Справа № 357/10726/16-а
2-а/357/515/16
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2016 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий - суддя Подрєзова Г. О. ,
при секретарі - Александрова А. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні АДРЕСА_1 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії;
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом мотивуючи тим, що у вересні 2016року звернулася до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про внесення подання до Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 як інваліду 3-ї групи. Однак, листом від 19.09.2016року відповідач відмовив у прийнятті документів для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. При цьому, відповідачем не було враховано експертний висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв»язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок Чорнобильської катастрофи. Посилаючись на зазначені обставини, а також не погоджуючись з відмовою у прийнятті документів для направлення їх до Київської обласної державної адміністрації для встановлення статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, просив суд визнати такі дії відповідача незаконними та зобов»язати вчинити певні дії пов»язані з правами, передбаченими ст.ст.13,14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо встановлення статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи.
В судове засідання позивач та відповідачі не з»явилися, надали письмові заяви про розгляд справи у їх відсутності, позивач позов підтримав в повному обсязі.
Відповідачі : Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради та Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації надали письмові заперечення проти позову, згідно з якими позов не визнали в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Позивач ОСОБА_1 посилається на те, що він має статус потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 4, що підтвердив посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 30.03.2001р. Київською обласною державною адміністрацією.
Також, судом достовірно встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно проживає АДРЕСА_1 з травня 1987року по цей час, що підтверджено паспортом позивача.
Ці обставини відповідачами не заперечуються.
Також, судом встановлено, що відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 02.06.2016року №36 захворювання ОСОБА_1 пов»язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Відповідно до довідки серії АВ № 0513557 Білоцерківської міжрайонної МСЕК позивачу встановлено 3-ю групу інвалідності з 2.09.2016року довічно.
При вирішенні спору судом враховується відповідь від 19.09.2016року Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради на звернення ОСОБА_1 щодо видачі посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, згідно з яким йому було відмовлено у прийнятті документів для формування подання для видачею Київською ОДА посвідчення категорії 1. При цьому у листі відповідач послався на Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» щодо виключення абз.5 ч.2 ст.2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме - виключено зону посиленого радіоекологічного контролю.
Суд вважає, що відмова Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради у прийнятті документів позивача для встановлення статусу постраждалої від аварії на ЧАЕС не ґрунтується на вимогах Закону.
В письмових запереченнях на позов відповідача Київської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення йдеться на про те, довідка МСЕК серії АВ № 0513557 видана 02.09.2016року, а Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» виключено абзац п»ятий, частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто виключено зону посиленого радіоекологічного контролю.
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб"єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють , чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 відносяться інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу. Відповідно до п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 20.01.1997 року №51 - видача посвідчень проводиться обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Дійсно Законом України від 28.12.2014року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» виключено абз.5 ч.2 ст.2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме - виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, якої належало місто Біла Церква ( згідно з постановою КМ України від 23.07.1991року №106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Але, захворювання ОСОБА_1 виникло до введення в дію закону, яким виключено зону посиленого радіоекологічного контролю на території м. Біла Церква, статус ОСОБА_1 як особи- потерпілої від аварії на ЧАЕС, категорії 4 за ним визначений з 2001року і на цей час не скасований.
Відмова відповідача Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА на думку суду є необґрунтованою.
Суд враховує експертний висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 02.06.2016року №36 згідно з якою захворювання позивача пов»язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Таким чином, з врахуванням всіх встановлених у судовому засіданні обставин та досліджених доказів, суд вважає, що відповідачі належних та допустимих доказів на підтвердження своєї правової позиції суду не надали, як це передбачено ст.. 71 КАС України.
Відповідно до ст..19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. А тому, підстави вважати, що дії відповідачів щодо відмови у прийняття документів позивача та їх направлення для вирішення питання статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 відповідають цим вимогам - відсутні.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що відмова Управління соціального захисту населення щодо прийняття документів позивачки, та відмова Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА про відсутність підстав для віднесення позивача до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи як такі, що не ґрунтується на вимогах Закону, не можуть визнаватися законними.
Керуючись ст..ст. 2,8,9,17,71,158-163,185 КАС України, ст..14 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 20.01.1997 року №51, суд-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити .
Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради , Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації у прийнятті документів ОСОБА_1 для встановлення статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Зобов»язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради прийняти документи ОСОБА_1 для встановлення статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, внести подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації .
Зобов»язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації розглянути подання про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати йому відповідне посвідчення.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя Г. О. Подрєзова