Постанова № 62510058, 28.09.2016, Коростишівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
28.09.2016
Номер справи
280/489/16-а
Номер документу
62510058
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Коростишівський районний суд Житомирської області

Справа № 280/489/16-а

Провадження № 2-а/280/40/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 вересня 2016 року м.Коростишів

Коростишівський районний суд Житомирської області

в складі: головуючого-судді Пасічного Т.З.

при секретарі Сьомак С.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Коростишева адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з даним позовом про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії. Свої вимоги мотивує тим, що вона отримує пенсію по інвалідності, оскільки є інвалідом 2 групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з аварією на ЧАЕС. В березні 2016 року вона звернулася до УПФ України в Коростишівському районі з письмовою заявою, в якій просила перевести її та нарахувати пенсію відповідно до ст.54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак отримала відмову з посиланням на відсутність довідки про періоди проживання в зоні відчуження, витягу з акту огляду ЛТЕК про результати визначення ступені втрати професійної працездатності в процентах, потребах додаткових видах допомоги. Також у відповіді зазначено, що перерахунок з одного виду пенсї на інший є недоцільним, оскільки веде до зниження розміру пенсії. Таким чином, відповідач безпідставно відмовляється здійснити перерахунок пенсії за віком. Тому позивач просить суд визнати за позивачем право переведення з одного виду пенсії на інший, а саме: з отримуваної пенсії по інвалідності відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», право в нарахуванні та отриманні безстрокової пенсії та зобов'язати відповідача провести її переведення, перерахування та щомісячну виплату з часу подання заяви, тобто з 23.03.2016р.

Позивач в судовому засіданні позов підтримала з викладених в ньому підстав, просила суд його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях, з посиланням на правомірність прийнятого рішення УПФ в Коростишівському районі. В задоволенні позову просить відмовити.

Суд, вивчивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та віднесена до 1 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с.6), є інвалідом ІІ групи у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з наслідками аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією довідки до акта МСЕК від 16.10.2014р.

Позивач перебуває на обліку в УПФ Коростишівського району та отримує пенсію по інвалідності 2 групи загального захворювання з урахуванням додаткової пенсії як потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи.

При зверненні до УПФ в Коростишівському районі щодо переведення та перерахування пенсії отримала відмову - листа № 2198/03 від 30.03.016р. з посиланням на відсутність підстав для відпрацювання перерахунку переходу з одного виду на інший, так як відсутні довідка про періоди проживання в зоні відчуження; витяг з акту огляду ЛТЕК про результати ступіню втрати професійної працездатності в процентах, потреби в додаткових видах допомоги. Також зазначено, що перерахунок з одного виду пенсії на інший є недоцільним, оскільки веде до зниження розміру пенсії (а.с.5).

Відповідно до ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»» від 25.11.2005р. № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.

Пунктом 2.3. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначений вичерпний перелік документів необхідних для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до п.2.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за бажанням пенсіонера за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.

Враховуючи положення ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пунктів 2.3, 2.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій), переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за документами, що є в пенсійній справі.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Частиною 3 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України (частина 2 статті 46 Конституції України).

За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають статті 54 та 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

Визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям делеговано Кабінету Міністрів України. На виконання згаданих вимог закону Кабінетом Міністрів України 23 листопада 2011 року прийнято постанову №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 р. №3-рп/2012 дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані в межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» немає прямого обмеження застосування відповідних положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На час виникнення спірних правовідносин не встановлено обмежень.

Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що по адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Відповідно до Положення про місцеві управління Пенсійного Фонду України, саме управління за місцем проживання позивача - Управління Пенсійного Фонду України в Коростишівському районі здійснює призначення, нарахування та перерахунок пенсій.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Згідно ст.55 Конституції України права, свободи громадян захищаються судом.

Суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їхні права і свободи порушені або порушуються , створено або створюються перешкоди для їх реалізації, або мають місце інші ущемлення прав та свобод.

Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справи в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свобод в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст.6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Частиною третьою ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

В розумінні Кодексу адміністративного судочинства України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Таким чином адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для відновлення порушеного права у звязку із прийняттям рішення суб'єктом владних повноважень особа повинна довести, яким чином відбулось порушення її прав. Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.

Отже, право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Таким чином, для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Тому доводи відповідача не знайшли підтвердження. Відповідач, застосовуючи при перерахунку пенсії лише підзаконні акти, в яких розміри нарахувань встановлені менші, ніж визначено законом, порушив права позивача.

Враховуючи вищевказане, позивач має право на визнання за ним права отримання пенсії у відповідності до ст.ст. 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Керуючись ст.ст. 2, 6, 11 17, 18, ч.2 ст.71, 104, 105, 160 КАС України, на підставі ст.ст. 50 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.10, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.2.3, 2.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не переведення та несплати ОСОБА_1 пенсії та надбавки до пенсії у розмірах, передбачених ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Визнати за ОСОБА_1 право на переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, а сааме: з отриманої пенсії по інвалідност відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», право в нарахуванні та отриманні пенсії у відповідності до ст.55,57 Закону України і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перевести ОСОБА_1 на пенсію відповідно до ст.ст. 55, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснити перерахунок та виплачувати їй пенсію з 23 березня 2016 року.

Постанова може бути оскаржена сторонами протягом десяти днів з дня отримання її копії до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області.

Суддя Т.З.Пасічний