28.10.2016, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
28.10.2016
Номер справи
569/5083/16-а
Номер документу
62549805
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/5083/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2016 року Рівненський міський суд Рівненської області

в складі головуючого судді - Панас О.В.

при секретарі - Корнійчук А.В.

з участю позивачки - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міського виконавчого комітету про визнання дії протиправними та стягнення неправомірно недоплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям,-

ВСТАНОВИВ:

22.04.2016 року до суду з адміністративним позовом звернулась ОСОБА_1, з подальшим 02.06.2016 року його уточненням, до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання дії протиправними та стягнення неправомірно недоплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

В обґрунтування своїх позовних вимог вказує, що вона та її неповнолітні діти ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, перебувають на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради як малозабезпечена сім'я, у зв'язку з чим їм в період 01.03.2014 року по 31.01.2015 року, з 01.02.2015 року по 31.07.2015 року, з 01.08.2015 року по 31.01.2016 року, з 01.02.2016 року по 31.07.2016 року призначалась та виплачувалась відповідна державна соціальна допомога.

28.02.2014 року Позивачу призначено пенсію по вислузі років.

При обчисленні розміру державної допомоги Відповідачем до неїзастосовується розмір рівня забезпечення прожиткового мінімуму як для працездатної, тобто - 255,78 грн. (в період з 01.03.2014 року по 31.01.2015 року та з 01.02.2015 року по 31.01.2016 року), та 289,38 грн. (в період з 01.02.2016 року по 31.07.2016 року).

Однак, вона вважає, що у зв'язку з тим, що з 27.02.2014 року її взято на облік в Управління пенсійного фонду України в місті Рівне, призначено їй пенсію по вислузі років, Відповідач при обчисленні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям повинен застосовувати до неї розмір рівня забезпечення прожиткового мінімум як для непрацездатної, тобто - 949,00 грн. та 1074,00 грн. у відповідні періоди призначення допомоги.

Вона не погоджується з такими діями Відповідача, вважає, що вони порушують її право на належний соціальний захист, гарантоване ст. 46 Конституції України, ст.. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», а відтак є протиправними.

Вказані дії Відповідача призвели до недоплати їй допомоги за період з 01.03.2014 року по 31.01.2015 року 693,22 грн., що за вказані десять місяців становить 6932,20 грн.(693,22*10), з 01.02.2015 року по 31.01.2016 року 693,22 грн. (949,00 - 255,38), що становить 8318,64 грн.(693,22*12), та з 01.02.2016 року 784,62 грн. (1074,00 - 289,38) щомісячно.

Просить визнати дії відповідача протиправними щодо застосування до неї при призначенні та виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям розміру рівня забезпечення прожиткового мінімуму як для працездатних та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради на користь ОСОБА_1 18061 (вісімнадцять тисяч шістдесят одну) гривню 70 копійок неправомірно недоплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.03.2014 року по 01.05.2016 року.

Крім того, позивач просить поновити строк звернення до суду, оскільки вважає його пропуск здійснено з поважних причин, а саме: починаючи з березня 2015 року позивач постійно та неодноразово зверталась до відповідача та інших державних органів виконавчої влади зі скаргами та вимогами здійснити перерахунок призначеної державної соціальної допомоги. Відповідач не робив перерахунку, але і не відмовляв у його здійсненні, вказуючи на те, що звернувся за відповідним роз'ясненням до Міністерства соціальної політики.

Представник відповідача позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав, вважає, що державну соціальну допомогу обчислено відповідно до вимог законодавства, вважає, що ОСОБА_1 не відноситься до осіб, які втратили працездатність, оскільки ОСОБА_1 не досягла пенсійного віку, не має інвалідності, а отже, може працювати та є працездатною.

Заслухавши пояснення позивачки, представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, та оцінивши докази їх в сукупності,суд прийшов до висновку що позовна заява підлягає до задоволення частково.

Судом встановлено, що сім'я ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради як малозабезпечена сім'я та отримує у зв'язку з цим державну соціальну допомогу відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».

28.02.2014 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугою років відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом».

Відповідно до ч. 1 ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмеженні, крім випадків передбачених Конституцією України.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» до стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.

Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» до осіб, які втратили працездатність, відносяться особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку, особи, які досягли пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та непрацюючі особи, визнані інвалідами в установленому порядку.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» встановлено, що у 2014 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для призначення допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям»у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 21 відсоток, для дітей - 85 відсотків, для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів - 100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму.

Ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2014 рік» передбачає, що у 2014 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1176 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років - 1032 гривні; дітей віком від 6 до 18 років - 1286 гривень; працездатних осіб - 1218 гривень; осіб, які втратили працездатність, - 949 гривень.

Ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2015 рік» встановлено, що у 2015 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2015 року - 1176 гривень, з 1 вересня - 1330 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років: з 1 січня 2015 року - 1032 гривень, з 1 вересня - 1167 гривень; дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2015 року - 1286 гривень, з 1 вересня - 1455 гривень; працездатних осіб: з 1 січня 2015 року - 1218 гривень, з 1 вересня - 1378 гривень; осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2015 року - 949 гривень, з 1 вересня - 1074 гривні.

Ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2016 рік» встановлено, що у 2016 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2016 року - 1330 гривень, з 1 травня - 1399 гривень, з 1 грудня - 1544 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років: з 1 січня 2016 року - 1167 гривень, з 1 травня - 1228 гривень, з 1 грудня - 1355 гривень; дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2016 року - 1455 гривень, з 1 травня - 1531 гривня, з 1 грудня - 1689 гривень; працездатних осіб: з 1 січня 2016 року - 1378 гривень, з 1 травня - 1450 гривень, з 1 грудня - 1600 гривень; осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1247 гривень.

З оглянутого судом листа департаменту соціального захисту населення № 01-Б-52 від 30.03.2015р. на ім'я ОСОБА_1 вбачається, що департаментом управлінню направлено роз'яснення щодо застосування рівня забезпечення прожиткового мінімуму для осіб, які отримують пенсію за вислугу років при призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (лист Міністерства праці та соціальної політики України від 16.04.2004р. № 03-03/3293-016-8, лист департаменту від 25.02.2015р. № 01-18-01/377). При цьому наголошено на необхідність проведення перерахунку розміру допомоги із застосуванням рівня забезпечення , як для осіб, які втратили працездатність (лист департаменту від 24.03.2015р. № 01-18-01/549).

Допитана в судовому засіданні представник департаменту соціального захисту населення Рівненської ОДА ОСОБА_3 підтвердила, що на звернення ОСОБА_1 була проведена перевірка за результатами якої направлений лист та дана рекомендація управлінню провести перерахунок розміру допомоги із застосуванням рівня забезпечення, як для осіб, які втратили працездатність, надавши суду на підтвердження пояснень вищевказаний лист та огляд практики з питань надання державної соціальної допомоги, який було надіслано для використання в роботі.

З листа департаменту соціального захисту населення Рівненської ОДА № 08-724 від 06.02.2015р., адресованому на ім'я Управління праці та соціального захисту населення , вбачається, що для категорії осіб, які набули право на пенсію на пільгових умовах та/або за вислугу років, відповідно до вимог чинного законодавства , при призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям можливо застосовувати рівень забезпечення прожиткового мінімуму, як для осіб, які втратили працездатність.

До зазначеного висновку Департамент прийшов, виходячи з системного аналізу діючого законодавства.

Так, згідно із статтею 1 Закону України "Про прожитковий мінімум", до осіб, які втратили працездатність, відносяться особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку, особи, які досягли пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та непрацюючі особи, визнані інвалідами в установленому порядку.

Статтею 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію.

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я від 05.06.2012 № 420, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.08.2012 за № 1387/21699, професійна працездатність - здатність даного працівника до роботи за своєю професією (фахом) і кваліфікацією чи за іншою адекватною їй професією (фахом).

Наказом Міністерства охорони здоров'я від 09.04.2008 № 189, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04.07.2008 № 589/15280, встановлено, що непрацездатність - це стан здоров'я (функцій організму) людини, обумовлений захворюванням, травмою тощо, який унеможливлює виконання роботи визначеного обсягу, професії без шкоди для здоров'я.

З оглянутого судом листа № 228/10 від 01.04.2016р., адресованого на ім'я ОСОБА_1 стосовно пенсійного забезпечення вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Рівненському ОУПФ України Рівненської області, що підтверджується і довідкою № 695/02 від 21.04.2016р., у зв'язку з призначенням пенсії за вислугою років. Крім того, зазначеним листом підтверджується, що обрахунок пенсії проводився відповідно до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2014 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2014, який становить 949,00 грн.

Допитана в судовому засіданні представник Рівненського ОУПФ України Рівненської області ОСОБА_4 підтвердила, що ОСОБА_1 не є непрацездатною особою, проте при обрахунку її пенсії було взято прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.

За наведених обставин, суд прийшов до висновку, що позовна заява в частині права на нарахування соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям можливо застосовувати рівень забезпечення прожиткового мінімуму, як для осіб, які втратили працездатність підлягає до задоволення з зобов'язанням Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради провести донарахування ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, виходячи з розміру рівня забезпечення прожиткового мінімуму як для непрацездатної особи.

Також суд прийшов до висновку, що зазначена допомога підлягає до перерахунку за період з 22.10.2015р. по 01.05.2016р., так як судом не встановлено достовірних доказів, які б підтверджували поважність причин звернення ОСОБА_1 до суду протягом шестимісячного строку з дня виявлення, або порушення її права, до суду. При цьому суд вважає, що поважними причинами є такі , що пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для ОСОБА_1 на вчинення цих дій, зокрема пов'язаними з пред'явленням позову до суду. Позовну заяву пред'явлено до суду 22.04.2016, а тому перерахунок може бути проведений з 22.10.2015р., тобто за шість місяців до пред'явлення позову до суду. Кінцевою датою проведення такого перерахунку суд визначає дату періоду на який була призначена така допомога - 01.05.2016р. На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради провести донарахування ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, виходячи з розміру рівня забезпечення прожиткового мінімуму як для непрацездатної особи, за період з 22.10.2015р. по 01.05.2016р.

Стягнути з бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради судові витрати в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп. в прибуток держави України.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О.В.Панас