Ухвала суду № 62524984, 02.11.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2016
Номер справи
815/63/16
Номер документу
62524984
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/63/16

Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г. П. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 липня 2016 року у справі за адміністративним позовом виконавчого комітету Одеської міської ради до Одеського міського управління юстиції в особі Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_2, треті особи ОСОБА_3, ОСОБА_1 про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

05.01.2016р. виконавчий комітет Одеської міської ради звернувся до суду з позовом до Одеського міського управління юстиції в особі Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_2, треті особи ОСОБА_3, ОСОБА_1 про скасування рішення від 28.02.2014р. №11294505 про державну реєстрацію прав на дачний будинок, розташований за адресою АДРЕСА_1 за ОСОБА_3 /т.1 а.с.4-10/

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 02.07.2016р. позов задоволений.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні справи, тому просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Згідно із п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання, належним чином повідомлені про розгляд справи, не прибули сторони, які беруть участь у справі.

Судом першої інстанції встановлено, що 28.02.2014р. державним реєстратором ОСОБА_2 прийнято рішення №11294505 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, на підставі якого до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про державну реєстрацію права власності ОСОБА_3 на дачний будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1. /т.1.а.с.15, 171/

Як вбачається з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 28.02.2014р. НОМЕР_3, підставою виникнення права власності зазначено свідоцтво про право власності НОМЕР_2, видане 28.02.2014р. державним реєстратором реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_2 /т.1. а.с.12/

28.02.2014р. державним реєстратором реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області ОСОБА_2 видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно НОМЕР_2, згідно якого ОСОБА_3 на праві приватної власності належить дачний будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 234,7кв.м., житловою площею 120,5кв.м. /т.1 а.с.14. 170/

Апелянт вважає рішення суду першої інстанції неправомірним та просить його скасувати, з підстав набуття права власності на вказаний об'єкт у передбаченому законом порядку.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши докази у справі, вислухавши думку сторін, судова колегія дійшла до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін, з наступних підстав.

Згідно з ст.6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності " управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування.

За приписами ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі будівництва, серед іншого, належать повноваження щодо: здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу; здійснення контролю за забезпеченням надійності та безпечності будинків і споруд незалежно від форм власності в районах, що зазнають впливу небезпечних природних і техногенних явищ та процесів.

Позивач наголошує, що будівництво вищезгаданого об'єкта здійснено ОСОБА_3 самочинно, із порушенням визначеного законодавством публічного порядку проведення реконструкції об'єктів нерухомого майна, що унеможливило виконання відповідачем покладених на нього повноважень у сфері контролю за дотриманням законодавства під час забудови території міста, в чому полягає порушений інтерес позивача. На думку позивача, наведені факти самочинної реконструкції об'єкта нерухомого майна та подальше скасування реєстрації декларації про введення в експлуатацію такого об'єкта дають підстави вважати, що документи, подані ОСОБА_3 для державної реєстрації права власності на вищезазначений об'єкт нерухомого майна, не відповідають вимогам чинного законодавства, містять недостовірні відомості та є такими, що не підтверджують право власності ОСОБА_3 на вказаний реконструйований об'єкт нерухомості, що виключає державну реєстрацію такого речового права як офіційного визнання і підтвердження державою факту виникнення у ОСОБА_3 прав на вказане нерухоме майно з характеристиками, яке воно отримало після проведення реконструкції. Існування офіційно визнаного та, відповідно, гарантованого державою права власності третьої особи на реконструйований об'єкт як такий, що введений в експлуатацію відповідно до вимог чинного законодавства, унеможливлює, на думку позивача, вжиття останнім заходів з реалізації покладених на нього функцій у сфері містобудівної діяльності.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що правовідносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004р. №1952-ІV (далі - Закон №1952-IV) (в редакцій чинної на час виникнення спірних реєстраційних дій).

Відповідно до ст.2 Закону №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; державний реєстр речових прав на нерухоме - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.

Державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані права і обтяження, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав; порядок ведення Державного реєстру прав визначає Кабінет Міністрів України.

Згідно з ч.1 ст.5 Закону №1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Статтею 15 Закону встановлений порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень. Державна реєстрація прав та їх обтяжень проходить наступні стадії: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Частиною 4 цієї ж статті Закону передбачено, що державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Процедура проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013р. «Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» (далі - Порядок №868).

Суд звертає увагу, що державна реєстрація речового права ОСОБА_3 проводилась із видачею свідоцтва на право власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна у зв'язку з набуттям права власності на об'єкт нерухомого майна (реконструйований дачний будинок), особливості проведення якої на момент виникнення спірних правовідносин було врегульовано Порядком №868.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.18 Закону №1952-IV свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно, видається, зокрема, фізичним та юридичним особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна.

Згідно з п.24 Порядку №868 у випадках, установлених законом, державний реєстратор органу державної реєстрації прав після прийняття рішення про державну реєстрацію права власності, відкриття відповідного розділу Державного реєстру прав та/або внесення записів до зазначеного Реєстру формує свідоцтво про право власності на нерухоме майно (далі - свідоцтво). Свідоцтво оформляється у двох примірниках, один з яких долучається до реєстраційної справи, а другий видається заявнику.

Згідно з абз.9 п. 49 Порядку №868 для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на реконструйований об'єкт нерухомого майна (в тому числі в результаті переведення об'єкта нерухомого майна з житлового у нежитловий або навпаки) заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає: документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані); документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; письмову згоду співвласників багатоквартирного будинку (в разі добудови аттикових і мансардних поверхів та приєднання місць загального користування); документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (в разі коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна змінилася його адреса).

Разом з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень позивачем подані наступні документи: витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, серія та номер:НОМЕР_5, виданий 21.02.2014р. реєстраційною службою ОМУЮ; свідоцтво про право на спадщину, серія та номер: НОМЕР_9, видане 17.08.2012р. приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу; державний акт на право власності на земельну ділянку, серія та номер: НОМЕР_4, виданий 16.06.2011р. Управлінням Держкомзему у місті Одесі; декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, серія та номер ОД НОМЕР_6, зареєстровану 09.09.2013р. інспекцією ДАБК в Одеській області; довідку з адресного реєстру міста Одеси про резервування адреси об'єкта нерухомого майна, серія та номер: 357506/1, видану юридичним департаментом Одеської міської ради; технічний паспорт, серія та номер: 023948, виданий 15.04.2013р. КП "ОМБТІ та РОН", що вбачається з картки прийому заяви НОМЕР_10. /а.с.186/

Як вбачається з матеріалів справи, проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на реконструйований об'єкт нерухомого майна здійснювалась, зокрема, з урахуванням декларації про готовність об'єкта до експлуатації, серія та номер ОД НОМЕР_6, зареєстрованої інспекцією ДАБК в Одеській області.

Згідно із декларацією про готовність об'єкта до експлуатації №ОД НОМЕР_6 від 09.09.2013р. «Реконструкція дачного будинку з будівництвом прибудови (літ. "к") та масандри (літ. "К") АДРЕСА_1», замовником якого є ОСОБА_3, загальна площа будинку складає 234,7кв.м, житлова площа 120,5кв.м. /а.с.22-28/

Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області за результатами позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 02.07.2014р. виявлено недостовірні дані в повідомленні від 20.08.2013р. №ОД НОМЕР_7 та декларації від 09.09.2013р. НОМЕР_8.

Наказом інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області №79 "CK" від 03.07.2014р. «Про скасування реєстрацій повідомлення про початок виконання будівельних робіт та декларації про готовність об'єкта експлуатації» скасовано реєстрацію повідомлення від 20.08.2013р. №ОД НОМЕР_7 про початок виконання будівельних робіт, про зміну даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт з реконструкції дачного будинку з будівництвом прибудови (літ. "к") та масандри (літ. "К") за адресою: АДРЕСА_1, замовник будівництва ОСОБА_3 (ІН -НОМЕР_1); скасовано реєстрацію декларації від 09.09.2013р. НОМЕР_8 про готовність об'єкта до реконструкції дачного будинку з будівництвом прибудови (літ. "к") та масандри (літ. "К") за адресою: АДРЕСА_1, замовник будівництва ОСОБА_3 (ІН -НОМЕР_1). При цьому зазначено, що проектна документація не розроблялась, авторський нагляд не здійснювався, вихідні дані на проектування не видавались, ОСОБА_3 подано недостовірні дані до декларації від 09.09.2013р. НОМЕР_8, порушено ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.ст.7, 26 Закону України «Про архітектурну діяльність», п.п.4,3; 4,5 ДБН А.2.2-3-2012. /а.с.29-30/

Таким чином, проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на реконструйований об'єкт нерухомого майна, дачний будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, здійснено на підставі документів, які скасовані, як протиправні.

Слід також зазначити, що ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції Закону України №834-VIII врегульовано питання внесення записів до Державного реєстру прав, змін до них та їх скасування.

Згідно з ч.1 ст.26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав.

У разі зміни ідентифікаційних даних суб'єкта права, відомостей про об'єкт нерухомого майна, у тому числі зміни його технічних характеристик, виявлення технічної помилки в записах Державного реєстру прав чи документах, виданих за допомогою програмних засобів ведення цього реєстру (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), за заявою власника чи іншого правонабувача, а також у випадку, передбаченому підпунктом "в" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, вносяться зміни до записів Державного реєстру прав.

У разі якщо помилка в реєстрі впливає на права третіх осіб, зміни до Державного реєстру прав вносяться на підставі відповідного рішення суду.

Подання та отримання документів за заявою про внесення змін до записів Державного реєстру прав здійснюються у порядку, передбаченому для державної реєстрації прав.

Частиною 2 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Беручи до уваги наведене, приймаючи до уваги встановлені судом обставини в сукупності, враховуючи, що документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасовано, суд першої інсианції дійшов вірного висновку про наявність підстав для скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_2 №11294505 від 28.02.2014р. про державну реєстрацію прав на дачний будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_3

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення.

Керуючись ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 липня 2016 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: Н.В. Вербицька

Суддя: О.В. Джабурія