ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/1902/16-а
Рядок статзвіту № 87
02 листопада 2016 року
Костопільський районний суд Рівненської області в складі
головуючий суддя Цвіркун О. С.
з участю секретаря Забейди А.В.
за участю позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Мельник Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Костопіль справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію, суд -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_3 звернулася в суд з позовом до Управління пенсійного фонду в Костопільському районі про визнання неправомірними дії управління щодо відмови їй у призначенні пенсії за віком з урахуванням статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та відповідно зобов'язати відповідача призначити їй пенсію за віком з урахуванням вищевказаного закону.
Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що 02 серпня 2016 року вона звернулася до Управління пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області по питанню призначення їй пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки вона з грудня 1987 року по 05.08.1988 року, та з 22.08.1990 року по 29.04.1991 року проживала без реєстрації в селі Кузьмівка Сарненського району, а згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 року № 106 даний населений пункт відноситься до третьої зони гарантованого добровільного відселення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Однак Управлінням пенсійного фонду в Костопільському районі їй було відмовлено в призначенні пенсії, оскільки первинними документами не підтверджено факт постійного проживання у зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років станом на 01.01.1993 року. Дані дії відповідача позивач вважає неправомірними, так як нею до Управління пенсійного фонду в Костопільському районі було надано посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 3 серії НОМЕР_1, а також документи, які підтверджують факт її постійного проживання не менше трьох років станом на 01.01.1993 у зоні гарантованого добровільного відселення. Керуючись статтями 6, 8, 19, 64, 92 Конституції України позивач звернулася до суду з вищевказаним позовом.
В судовому засіданні позивач позов підтримала з підстав зазначених в ньому, просила позов задоволити.
Представник відповідача Мельник Н.П. в судовому засіданні проти позову заперечила, просила відмовити в його задоволенні, посилаючись на обставини викладені в запереченні на позов.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали адміністративного позову, суд прийшов висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на зниження пенсійного віку на З роки та додатково на 1 рік за 2 роки проживання або роботи, але не більше 6 років.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 р., передбачено, що для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку необхідні: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування, (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Відповідно до частини 3 ст.65 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим законом.
Статус ОСОБА_3, як громадянина, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 01.02.2010 року (а.с. 21).
Судом встановлено, що 02.08.2016 року остання звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області із заявою про призначення їй пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
29.09.2016 року Управлінням Пенсійного фонду України в Костопільському районі винесено рішення про відмову ОСОБА_3 в призначенні пенсії, оскільки первинними документами не підтверджено факт постійного проживання у зоні гарантованого добровільного відселення не менше 3 років станом на 01.01.1993 року.
В поданих запереченнях відповідач вказує на те, що у матеріалах пенсійної справи міститься копія паспорта позивача, у якій відсутні сторінки із пропискою у с. Кузьмівка Сарненського району з грудня 1987 по 29.04.1991 року, з 29.04.1991 року по 17.04.2003 року.
Однак, позивачем до управління було надано рішення Костопільського районного суду від 14.10.2009 року, згідно якого встановлено факт проживання ОСОБА_3 в селі Кузьмівка Сарненського району Рівненської області в період з грудня 1987 року по 17.04.2003 року, в тому числі з грудня 1987 року по 29.04.1991 року без реєстрації (а.с. 22-23).
Відповідно до статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Даний факт також підтверджується довідками № 754 від 29.07.2016 року та № 753 від 29.07.2016 року виданими виконкомом Кузьмівської сільської ради Сарненського району Рівненської області (а.с. 25-26).
Таким чином, судом встановлено, що позивач дійсно проживала в АДРЕСА_1 в період з грудня 1987 року по 17.04.2003 року, в тому числі з грудня 1987 року по 29.04.1991 року. Даний населений пункт, згідно Переліку населених пунктів, віднесений до зони гарантованого добровільного відселення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України №106 від 23.07.1991 року.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що дії Управління пенсійного фонду в Костопільському районі Рівненської області щодо відмови позивачу у призначенні пенсії з урахуванням статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними, а позовні вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
У відповідності до ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп. (а.с.1).
Керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 72, 158-159, 161-163, 167, 195, 267 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком з урахуванням статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком з урахуванням статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі уже поданих нею документів до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі на користь ОСОБА_3 судови збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдсят одна) гривня 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Костопільського районного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяО. С. Цвіркун