Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
03 листопада 2016 р. Справа № 820/4311/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Нуруллаєва І.С.,
при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,
за участю: представника позивача - Половинко Б.М.,
представника відповідача - Кобилінської О.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Колос" до Салтівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, третя особа: Куп'янське УДКСУ Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Колос", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Салтівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, третя особа: Куп'янське УДКСУ Харківської області, в якому просить суд зобов'язати Салтівську ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області надати до Куп'янського УДКСУ Харківської області висновок, передбачений пунктом 200.15 статті 200 Податкового кодексу України та вчинити всі інші необхідні дії щодо відшкодування з Державного бюджету України Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "Колос" (63702 Харківська область, м. Куп'янськ, вулиця Сватівська, будинок 49, код ЄДР: 00706786) суму податку на додану вартість у розмірі 23841,00 грн. (двадцять три тисячі вісімсот сорок одна грн. 00 коп.).
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що Салтівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області не виконано вимог абз. 2 п. 201.15 ст. 200 Податкового кодексу України в частині направлення до Куп'янського УДКСУ Харківській області висновку про відшкодування СТОВ "Колос" податку на додану вартість, оскільки підприємству позивача не було відшкодовано у встановлені законодавством строки податок на додану вартість у розмірі 23841,00 грн за заявою від 01.08.2016 року. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду за захистом своїх порушених прав.
Представник відповідача Салтівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області у наданих до суду письмових запереченнях проти заявленого позову заперечував та зазначив, що відповідачем повністю та вчасно виконується Порядок взаємодії між органами державної податкової служби України та Державного казначейства України в процесі судового розгляду та виконання рішень суду, а отже оскільки зазначений наказ є спільним Наказом Держказначейства та ДПА України, та встановлює порядок взаємодії державних органів між собою, то при здійсненні відшкодування перелічені державні органи повністю виконують його вимоги, а отже І для відшкодування податку на додану вартість за рішенням суду органу Державного казначейства потрібен наказ суду та оригінал судового рішення про зобов'язання відповідного органу ДПС та казначейства відшкодувати з бюджету зазначену суму коштів.
Представник позивача в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував з підстав викладених у письмових запереченнях.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечення проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав.
Судом встановлено, що позивача, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Колос", код 00706786, зареєстровано як суб'єкт господарювання 28.01.2000 року, місцезнаходження юридичної особи: 63702, Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Сватівська, буд. 49 , що підтверджено наявною в матеріалах справи копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 57).
За наявними в матеріалах справи доказами судом встановлено, що фахівцями контролюючого органу проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Колос" від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту по деклараціям з ПДВ за листопад 2014 р. та грудень 2014 р. та нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок по декларації з ПДВ (загальна 0110) за грудень 2014 року, за результатами якої складено акт перевірки від 24.03.2015 року №94/20-26-15-01-02-00706786 (а.с. 7-28).
Зазначеним актом підприємству позивача підтверджено суму, що підлягає відшкодуванню з бюджету на розрахунковий рахунок платника у банку по декларації з ПДВ за грудень 2014 року в розмірі 183632,00 грн.
На підставі висновків акту перевірки від 24.03.2015 року №94/20-26-15-01-02-00706786 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 31.03.2015 року №0000171510, яким підприємству було зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 89594,00 та застосовано штрафні санкції в розмірі 44797,00 грн (а.с. 29).
Підприємство позивача скористалось своїм правом на оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення, у зв'язку з чим було подано скаргу до ГУ ДФС у Харківській області.
Рішенням за результатами розгляду скарги від 10.06.2015 року №1395/10/20-40-10-04-14 ГУ ДФС у Харківській області скаргу позивача задоволено частково та зокрема частково скасовано податкове повідомлення-рішення Куп'янської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 31.03.2015 року №0000171510 в частині зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму 73722,00 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 36861,00. грн. (а.с. 30-33).
Також за наявними в матеріалах справи доказами судом встановлено, що фахівцями контролюючого органу проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Колос" сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок по декларації з ПДВ за січень 2015 року, за результатами якої складено акт перевірки від 23.04.2015 року №141/20-26-15-01-02-00706786 (а.с. 34-50).
На підставі висновків акту перевірки від 23.04.2015 року №141/20-26-15-01-02-00706786 винесено податкове повідомлення-рішення від 23.04.2015 року №0000341510, яким підприємству було зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на суму 47228,00 грн та застосовано штрафні санкції в сумі 23614,00 грн (а.с. 51).
Підприємство позивача скористалось своїм правом на оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення, у зв'язку з чим було подано скаргу до ГУ ДФС у Харківській області.
За результатами оскарження, ГУ ДФС у Харківській області було винесене рішення про результати розгляду скарги №1920/10/20-40-10-04-14 від 02.07.2015 року (а.с.52-53), яким скаргу підприємства позивача задоволено та зокрема скасовано податкове повідомлення-рішення від 23.04.2015 року №0000341510 .
Таким чином, суд приходить до висновку, що вказаними рішеннями за результатами розгляду скарг позивача контролюючим органом скасовано податкові повідомлення-рішення про зменшення СТОВ «Колос» сум бюджетного відшкодування з ПДВ на загальну суму 120950,00 грн.
З наданих представником позивача під час судового розгляду справи пояснень судом встановлено, що з врахуванням підтвердженої актом перевірки від 24.03.2015 року №94/20-26-15-01-02-00706786 суми бюджетного відшкодування в розмірі 183632,00 грн, загальна сума бюджетного відшкодування, що підлягає відшкодуванню з бюджету на поточний рахунок платника склала 304582,00 грн.
Судом встановлено та підтверджено наданими представником відповідача та представником позивача доказами, що СТОВ "Колос" отримано 272805,00 грн, про що свідчать наявні в матеріалах справи виписки з банку.
Представником позивача в адміністративному позові також вказано, що розмір бюджетного відшкодування зменшено на 7936,00 грн. штрафних санкцій відповідно до ППР від 24.06.2015 року №0000451510 та процедура адміністративного оскарження вищезазначених податкових повідомлень-рішень закінчена, у зв'язку з чим СТОВ "Колос" засобами поштового зв'язку направлено на адресу відповідача заяву від 29.07.2016 року №182 з проханням надати Куп'янському УДКСУ Харківської області висновок про відшкодування СТОВ "Колос" суми бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 23841,00 грн. (двадцять три тисячі вісімсот сорок одна грн. 00 коп.) в строк встановлений законодавством (а.с. 54-55).
Відповідно до п. 14.1.18 ст. 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначений ст. 200 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 200.7 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Пунктом 200.15 ст. 200 ПК України передбачено, що у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до п. 200.17 ст. 200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (в тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.
Пунктом 200.18 ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, що платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.
Водночас згідно пп. 200.18.1, 200.18.2 п.200.18 ст. 200 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. № 460/2011, Державна казначейська служба України, відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Пунктом 7 зазначеного Положення визначено, що Казначейство України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (у разі їх утворення).
Відповідно до п. 200.21 ст. 200 Податкового кодексу України у разі невідповідності за висновком контролюючого органу платника податку визначеним цією статтею критеріям та відсутності в такого платника права на автоматичне бюджетне відшкодування податку контролюючий орган зобов'язаний протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності повідомити платника податку про відповідне рішення та надати детальні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких не дотримано. Відповідне рішення може бути оскаржене платником податку у встановленому порядку.
Якщо контролюючий орган у встановлений термін не надіслав платнику податку зазначеного повідомлення, вважається, що такий платник відповідає критеріям для одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем не виконано вимог норм діючого законодавства та не направлено до органу казначейської служби України передбаченого висновку.
Слід вказати, що представник відповідача у своїх письмових запереченнях посилався на Порядок формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, з цього приводу суд зазначає.
Відповідно до п. 2 Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України 03.02.2011 р. №68/23, органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі протягом місяця, виходячи з наявних матеріалів, що можуть свідчити про підтвердження нарахування бюджетного відшкодування, забезпечують подання до центрального органу державної податкової служби зведеної інформації про можливі загальні обсяги відшкодування податку на додану вартість коштами у кожному регіоні у розрізі платників (щодо яких наявні зазначені матеріали) за деклараціями, сума заявленого бюджетного відшкодування податку на додану вартість за якими з урахуванням уточнюючих розрахунків становить 100 тис. грн. і більше (далі - інформація).
Згідно п. 3 Порядку, структурний підрозділ центрального органу державної податкової служби, який здійснює адміністрування облікових та звітних показників, після отримання інформації здійснює протягом трьох робочих днів: формування вихідних форм інформації; контроль за відповідністю сум в інформації даним офіційних звітів центрального органу державної податкової служби; передачу інформації структурним підрозділам центрального органу державної податкової служби для проведення ретельного аналізу, за результатами якого відповідні підрозділи надають наявні матеріали структурному підрозділу центрального органу державної податкової служби, який адмініструє відшкодування податку на додану вартість, для узагальнення; направляє отримані від структурного підрозділу центрального органу державної податкової служби, який адмініструє відшкодування податку на додану вартість, узагальнені матеріали органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
За змістом п. 4 Порядку не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання узагальнених матеріалів, органи державної податкової служби за місцезнаходженням платника за результатами підтвердження достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість формують висновки із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню, реєстри яких органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі направляють до центрального органу державної податкової служби для формування узагальненої інформації.
Центральний орган державної податкової служби не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання реєстрів висновків, здійснює формування узагальненої інформації щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платниками, які мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, іншими платниками та платниками, у яких суми до бюджетного відшкодування заявлені в період дії Закону України "Про податок на додану вартість" та залишились невідшкодованими. Зазначену інформацію на постійній основі (щоденно) не пізніше наступного робочого дня після її формування направляє: до Державного казначейства України; одночасно органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі для подачі висновків органам державного казначейства (п. 5 Порядку).
За таких обставин суд враховує, що право на відшкодування від'ємної різниці податку є невід'ємним правом позивача, захист якого гарантовано ч. 1 ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка набрала чинності для України 11.09.1997 р. і відповідно до положень Конституції України є частиною національного законодавства.
Неправомірне неповернення бюджетного відшкодування податку на додану вартість порушило право власності юридичної особи, зокрема на законне сподівання мати можливість користуватися своєю власністю, а саме: своєчасно і в повному обсязі і в порядку, визначеному законом, отримати це відшкодування із бюджету при відсутності з його боку порушень вищевказаних Законів.
Суд звертає увагу на те, що позивач по справі виконав всі вимоги та умови, визначені чинним законодавством України, для отримання відшкодування ПДВ з бюджету, що відповідачем по справі не оспорювалось та доказів чого матеріали справи не містять.
Також матеріали справи містять облікову картку платника податку на додану вартість Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Колос", відповідно до якої судом встановлено, що за підприємством рахується переплата за платежем податок на додану вартість у розмірі більшому ніж заявлено позивачем.
Таким чином суд приходить до висновку, що належним способом захисту прав позивача є саме зобов'язання Салтівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області надати до Куп'янського УДКСУ Харківської області висновок, передбачений пунктом 200.15 статті 200 Податкового кодексу України, щодо відшкодування з Державного бюджету України Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "Колос" (63702 Харківська область, м. Куп'янськ, вулиця Сватівська, будинок 49, код ЄДР: 00706786) суму податку на додану вартість у розмірі 23841,00 грн. (двадцять три тисячі вісімсот сорок одна грн. 00 коп.), а отже позовні вимоги в частині щодо зобов'язання відповідача Салтівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області вчинити всі необхідні дії щодо відшкодування підприємству позивача такої суми бюджетного відшкодування задоволенню не підлягають.
З врахуванням встановлених під час судового розгляду справи обставин суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Колос" до Салтівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, третя особа: Куп'янське УДКСУ Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Колос" до Салтівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, третя особа: Куп'янське УДКСУ Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Салтівську ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області надати до Куп'янського УДКСУ Харківської області висновок, передбачений пунктом 200.15 статті 200 Податкового кодексу України, щодо відшкодування з Державного бюджету України Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "Колос" (63702 Харківська область, м. Куп'янськ, вулиця Сватівська, будинок 49, код ЄДР: 00706786) суму податку на додану вартість у розмірі 23841,00 грн. (двадцять три тисячі вісімсот сорок одна грн. 00 коп.)
Стягнути на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Колос" (код ЄДР: 00706786) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн 00 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 08 листопада 2016 року.
Суддя Нуруллаєв І.С.