Справа № 296/7256/16-а
2-а/296/272/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 жовтня 2016 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м.Житомира Галасюк Р.А., розглянувши одноособово у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про призначення пенсії, -
встановив:
В серпні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просив: визнати неправомірною відмову відповідача щодо призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах неправомірною; зобов'язати останнього призначити йому з 20.05.2016 року пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чарнобильської катастрофи».
Обґрунтовуючи свої вимоги, ОСОБА_1 зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), оскільки в 1986 році знаходився в зоні відчуження, а тому має право на пенсійне забезпечення із зменшенням пенсійного віку на 10 років. Однак, відповідач незаконно відмовив йому в призначенні такої пенсії із мотивів, що період його перебування в 1986 році у зоні відчуження не підтверджений первинними документами.
Від відповідача надійшли заперечення на позов, відповідно до яких позов не визнає, просить відмовити в його задоволенні.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) згідно до посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 18 березня 2014 року Житомирською облдержадміністрацією.
20.05.2016 року позивач звернувся із заявою до Житомирського об»єднаного управління Пенсійного фонду в якій просив призначити для нього пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, в чому відповідач йому відмовив.
Вирішуючи питання правомірності дій відповідача суд зазначає про таке.
Відповідно до ст. 26 ч. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
В силу абзацу 1 частини 1 статті 55 Закону № 796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів зоні відчуження, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 10 років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106 затверджено Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно цього Переліку до зони відчуження віднесені населені пункти Чорнобильського і Поліського районів Київської області, у тому м. Чорнобиль.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додається, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
За змістом пункту 2 частини 1 статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» категорія 2 особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюється учасникам ліквідації аварії при їх роботі у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».
Як вбачається з матеріалів справи, посвідчення учасника ліквідації наслідків на Чорнобильній АЕС 2 категорії позивачу видано 18.03.2014 і є чинним.
Відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. N 51, пунктів 2,3 - посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства. Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А.
Отже, в даному випадку ЖОУПФ в Житомирській області безпідставно зводить спір до правомірності встановлення статусу громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, заперечуючи факт участі позивача у ліквідації наслідків на ЧАЕС, що не відноситься до компетенції відповідача, а відтак його дії щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років є незаконними.
Керуючись наведеним, ч.3 ст.160 ст.158-163 КАС України суд,-
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Житомирського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 18.08.2016 року в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах.
Зобов'язати Житомирське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України від 28 лютого 1991 р. № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку на 10 років з 20.05. 2016 року.
Допустити негайне виконання постанови в межах суми платежу за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови у повному її обсязі.
Суддя Р. А. Галасюк