8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
01 листопада 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1058/16
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чиркіна С.М.,
за участю
секретаря судового засідання Михальченко Д.С.,
та
представників сторін:
від позивача - не прибув,
від відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Луганській області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про стягнення податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі 329504,93 грн,
ВСТАНОВИВ:
05 вересня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Луганській області (далі - Позивач) до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» (далі - Відповідач) про стягнення податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі 329504,93 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що податковий борг у Відповідача виник у зв'язку з несплатою податкових зобов'язань, самостійно визначених у податкових деклараціях від 01.08.2016 № 9132957845 на суму 326005,94 грн (по строку сплати 19.08.2016) з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин. У зв'язку із несвоєчасною сплатою податкового боргу Відповідачу на підставі статті 129 Податкового кодексу України було нараховано пеню в сумі 3498,99 грн. Позивачем були здійснені заходи стягнення податкового боргу, а саме 28.02.2012 Відповідачу була вручена податкова вимога від 21.02.2012 №3. На підставі викладеного, Позивач просив суд стягнути з Позивача податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі 329504,93 грн з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих цього платника.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 66), 01.10.2016 через відділ діловодства та обліку звернень громадян за вхідним реєстраційним номером 19505/2016 надав заяву про розгляд справи за відсутністю представника (а.с. 68).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с. 65), 26.09.2016 через відділ діловодства та обліку звернень громадян за вхідним реєстраційним номером 16889/2016 надав заперечення на адміністративний позов (а.с. 28-29), в обґрунтування якого зазначив, що позовні вимоги визнає частково, а саме в сумі 326005,94 грн, яка є узгодженою, позовні вимоги в частині стягнення пені у сумі 3498,99 грн не визнає, оскільки до адміністративного позову не доданий розрахунок нарахування пені, що унеможливлює проведення будь-яких розрахунків та перевірки правильності нарахування пені за даним податком. В подальшому, 01.11.2016 через відділ діловодства та обліку звернень громадян за вхідним реєстраційним номером 194796/2016 Відповідач надав клопотання про визнання позовних вимог в повному обсязі та просив розглядати справу за відсутності представника (а.с. 67).
Відповідно до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72, КАС України суд приходить до такого.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 ПК України, - платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до підпункту 252.1.1. пункту 252.1 статі 252 ПК України, платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.
Судом встановлено, що Відповідач - Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» (код ЄДРПОУ 03339851), зареєстрований як юридична особа Лисичанською міською радою Луганської області 27.01.1999, 18.10.2005 за №13811200000000654 (а.с. 9-10, 11-12, 37, 38-40). Відповідач є платником податків за неосновним місцем обліку (а.с. 5).
Згідно з пунктом 257.2 статті 257 ПК України, платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.
Відповідно до пункту 252.23 статті 252 ПК України визначено, податкові декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин подаються її платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав спеціальний дозвіл.
На виконання вимог пункту 54.1 статті 54 та пункту 252.23 статті 252 ПК України Відповідачем подано до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Луганській області податкову декларацію з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 01.08.2016 № 9132957845 (а.с. 18-19), у якій самостійно визначено суму, яка підлягає сплаті до бюджету за другий квартал 2016 року у розмірі 326005,94 грн (термін сплати до 19.08.2016).
Таким чином, Відповідачем самостійно визначені податкові зобов'язання щодо податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, проте узгоджене зобов'язання у розмірі 326005,94 грн не було сплачено в установлені законодавством строки, що не заперечується Відповідачем у наданих ним запереченнях до адміністративного позову та підтверджується бухгалтерською довідкою (а.с. 41), з якої вбачається, що станом на 26.09.2016 оплата з рентної плати за другий квартал 2016 року не здійснювалась.
Пунктом 257.5 статті 257 ПК України визначено, що сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Як раніше судом було встановено, Відповідачем були самостійно визначені податкові зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Податкове зобов'язання визначене самостійно платником в податковій декларації в силу положень пункту 54.1 статті 54 ПК України не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку і вважається узгодженим.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.
Таким чином, в силу приписів податкового законодавства несплачене узгоджене податкове зобов'язання Відповідача, набуло статусу податкового боргу за поданими Відповідачем та не сплаченими у повному обсязі податковими деклараціями та розрахунками.
Для повного погашення Відповідачем податкового боргу податковим органом було застосовано ряд дій.
Так, пунктом 59.1 статті 59 ПК України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
24.02.2012 Позивачем до Відповідача направлена податкова вимога від 21.02.2012 №3, яка отримана уповноваженою особою Відповідача 28.02.2012, що підтверджується підписом на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 14).
Відомостей, щодо оскарження, скасування податкової вимоги суду не надано.
Нарахування пені згідно із підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України розпочинається:
- при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
- при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.
У зв'язку із несплатою податкового боргу, податковим органом платнику податків нарахована пеня в розмірі 3498,99 грн, у відповідності до вимог підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України.
Правильності розрахунку застосованих сум пені підтверджується інформацією, зазначеною Позивачем наданому до суду розрахунку (а.с. 64)
Згідно пункту 95.3 статті 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Внаслідок того, що Відповідачем на дату судового розгляду справи податковий борг по рентній платі за користування надрами добровільно не сплачено, а також враховуючи, що позовні вимоги ним визнані в повному обсязі, тому суд вважає позовні вимоги про стягнення з Відповідача суми податкового боргу з рентної плати за користування надрами в загальному розмірі 329504,93 грн обґрунтованими, доведеними і такими, що належать задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат судом не здійснюється, оскільки відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 01 листопада 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 16, 20, 87, 102 Податкового кодексу України, статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Луганській області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про стягнення податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі 329504,93 грн задовольнити повністю.
Стягнути кошти Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» (код ЄДРПОУ 03339851, місцезнаходження: 93106, Луганська область, м. Лисичанськ, вул.Свердлова, 168) з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих цього платника за податковим боргом з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин в загальному розмірі 329504 (триста двадцять дев'ять тисяч п'ятсот чотири) гривні 93 копійки, з яких 326005 (триста двадцять шість тисяч п'ять) гривень 94 копійки - основного платежу, 3498 (три тисячі чотириста дев'яносто вісім) гривень 99 копійок - пені.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 07 листопада 2016 року.
Суддя С.М. Чиркін