ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра, 8, корпус 1
УХВАЛА
про відмову у вжитті заходів забезпечення адміністративного позову
01 листопада 2016 року м. Київ № 826/13061/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Данилишина В.М., суддів Качура І.А., Келеберди В.І., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання законного представника приватного акціонерного товариства "АТЕК" про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, -
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва (також далі - суд), з урахуванням усунення виявлених недоліків, надійшов позов приватного акціонерного товариства "АТЕК" (далі - позивач, ПрАТ "АТЕК") до Міністерства юстиції України (далі - відповідач-1, Мін’юст) та Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Мін’юсту (далі - відповідач-2, Комісія), третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "Хаксон" (далі - третя особа, ТОВ "Хаксон"), про:
- визнання протиправним та скасування наказу Мін’юсту від 20 липня 2016 року №2085/5 про скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (далі - оскаржуваний наказ);
- визнання протиправним та скасування висновку Комісії від 20 липня 2016 року за результатами розгляду скарги ТОВ "Хаксон" від 08 липня 2016 року, зареєстрованої у Мін’юсті від 08 липня 2016 року за №15481-0-32-16 (далі - оскаржуваний висновок).
Одночасно із позовом законним представником позивача заявлено письмове клопотання про вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного наказу (далі - заявлене клопотання).
Відповідною ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі, яку призначено до судового розгляду колегією суддів. Заявлене клопотання вирішено розглянути та вирішити у судовому засіданні із повідомленням сторін та третьої особи.
У зв’язку з тим, що у судове засідання 26 жовтня 2016 року представник відповідача-2 не прибув, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи і заявленого клопотання сторона відповідача-2 повідомлена належним чином, судом, відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), прийнято рішення про подальший розгляд та вирішення справи і заявленого клопотання у порядку письмового провадження.
Так, як з’ясовано у ході розгляду заявленого клопотання у порядку письмового провадження, на його обґрунтування законним представником позивача зазначено, що 20 липня 2016 року, за результатами розгляду скарги ТОВ "Хаксон" від 08 липня 2016 року, зареєстрованої в Мін’юсті за №15481-0-32-16, Комісією винесено висновок. У той же день Мін’юстом видано оскаржуваний наказ, яким скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 24 березня 2016 року №28919187, прийняте державним реєстратором прав на нерухоме майно управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у місті Києві.
Скасування реєстрації об’єкта нерухомості за законним власником, за переконанням позивача, надасть можливість ТОВ "Хаксон" відчужити об’єкт нерухомості на користь третіх осіб, що, у свою чергу, унеможливить повернення майна власнику у разі прийняття судового рішення на користь позивача.
Так, згідно з ч. 1 ст. 117, ч.ч. 1, 3 ст. 118 КАС України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень.
Клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Питання про забезпечення адміністративного позову, крім випадків, встановлених ч. 1 цієї статті, вирішується в судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові таких питань.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Розглядаючи і вирішуючи заявлене клопотання, суд зазначає, що вжиття заходів забезпечення позову допускається, якщо невжиття таких заходів може ускладнити або призвести до неможливості виконання судового рішення.
Забезпечення позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до прийняття у справі судового рішення по суті заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому постанови суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.
У вирішенні питання про вжиття заходів забезпечення позову суд повинен здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності їх вжиття з урахуванням: розумності, обґрунтованості та адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв’язку між конкретним заходом забезпечення позову та його предметом; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у разі невжиття заходів забезпечення позову; запобігання порушенню охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками судового процесу, у разі вжиття заходів забезпечення позову.
Однак, у ході розгляду заявленого клопотання судом не виявлено фактів існування, на час прийняття даного судового рішення, очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до прийняття у справі судового рішення, або неможливості захисту таких прав та інтересів без вжиття заходів забезпечення позову, або необхідності докласти значних зусиль та витрат для відновлення таких прав та інтересів при виконанні у майбутньому судового рішення, якщо його буде прийнято на користь позивача.
При цьому, наявність очевидних ознак протиправності оскаржуваного наказу може бути виявлена судом тільки на підставі з’ясування фактичних обставин справи, а також оцінки належності, допустимості і достовірності як кожного доказу окремо, так і достатності та взаємного зв’язку наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності.
Таким чином, перевіривши зазначені у заявленому клопотанні доводи на предмет їх відповідності вище викладеним нормам та з’ясованим судом обставинам, а також оцінивши докази, які уже містяться у матеріалах справи, суд прийшов до висновку про необґрунтованість і передчасність заявленого клопотання та, як наслідок, про відсутність підстав для його задоволення, оскільки за відсутності, станом на час розгляду заявленого клопотання, очевидних ознак протиправності оскаржуваного наказу, вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення його дії є фактично прийняттям судового рішення без розгляду справи по суті, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.
Керуючись ст.ст. 24, 25, 117, 118, 128, 160, 165 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання законного представника приватного акціонерного товариства "АТЕК" про вжиття заходів забезпечення позову в адміністративній справі №826/13061/16.
Копії ухвали направити сторонам та третій особі (вручити їх уповноваженим представникам), роз’яснивши, що ухвала може бути оскаржена. Оскарження ухвали не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Згідно зі ст.ст. 185, 186 КАС України, ухвала може бути оскаржена повністю або частково шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до ст. 254 КАС України, ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя В.М. Данилишин
Суддя І.А. Качур
Суддя В.І. Келеберда