Постанова № 62542252, 07.11.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2016
Номер справи
810/1939/16
Номер документу
62542252
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/1939/16 Головуючий у 1-й інстанції: Дудін С.О.

Суддя-доповідач: Коротких А. Ю.

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 листопада 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Коротких А.Ю.,

суддів: Ганечко О.М.,

Літвіної Н.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Київської обласної державної адміністрації на постанову Київського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації Київської області, Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, Київська обласна державна адміністрація подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю. Свої вимоги апелянт аргументує тим, що судом першої інстанції були неповно з'ясовані всі обставини, що мали суттєве значення для вирішення справи та допущені порушення норм матеріального права.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання та положення ст. 197 КАС України, колегія суддів приходить до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач є особою, яка постійно проживає на території посиленого радіоекологічного контролю, категорія 4, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 13 листопада 2014 року.

Згідно з даними експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 04 лютого 2015 року №274 за результатами розгляду звернення позивача та зареєстрованої в ЦМЕК 24 грудня 2014 року документації на предмет встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, встановлено основний діагноз: рак лівої молочної залози, ст. ІІ-А, кл.гр. ІІ, T2N0M0.

Згідно з даними експертного висновку захворювання позивача пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.

Київською обласною медико-соціальною експертною комісією позивачу було встановлено 3 групу інвалідності з 19 лютого 2015 року внаслідок захворювання, пов`язаного з впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою серії АВ №0206493 від 19 лютого 2015 року.

З матеріалів справи вбачається, що 07 червня 2015 року позивач звернулась до управління соціального захисту населення Миронівської райдержадміністрації Київської області із заявою, у якій просила розглянути документи, оформити та направити подання до Київської обласної державної адміністрації для вирішення питання про присвоєння статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі відповідного посвідчення.

Управління соціального захисту населення Миронівської райдержадміністрації Київської області листом №06-26/645 від 07 червня 2016 року повідомило, що на підставі Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VІІІ виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: виключено зону посиленого радіоекологічного контролю. На думку управління соціального захисту населення Миронівської райдержадміністрації Київської області, з 01 січня 2015 року позивач не проживає на забрудненій території, а отже відсутні підстави для прийняття документів та оформлення подання до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації.

Також відповідач у своїй відповіді посилається на лист Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації від 23.01.2015 №05-49-143 на адресу управлінь соціального захисту населення райдержадміністрацій та міськвиконкомів, яким повідомлено про те, що на підставі Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" №76-VІІІ, яким виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, з 01.01.2015 року не будуть прийматися подання райдержадміністрацій та міськвиконкомів на оформлення громадянам посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач з 30 січня 1979 року по 11 грудня 2007 року проживала в місті Миронівка Київської області, що підтверджується довідкою Комунального підприємства «Миронівка-житло» Миронівської міської ради від 03 листопада 2014 року №656.

Таким чином, позивач більше 4 років проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю, їй було видано посвідчення потерпілого категорії 4 серії НОМЕР_1.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно із статтею 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.02.1991 року (далі - Закон № 796-XII) особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Статтею 11 Закону № 796-XII передбачено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Відповідно до статті 14 Закону № 796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 1) інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1; 2) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VIII від 28.12.2014 року виключено абзац 5 частини 2 статті 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" (зону посиленого радіоекологічного контролю).

Згідно із пунктом 1 Порядку видачі посвідчень особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року (далі - Порядок № 51), цей Порядок регулює правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.02.1991 року (п. 2 Порядку № 51).

Видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються: інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення (п. 10 Порядку № 51).

З вищенаведених норм права вбачається, що посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи є документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами й компенсаціями, встановленими Законом № 796-XII.

Постраждалим від Чорнобильської катастрофи, відносно яких встановлено причинний зв'язок між їх інвалідністю з наслідками Чорнобильської катастрофи, посвідчення видаються Радою Міністрів АР Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Отже, управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації Київської області не мало права відмовляти позивачу у прийнятті документів для встановлення їй статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації Київської області прийняти документи ОСОБА_3

Разом з тим, посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи видаються у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.

Рішення про видачу чи відмову у видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у тому числі категорії 1, віднесено до повноважень Київської обласної державної адміністрації.

Відповідно до п. 1 ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Колегія суддів дійшла висновку про необхідність зміни рішення суду першої інстанції в мотивувальній частині, оскільки ним ухвалено правильне по суті рішення, але із помилковим застосуванням норм матеріального права.

Керуючись ст. ст. 160, 196, 197, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Київської обласної державної адміністрації задовольнити частково.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2016 року змінити в резолютивній частині.

Абзац четвертий резолютивної частини постанови Київського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2016 року викласти в такій редакції:

«Зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію розглянути подання управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації Київської області про встановлення ОСОБА_3 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та вирішити питання про видачу ОСОБА_3 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1».

В іншій частині постанову Київського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2016 року залишити без змін, а апеляційну скаргу Київської обласної державної адміністрації без задоволення.

Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя: Коротких А.Ю.

Судді: Ганечко О.М.

Літвіна Н.М.

Головуючий суддя Коротких А. Ю.

Судді: Літвіна Н. М.

Ганечко О.М.