Первомайський міськрайонний суд Харківської області
18 м. м. Первомайський Первомайський район Харківська область Україна 64107
Справа № 632/2070/16-а
провадження № 2-а/632/50/16
Категорія 83
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2016 р. м. Первомайський
Первомайський міськрайонний суд Харківської області під головуванням судді Библіва С.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Первомайському районі Харківської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
24.10.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Первомайського міськрайонного суду Харківської області з вказаним позовом та просить визнати неправомірними дії УПФ України в Первомайському районі Харківської області щодо відмови здійснити йому перерахунок пенсії державного службовця; зобов'язати УПФ в Первомайському районі Харківської області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, призначеної як державному службовцю з виплатою різниці між отриманою та належною для отримання суми пенсії, призначеної у розмірі 81% від суми місячної (чинної) заробітної плати, починаючи з 01.12.2015 року та на підставі інформації Первомайської міської ради Харківської області від 21.10.2016 року № Н-577/01-14 про заробітну плату та від 27.09.2016 року № 247. Просив поновити пропущений строк звернення до суду з позовом з 15.12.2015 року по 15.06.2016 року, так як пропущений з поважних причин.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС, справа розглянута в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Від відповідача 01.11.2016 року надійшли письмові заперечення відповідно до яких він просив у задоволенні позову відмовити. Зокрема зазначено, що відповідно до вимого Закону України «Про державну службу від 16.12.1993 року за № 3723-ХП, зокрема статті 37, якою передбачено право на проведення перерахунку пенсій, було прийнято низку нормативно-правових актів, тобто постанову КМУ від 31.05.2000 року за № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» та спільний наказ Міністерства праці та соціальної політики України та Головного управління державної служби України від 03.12.2003 року за № 319/144 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії державним службовцям в разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування посад», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09.12.2003 року за № 1134/8455. До 01 травня 2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № З723-ХП. З 1 травня 2016 року вступив в силу Закон України від 10 грудня 2015 року за № 889-УШ «Про державну службу», яким скасовано, зокрема, статтю 37-1 Закону 3723 (п. 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889). У зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-УШ, положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХП втратила чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців. Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, яка набрала чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, з 01.05.2016 року Законом України «про державну службу» від 10.12.2015 року, по іншому врегульовані правовідносини, які пов'язані з пенсійним забезпеченням державних службовців. Отже враховуючи, вищевказані норми Законів, з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців. Також постановою КМУ від 09.12.2015 року за № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15.12.2015 року та на яку позивач посилався було внесено зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 року за № 865, в якій скасовано п. 4, яким визначається механізм перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року. Таким чином, 15.12.2015 року діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, КМУ відповідний нормативний акт е було прийнято. Враховуючи те, що чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.01.2015 року, а КМУ не визначено умови та порядок проведення перерахунку призначеної пенсії, тому для проведення таких дій управління не має.
Суд, вивчивши позовну заяву з доданими документами, письмові заперечення, дослідивши та проаналізувавши докази, приходить до наступного.
ОСОБА_1 працював на посаді заступника міського голови-керуючий справами, а оскільки вказаної посади на разі немає, то вважає, що його пенсія має бути перерахована як на посаді заступника Первомайського міського голови Харківської області з питань діяльності виконавчих органів, стаж державної служби становить більше 11 років.
З вересня 2009 року йому призначена пенсія державного службовця, згідно ст. 37 ЗУ "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3726, у розмірі 81% заробітної плати. Перерахунок пенсії державного службовця від нового заробітку не здійснювався.
Відповідно до інформації Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області від 21.10.2016 року № Н-577/01-14 та від 27.09.2016 року № 247 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям заробітна плата на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів станом на 01.12.2015 року з урахуванням стажу та рангу позивача складає 8335,50 грн., в тому числі: оклад - 3219,00 грн.; надбавка за ранг - 120,00 грн.; надбавка за вислугу років - 667,80 грн.; надбавка за високі досягнення у праці в розмірі 50% посадового окладу - 2003,40 грн.; премія в розмірі 50% - 2003,40 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 10% - 321,90 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України, закони та нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі. Крім того, нормами чинного законодавства визначено, що не допускається погіршення положення пенсіонера.
Згідно з рішенням КСУ від 09.02.1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Вирішуючи позовні вимоги за позовом до субєкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобовязань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ряд інших, у звязку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, виходячи з наступного.
Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються ( в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).
Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, норми ст. 37 Закону України «Про державну службу», діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» позивач, який у 2009 році вийшов на пенсію державного службовця з посади заступника Первомайського міського голови Харківської області, має право на перерахунок пенсії в зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу.
З 01 грудня 2015 року було встановлено розмір заробітної плати заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів.
Позивач звернувся до УПФ у Первомайському районі Харківської області з заявою про перерахунок пенсії державного службовця в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, однак 30.09.2016 року відповідач своїм рішенням № 117/Н-14, відмовив останньому у перерахунку пенсії.
Вказані обставини не заперечуються відповідачем, а тому суд бере їх за основу при вирішенні даного спору.
Враховуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів - державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні таких перерахунків та виплат пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Стосовно пропуску позивачем строку звернення до суду за захистом порушеного права у 6 місяців суд має зазначити таке: позивачеві відмовили у перерахунку пенсії 30.09.2016 року, тобто він має право на захист порушених прав з 30.03.2016 року, проте просить задовольнити вимоги з 01.12.2015 року, тобто ще за попередні 4 місяці. Як вказано позивачем, останній переніс урологічний криз та пожежу у спадковому будинку і останній час не міг звернутися до суду за захистом своїх прав. Суд вважає вказані обставини поважними причинами, а, тому, пропущений строк звернення до суду необхідно поновити.
Викладене вище дає підстави судові задовольнити позовні вимоги.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 8, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ст.ст. 8,9, 11, 17-19, 71, 79, 99-102, 159, 161-162, 183-2 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 пропущений строк звернення з позовом до суду до управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.12.2015 року, як пропущений з поважних причин.
Визнати неправомірним рішення від 30.09.2016 року за № 117/Н-14 управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії державного службовця.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок та виплату пенсії, призначеної як державному службовцю з виплатою різниці між отриманою та належною для отримання суми пенсії, призначеної у розмірі 81% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з 01 грудня 2015 року на підставі інформації про заробітну плату Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області від 27,09.2016 року № 247 та від 21.10.2016 року № Н-577/01-14, виходячи із таких сум: оклад - 3219,00 грн.; надбавка за ранг - 120,00 грн.; надбавка за вислугу років - 667,80 грн.; надбавка за високі досягнення у праці в розмірі 50% посадового окладу - 2003,40 грн.; премія в розмірі 50% - 2003,40 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 10% - 321,90 грн., а всього 8335,50 грн.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Харківської області з одночасним поданням апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Суддя С. В. Библів