Зіньківський районний суд Полтавської області
Справа № 530/1380/16-а
Номер провадження 2-а/530/26/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.11.2016 року місто Зіньків
Зіньківський районний суд Полтавської області в складі головуючого судді Дем'янченка С.М. при секретарі Тараненко Т.І., розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України (далі по справі УПФУ) в Зіньківському районі Полтавській області про визнання незаконними(протиправними) дії рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язати вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення ,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Зіньківського районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області про визнання незаконними(протиправними) дії рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язати вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення.
З позову вбачається, що ОСОБА_1 16.09.2016 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області про перерахунок пенсії призначеної згідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-BP, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111). Листом від 26.09.2016 року №10/Ш-02 відповідачем відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 12.07.2001 року зі змінами та доповненнями. Приймаючи таке рішення відповідач послався на п.5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213,яким передбачено у разі не прийняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій,у тому числі спеціальних,на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про Прокуратуру","Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України","Про дипломатичну службу", податкового та Митного кодексів України,положення про помічника-консультанта народного депутата України,"Про Кабінет Міністрів України","Про статус народного депутата України","Про службу в органах місцевого самоврядування". У зв"язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивач зазначив ,що у 2012 році відповідачем призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90% від суми його місячної заробітної плати на посаді прокурора району відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-BP, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111), тобто в редакції яка була чинна на момент призначення пенсії.
Відповідно до ч.1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції,що діяла на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років не залежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої щомісячної чинної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 %, але не більше 90 % від суми місячного чинного заробітку. Позивач вважає, що вказана відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії є незаконною та необґрунтованою, такою, що грубо порушує його права, законні інтереси та норми Конституції України у зв'язку з чим звернувся до суду і просив визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 січня 2016 року , виходячи з розрахунку 90% від суми місячної(чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 27.05.2016 року № 18-278/вих.-16 у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників згідно статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (№1789-ХІІ) та здійснити відповідні виплати з 01.12.2015 року, різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією та стягнути на його користь понесені судові витрати.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав, послався на обставини викладені в позовній заяві, представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області Сень О.Ф. позов не визнала, послалася на заперечення яке приєднане до матеріалів справи ( а.с.24-25), просила відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1 представника відповідача управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області Сень О.Ф, оглянувши в судовому засіданні пенсійну справу №153415 ОСОБА_1, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи та давши їм належну оцінку, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області про визнання незаконними (протиправними) дії рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язати вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено,що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року в селі Лука Лубенського району Полтавської області ( а.с.10). ОСОБА_1 з вересня 2012 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області та отримує пенсію за вислугою років. 16 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області із заявою, згідно якої просив здійснити перерахунок пенсії за вислугою років за правилами частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001р. № 2663-ІІІ "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру",(1789-ХІІ), згідно поданої довідки Прокуратури Полтавської області від 27.05.2016 № 18-278 вих.-16 (а.с.15), про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 01 січня 2016 року. Довідка для перерахунку пенсії позивачу надана у зв"язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів"
Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області листом від 26.09.2016 року № 10/Ш-02 відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».( а.с.16)
На час звернення до управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області згідно наданої прокуратурою Полтавської області довідки від 27.05.2016 № 18-278 вих.-16 вислуга років, яка дає право на призначення пенсії відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001 р. № 2663-ІІІ "Про зміни до Закону України "Про прокуратуру", чинної на час виходу на пенсію, складає 37 років 4 місяці 26 днів із яких: 15 років 5 місяців 2 дні в органах прокуратури, 21 рік 4 місяці 24 дні на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ.
Суд вважає, що у діяльності посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області при прийнятті рішення мають місце порушення вимог Конституції України, та законодавства України про пенсійне забезпечення та загальнообов'язкове пенсійне страхування, Закону України «Про прокуратуру».
Зокрема, відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014, який набрав чинності та вступив в дію з 15 липня минулого року гарантії незалежності прокурора забезпечуються належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням.
Частиною 5 цієї статті передбачено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, інші державні органи, їх посадові та службові особи, а також фізичні та юридичні особи і їх об'єднання зобов'язані поважати незалежність прокурора та спрямуватися від здійснення у будь-якій формі впливу на прокурора з метою перешкоджання виконанню службових обов'язків або прийняття ним незаконного рішення.
Однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, відповідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Згідно частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України № 2663-ІІІ від 12.07.2001р. "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", за правилами якої було призначено пенсію за вислугою років, передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ)зі змінми відповідно до Закону України від 23.03.2014 року № 1170-VІІІ у редакції яка була чинною на момент призначення пенсії позивачу встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07. 2001р.) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з збільшенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати що існували на день його звільнення з роботи.
На підставі частини 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, за вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
01 жовтня 2011 р. частину 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» було замінено двома частинами відповідно до п.п. 4 п. 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011р. № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Відповідно до частини 2 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній з 01 жовтня 2011 р. та на час звернення із заявою про перерахунок пенсії, пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії та вводиться обмеження максимального розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Цією ж статтею передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідач не врахував, що норми Закону в редакції на час призначення позивачу пенсії, не передбачають обмеження максимального розміру пенсії, тим же Законом передбачена виплата при перерахунку пенсії різниці виплачених сум за минулий час не більше як за 12 місяців.
Очевидним є, що змінами у статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які були внесені Законом України від 08.07.2011 р. № 3668-VI встановлено новий порядок призначення та визначення розміру пенсії за вислугою років прокурорам та слідчим, яка призначається після 08 липня 2011 р. та до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
У зв"язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вишезазначеними законами, не призначаються.
Крім того ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-18 передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На сьогодні в Україні така постанова відсутня в зв"язку з чим законодавчі підстави проведення перерахунків відсутні.
Відповідно до вищезазначеного, порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим Законом.
У п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, також зазначено лише про призначення пенсій, тобто особи, які звертаються вперше про призначення пенсії.
Однак, враховуючи, що пенсія позивачу призначена раніше, тобто до внесення змін у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», та в подальшому виключення із Закону України «Про прокуратуру», норми вищевказаних Законів не підлягають застосуванню. Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно із ст. 22 Конституцією України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тому, звуження змісту та обсягу права на перерахунок пенсії, шляхом позбавлення такого права у зв`язку із прийняттям нових законів, або внесення змін до чинних законів, як зазначено у відповіді відповідача, за вказаної статтею Конституції України не допускається.
Крім того, згідно ст.ст. 22, 64, 58 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлено законами України (у даному випадку Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Відтак, відповідач має провести перерахунок та виплату пенсії позивачеві, виходячи з розміру отриманої пенсії 90 відсотків із врахуванням довідки прокуратури Полтавської області від 27.05.2016 № 18-278 вих.-16. Відповідно до законодавства перерахунок пенсії належить до обов'язків Пенсійного фонду України, який відповідно до Конституції України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами не поширюються на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
Таким чином, нова редакція (2011р.) ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 86 нового Закону України «Про прокуратуру»(2014 року) суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цих законів.
Враховуючи вищевикладене,дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення, оскільки позов є обґрунтованим, визнання Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VII правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянин Конституційним Судом України вважається скасуванням або обмеженням цих прав свобод (Рішення КСУ справа N 1-28/2008), а безпідставне поширення його дії на нові законодавство є порушенням ст. 58 Конституції України.
Відповідно до положень ст.94 КАС України документально підтверджений сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Врахувуючи викладене, керуючись ч.3 ст. 22 Конституції України, ст. ст. 16, 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII , ст.ст.2,6,17,18,19, 94,104-106,162,163, ч.І ст. 267 КАС України,суд,-
ПОСТАНОВИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області про визнання незаконними(протиправними) дії рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язати вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії .
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області провести перерахунок пенсії, ОСОБА_1 починаючи з 01 січня 2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної ( чинної) заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Полтавської області від 27.05.2016 № 18-278 вих.-16 у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників згідно статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру"( №1789-ХІІ) та здійснити відповідні виплати з 01.12.2015 року різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією.
Стягнути з Державного Бюджету України в особі Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя АДРЕСА_1 витрати пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зіньківський районний суд Полтавської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови в письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст виготовлено: 04.11.2016 року.
Суддя -