Справа №718/1111/16-ц
Провадження №2/718/445/16
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.11.2016 року
Кіцманський районний суд Чернівецької області у складі: головуючого - судді Олексюк Т.І.
секретаря - Пітак О.В.
з участю: представника позивача - ОСОБА_1
представників відповідачів - ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м.Кіцмань справу за позовом ОСОБА_4, яка також діє в інтересах малолітнього ОСОБА_5, ОСОБА_6, який діє також в інтересах малолітньої ОСОБА_7, до Кліводинської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області, ОСОБА_8 про скасування рішення сільської ради та свідоцтва про право власності на нерухоме майно, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 та в інтересах малолітнього ОСОБА_5, ОСОБА_6 та в інтересах малолітньої ОСОБА_7, звернулись до суду з даним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що зареєстровані в ІНФОРМАЦІЯ_1. Вказаний 4-ох квартирний житловий будинок знаходився на балансі колгоспу «Іскра», який 28.02.2000р. реорганізовано в ПСП «Кліводинське». Квартири у цьому будинку надавались для проживання спеціалістам (працівникам) колишнього колгоспу «Іскра» та ПСП «Кліводинське». Квартиру АДРЕСА_1 було надано їх батькові ОСОБА_9, як спеціалісту, який в той час працював в колгоспі з 20.11.1980 року по 01.11.2005 року. Право власності за Кліводинською сільською радою на вказаний житловий будинок зареєстровано 23.01.2014р. Рішенням 13 позачергової сесії Кліводинської сільської ради від 31.01.2013р. за № 192-13/13 житловому будинку по вул. Буковинській, 80, надано статус житла соціального призначення. Вони у 2005 році звертались до ПСП з наміром приватизувати вказане житло, а у 2014 року до сільської ради про надання в оренду. У лютому 2016 року невідома особа змінила замки у вхідних дверях квартири і х мати ОСОБА_10 зверталась до правоохоронних органів. 08.04.2016 року ОСОБА_8 та ОСОБА_11 самовільно замінили замок на вхідних дверях квартири. При зверненні до правоохоронних органів було встановлено, що ОСОБА_8 вдався до таких дій, оскільки є власником квартири на підставі рішення 2 сесії 7 скликання Кліводинської сільської ради від 15.12.2015р. № 28-02/15. Згідно копії інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 55261140 від 16.03.2016р. підставою виникнення права власності у ОСОБА_8 на спірну квартиру є акт приймання-передачі нерухомого майна, ордер на жиле приміщення від 26.01.2016р., рішення Кліводинської сільської ради від 23.02.2015р. № 368-29/15 та від 15.12.2015р. № 28-02/15.
За таких обставин їх незаконно позбавлено права проживання у вказаній квартирі, тому рішення сільської ради від 15.12.2015р. № 24-02/15, від 15.12.2015р. № 28-02/15 та свідоцтво про право власності на житло є незаконними та такими, що порушують гарантоване Конституцією України право на житло, а тому вони підлягають скасуванню. Сільська рада не мала права передавати квартиру із житлового фонду соціального призначення (державного житлового фонду) до приватного житлового фонду, тобто знімати статус житла соціального призначення із квартири прямо заборонено законом.
Сільською радою ОСОБА_8 26.01.2016р., керуючись Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених постановою Ради міністрів Української PCP і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984р. № 470, видано ордер на жиле приміщення. Підставою видачі ордеру вказано рішення сесії № 28-02/15 від 15.12.2015р. Такі дії сільради є незаконними, оскільки ордер на жиле приміщення повинен передувати рішенню про передачу житла у власність, а не навпаки. Ордер може бути видане лише на вільне жиле приміщення. Натомість, в спірній квартирі вони зареєстрован та проживають, тобто остання не є вільною, що є порушенням ст.58 ЖК України. ОСОБА_8 ніколи не проживав у спірній квартирі й з ним не укладалось будь-якого договору найму на неї, тобто останній не є наймачем і не може її приватизувати в порядку, визначеному Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду». Оскаржуваним рішенням сільської ради від 15.12.2015р. № 28-02/15 одноосібно ОСОБА_8 надано безоплатно у приватну власність всю квартиру загальною площею 71,6кв.м. без будь-якої доплати за надлишкову площу, що є прямим і грубим порушенням законодавства про приватизацію державного житлового фонду і тягне за собою визнання такого рішення незаконним. Органу приватизації сільською радою створено не було, квартирний облік відсутній, на ньому не перебував і сам ОСОБА_8, а тому підстав для надання йому спірної квартири не має.
З підстав, передбачених ст.ст. 19, 47 Конституції України, ст.ст. 1, 5, 10 Закону України «Про житловий фонд соціального призначення», ст.ст. 2, 3, 5, 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», ст.ст. 31, 58 ЖК України, просив скасувати рішення 2 сесії 7 скликання Кліводинської сільської ради Чернівецької області № 24-02/15 від 15.12.2015 року, яким знято статус соціального житла з квартири АДРЕСА_2; рішення 2 сесії 7 скликання № 28-02/15 від 15.12.2015 року «Про передачу у приватну власність житла АДРЕСА_3 ОСОБА_8»; рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_8 (індексний номер 28759253) від 16.03.2016р. на квартиру № 4 загальною площею 71,6 кв.м., житловою площею 47,6 кв.м. в будинку № 80 в с. Клідодин Кіцманського району Чернівецької області скасувати.
В подальшому представник позивача ОСОБА_4 ОСОБА_12 та позивач ОСОБА_6 збільшили позовні вимоги та просили також стасувати рішення 2 сесії 7 скликання Кліводинської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області № 23-02/15 від 15.12.2015 року «Про розгляд заяви учасника АТО ОСОБА_8В.» з тих підстав, що воно також було підставою для реєстрації права власності на квартиру за ОСОБА_8
Представник позивача ОСОБА_4 ОСОБА_12 та позивач ОСОБА_6 підтримали заявлені вимоги з наведених підстав.
Представник позивача ОСОБА_1 також пояснив, що позивачі не проживають у вказаній квартирі з зими 2015 року, з того часу, коли були виламані вхідні двері у квартиру. Квартиру було надано батькові позивачів згідно рішення від 05.12.2003 року і він мав право вселити членів своєї сім`ї. Позивачі зареєстровані в даній квартирі і саме прописка надає їм право проживати. Позивачі вселились на законних підставах, вони не визнані такими, що втратили право користування цим житловим приміщенням, та відсутнє рішення про їх виселення. Незаконними рішеннями сільської ради позивачі позбавлені права на житло. Сільська рада неправомірно зняла статус соціального житла, яке не може бути надано у власність.
Представник відповідача Кліводинської сільської ради позову не визнав, заперечуючи тим, що батькові позивачів було надано житло у 2003 році згідно наказу, але він ще у 2005 році припинив трудові відносини з цим підприємством, ордер на вселення йому не видавався, відсутнє спільне рішення профспілкової організації та адміністрації підприємства, тому він не набував правових підстав для проживання. Позивачі у спірній квартирі не проживають, має місце лише їх намір укласти договір оренди житла. Позивачами не надано доказів правомірності користування квартирою.
Представник відповідача ОСОБА_8 ОСОБА_3 заперечувала проти задоволення позову тим, що позивачами не наведено доказів щодо неправомірності оскаржуваних рішень сільської ради.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що квартира № 4 знаходиться в будинку № 80 по вулиці Буковинській в с. Кліводин Кіцманського району, який був власністю ПСП «Кліводинське».
Рішенням виконавчого комітету Кліводинської сільської ради від 17 січня 2013 року, прийнятого на виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду, вирішено вказаний будинок прийняти на баланс сільської ради. Відповідно до акту приймання-передачі від 25 червня 2013 року будинок передано на баланс сільської ради. Право власності за Кліводинською сільською радою на житловий будинок № 80 по вулиці Буковинській в с. Кліводин зареєстровано у реєстраційній службі Кіцманського районного управління юстиції 23 січня 2014 року.
Наведене вбачається із змісту постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.03.2011 року.
Рішенням 2 сесії 7 скликання Кліводинської сільської ради від 15.12.2015р. за № 24-02/15 знято статус соціального житла з квартири АДРЕСА_4.
Рішенням 2 сесії 7 скликання Кліводинської сільської ради від 15.12.2015р. за № 28-02/15 вказану квартиру передано у приватну власність ОСОБА_8.
Право власності на квартиру АДРЕСА_4 зареєстровано за ОСОБА_8 16.03.2016 року на підставі рішення 29 позачергової сесії 6 скликання Кліводинської сільської ради за № 368-29/15 від 23.02.2015 року та рішення 2 сесії 7 скликання Кліводиснької сільської ради за № 23-02/15 від 15.12.2015 року.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної
Відповідно до ст.1 до Закону України «Про житловий фонд соціального призначення» житловий фонд соціального призначення - сукупність соціального житла, що надається громадянам України, які відповідно до закону потребують соціального захисту; соціальне житло - житло всіх форм власності (крім соціальних гуртожитків) із житлового фонду соціального призначення, що безоплатно надається громадянам України, які потребують соціального захисту, на підставі договору найму на певний строк.
Як передбачено п/п.8 п.1 ст.5 цього Закону, житловий фонл соціального призначення формується органами місцевого самоврядування шляхом набуття права власності на житло та інших підставах, не заборонених законом.
Батькові позивачів ОСОБА_9 було надано спірну квартиру для проживання відповідно до наказу голови ПСП «Кліводинське» від 05.12.2003 року.
Разом з тим, судом не встановлено, що ОСОБА_9 видавався ордер на квартиру та що приймалось спільне рішення профспілкового органу та адміністрації підприємства про надання ОСОБА_9 житлового приміщення.
Позивачами не надано суду документальних підтверджень правомірності набуття ними житла у спірній квартирі у відповідності до вимог закону.
Тільки на підставі рішення про надання житлового приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті селищної, сільської ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.
Встановлено, що виконавчим комітетом Кліводинської сільської ради ордер позивачам для вселення у квартиру АДРЕСА_5 не видавався, як це передбачено ст.ст. 53,58 ЖК УРСР.
Згідно ст. 61 ЖК УРСР користування жилими приміщеннями у будинках державного і громадського фонду здійснюється відповідно до договору найму жилого приміщення, який укладається у письмовій формі на підставі ордера.
Ні ордеру, ні договору найму чи інших правових підстав щодо їх прав на спірну квартиру позивачами не представлено.
Право користування житловим приміщення існувало у батька позивачів під час перебування будинку на балансі ПСП «Кліводинське», а після переходу права власності до органу місцевого самоврядування таке право позивачів новим власником підтверджено не було.
Судом не встановлена невідповідність оскаржуваних рішень Кліводинської сільської ради вимогам Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» чи іншим правовим актам, а тому позовні вимоги є безпідставними і задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 53. 58, 61 ЖК України, ст.ст. 1, 5 Закону України «Про житловий фонд соціального призначення», ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», керуючись ст.ст. 10, 11, 15, 31, 60, 61, 88, 212, 213, 215, 218 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя :