Єдиний унікальний номер справи 185/2367/14-к
Провадження № 1-кп/185/7/16
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 жовтня 2016 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Самоткан Н.Г.
за участі секретарів - Перепелиці О.В., Муржиєвої І.О.
прокурорів - Крачка В.Г., Букура М.Є., Зейналової О.П.
захисника - адвоката Гусельникова М.О.
цивільного позивача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Павлограді кримінальне провадження № 42013040370000062 від 28 лютого 2013 року за обвинуваченням:
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Запоріжжя, одруженого, має на утриманні двох неповнолітніх дітей - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_7 року, працюючого директором ТОВ «Рециклінг-Лайн», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
З 07 червня 2011 року ОСОБА_3 обіймає посаду директора товариства з обмеженою відповідальністю «Рециклінг-Лайн», код ЄРДПОУ: 37707894, зареєстроване в м. Запоріжжі, вул. Кірова, 109 офіс, 21.
Згідно розділу 5 Статуту ТОВ «Рециклінг-Лайн», затвердженого протоколом № 1/11 від 07.06.2011 року, директор являється виконавчим органом управління товариства. Директор Товариства укладає угоди контракти та згоди, здійснює облік та внутрішній контроль за господарською діяльністю Товариства; визначає розміри платежів за послуги товариства; затверджує положення про оплату праці робітників товариства; несе персональну відповідальність за виконання покладених на товариство завдань; розпоряджається майном та коштами Товариства, представляє Товариство у відносинах з будь-якими українськими та іноземними юридичними та фізичними особами, укладає в країні та за її межами договори та інші угоди від імені Товариства; діє від імені Товариства межах, встановлених законодавством України та Статуту.
Згідно посадової інструкції директора ТОВ «Рециклінг-Лайн» від 08 червня 2011 року директор керує згідно з чинним законодавством виробничо-господарською та фінансово-економічною діяльністю підприємства, відповідає за збереження та ефективне використання майна підприємства, а також фінансово-господарські результати його діяльності, забезпечує виконання підприємством усіх зобов'язань перед державним місцевим бюджетами, державними позабюджетними соціальними фондами, постачальниками, замовниками та кредиторами, а також виконання господарських і трудових договорів (контрактів) та бізнес - планів. Таким чином ОСОБА_3 обіймаючи посаду директора ТОВ «Рециклінг-Лайн», виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, у зв'язку з чим, згідно ч. 3 ст. 18 Кримінального кодексу України, є службовою особою.
Згідно плану державних закупівель на 2012 рік Управлінням комунального господарства та будівництва Павлоградської міської ради проведено процедуру конкурсних торгів із закупівлі 400 євроконтейнерів для збору твердих побутових відходів (ТПВ) з очікуваною вартістю предмета закупівлі 1 200 000 грн. Згідно протоколу засідання тендерного комітету № 6 від 04 квітня 2012 року була затверджена документація конкурсних торгів, а згідно протоколу засідання тендерного комітету № 8 від 24 квітня 2012 року були затверджені основні характеристики євроконтейнерів, однією з яких було обов'язкове покриття контейнерів гарячим оцинкуванням.
08 червня 2012 року було здійснено акцепт вказаного Товариства, а 03 липня 2012 року між УКГБ Павлоградської міської ради та ТОВ «Рециклінг-Лайн» було укладено договір № 289 від 03 липня 2012 року, згідно якого вказане Товариство зобов'язується у 2012 році поставити до УКГБ Павлоградської міської ради евроконтейнери для збору ТПВ в кількості 400 шт., а останні прийняти та оплатити товар. Загальна ціна даного договору становить 1070000,00 грн. Ціна одного євроконтейнеру для збору ТПВ є твердою і становить 2675,00 грн.
На виконання договору № 289 від 03 липня 2012 року директор ТОВ «Рециклінг-Лайн» ОСОБА_3 в період з 18 липня 2012 року по 19 жовтня 2012 року організував та здійснив поставку до Управління комунального господарства та будівництва Павлоградської міської ради 322 євроконтейнерів для зберігання ТПВ, які не відповідають документації та Пропозиції конкурсних торгів щодо покриття вказаних контейнерів гарячим оцинкуванням.
Згідно актів приймання-передачі продукції (товарів) за кількістю та якістю, а саме євроконтейнерів для зберігання ТПВ, підписаних з одного боку директором ТОВ «Рециклінг-Лайн» ОСОБА_3, вказана продукція повністю відповідала основним характеристикам євроконтейнерів для збору ТПВ.
Згідно висновку відділу фізико-хімічних досліджень, матеріалів Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України поверхня металу євроконтейнера для збору ТПВ з двох сторін вкрита шаром фарби завтовшки 86-90 мкм. Цинкове покриття на поверхні металу контейнера відсутнє.
Відповідно до висновку судово-товарознавчої експертизи № 2730-13 від 29 листопада 2013 року, проведеною експертами Дніпропетровського НДІСЕ наданий на дослідження евроконтейнер для збору ТПВ за якісними показниками не відповідає нормативам ДСТУ та технічним умовам і його неможливо оцинкувати методом гарячої оцинковки у зв'язку з товщиною заснованого металу.
Згідно довідки № 345 від 17 січня 2014 року наданої НДЕКЦ, середня ринкова вартість гарячого оцинкування 322 евроконтейнерів для ТПВ складає 130 944,52 грн.
Директор ТОВ «Рециклінг-Лайн» ОСОБА_3 в результаті неналежного виконання своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, не організував належним чином прийняття та перевірку поставлених до Управління житлово-комунального господарства Павлоградської міської Ради євроконтейнерів для зберігання ТПВ, в результаті чого УКГБ Павлоградської міської ради безпідставно перерахувало на рахунок ТОВ «Рециклінг-Лайн» грошові кошти в сумі 130944,52 грн., чим територіальній громаді м. Павлограда було заподіяно істотну шкоду, в розмірі вказаної суми, яка в 244 рази перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян станом на 2012 рік.
Дії обвинуваченого ОСОБА_3 кваліфікуються за ч. 1 ст. 367 КК України як службова недбалість, тобто неналежне виконання своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом громадським інтересам.
В ході судового слідства обвинувачений ОСОБА_3 свою вину у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України визнав частково та пояснив, що він згідно умов тендеру на поставку контейнерів сміття для Павлоградської міської Ради, мав поставити 322 оцинковані контейнери. Представники Павлоградської міської ради прийняли контейнери без претензій щодо їх якості, а він в свою чергу , не проконтролював наявність оцинковки. Він укладав угоду з ТОВ «Мегапрофіт груп» на виготовлення каркасів контейнерів, а в подальшому він заключив договір № 27/12 від 01.06.2012 року з ТОВ НВО «Армаком» на проведення покриття гарячим цинком металоконструкцій товщиною не менше 75 мікрон. Він повинен був перевірити технічний стан контейнерів, що поставляються, однак не зробив цього .
Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснив, що він підписував акти прийому- передачі контейнерів, однак якість контейнерів він не перевірив, перевіряв лише їх кількість, тому що недбало віднісся до своїх обов'язків. Згодом виявилося, що контейнери не оцинковані.
Свідок ОСОБА_7 дав суду аналогічні показання.
Ні в ході судового, ні в ході досудового слідства достовірно не встановлено, що ОСОБА_3, поставляючи Павлоградській міській Раді євроконтейнери неналежної якості, діяв умисно. В той же час, відповідно до Статуту ТОВ «Рециклінг-Лайн», затвердженого протоколом № 1/11 від 07.06.2011 року директор являється виконавчим органом управління товариства. Директор Товариства укладає угоди, контракти та згоди, здійснює облік та внутрішній контроль за господарською діяльністю Товариства; визначає розміри платежів за послуги товариства; затверджує положення про оплату праці робітників товариства;несе персональну відповідальність за виконання покладених на товариство завдань; розпоряджається майном та коштами Товариства, представляє Товариство у відносинах з будь-якими українськими та іноземними юридичними та фізичними особами, укладає в країні та за її межами договори та інші угоди від імені Товариства; діє від імені Товариства межах, встановлених законодавством України та Статуту. Тобто, ОСОБА_3 відповідно до ст. 18 КК України є службовою особою, яка повинна нести відповідальність за виконання укладених ним від імені товариства угод, але ОСОБА_3 не зробив цього в результаті неналежного виконання своїх службових обов'язків.
Згідно довідки № 345 від 17.01.2014 року, наданої НДЕКЦ, середня ринкова вартість гарячого оцинкування 322 євроконтейнерів для ТПВ складає 130 944,52 грн, що перевищує неоподатковуваний мінімум, що діяв у 2012 році у 244 разів, тобто дії ОСОБА_3 вірно належить кваліфікувати за ч. 1 ст. 367 КК України.
Представник цивільного позивача ОСОБА_2 суду пояснив, що Управління комунального господарства та будівництва Павлоградської міської ради у 2013 році, використовуючи ЗУ «Про здійснення державних закупівель» та дотримуючись всіх вимог законодавства проводило процедуру закупівлі, переможцем якої став ТОВ «Рециклінг-Лайн», базуючись на тих характеристиках заявленого товару, які надав ТОВ «Рециклінг-Лайн», це вартість та якість продукції. Після цього було укладено господарський договір на поставку 400 євроконтейнерів. За період 2012 року Управління отримало лише 322 євроконтейнери для збору твердих побутових відходів, за які було перераховано кошти в повному обсязі. Експертиза підтвердила, що технічні дані євроконтейнерів не відповідають заявленим і тим самим було спричинено шкоду у розмірі 130 944,52 грн., тому представник просив стягнути цю суму зі ОСОБА_8
Свідок ОСОБА_9 суду пояснила, що вона працювала в УЖКГ секретарем до 2012р. У травні 2012р. проводилися торги по закупівлі контейнерів. Частину учасників було відхилено, а переможцем визначено ТОВ «Реціклінг-Лайн», яке відповідало заявленим вимогам, а саме євро контейнер мав бути зазначеного розміру, нефарбований, непластмасовий, оцинкований. Було укладено договір з цією фірмою, про поставки їй нічого невідомо.
Свідок ОСОБА_10 суду пояснила, що до 2012р. працювала у Павлоградському міськвиконкомі. У травні 2012р. вона була членом тендерного комітету Павлоградської міськради по закупівлі контейнерів. Головною вимогою було те, що контейнера повинні мати покриття з гарячого оцинкування. Переможцем було визнано ТОВ «Реціклінг-Лайн», оскільки вони пропонували товар, який відповідав вимогам. Контролювати постачання контейнерів та їх якість повинні були УЖКГ та КП «Затишне місто», в її повноваження це не входило.
Свідок ОСОБА_11 суду пояснила, що вона працює начальником УЖКГ. В 2012р. проводилися конкурсні торги, в яких вона була членом, на закупівлю 322 контейнерів. Переможцем торгів було визнано ТОВ «Рециклінг-Лайн». Не знає, чи відповідав вимогам товар, який був поставлений, мали бути поставлені оцинковані бачки. Контейнера поставлялись в автотранспортний цех партіями. В комісії був головний інженер, наш представник (ОСОБА_7.), які перевіряли кількість контейнерів, якість не перевірялась, так як не було відповідних спеціалістів, а сторонні спеціалісти не залучались. Рішенням сесії було прийнято рішення передати контейнери в уставний фонд КП «Затишне місто».
Свідок ОСОБА_13 суду повідомила, що у 2012 році був тендер, де ОСОБА_3 був підрядчиком з поставки оцинкованих контейнерів. Не знає, хто перевіряв якість контейнерів, контернейра були сірого кольору, але чи оцинковані їй не відомо. Вона не була присутня при прийомі контейнерів.
Свідок ОСОБА_14 суду пояснила, що вона працює виконуючим обов'язки головного бухгалтера УЖКГ, ОСОБА_3 знає, як директора ТОВ «Рециклінг-Лайн», який поставляв контейнера. Акти підписувались КП «Затишним містом», ними та начальником Управління. Вона у складі комісії не була, лише виписувала платівки на оплату грошей. Один раз вона підписувала акт прийому-передачі, так як контейнери поставлялись партіями, вона контейнери не бачила, кількість не перевіряла.
Суд, вислухавши пояснення обвинуваченого, представника цивільного позивача, свідків, дійшов висновку, що ОСОБА_3 винний у вчиненні кримінального правопорушення, що йому інкримінується за обставин, які вказані вище, а вину обвинуваченого у вчиненні вищевказаного кримінального правопорушення суд вважає доведеною.
Крім того, вина обвинуваченого ОСОБА_3 підтверджується письмовими доказами, які містяться в матеріалах кримінального провадження.
Відповідно до протоколу огляду місця події від 14 березня 2013 року виявлено, що всі оглянути євроконтейнери вироблялись без застосування технології гарячого оцинкування. /а.к.п.209-213 т.2/
Згідно висновку експертного дослідження контейнера для розміщення твердих побутових відходів № 22/547 від 29 березня 2013 року, вбачається, що поверхня металу контейнера з двох сторін вкрита шаром фарби завтовшки 86-90 мкм, цинкового покриття на поверхні металу контейнера не виявлено. /а.к.п.234-236 т.2/
Відповідно до інформаційного листа начальника НДЕКЦ № 345 від 17 січня 2014 року встановлено, що ринкова вартість гарячого оцинкування євроконтейнерів для зберігання ТПВ в кількості 322 шт., загальною вагою 32200 кг. в середньому складала 130944 грн. 52 коп. станом на 2012 рік. /а.к.п.218 т.3/
При визначенні покарання обвинуваченому ОСОБА_3 суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу обвинуваченого: раніше не судимий, за місцем проживання характеризується позитивно, має на утримані неповнолітню дитину; обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання згідно ст.66, 67 КК України судом не встановлено, суд вважає, що покарання обвинуваченому необхідно призначити в межах санкції вказаної статті у вигляді обмеження волі з позбавлення права обіймати керівні посади товариств з обмеженою відповідальністю.
В судовому засіданні захисник обвинуваченого - адвокат Гусельников М.О. надав суду клопотання, в якому просив застосувати до ОСОБА_3 акт амністії, відповідно до Закону України «Про амністію у 2014 році», оскільки він має двох неповнолітніх дітей, а саме: ОСОБА_15, ІНФОРМАЦІЯ_5, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_6
Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про застосування амністії в Україні», амністія є повне або часткове звільнення від відбування покарання осіб, визнаних винними у вчиненні злочину, або кримінальні справи стосовно яких розглянуті судами, але вироки стосовно цих осіб не набрали законної сили. Установивши в стадії судового розгляду кримінальної справи наявність акта амністії, що усуває застосування покарання за вчинене діяння, суд, за доведеності вини особи, постановляє обвинувальний вирок із звільненням засудженого від відбування покарання.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 на день набрання чинності Закону України «Про амністію у 2014 році» має двох неповнолітніх дітей, а саме: ОСОБА_15, ІНФОРМАЦІЯ_5, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_6, тому підпадає під дію ст. 1 п. «в» Закону України «Про амністію у 2014 році», та не є особою, до якої згідно ст. 8 Закону України «Про амністію у 2014 році» вона не застосовується.
Тому суд вважає можливим звільнити обвинуваченого ОСОБА_3 від призначеного покарання за вказаних обставин.
На підставі ст. 1 п. «в» Закону України «Про амністію у 2014 році» від 08 квітня 2014 року звільнити від відбування покарання у виді позбавлення волі на певний строк та від інших покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, засуджених за умисні злочини, які не є тяжкими або особливо тяжкими, осіб, не позбавлених батьківських прав, які на день набрання чинності цим Законом мають дітей, яким не виповнилося 18 років, дітей-інвалідів та/або повнолітніх сина, дочку, визнаних інвалідами.
Цивільний позов Управління комунального господарства та будівництва Павлоградської міської ради слід залишити без розгляду за наступних обставин. Позовна заява подана від Управління комунального господарства та будівництва Павлоградської міської ради, а стягнути шкоду просить позивач на користь лише Павлоградської міської ради.
На підставі викладеного, керуючись ст. 374 КПК України, суд -
УХВАЛИВ:
ОСОБА_3 визнати винним за ч. 1 ст. 367 КК України, та призначити йому покарання у вигляді одного року обмеження волі з позбавлення права обіймати керівні посади товариств з обмеженою відповідальністю строком на два роки.
Звільнити ОСОБА_3 від відбування покарання у зв'язку з амністією на підставі ст. 1 п. «в» Закону України «Про амністію у 2014 році» від 08 квітня 2014 року.
Цивільний позов Управління комунального господарства та будівництва Павлоградської міської ради залишити без розгляду.
Запобіжний захід ОСОБА_3 не обирався.
Вирок може бути оскаржено до апеляційного суду Дніпропетровської області через Павлоградський міськрайонний суд протягом тридцяти діб з дня його проголошення, а за відсутності апеляційної скарги вирок набуває законної сили.
Обвинуваченому та прокурору копію вироку вручити негайно після його проголошення.
Суддя: Н.Г. Самоткан