Справа № 369/11663/14-ц Головуючий у І інстанції Волчко А. Я.Провадження № 22-ц/780/5078/16 Доповідач у 2 інстанції Іванова І. В.Категорія 46 01.11.2016
УХВАЛА
Іменем України
01 листопада 2016 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі:
головуючого - Іванової І.В.,
суддів - Сліпченка О.І., Гуля В.В.
при секретарі - Тимошевській С.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду цивільну справу за апеляційною скаргою Першого заступника прокурора Київської області на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 30 червня 2016 року у справі за позовом заступника прокурора Київської області в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, Реєстраційної служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Управління Держземагентства у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання незаконними та скасування розпоряджень Києво-Святошинської районної державної адміністрації, визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки та свідоцтв про право власності на нерухоме майно, скасування рішень та витребування з незаконного володіння земельних ділянок,-
ВСТАНОВИЛА:
У листопаді 2014 року заступник прокурора Київської області в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України звернувся до суду з даним позовом мотивуючи тим, що Києво-Святошинська РДА своїми розпорядженнями порушила вимоги Земельного кодексу України при припиненні права постійного користування Міністерства оборони України земельною ділянкою площею 30 га в адміністративних межах Гореницької сільради та в подальшій передачі земельних ділянок у власність громадян для ведення ОСГ і зміни їх цільового призначення. Відповідно до розпоряджень Києво-Святошинської РДА розроблено та затверджено технічну документацію щодо інвентаризації земельної ділянки площею 30 га, з яких 22 га віднесено до категорії земель рекреаційного призначення та 8 га віднесено до категорії земель сільськогосподарського призначення.
Зазначає, що в подальшому на підставі розпоряджень РДА 19.10.2012 року ОСОБА_3 розроблено і затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,1014 га для ведення ОСГ, видано державний акт на право власності на земельну ділянку, який зареєстровано за № 322240001008085, а 15.11.2012 року було змінено цільове призначення даної земельної ділянки с ОСГ на ведення індивідуального садівництва та видано державний акт на право власності на земельну ділянку.
Відповідачам ОСОБА_2 також було розроблено і затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,4250 га для ведення ОСГ, видано та зареєстровано державний акт на право власності на цю земельну ділянку, ОСОБА_6 розроблено і затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,2717 га для ведення ОСГ, видано державний акт на право власності на земельну ділянку, а 15.11.2012 року змінено цільове призначення даної земельної ділянки с ОСГ на ведення індивідуального садівництва та видано державний акт на право власності на цю земельну ділянку.
ОСОБА_5 також розроблено і затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,4740 га для ведення ОСГ, видано державний акт на право власності на цю земельну ділянку, а 28.05.2013 року на підставі заяви ОСОБА_5 змінено цільове призначення даної земельної ділянки с ОСГ на ведення індивідуального садівництва та видано свідоцтво право власності на нерухоме майно.
ОСОБА_4 розроблено і затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,9970 га для ведення ОСГ, видано державний акт на право власності на цю земельну ділянку, а 10.04.2013 року на підставі заяви ОСОБА_4 здійснено розподіл земельної ділянки на дві частини - площею 1,2070 га та 0,79 га з видачею свідоцтв про право власності на нерухоме майно від 27.05.13 року, а на підставі іншої заяви від 10.04.2013 року було змінено цільове призначення земельної ділянки площею 0,79 га з ведення ОСГ на ведення індивідуального садівництва та видано свідоцтво право власності на нерухоме майно.
Таким чином, позивач просив суд визнати незаконним та скасувати розпорядження Києво-Святошинської районної державної адміністрації № 2386 від 27.09.2012 року «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки», № 2556 від 10.10.2012 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки», та розпоряджень щодо розроблення і затвердження проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок відповідачам за № 2196 від 18.09.2012 року, № 2701 від 19.10.2012 року, № 2899 від 29.10.2012 року, № 3029 від 15.11.2012 року, № 2193 від 18.09.2012 року, № 2703 від 19.10.2012 року, № 2191 від 18.09.2012 року, № 2704 від 19.10.2012 року, № 2901 від 29.10.2012 року, № 3028 від 15.11.2012 року, № 2190 від 18.09.2012 року, № 2705 від 19.10.2012 року, № 2195 від 18.09.2012 року, № 2699 від 19.10.2012 року.
Крім того, позивач просив визнати недійсними державні акти на право власності на земельні ділянки і скасувати їх державну реєстрацію, видані ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_6, скасувати рішення Реєстраційної служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень ОСОБА_5, ОСОБА_4 на земельні ділянки та визнати недійсними свідоцтва на право власності на нерухоме майно, видані ОСОБА_5 та ОСОБА_4 Витребувати з незаконного володіння на користь держави земельні ділянки: ОСОБА_3 земельну ділянку площею 1,1014 га, ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,4250 га, ОСОБА_6 земельну ділянку площею 1,2717 га, ОСОБА_5 земельну ділянку площею 0,4740 га, ОСОБА_4 земельну ділянку площею 1,2070 га, ОСОБА_4 земельну ділянку площею 0,79 га, які розташовані в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району.
Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 30 червня 2016 року в задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням Перший заступник прокурора Київської області подав апеляційну скаргу, яку мотивує тим, що суд неправильно застосував норми матеріального і процесуального права, не взявши до уваги особливість порядку використання земель оборони, правову позицію Верховного Суду України з аналогічних питань та практику Європейського суду з прав людини, тому просить скасувати рішення суду та задовольнити позовну заяву в повному обсязі, стягнути з відповідачів судовий збір.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді доповідача, пояснення учасників, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 18 вересня 2012 року Києво-Святошинська районна державна адміністрація Київської області прийняла розпорядження №2187 «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою Міністерства оборони України в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району», яким припинила право постійного користування Міністерства оборони України земельною ділянкою площею 30,00 га в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, і віднесла вказану ділянку до земель запасу.
З вказаного розпорядження вбачається, що припинення права постійного користування означеною земельною ділянкою відбулося на підставі клопотання Міністерства оборони України від 18.09.2012 року №220/6063 про добровільну відмову від цього права.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття вказаного розпорядження) землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України.
Згідно з п. а ч. 1 ст. 141 Земельного Кодексу України однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.
Частиною другою статті 142 Земельного Кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Таким чином, підставою припинення права постійного користування земельними ділянками державної власності, закріпленими за державними юридичними особами, відповідно до ст. 142 Земельного кодексу України є згода саме органу управління такої юридичної особи на вилучення земельних ділянок, тобто у даному випадку - Міністерство оборони України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України встановлено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Києво-Святошинська районна державна адміністрація Київської області є місцевим органом виконавчої влади і входить в систему виконавчої влади.
З урахуванням вимог п. 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України Києво-Святошинська районна державна адміністрація Київської області мала встановлене законом право припинити своїм розпорядженням право постійного користування Міністерства оборони України земельною ділянкою площею 30,00 га в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, і віднесла вказану ділянку до земель запасу.
Крім того, слід зазначити, що позивач заступник прокурора Київської області не оскаржує вказане розпорядження про припинення права постійного користування Міністерства оборони України земельною ділянкою площею 30 га.
Отже судом першої інстанції правильно встановлено, що при вирішенні питання про припинення права користування земельною ділянкою Києво-Святошинська районна державна адміністрація діяла в межах повноважень та у відповідності до чинних нормативно-правових актів України.
Як вбачається з матеріалів справи, заступник прокурора Київської області, посилаючись на те, що Києво-Святошинська районна державна адміністрація Київської області перевищила надані їй повноваження та розпорядилась землями оборони, оскаржує розпорядження Києво-Святошинської РДА про надання дозволу на розроблення та затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації спірної земельної ділянки та виділенні відповідачам у власність земельних ділянок, які прийняті на підставі розпорядження про припинення права постійного користування Міністерства оборони України земельною ділянкою, яке прокурор не оскаржує.
Ухвалюючи рішення про відмову в позові, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки Міністерство оборони України добровільно відмовилося від права постійного користування земельною ділянкою і вона припинала відповідати визначенню «землі оборони», встановленому ст. 77 Земельного кодексу України, Києво-Святошинська районна державна адміністрація Київської області мала всі законні підстави після цього віднести вказану земельну ділянку до земель запасу та розпорядитись нею.
Колегія суддів погоджується з таким висновком, з наступних підстав.
Підставою припинення права постійного користування земельними ділянками державної власності, закріпленими за державними юридичними особами, відповідно до ст. 142 Земельного кодексу України є згода саме органу управління такої юридичної особи на вилучення земельних ділянок, тобто у даному випадку - Міністерства оборони України.
Відповідно до ч. 5 ст. 116 Земельного Кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Судом встановлено, що 18 вересня 2012 року Києво-Святошинська районна державна адміністрація Київської області прийняла розпорядження №2187 «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою Міністерства оборони України в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району», яким припинила право постійного користування Міністерства оборони України земельною ділянкою площею 30,00 га в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, і віднесла вказану ділянку до земель запасу.
Позивач у своєму позові не заперечує того факту, що процедура припинення права постійного користування спірною земельною ділянкою Міністерства оборони України та її подальшої інвентаризації була проведена з додержанням вимог закону.
Крім того, позивачем не наведено порушень порядку передачі відповідних земельних ділянок у власність відповідачам та зміни цільового призначення.
Матеріали справи також не містять належних та допустимих доказів того, що спірні земельні ділянки відповідачів надані саме за рахунок земельної ділянки від користування якою відмовилось Міністерство оборони.
Так, судом встановлено, що на підставі розпоряджень Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 27.09.2012 року № 2386 та від 10.10.2012 року № 2556 розроблено та затверджено технічну документацію щодо інвентаризації земельної ділянки площею 30 га, що перебуває в землях запасу в адміністративних межах Гореницької сільської ради, з яких 22 га віднесено до категорії земель рекреаційного призначення та 8 га віднесено до категорії земель сільськогосподарського призначення.
Відповідно до п. 1 Постанови КМУ від 23 травня 2012 р. N 513 «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель» цей Порядок установлює вимоги до проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою та складення за її результатами технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель (далі - технічна документація).
До розмежування земель державної та комунальної власності формування земельних ділянок із земель запасу, не переданих у власність та користування, визначення їх угідь, а також віднесення таких земельних ділянок до певної категорії може здійснюватися за результатами інвентаризації земель, проведеної за рішенням сільських, селищних, міських рад - у межах населених пунктів, райдержадміністрацій - за їх межами.
Таким чином, Києво-Святошинська районна державна адміністрація Київської області з дотриманням вимог чинного законодавства віднесла земельну ділянку до земель запасу, рекреаційного призначення і земель сільськогосподарського призначення.
Крім того, судом встановлено, що в подальшому із земель сільськогосподарського призначення, на підставі розпоряджень Києво-Святошинської районної державної адміністрації № 2196 від 18.09.2012р. та № 2701 від 19.10.2012 р. ОСОБА_3 розроблено і затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,1014 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району та видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 з кадастровим номером НОМЕР_2, який зареєстровано в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 322240001008085.
На підставі розпоряджень Києво-Святошинської районної державної адміністрації № 2899 від 29.10.2012р. та № 3029 від 15.11.2012р. ОСОБА_3 затверджено проект землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 1,1014 га з кадастровим номером НОМЕР_2 в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району з ведення особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва та видано державний акт на право власності на земельну ділянку.
На підставі розпоряджень Києво-Святошинської районної державної адміністрації № 2193 від 18.09.2012р. та № 2703 від 19.10.2012р. ОСОБА_2 розроблено і затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,4250 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво- Святошинського району та видано державний акт на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3, який зареєстровано в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.
На підставі розпоряджень Києво-Святошинської районної державної адміністрації № 2191 від 18.09.2012р. та № 2704 від 19.10.2012р. ОСОБА_6 розроблено і затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,2717 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району та видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_4 з кадастровим номером НОМЕР_5, який зареєстровано в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 322240001008031.
Крім того, на підставі розпоряджень Києво-Святошинської районної державної адміністрації № 2901 від 29.10.2012р. та № 3028 від 15.11.2012р. ОСОБА_6 затверджено проект землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 1,2717 га з кадастровим номером НОМЕР_5 в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району з ведення особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва та видано державний акт на право власності на земельну ділянку.
На підставі розпоряджень Києво-Святошинської районної державної адміністрації № 2190 від 18.09.2012р. та № 2705 від 19.10.2012р. ОСОБА_5 розроблено і затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,4740 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво- Святошинського району та видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_6 з кадастровим номером НОМЕР_7, який зареєстровано в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 322240001008033.
Крім того, на підставі заяви ВТС № 915939, зареєстрованої в реєстрі за № 1808 від 28.05.2013р., ОСОБА_5 змінено цільове призначення земельної ділянки площею 0,4740 га з кадастровим номером НОМЕР_7 в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району з ведення особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва та видано свідоцтво право власності на нерухоме майно.
На підставі розпоряджень Києво-Святошинської районної державної адміністрації № 2195 від 18.09.2012р. та № 2699 від 19.10.12 ОСОБА_4 розроблено і затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,9970 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво- Святошинського району та видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_8 з кадастровим номером НОМЕР_9, який зареєстровано в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 322240001008034.
Крім того, на підставі заяви ВТС № 915772, зареєстрованої в реєстрі за № 1039 від 10.04.2013р., ОСОБА_4 здійснено розподіл земельної ділянки на дві частини - площею 1,2070 га з кадастровим номером НОМЕР_10 з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно та 0,79 га з кадастровим номером НОМЕР_11 з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно НОМЕР_12 від 27.05.2013р..
Також на підставі заяви ВТС № 915772, зареєстрованої в реєстрі за № 1039 від 10.04.2013р., ОСОБА_4 змінено цільове призначення земельної ділянки площею 0,79 га з кадастровим номером НОМЕР_11 в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району з ведення особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва та видано свідоцтво право власності на нерухоме майно.
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що земельні ділянки відповідачів з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, надані з земель запасу в адміністративних межах Гореницької сільської ради, з категорії земель сільськогосподарського призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Земельного Кодексу України громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Згідно з частиною третьою статті 20 Земельного Кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється згідно з Порядком зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2008 року № 502 та за ініціативою власників.
Таким чином, вирішуючи справу та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що оскаржувані розпорядження прийняті з дотриманням вимог чинного законодавства, тому немає підстав для їх скасування та відповідно для задоволення решти позовних вимог.
Зазначені висновки суду відповідають обставинам справи, а також узгоджуються з нормами матеріального та процесуального права, які судом правильно застосовані.
Доводи прокурора про те, що Києво-Святошинською районною державною адміністрацією розроблено та затверджено технічну документацію щодо інвентаризації земельної ділянки площею 30 га, а не проект землеустрою щодо зміни цільового призначення земель оборони на землі сільськогосподарського призначення, не заслуговують на увагу, оскільки чинне законодавство, що регулює правовідносини у сфері землеустрою, не містить прямої норми щодо обов'язковості розробки проекту землеустрою у випадку добровільної відмови від постійного користування земельної ділянки.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що, ухвалюючи оскаржуване судове рішення, суд правильно визначився з характером спірних правовідносин та нормами матеріального права, які підлягають застосуванню.
Проте, встановивши, що позов не підлягає задоволенню, суд першої інстанції в обґрунтування підстав такої відмови помилково послався на Указ Президента України «Про Міністерство аграрної політики та продовольства України» від 23 квітня 2011 року та Наказ Міністерства аграрної політики України від 12.12. 2008 року «Про затвердження примірного статуту державного підприємства, віднесеного до сфери управління Мінагрополітики», тому на думку судової колегії таке посилання підлягає виключенню з мотивувальної частини рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 308,314,315 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Київської області відхилити.
Рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 30 червня 2016 року залишити без змін.
Виключити з мотивувальної частини рішення суду посилання на Указ Президента України «Про Міністерство аграрної політики та продовольства України» від 23 квітня 2011 року та Наказ Міністерства аграрної політики України від 12.12. 2008 року «Про затвердження примірного статуту державного підприємства, віднесеного до сфери управління Мінагрополітики», як на підставу відмови у задоволенні позову.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий :
Судді :