Ухвала суду № 62542564, 01.11.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2016
Номер справи
813/6521/15
Номер документу
62542564
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2016 року № 876/5940/16 Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гінди О.М.

суддів: Качмара В.Я., Ніколіна В.В.

за участі секретаря судових засідань: Чопко Ю.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

24.12.2015 ОСОБА_2 звернувся в суд із адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції у Львівській області, з урахуванням уточнення позовних вимог, у якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного територіального управління юстиції у Львівській області щодо незабезпечення можливості безоплатного одержання бланків заяв та інших документів, необхідних для звернення щодо надання адміністративної послуги - державної реєстрації юридичної особи та зобов'язати його забезпечити такою можливістю суб'єктів звернень; визнати протиправною бездіяльність Головного територіального управління юстиції в Львівській області щодо незабезпечення ОСОБА_2 можливості безоплатного одержання бланків заяв та інших документів, необхідних для звернення щодо надання адміністративної послуги - державної реєстрації юридичної особи та зобов'язати його забезпечити безоплатне одержання суб'єктами звернень бланків заяв та інших документів, необхідних для звернення щодо надання адміністративної послуги.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що нормами Закону України «Про адміністративні послуги» передбачено безоплатне отримання бланків заяв та інших документів, необхідних для звернення щодо надання адміністративної послуги, однак відповідач натомість не забезпечив позивача безкоштовним бланком при отриманні ним адміністративної послуги - державної реєстрації юридичної особи.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 21.04.2016 позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Головного територіального управління юстиції в Львівській області щодо незабезпечення ОСОБА_2 можливості безоплатного одержання бланків заяв та інших документів, необхідних для звернення для надання адміністративної послуги - державної реєстрації юридичної особи.

У задоволенні решти вимог відмовлено.

Із цією постановою не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що така є незаконною, необґрунтованою та підлягає скасуванню, у зв'язку з невірним застосуванням норм матеріального права, при її винесенні судом неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для вирішення такої.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт посилається на те, що судом першої інстанції неправильно класифіковано дії державного реєстратора щодо пропозиції придбати реєстраційну картку, як вказівку, оскільки ні в позовній заяві позивача, ні згідно повноважень державних реєстраторів встановлених Законом, не вказано про надання будь-яких вказівок державним реєстратором.

Крім того, забезпечення можливістю безоплатного одержання бланків заяв та інших документів є забезпеченням лише умовами за наявністю яких суб'єкт звернення зможе безоплатно одержати необхідні бланки заяв та інших документів, а відтак не є безпосереднім забезпеченням ними суб'єктів звернення.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про його дату, час та місце, що підтверджується наявними у справі розписками.

У відповідності до ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття сторін не перешкоджає апеляційному розгляду справи і такий проведено у їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, пояснення апелянта, які ним надані у судовому засіданні від 18.10.2016, перевірив матеріали справи, обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційна скарга задоволеною бути не може, з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач 12.11.2015 звернувся до Львівського міського управління юстиції для проведення державної реєстрації юридичної особи, а для цього слід було заповнити нову форму реєстраційної картки, котру йому довелось за вказівкою державного реєстратора придбати за власні кошти.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково, оскільки суб'єкт надання адміністративних послуг, а саме Головне територіальне управління юстиції у Львівській області забезпечує можливість безоплатного одержання суб'єктами звернення у достатній кількості бланків заяв та інших документів, не лише, а й в тому числі одержання бланків з веб-сайтів суб'єктів надання адміністративних послуг. Крім того, такий позов підставний лише в частині визнання бездіяльності протиправною стосовно позивача, так як інші позовні вимоги носять загальний характер, тобто для не визначеного кола осіб, а тому суд не може відновлювати порушене право інших осіб, котрі не звернулись з позовом за захистом такого.

Суд апеляційної інстанції у відповідності до ч. 1 ст. 195 КАС України рішення суду першої інстанції переглядає в межах доводів апеляційної скарги, тобто в частині задоволення позову, у якій така і оскаржена позивачем. У частині відмови у задоволенні позову постанова суду першої інстанції позивачем не оскаржена, а тому така у цій частині в апеляційному порядку не переглядається, що узгоджується з правовою позицією викладеною у п. 13.1 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі».

Суд апеляційної інстанції з такими висновками суду першої інстанції погоджується, з огляду на таке.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про адміністративні послуги», Положенням про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 № 1707/5.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про адміністративні послуги»: адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону;

суб'єкт звернення - фізична особа, юридична особа, яка звертається за отриманням адміністративних послуг;

суб'єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб'єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.

Відповідно до ч. 10 ст. 9 Закону України «Про адміністративні послуги» суб'єкт надання адміністративних послуг забезпечує можливість безоплатного одержання суб'єктами звернення у достатній кількості бланків заяв та інших документів, необхідних для звернення щодо надання адміністративної послуги, в тому числі одержання бланків з веб-сайтів суб'єктів надання адміністративних послуг, у центрах надання адміністративних послуг.

Відповідно до п. 4.37 Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі Головне територіальне управління юстиції відповідно до покладених на нього завдань забезпечує структурні підрозділи районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції бланками та іншою документацією, яка використовується у діяльності цих структурних підрозділів.

Фінансове забезпечення діяльності центрів обслуговування платників здійснюється за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік для забезпечення діяльності Державної фіскальної служби.

З наведених вище правових положень вбачається, що суб'єкт надання адміністративних послуг забезпечує можливість безоплатного отримання одержання суб'єктами звернення у достатній кількості бланків заяв та інших документів, необхідних для звернення щодо надання адміністративної послуги та забезпечує структурні підрозділи районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції бланками та іншою документацією, яка використовується у діяльності цих структурних підрозділів.

Оскільки, державна реєстрація юридичної особи безумовно є адміністративною послугою, відповідач Головне територіальне управління юстиції у Львівській області, як суб'єкт надання такої послуги, відповідно до ч. 10 ст. 9 Закону України «Про адміністративні послуги» та п. 4.37 Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, відповідно до покладених на нього завдань, зобов'язаний забезпечувати свої структурні підрозділи можливістю безоплатного одержання суб'єктами звернень бланків форм, що подаються для проведення державної реєстрації юридичних осіб, у достатній їх кількості.

Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся 12.11.2015 до Львівського міського управління юстиції щодо проведення державної реєстрації юридичних осіб. У зв'язку з відсутністю у державного реєстратора необхідних бланків заяв, для їх заповнення, позивачем на вимогу державного реєстратора придбано такі за власні кошти у кіоску. Цей факт сторони не заперечується.

А тому, відповідно до ч. 3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, з яким погоджується і суд апеляційної інстанції, про підставність позовної вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Головного територіального управління юстиції у Львівській області щодо незабезпечення позивача можливістю безоплатного одержання бланків.

Частиною 1 статті 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано частково задовольнив позов, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 41, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 254 КАС України, суд -

ухвалив:

апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2016 року у справі № 813/6521/15 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу протягом двадцяти днів, після набрання нею законної сили, може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: О.М. Гінда

Судді: В.Я. Качмар

В.В. Ніколін

Ухвала у повному обсязі складена та підписана 07.11.2016.