ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2016 року Чернігів Справа № 825/1733/16
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Клопот С.Л.
за участю секретаря Шевченко А.В.,
представника позивача Козаченка І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до публічного акціонерного товариства "Продовольча компанія "Ясен" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) , -
В С Т А Н О В И В:
Управління Держпраці у Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом до публічного акціонерного товариства "Продовольча компанія "Ясен" про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом шляхом негайного зупинення виконання робіт (виробництва), а саме: проведення робіт з обслуговування котла, посудин, що працюють під тиском, підйомників будівельних; експлуатацію котла Е-1.0-9, реєстраційний № 1557, посудин, що працюють під тиском, заводські №№ 164132, 0498, 18, 2129, 2191, 122603, інвентарні №№ 4-02, 3-39, 8-12, 8-83, 8-120, 8-13, підйомників будівельних, без інвентарних номерів, 5 шт., що знаходяться за адресою: м. Чернігів, вул. Громадська, буд. 41 А, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що під час проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці було виявлено 170 порушень, з яких 60 створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування в порядку частини п'ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, які викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, надіслав на адресу суду заперечення від 20.10.2016, які приєднані до матеріалів справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірки від 15.06.2016 № 83, згідно наказу від 15.06.2016 № 99, Управлінням у період з 31.08.2016 по 20.09.2016 проведено планову перевірку на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки та законодавства про працю ПАТ „Ясен", ЄДРПОУ 00381048, м. Чернігів, вул. Громадська, буд. 41 А.
Під час перевірки, згідно розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання від 20.09.2016 № 83, виявлено 170 порушень нормативно- правових актів з охорони праці, з яких зазначені у рядках 100-159 порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
1. Підприємством не виконано вимоги попереднього припису від 24.05.2012 № 20 - ст. 39 Закону України „Про охорону праці".
2. Підприємством не отриманий дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (парових та водогрійних котлів, посудин, що працюють під тиском, підйомників будівельних) - ст. 21 Закону України „Про охорону праці", Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (затверджено ПКМУ від 26.10.2011 № 1107).
3. Підприємством не отриманий дозвіл на технічне обслуговування та ремонт машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (парових та водогрійних котлів, посудин, що працюють під тиском, підйомників будівельних) - ст. 21 Закону України „Про охорону праці", Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки І затверджено ПКМУ від 26.10.2011 № 1107).
4. Не призначений обслуговуючий персонал посудин, що працюють під тиском - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 7.1.1 НПАОП 0.00-1.59- 87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
5. Обслуговуючий персонал посудин, що працюють під тиском, не проводить ретельний нагляд за дорученим йому обладнанням - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.1 1.1987).
6. На маховиках запірної арматури посудин, що працюють під тиском, не вказаний напрямок оберту під час їх відчинення та зачинення - ст, 13 Закону України „Про охорону праці", п. 5.2.3 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
7. Не представлена затверджена головним інженером підприємства інструкція по режиму роботи і безпечному обслуговуванню посудин, що працюють під тиском - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 7.2.6 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
8. Не встановлена періодичність огляду посудин, що працюють під 1. тиском, у робочому стані - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, іцо працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
9. Відсутні змінні журнали роботи посудин, що працюють під тиском - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
10. Не встановлений порядок ведення ретельного огляду, дорученого обслуговуючому та ремонтному персоналу, обладнання шляхом його Огляду, перевірки дії арматури, КВП, запобіжних і блокувальних пристроїв і підтримання посудин у справному стані - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
11. Інженерно-технічні працівники не забезпечені Правилами будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском, а персонал - відповідними інструкціями - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987) .
12. Стекла на деяких манометрах не закріплені, що може негативно вплинути на точність вимірювань - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 5.3.10 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
13. Не представлена книга обліку та опосвідчень посудин, що працюють під тиском, які знаходяться на балансі підприємства - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 7.1.3 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
14. Не представлена затверджена головним інженером підприємства інструкція по експлуатації запобіжних клапанів, - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 5.5.20 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
15. На робочих місцях операторів посудин, що працюють під тиском, не вивішена схема включення посудин, що працюють під тиском, та інструкція по режиму роботи і безпечному обслуговуванню посудин не видається під підпис обслуговуючому персоналу - ст. 13 Закону України „Про охорону праці , п. 7.2.6 ППАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987) .
16. Не проводиться періодичне обстеження посудин (не рідше 1 разу на рік), шо працюють під тиском, з повідомленням інспектора Держпраці про результати здійснення обстеження та про прийняті міри по усуненню порушень Правил - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 7.1.2 НПАОП 0.00- 1.59- 87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
17. Операторами посудин, що працюють під тиском, не записуються в змінний журнал результати оглядів та перевірок дорученого їм обладнання - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 ..Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" і затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
18. Не проводяться планово попереджувальні ремонти посудин, що працюють під тиском - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п.п. 7.4.1, ".1.3 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
19. Не проводиться додаткова перевірка манометрів посудин, що працюють під тиском (не рідше 1 разу в 6 місяців) - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 5.3.11 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
20. Відповідальні за справний стан і безпечну дію посудин, що працюють під тиском, не перевіряють записи у змінному журналі з підписом в ньому - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 7.1.8 НПАОП 0.00-1.59-87 -.Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
21. Посудинам, що працюють під тиском, проведено позачергове технічне опосвідчення, але вони не пущені в експлуатацію інспектором територіального органу Держпраці - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 6.4.1 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
22. На деяких манометрах відсутня червона риска (металева планка червоного кольору) яка показує робочий тиск посудин, що працюють під тиском - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 5.3.4 НПАОП 0.00-1.59- 87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
23. На деяких посудинах між манометром та посудинами не встановлений трьохходовий кран - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 5.3.7 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
24. Відповідальний за справний стан та безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, не проводить огляд посудин в робочому стані - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 7.1.18 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, щр працюють під тиском' (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
25. Не представлена інструкція з аварійної зупинки посудин, що працюють під тиском - ст. 13 Закону України „Про охорону праці , п. 7.з.1 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
26. Під час проведення зовнішнього огляду посудин, що працюють під тиском, у майонезному, зефірному цехах виявлено порушення їх футерівки (захисного покриття), наявність випуклостей - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 6.3.16 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної [ експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
27. Працівники, які обслуговують посудин, що працюють під тиском, не пройшли відповідного спеціального навчання з охорони праці - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 10.1.28 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
28. Посудини що працюють під тиском, заводські №№ 164132, 0498, 18,
2129, 2191, 122603, інвентарні №№ 4-02, 3-39, 8-12, 8-83, 8-120, 8-13 не зареєстровані в Управлінні Держпраці у Чернігівській області - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 6.2.1 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
29. Котлу Е-1.0-9, реєстраційний № 1557, проведено технічне
опосвідчення, але відсутній дозвіл інспектора котлонагляду на подальшу експлуатацію - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 10.2 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.1 1.1987).
30. Відсутня виробнича інструкція персоналу котельні - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 9.2.5 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
31. В приміщенні котельні відсутній зв'язок з місцями використання пару - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 9.2.6 НПАОП 0.00-1.59-87 ..Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" '.затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
32. В приміщенні котельні зберігаються сторонні речі - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 9.2.7 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
33. Змінний журнал котельні не містить необхідної інформації та не перевіряється відповідальною особою - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 9.2.8 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, ш,о працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
34. Не проводиться додаткова перевірка манометрів посудин, що працюють під тиском (не рідше 1 разу в 6 місяців) - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 9.3.1 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.1 1.1987).
35. Оператором котельні ОСОБА_2 не проводиться перевірка манометрів (манометр входу несправний) - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 9.3.1 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
36. Оператором котельні ОСОБА_2 не проводиться перевірка водовказівних приборів - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 9.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
37. Оператором котельні ОСОБА_2 не проводиться перевірка запобіжних клапанів (запобіжний клапан не працює) - ст. 13 Закону України ..Про охорону праці", п. 9.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
38. Відсутня інструкція з перевірки справності дії автоматики безпеки - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 9.3.5 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
39. Котел Е-1.0-9, реєстраційний № 1557, виявлено пошкодження обмурівки - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 9.4.1 НПАОП 0.00- 1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
40. Підприємством не проводяться своєчасні ремонти котлів, згідно графіку планово-попереджувальних ремонтів, що негативно впливає на їх технічний стан - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 5.4.1 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
41. В приміщенні котельні відсутній ремонтний журнал котлів - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 9.5.2 НЕ1АОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
42. Підприємством не проводяться опосвідчення котлів - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 10.2.14 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
43. Освітлення котельні не відповідає вимогам цих Правил - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 8.4 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
44. Порущено цілісність теплової ізоляції - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 8.1.10 НПАОП 0.00-1.5,9-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
45. Відсутні режимні карти роботи котлів - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 6.1.3 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
46. Журнал водопідготовки котлів не містить необхідних відомостей про водопідготовку - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 6.1.4 НИАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
47. На маховиках арматури відсутні знаки які вказують напрямок оберту під час запирання та відкриття - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 5.6.3 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.1 1.1987).
48. Відсутня сифонна трубка між котлом та манометром - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 5.4.10 РШАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
49. Шкала манометрів не відповідає робочому тиску - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 5.4.7 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
50. Водовказівні прилади не забезпечують надійного контролю за рівнем води - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 5.3.9 Р1ПА0П 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
51. На водовказівних приладах відсутні вказівники рівнів - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 5.3.11 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
52. Відсутні дані про регулювання (настройку) запобіжних клапанів - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 5.2.22 НПАОП 0.00-1.59-87 .,Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
53. Не представлені паспорта на запобіжні клапани - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 5.2.24 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
54. Відсутні захисні пристрої запобіжних клапанів - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 5.2.15 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
55. Місця на верхній зупинці кабін (платформ) підйомників будівельних (б/н 5шт.) не відповідають вимогам Правил. - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 10.4 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
56. Кабіни (платформи) підйомників будівельних (б/н 5 шт.) не обладнані уловлювачами - ст. ІЗ Закону України „Про охорону праці , п. 10.4 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
57. Кінцеві вимикачі кабін (платформ) підйомників будівельних (б/н 5 шт.) не забезпечують вимикання приводу у крайніх робочих положеннях не більш ніж 200 мм - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 10.21 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, ш;о працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
58. Відсутня сигналізація на розвантажувальних поверхах - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 10.26 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
59. Відсутній сигнальний пристрій кабін (платформ) підйомників будівельних (б/н 5 шт.) - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 10.27 НПАОП 0.00-1.59-87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
60. Відсутні правила користування підйомниками будівельними (б/н 5 шт.) - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 10.27 РІПАОП 0.00-1.59- 87 „Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987).
Статтею 4 Закону України „Про охорону праці" визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, шо створюють загрозу життю працівників;
- порушень вимог Кодексу України про надра;
- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
З матеріалів справи вбачається, що під час проведення планової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в акті перевірки порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю людей.
Відповідачем до суду не надано жодних доказів повного усунення виявлених порушень, зазначених в акті перевірки від 20.09.2016 № 83, а тому суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом негайного зупинення виконання робіт (виробництва), а саме: проведення робіт з обслуговування котла, посудин, що працюють під тиском, підйомників будівельних; експлуатацію котла Е-1.0-9, реєстраційний № 1557, посудин, що працюють під тиском, заводські №№ 164132, 0498, 18, 2129, 2191, 122603, інвентарні №№ 4-02, 3-39, 8-12, 8-83, 8-120, 8-13, підйомників будівельних, без інвентарних номерів, 5 шт., що знаходяться за адресою: м. Чернігів, вул. Громадська, буд. 41 А.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За вищезазначених обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги виникнення загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей і ненадання жодних доказів щодо повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Управління Держпраці у Чернігівській області до публічного акціонерного товариства "Продовольча компанія "Ясен" та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Частиною 10 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що негайно виконуються постанови суду повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Публічного акціонерного товариства „Продовольча компанія „Ясен" (ЄДРПОУ 00381048, м. Чернігів, вул. Громадська, буд. 41 А), шляхом негайного зупинення виконання робіт (виробництва), а саме: проведення робіт з обслуговування котла, посудин, що працюють під тиском, підйомників будівельних; експлуатацію котла Е-1.0-9, реєстраційний № 1557, посудин, що працюють під тиском, заводські №№ 164132, 0498, 18, 2129, 2191, 122603, інвентарні №№ 4-02, 3-39, 8-12, 8-83, 8-120, 8-13, підйомників будівельних, без інвентарних номерів, 5 шт., що знаходяться за адресою: м. Чернігів, вул. Громадська, буд. 41 А, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя С.Л. Клопот