Постанова № 62521252, 03.11.2016, Роменський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
03.11.2016
Номер справи
585/4056/16-а
Номер документу
62521252
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 585/4056/16-а

Номер провадження 2-а/585/64/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2016 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді: Яковець О.Ф.

при секретарі: Шемчук І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ромни адміністративний позов ОСОБА_1 до Роменського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним та скасування розпорядження № 143467 від 03.10.2016 року, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом до Роменського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним та скасування розпорядження № 143467 від 03.10.2016 року.

Свої вимоги мотивує тим, що з 29.05.1995 року він працює в органах прокуратури України. Його стаж роботи на слідчих посадах становить понад 21 рік. Наявність вказаного стажу роботи дає йому право на пенсію за вислугою років, на підставі ст.50-1 ЗУ « Про прокуратуру» у розмірі 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати. 30.09.2016 року він звернувся до відповідача з заявою та відповідними документами для обчислення, призначення, переведення та виплати йому пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789 - XII у розмірі 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати, згідно довідки Генеральної прокуратури України від 28.09.2016 р. № 18-1270 зп без обмеження граничного розміру. 03.10.2016 року за результатами розгляду його заяви відповідачем безпідставно прийнято рішення у вигляді розпорядження № 143467 від 03.10.2016 року, про яке проінформовано листом від 04.10.2016 № 5909/ 03-18, яким відмовлено в обчисленні, нарахуванні, переведенні на пенсію та виплаті такої пенсії без обмеження її граничного розміру. В листі зазначено, що починаючи з 01.06.2015 згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213- УШ « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія / щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до ЗУ в тому числі « Про прокуратуру». Тобто з 01.06.2015 року пенсії, що визначені в порядку та на умовах, згідно із ЗУ «Про прокуратуру», не призначаються. Дане рішення він вважає незаконним та таким, що порушує його право на належний рівень соціального забезпечення, гарантоване Конституцією України.

Тому просив визнати протиправними та скасувати розпорядження № 143467 від 03.10.2016 року Роменського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області та зобов'язати Роменське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити обчислення, призначення, переведення та виплачувати йому пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789 - XII у розмірі 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати, згідно довідки Генеральної прокуратури України від 28.09.2016 року № 18-1270 зп без обмеження її граничного розміру; стягнути на його користь судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.

Позивач в судове засіданні позов підтримав та просив його задовільнити посилаючись на викладені в ньому обставини.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував. Свої заперечення мотивував тим, що на виконання постанови Роменського міськрайонного суду від 11.09.2015 року 31.12.2015 року управлінням призначено позивачу пенсію за вислугу років відповідно до ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» Таким чином позивачем право на пенсійне забезпечення уже реалізовано і захищено у судовому порядку рішенням суду, яке набрало законної сили, що є відповідно до п.4 ч.1 ст. 157 КАС України підставою для закриття провадження у справі. Вимога позивача про застосування ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року при вирішення питання про призначення та переведення пенсії є також безпідставною, оскільки вказаний Закон втратив чинність 15.07.2015 року на підставі ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697 - VII. Відповідно до ч. 15 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року особам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/ щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються. Оскільки позивач до теперішнього часу продовжує працювати в органах прокуратури призначена йому пенсія не виплачується. Виплата пенсії розпочнеться після звільнення з роботи. Після 15.07.2015 року відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213 працівники прокуратури не мають права на призначення пенсії за вислугу років на умовах, передбачених ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697 - VII. Тому управління вважає вимоги позивача безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Дослідивши матеріали справи , суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що з 29.05.1995 року позивач працює в органах прокуратури України і на даний час перебуває на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу з розслідування кримінальних проваджень управління з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України ( а.с.20-22).

З 28.06.1988 року по 29.05.1990 року позивач перебував на строковій військовій службі (а.с.15-16).

30.09.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ у розмірі 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати, згідно довідки Генеральної прокуратури України від 28.09.016 року № 18-1270 зп ( а.с.17, 23-25).

Розпорядженням №143467 від 03.10.2016 року відповідач в перерахунку пенсії за вислугу років відмовив у зв'язку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213- VІІІ з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/ щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до ЗУ «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. Таким чином, відсутні підстави для проведення зміни розрахунку пенсії за вислугу років відповідно до ЗУ «Про прокуратуру». Про прийняте рішення позивача було повідомлено листом віх № 3909/03-18 від 04.10.2016 року ( а.с.18-19).

Постановою Роменського міськрайонного суду від 11 вересня 2015 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції від 16.07.2015 року ( а.с.121-122). В даній постанові зазначено, що станом на 03 серпня 015 року ОСОБА_1 має стаж 22 роки 1 місяць 5 днів , в тому числі: час проходження військової служби ( з 28.06.1988 року по 29.05.1990 року 1 рік 11 місяців 1 день) та час роботи в органах прокуратури ( з 29.05.2015 року по 03 серпня 2015 року ).

Тобто, позивач отримав право на пенсійне забезпечення за вислугу років в 2013 році.

Згідно ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», прокурорам і слідчим, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором, у тому числі на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу".

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час набуття позивачем права на пенсію за вислугою років , прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з ч. 2 статті 50-1Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

У відповідності до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частина 17 статті 50-1Закону України «Про прокуратуру» передбачає перерахунок пенсій для прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, порядок перерахунку пенсій визначався частинами 12, 17, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які передбачали наступний порядок: «Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії переховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею».

Положення законодавства України, в редакції, що діяло на час виникнення права на пенсію, так і на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, гарантувало право на одержання пенсії, виходячи з розміру одержуваних доходів на час звільнення.

Крім того, згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював позицію, згідно з якою Конституція України виділяє певні категорії громадян України, котрі потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року, № 5-рп/2002у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових, економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13, №21-420а13) та від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13), які відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковими для всіх судів України.

Таким чином, посилання відповідача на внесені зміни до положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та відмова позивачу в перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, є необґрунтованими, адже не підлягають застосуванню нові положення законодавства до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Більш того, таке застосування норм права суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Тому суд прийшов до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню.

У відповідності до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуждає всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.19 Конституції України, ст. ст. 2, 6, 18, 71, 86, 100, 128, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Роменського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним та скасування розпорядження № 143467 від 03.10.2016 року задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати розпорядження № 143467 від 03.10.2016 року Роменського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області.

Зобов'язати Роменське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити обчислення, призначення, переведення та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789 - XII у розмірі 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати, згідно довідки Генеральної прокуратури України від 28.09.2016 року № 18-1270 зп без обмеження її граничного розміру.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Роменського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1 551 ( п'ятсот п'ятдесят одна ) грн. 20 коп. витрат по оплаті судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.

Суддя підпис:

Копія вірна...

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ О. Ф. Яковець