Справа № 487/3706/16-а
Провадження № 2-а/487/138/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.11.2016 року Заводський районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючого судді -Нікітіна Д.Г., при секретарі - Оцабера М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В липні 2016 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком. Відповідачем було здійснено нарахування пенсії позивачу у розмірі 3888,79 грн., а в подальшому пенсія була перерахована і збільшена до 4104,90 грн., при цьому застосуванню підлягав показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому в Україні за 2007 рік.
Позивач просив суд зобов'язати відповідача здійснити йому нарахування та виплату пенсії за віком з урахуванням вимог ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 02.07.2012 року.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, просила його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, надав письмові заперечення.
Дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини та відповідні правовідносини.
Позивач знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва та відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та отримує пенсію з 21.07.1993 року.
02.07.2016 позивач звернувся до відповідача з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший (за віком).
13.05.2016 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
27.05.2016 відповідачем було надано позивачем відповідь на його лист, та зазначено, що для розрахунку пенсії брався показник середньої заробітної плати за 2007 рік.
Відповідно до статті 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором; у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором; при цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
У частині першій статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів органу Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За правилами частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
В даній справі мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону.
На підставі аналізу зазначених норм права та враховуючи позицію висловлену Верховним Судом України в постанові від 22 грудня 2015 р. в справі №2-а/199/138/14 суд дійшов висновку про те, що ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV. Проте в даному випадку, мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом заявнику було призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІVвін звернувся вперше. Крім того, після набуття права пенсії за вислугу років позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Таким чином, відповідач повинен застосувати для обрахунку пенсії за віком позивача показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.
З матеріалів справи вбачається, що за захистом порушеного управлінням Пенсійного фонду України права позивач звернувся до суду 21 липня 2016 року та вимагає здійснення перерахунку пенсії з 02 липня 2012 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 названого Кодексу адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
За таких обставин, суд робить висновок про необхідність залишення без розгляду позовних вимог ОСОБА_3 за період з 02 липня 2012 року по 21 січня 2016 року, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду з адміністративним позовом.
Суд вважає, що поновленню вказаний строк не підлягає, оскільки пенсійні виплати позивач отримував щомісячно та був обізнаний про розмір пенсійних виплат, зміни у законодавстві належним чином оприлюднені та доведені до відома населення, таким чином необізнаність позивача не є обґрунтованою причиною пропуску строку та підставою для його відновлення.
Дослідивши докази долучені до матеріалів справи щодо їх належності і допустимості, оцінивши їх в сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно ст.94 КАС України, з управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєвана користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 551,2 грн.
Керуючись ст. ст. 11, 159, 160-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 02 липня 2012 року по 20 січня 2016 року - залишити без розгляду.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва щодо застосування при визначенні розміру пенсії ОСОБА_3 за віком показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва призначити та виплачувати ОСОБА_3 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 21.01.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєвана користь держави судовий збір у розмірі 551,20 грн.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови через Заводський районний суд міста Миколаєва.
Суддя Д.Г. Нікітін